جدیدترین های وب پارسی
مجله خواندنی، پزشکی و زیبایی، سبک زندگی

تاثیر چاقی بر افزایش احتمال سرطان معده

همانطور که میدانید اضافه وزن و چاقی در بین افراد درحال رشد پیدا کردن است. این عامل خطرناک باعث شده که خطر ابتلا به سرطان معده و مری نیز افزایش یابد.

محققان انگلیسی در این مطالعه که در مجله British Journal of Cancer منتشر شد، رابطه میان افزایش وزن در طول عمر و سرطان های مری و معده را بررسی کردند.

چاقی

آنها داده های مربوط به ۴۰۹ هزار و ۷۹۶ فرد ۵۰ تا ۷۱ ساله را که در دو مطالعه شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند؛ در ابتدای هر مطالعه، این افراد وزن و قد فعلی خود و نیز وزن و قد خود را در سنین ۲۰ و ۵۰ سالگی گزارش دادند.

در جریان پیگیری های بعدی، ۶۳۳ نفر از این افراد به سرطان مری و ۴۱۵ نفر به سرطان قسمت فوقانی معده مبتلا شده بودند.

براساس یافته های این مطالعه، خطر ابتلا به سرطان مری و قسمت فوقانی معده در افرادی که در ۲۰ سالگی اضافه وزن داشتند، در قیاس با افرادی که وزن سالمی را در طول عمر خود حفظ کرده بودند، ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر بود.

علاوه بر این محققان متوجه شدند، در افرادی که در بزرگسالی ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کرده بودند و در ۵۰ سالگی چاق محسوب می شدند، خطر ابتلا به سرطان های مری و قسمت فوقانی معده حدود سه برابر بیشتر بود.

محققان از سازوکارهایی سخن گفتند که به واسطه آنها افزایش وزن می تواند خطر ابتلا به سرطان های مری و معده را افزایش دهد. برای مثال افزایش وزن می تواند سرآغاز بروز مشکلات طولانی مدت ریفلاکس و سوزش معده باشد که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

همچنین افزایش وزن می تواند سطح هورمون های جنسی مانند استروژن و تستسترون را تغییر دهد، سطح انسولین را بالا ببرد و به التهاب منجر شود که همه این عوامل با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند.

بعلاوه ، این مطالعه بر اهمیت حفظ وزن سالم در طول زندگی به منظور کاهش خطر ابتلا به این سرطان ها تاکید دارد.

ارسال شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - 447 بازدید - منبع : irna.ir
ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه