مجله خواندنی، پزشکی و زیبایی، سبک زندگی
پیشگیری از اوتیسم در کودک با مصرف مکمل ویتامین D مادر
۶ راه طبیعی ترک سیگار
مزایای استفاده از ظروف سفالی
افزایش هوش کودکان با سوارکاری
بهترین نوع موز کدام است
راههای جلوگیری از افتادگی پوست
تاثیر ماست در زیبایی پوست و مو
همه چیز درباره ویتامین C
خانه تکانی بدون کمردرد
۲ دلیل عمده نارسایی کلیه
راههای سوزاندن چربی های اضافه بدن
خوراکی های کاهنده استرس
۱۰ نشانه ناسالم بودن رژیم غذایی
درمان کم خونی با دمنوش گزنه و لیمو ترش
۴ راه آسان برای پیشگیری از گرمازدگی
رنگ کردن تخم مرغ هفت سین
راههای تشخیص افراد دروغگو
راههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتی
خواص بی نظیر گندم
دلایل عطسه
جملات کوتاه مثبت اندیشی
تورم مچ پا نشانه چیست؟
خواص آنتی اکسیدانی زردچوبه
درمان های طبی سنتی برای دندان درد
اثر خمیردندان ذغالی روی دندان
میوه‌هایی برای افراد چاق
کلید افزایش اعتماد بنفس در افراد بالغ
فشار خون، میل جنسی‌ را کاهش می‌دهد
گام‌هایی برای اصلاح سبک زندگی
۵ عامل اساسی برای رشد عضلات
مجله خواندنی، پزشکی و زیبایی، سبک زندگی
راههای سوزاندن چربی های اضافه بدن
راههای تشخیص دیابت در کودکان
۱۰ نشانه ناسالم بودن رژیم غذایی
درمان کم خونی با دمنوش گزنه و لیمو ترش
۶ راه طبیعی ترک سیگار
گام‌هایی برای اصلاح سبک زندگی
فشار خون، میل جنسی‌ را کاهش می‌دهد
مزایای استفاده از ظروف سفالی
راههای تشخیص افراد دروغگو
اثر خمیردندان ذغالی روی دندان

http://www.khandany.com
http://www.khandany.com/?p=269
http://www.khandany.com/?p=296
http://www.khandany.com/?p=97
http://www.khandany.com/?p=166
http://www.khandany.com/?p=71
http://www.khandany.com/?p=216
http://www.khandany.com/?p=106
http://www.khandany.com/?p=281
http://www.khandany.com/?p=66
http://www.khandany.com/?p=277
http://www.khandany.com/?p=259
http://www.khandany.com/?p=287
http://www.khandany.com/?p=175
http://www.khandany.com/?p=42
http://www.khandany.com/?p=273
http://www.khandany.com/?p=88
http://www.khandany.com/?p=300
http://www.khandany.com/?p=247
http://www.khandany.com/?p=242
http://www.khandany.com/?p=212
http://www.khandany.com/?p=264
http://www.khandany.com/?p=292
http://www.khandany.com/?p=157
http://www.khandany.com/?p=230
http://www.khandany.com/?p=143
http://www.khandany.com/?p=162
http://www.khandany.com/?p=255
http://www.khandany.com/?p=325
http://www.khandany.com/?p=234
http://www.khandany.com/?p=112
http://www.khandany.com
http://www.khandany.com/?p=97
http://www.khandany.com/?p=36
http://www.khandany.com/?p=106
http://www.khandany.com/?p=230
http://www.khandany.com/?p=234
http://www.khandany.com/?p=277
http://www.khandany.com/?p=21
http://www.khandany.com/?p=66
http://www.khandany.com/?p=71
http://www.khandany.com/?p=317


چند ورزش مناسب بیماران ام اس

به بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، ورزش‌های زیادی توصیه می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

ورزش یوگا که ترکیبی از نفس کشیدن و حرکات آرام کششی است، می‌تواند بدن را آرام کند. بسیاری از بیماران که دچار سفتی عضلانی یا کاهش دامنه حرکاتی بودند، با انجام یوگا بهبودی خوبی را تجربه کردند.

حوضچه آب خنک: ورزش در آب خنک برای بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ایده آل است. آب مانع ازگرم شدن بدن می‌شود و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا یک سری از فعالیت هایی را که درمحیط خشکی قادر به انجام آن‌ها نیستند، انجام دهند. به کار بردن جلیقه نجات و تخته شنا می‌تواند گزینه‌های کمکی مناسبی برای بیماران باشد.

تمرین با وزنه تمرین با وزنه و دستگاه‌های بدنسازی از گزینه‌های پیشنهادی است. توصیه می‌شود درابتدا تمرین را با وزنه‌های سبک‌تر یا حتی بدون وزنه شروع کنند. همچنین تمرین سنگین که امکان انجام آن در یک روز نیست، تقسیم شود مثلا روز اول فقط تمرین عضلات بالاتنه و روز بعد تمرین عضلات پایین تنه انجام شود.

حرکات کششی ورزش یوگا که ترکیبی از نفس کشیدن و حرکات آرام کششی است، می‌تواند بدن را آرام کند. بسیاری از بیماران که دچار سفتی عضلانی یا کاهش دامنه حرکاتی بودند، با انجام یوگا بهبودی خوبی را تجربه کردند.

پیلاتس این ورزش نیز مانند یوگا دارای تمریناتی است که سبب تقویت جسمانی و روانی می‌شود و به تازگی در بین بیماران رواج پیدا کرده است.

ایروبیک یا ورزش‌های هوازی در گذشته عقیده بر این بود که ورزش سبب تشدید خستگی و ضعف عضلات در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می‌شود، اما تحقیقات اخیر نشان داده است که انجام ورزش‌های هوازی، سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش علایمی مانند خستگی و ضعف می‌شود.

تمام حرکات یا ورزش هایی که سبب افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس شود هوازی محسوب می‌شود. انجام ۱۵ دقیقه ورزش هوازی در روز مطلوب است. اگر با انجام ورزش‌های هوازی زود خسته می‌شوید می‌توانید حرکات را به سه بخش پنج دقیقه‌ای در طول روز تقسیم کنید.

چند ورزش مناسب بیماران ام اسفشار خون، میل جنسی‌ را کاهش می‌دهد

یکی از عوامل اصلی در بروز مشکل نعوظ، فشار خون بالا می باشد و مطالعه ای که از نتایج آن در مجله انجمن طب سالمندان آمریکا به چاپ رسیده است بیانگر این است که حدود ۴۹ درصد از مردان در سنین ۴۰ تا ۷۹ با فشار خون بالا دچار اختلال در عملکرد نعوظ می شوند.

پرفشاری خون، یکی از بیماری‌های مزمن است. شایع‌ترین علت ابتلا به بیماری قلبی-عروقی و یکی از قوی‌ترین عوامل مستعدکننده در ۵۰۰ هزار مورد سکته مغزی و همچنین عامل عمده در بیش از ۵/۱ میلیون سکته قلبی در سال پرفشاری خون است. فشارخون بالا یکی از عوامل اصلی در بروز مشکلات نعوظ است و مطالعه‌ای که نتایج آن در مجله انجمن طب سالمندان آمریکا چاپ شده، نشان می‌دهد حدود ۴۹ درصد از مردان در سنین ۴۰ تا ۷۹ با فشار خون بالا دچار اختلال عملکرد نعوظ هستند.

به فشارخون بالای ۱۴ روی ۹، فشارخون بالا گفته می‌شود. عارضه‌های ناشی از فشار خون بالا در همه افراد مبتلا با یک شدت بروز نمی‌کند. ممکن است در برخی بیماران عوارض فشارخون بالا به سرعت تظاهر پیدا کند و در برخی دیگر بعد از گذشت چند سال. فشارخون بالا با آسیب به عروق خونی منجر به کاهش جریان خون در سراسر بدن می‌شود. کاهش جریان خون در نواحی لگن، به‌خصوص اندام تناسلی می‌تواند میزان رضایت‌مندی‌ جنسی را در مردان و زنان تحت‌تاثیر قرار دهد.

فشارخون بالا با ناتوانی جنسی در ارتباط است

به مرور زمان فشارخون بالا، به عروق خونی آسیب می‌رساند و باعث سفت و باریک شدن سرخرگ‌ها و محدودشدن جریان خون می‌شود و بروز مشکلات ثانویه‌ای مانند بیماری عروق کرونری قلب، سکته مغزی، نارسایی کلیه و… را به دنبال دارد. این اتفاق در عروق آلت تناسلی نیز ممکن است رخ بدهد.

وقتی که عروق نواحی تناسلی در مردان و زنان به دنبال عارضه فشارخون بالا تنگ و سفت می‌شود، خون کمتری در ناحیه تناسلی قادر به جریان است و همین مساله مردان را در رسیدن به نعوظ و حفظ آن و زنان را در رسیدن به برانگیختگی جنسی و ارگاسم دچار مشکل می‌کند.

البته تاثیر فشارخون زیاد بر عملکرد جنسی، برحسب شدت فشارخون، مدت زمان ابتلا و داروهای مصرفی متفاوت است. متاسفانه فشارخون بالا هیچ علامت یا نشانه‌ای ندارد. از این رو، بسیاری از افرادی که به فشارخون مبتلا هستند از وجود آن بی‌اطلاع‌اند.

پرفشاری خون، میل جنسی‌ و تمایل به برقراری را کاهش می‌دهد

شایع‌ترین اختلال جنسی ناشی از فشارخون بالا در مردان، اختلال در نعوظ و همچنین کاهش میل جنسی است. از آنجا که پرفشاری خون، باعث محدودیت جریان خون می‌شود، زمانی که خون ورودی و خروجی از آلت تناسلی به مقدار طبیعی نباشد، اختلال در نعوظ رخ می‌دهد.

از سوی دیگر، اگرچه در پی عارضه‌های فشارخون زیاد به‌تدریج میل جنسی فرد کم می‌شود و تحریک‌پذیری کاهش می‌یابد، اما در مواردی هم کاهش میل جنسی می‌تواند ثانویه به مشکل اختلال در نعوظ باشد.

به عبارت ساده‌تر، اختلال در نعوظ با اضطراب همراه است و وقتی که مردی در اثر فشارخون بالا دچار اختلال در نعوظ می‌شود و نمی‌تواند در رابطه جنسی سطح مطلوبی از عملکرد داشته باشد، ترس از اینکه دوباره این اتفاق بیفتد، اضطراب او را افزایش داده و ارتباط وی را با شریک جنسی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و دیگر تمایلی به برقراری رابطه ندارد. چرا؟! چون هنگام رابطه زناشویی ناموفق است و در رسیدن به نعوظ و حفظ آن دچار مشکل می‌شود بنابراین رفته‌رفته میل جنسی به‌طور ثانویه تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد و پایین می‌آید. به همین دلیل است که اغلب این بیماران از کاهش میل جنسی رنج می‌برند.

ضمن اینکه در مردان دچار فشارخون بالا ممکن است سطح تستوسترون پایین بیاید. تستوسترون هورمون مردانه‌ای است که نقش مهمی در میل و تحریک‌پذیری جنسی مردان ایفا می‌کند.

البته مشکلات جنسی ناشی از فشارخون بالا محدود به مردان نیست و در زنان مبتلا نیز فشار خون بالا می‌تواند جریان خون را به واژن کاهش دهد.

اگر جریان خون به مهبل (واژن) کاهش یابد، منجر به کاهش میل جنسی یا برانگیختگی، خشکی واژن و در نهایت اختلال در رسیدن به اوج لذت جنسی می‌شود.

داروها هم بی‌تقصیر نیستند

بد نیست بدانید فشارخون بالا از دو راه عملکرد جنسی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ فشارخون بالا به خودی‌خود می‌تواند به اختلال در نعوظ منجر شود اما برخی از داروها هم که برای درمان فشارخون بالا به کار می‌روند هم مزید بر علت هستند و می‌توانند عملکرد جنسی را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار دهند. این موضوع بیشتر در مورد داروهای ضدفشارخون قدیمی صدق می‌کند.

یکی از داروهایی که برای کنترل فشارخون مصرف می‌شوند، داروهای مدر هستند. با مصرف این داروها میزان مایعات اضافی از بدن دفع می‌شود. به واسطه کاهش مایعات، در مواقع بحرانی فشارخون پایین می‌آید، درنتیجه جریان خون در آلت تناسلی نیز کاهش پیدا می‌کند که منجر به اختلال نعوظ می‌شود. از دیگر داروها بتابلاکر هستند که از مهم‌ترین این داروهای مهارکننده می‌توان به پروپرانولول، آتنولول و متورال اشاره کرد.

خوشبختانه عملکرد داروهای جدید به‌گونه‌ای است که علاوه بر اینکه فشارخون را کنترل می‌کند، عارضه جانبی از نظر جنسی ایجاد نمی‌کند و حتی در مواردی منجر به بهبود عملکرد جنسی بیماران می‌شود.

رابطه زناشویی در افراد مبتلا به فشارخون می‌تواند خطرناک باشد

به‌طور طبیعی در شروع یا اوج رابطه زناشویی بر اثر تحریک عصب سمپاتیک، فشارخون افزایش می‌یابد. حال تصور کنید در افراد مبتلا به فشارخون بالای کنترل‌نشده یا فشارخون‌های خیلی بالا (١٨ روی ١٢) این افزایش فشارخون ممکن است مشکلات قلبی-عروقی ایجاد کند. معمولا اغلب مبتلایان به فشارخون مشکلات قلبی نیز دارند. در صورتی که این بیماران از داروهای حاوی نیترات مثل «نیتروکانتین» و «نیتروگلیسیرین» استفاده می‌کنند، به هیچ‌وجه نباید برای رفع مشکلات جنسی‌شان، خودسرانه یا به توصیه اطرافیان داروهایی مثل «سیلدنافیل یا ویاگرا» و «تادالافیل» و داروهای مشابهی از این خانواده را مصرف کنند چون با مصرف این داروها دچار افت بسیار شدید و ناگهانی فشارخون می‌شوند که مرگبار است و منجر به سکته قلبی و ایست قلبی می‌شود.

استرس رابطه مستقیمی با افزایش فشارخون بالا دارد

مشکل اینجاست که افراد به‌دلیل تابو بودن این مسائل از بیان مشکلات جنسی خود به پزشک امتناع می‌کنند. از سوی دیگر، برخی از پزشکان هم حین معاینه بیمار از او نمی‌پرسند که آیا در روابط جنسی دچار تغییرات و مشکلاتی شده یا نه.

در حالی که باید حتما درباره مشکلاتی که از نظر میل جنسی یا برانگیختگی و ارگاسم پیش آمده، با پزشک صحبت کرد. حتی کوچک‌ترین تغییرات را باید جدی گرفت و آن را مطرح کرد تا متخصص مربوط با تمهیدات خاصی که می‌اندیشد از میزان عوارض پرفشاری خون و اختلال در عملکرد جنسی بکاهد.

افراد مبتلا به فشارخون می‌توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم، فشارخون خود را پایین نگه دارند و زندگی جنسی خود را بهبود بخشند. برای این منظور توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسب داشته باشند، فشارخونشان را کنترل کنند و از سطح استرس و اضطرابشان بکاهند. استرس رابطه مستقیمی با افزایش فشارخون بالا دارد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد با داشتن روابط زناشویی منظم ۱ یا ۲ بار در هفته حتی در حد نوازش و معاشقه، اضطراب شخص کاهش می‌یابد و به کنترل فشارخون کمک می‌کند.

مبتلایان به پرفشاری خون که دچار مشکلات قلبی-عروقی نیز هستند، نباید فراموش کنند که نکشیدن سیگار و قلیان، مصرف نکردن الکل، کاهش مقدار نمک در رژیم غذایی، مصرف موادغذایی سالم، به‌خصوص میوه و سبزیجات، از دست دادن وزن اضافی و داشتن فعالیت ورزشی منظم می‌تواند نقش موثری در بهبود وضعیت فعلی‌شان داشته باشد. ضمن اینکه با داشتن وزن ایده‌آل، اعتماد به‌نفس فرد افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند با ایجاد احساس اینکه جذاب‌تر هستند، کمک کند تا زندگی جنسی خود را بهبود بخشند.

اگر با رعایت تمامی این موارد مشکل از بین نرفت، حتما باید به یک سکس‌تراپیست (مشاور جنسی) مراجعه کرد چراکه گاهی مشکلات جنسی افراد تحت‌تاثیر چند عامل مختلف ایجاد می‌شود، بنابراین لازم است که تمامی عوامل دخیل سبب‌ساز در این زمینه بررسی و با روش‌های مختلف دارویی و غیردارویی درمان شوند.

داروهای ضد فشار خون ممکن است ناتوانی جنسی ایجاد کنند

فشار خون بالا می‌‌‌تواند هم در مردان و هم در زنان عوارض جنسی ایجاد کند. برای حل این مشکل باید فشار خون را پایین آورد. در برخی از افراد با تغییر شیوه زندگی می‌توان فشار خون را پایین آورد اما بسیاری از بیماران نیاز به تجویز داروهای ضدفشار خون دارند.

اما مشکلی که برای بسیاری از مردان پیش می‌آید، این است که برخی از انواع داروهای ضدفشار خون می‌توانند ناتوانی نعوظ ایجاد کنند. این عارضه ممکن است باعث شود مصرف مداوم دارو برای بیماران مشکل شود، به‌خصوص اگر فشار خون بالا قبلا برایشان علامتی ایجاد نکرده باشد. تخمین زده می‌شود ۷۰ درصد مردانی که دچار عارضه جانبی داروهای ضدفشار خون می‌شوند، مصرف این داروها را قطع ‌کنند.

با اینکه عارضه جانبی ناتوانی نعوظی در بسیاری از داروهای ضدفشار خون گزارش شده، برخی از این دارو با احتمال بیشتری باعث مشکلات جنسی می‌شوند. از طرف دیگر، برخی از داروهای ضدفشار خون حتی ممکن است باعث بهبود یافتن اختلال نعوظ در برخی از مردان شوند.

میان داروهای ضدفشار خون داروهای ادرارآور یا مدر مانند داروی هیدروکلروتیازید و داروهای مسدودکننده گیرنده بتا مانند آتنولول می‌توانند مشکلات نعوظ ایجاد کنند. از طرف دیگر، این دو گروه داروها احتمالا نخستین داروهایی هستند که پزشکتان در صورت تاثیر نبخشیدن رژیم غذایی و ورزش برای شما تجویز می‌کند.

اگر داروهای ادرارآور مانند هیدروکلروتیازید برای شما تجویز شده باشد، باید تا هنگامی که فشار خون بالای شما کنترل شود، به مصرف آن ادامه دهید، اما اگر با مصرف این داروها دچار مشکلات نعوظی مداوم شدید یا با وجود مصرف دارو فشار خونتان دوباره بالا رفت، ممکن است پزشکتان این داروها را با داروهای دیگری که باعث اشکال نعوظ با احتمال کمتری می‌شوند، جایگزین کند. یک راه دیگر تجویز ترکیبی از داروهای ضدفشار خون است که ممکن است فشار خون شما را بهتر کنترل کند و خطر اختلال نعوظ را کاهش دهد.

اگر داروهای مسدودکننده گیرنده بتا مانند آتنولول برای شما تجویز شده باشد، بهتر است از پزشکتان درباره احتمال اختلال نعوظ سوال کنید. در این مورد هم پزشکتان ممکن است دارویی را تجویز کند که با احتمال کمتری باعث بروز این مشکل شود.

داروهای ضد فشار خون که اختلال نعوظ ایجاد نمی‌کنند

برخی از گروه‌های داروهای ضدفشار خون ندرتا باعث اختلال نعوظ می‌شوند، از جمله:

• گروه داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین مانند داروی کاپتوپریل

•گروه داروهای مسدودکننده گیرنده آلفا مانند داروی پرازوسین

• گروه‌ داروهای مسدودکنننده کانال‌های کلسیم مانند داروی آملودیپین

•گروه داروهای مهارکننده گیرنده آنژیوتانسین II مانند داروی لوسارتان

• داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین رگ‌های خونی را گشاد می‌کنند و جریان خون را افزایش می‌دهند. اختلال نعوظ در این گروه داروها نادر است و در کمتر از ۱ درصد از بیماران رخ می‌دهد.

• داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا مهارکننده ACE مانند داروی کاپتوپریل رگ‌های خونی را گشاد می‌کنند و جریان خون را افزایش می‌دهند. این گروه‌ها ندرتا و در کمتر از ۱ درصد بیماران عارضه جانبی جنسی ایجاد می‌کنند. چند دارو در این رده قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد نداشتن عارضه جانبی جنسی در مورد همه آنها مصداق دارد.

یک رده دیگر از داروهای ضدفشار خون داروهای مسدودکننده کانال کلسیم مانند آملودیپین، دیلتیازم یا وراپامیل هستند. این گروه داروها ندرتا اختلال نعوظ ایجاد می‌کنند اما ممکن است مشکلات نعوظ در برخی از داروهای این گروه کمتر از دیگر داروهای این گروه باشد. پزشکتان می‌تواند در این باره به شما توضیح دهد.

به‌طور کلی، داروهای مسدودکننده گیرنده آلفا نیز مشکلات نعوظ ایجاد نمی‌کنند.

در واقع، در یک بررسی، شمار اندکی از مردانی که یکی از این داروها به نام دوکسازوسین را مصرف می‌کردند، پس از ۲ سال مصرف دارو اختلال نعوظشان صد درصد بهبود یافت.

داروهای ضدفشار خونی که با نام مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II شناخته می‌شوند مانند داروی لوسارتان نه‌تنها مشکلات نعوظ ایجاد نمی‌کنند، بلکه ممکن است کارکرد جنسی را در مردان دارای فشار خون بالا بهبود بخشند.

اگر داروی شما باعث اختلال نعوظ شد

به پزشکتان بگویید که فکر می‌کنید داروی ضدفشار خونتان احتمالا باعث اختلال کارکرد جنسی شما شده است.

اگر دارو و نه خود فشار خون بالا باعث مشکل نعوظ شده باشد، تجویز دارویی دیگر ممکن است مشکل را حل کند. هیچ‌گاه داروی ضدفشار خونتان را بدون مشورت با پزشکتان قطع نکنید. پزشکتان همچنین ممکن است داروهای بهبوددهنده نعوظ مانند ویاگرا یا سیالیس را برای شما تجویز کند. البته توجه داشته باشید که داروهای بهبوددهنده نعوظ برای مردانی که فشار خون بالای درمان‌نشده دارند، ایمن نیستند. همچنین این داروها برای مردانی که داروهای ضدفشار‌خون مسدودکننده گیرنده آلفا مانند پرازوسین دریافت می‌کنند یا مردانی که داروهای نیتراتی برای بیماری قلبی مصرف می‌کنند، ایمن نیستند.

با پزشکتان صادق باشید

اگر فشار خون بالا دارید یا داروهای ضدفشار خون مصرف می‌کنید و دچار اختلال جنسی شده‌اید، لزومی ندارد که این مساله را پنهان کنید و زندگی‌ مشترکتان را بدون ارضای جنسی بگذرانید. باید با پزشکتان صادق باشید و مشکلتان را با او در میان بگذارید. هرچه پزشکتان بیشتر درباره شما بداند، بهتر می‌تواند فشار خون بالایتان را درمان و به شما کمک کند زندگی زناشویی طبیعی داشته باشید. پزشکتان ممکن است این سوالات را از شما بپرسد:

• چه داروهایی مصرف می‌کنید؟

• آیا رابطه زناشویی شما با همسرتان به تازگی تغییر کرده است؟

• آیا احساس افسردگی می‌کنید؟

• آیا نسبت به حالت معمول احساس استرس بیشتری می‌کنید؟

به غیر از کمک‌هایی که پزشکتان می‌تواند به شما بکند، خودتان نیز با انتخاب گزینه‌های شیوه زندگی سالم می‌توانید فشار خونتان را پایین بیاورید و به‌طور بالقوه زندگی زناشویی‌تان را بهبود ببخشید. گزینه‌های شیوه زندگی سالم شامل سیگار نکشیدن یا سایر راه‌های استفاده از تنباکو، خوردن غذاهای سالم، کاهش میزان مصرف نمک در رژیم غذایی، کم کردن وزن اضافی و ورزش کردن به‌طور مرتب است.

داشتن بدنی متناسب هم اعتماد به‌نفس شما را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود احساس جذابیت بیشتری کنید. از طرفی، می‌تواند به بهبود زندگی زناشویی شما هم کمک کند.

فشار خون، میل جنسی‌ را کاهش می‌دهداسید چرب اشباع در روغن نارگیل

انجمن قلب آمریکا می‌گوید روغن نارگیل سرشار از اسید چرب اشباع شده است و باعث افزایش کلسترول بد می‌شود.

روغن نارگیل معمولا به عنوان روغنی سالم به فروش می‌رسد و گفته می‌شود که از دیگر انواع چربی اشباع شده سالم‌تر است اما انجمن قلب آمریکا می‌گوید شواهد محکمی در تایید موضوع وجود ندارد.

گاهی توصیه‌هایی که در مورد چربی سالم یا ناسالم می‌شود ضد و نقیض هستند و باعث سردرگمی می‌شوند. در کل نظر غالب این است که روغن‌های حیوانی مثل روغن دنبه معمولا به عنوان چربی ناسالم و روغن‌های نباتی مثل روغن زیتون چربی‌ سالمتری محسوب می‌شوند.

اساس این تقسیم‌بندی این است که سالم بودن روغن با میزان چربی اشباع‌شده آن سنجیده می‌شود، هر چه چربی اشباع‌شده بیشتر روغن ناسالم‌تراست، البته این نظریه‌ای است که همه با آن موافق نیستند و شاید همین باعث سردرگمی می‌شود.

 

اما آنچه فعلا پذیرفته شده این است که تغذیه سرشار از اسیدهای اشباع‌شده باعث افزایش کلسترول بد می‌شود، همان کلسترولی که در رگ‌ها رسوب می‌کند و باعث سکته قلبی و مغزی می‌شود.

انجمن قلب آمریکا می‌گوید مطالعات نشان می‌دهند که (۸۲%) روغن نارگیل چربی اشباع‌شده است، در قیاس با کره (۶۳%)، چربی گاو (۵۰%)، و چربی خوک (۳۹%).

برخی معتقدند با وجود چربی اشباع‌شده بالا، نسبت چربی‌های مختلف در روغن نارگیل آن را روغنی سالم می‌کند اما انجمن قلب آمریکا می‌گوید مطالعات معتبری که این نظر را تایید کنند وجود ندارد.

این انجمن می‌گوید مردم باید مصرف چربی اشباع‌شده را کم کنند و آن را با چربی اشباع‌نشده گیاهی مثل روغن زیتون یا آفتابگردان جایگزین کنند. به گفته انجمن قلب آمریکا این جایگزینی حتی می‌تواند به اندازه داروهای پایین آورنده کلسترول موثر باشد.

در بریتانیا توصیه بهداشتی این است که مصرف چربی اشباع شده کاهش پیدا کند: روزی سی گرم برای مرد یا بیست گرم برای زن متوسط الجثه.

البته متخصصان یادآوری می‌کنند که چربی یکی از اجزاء ضروری تغذیه است و نباید مصرف آن را بیش از اندازه کم کرد، ویتامین‌هایی مثل K, A, D, E وقتی در صورت وجود چربی جذب می‌شوند.

ویکتوریا تیلور از انجمن قلب بریتانیا می‌گوید باید به این نکته توجه داشت که اگر چربی اشباع‌شده را با قند و کربوهیدرات‌های صنعتی جایگزین کنیم تغذیه سالمتری نخواهیم داشت اما اگر آن را چربی اشباع نشده و نان‌های سبوس‌دار جایگزین کنیم به سمت تغذیه سالمتری رفته‌ایم.

خانم تیلور می‌گوید رژیم مدیترانه‌ای سنتی، هم کلسترول بد را کاهش می‌دهد هم خطر بیماری‌های قلبی را پایین می‌آورد:

“ما توصیه می‌کنیم چربی اشباع شده را با چربی اشباع نشده جایگزین کنید، بجای کره از روغن استفاده کنید و خوردنی‌هایی مثل آووکادو، روغن ماهی، مغزدانه‌ها و دانه‌ها را بجای کیک و بیسکویت و شکلات و گوشت چرب مصرف کنید.”

اسید چرب اشباع در روغن نارگیلتاثیر مصرف تخم مرغ در افزایش قد کودکان

نتیجه یک تحقیق نشان می‌دهد خوردن یک تخم مرغ در روز ممکن است در کودکان خردسالی که دچار سوء تغذیه هستند، باعث افزایش قد شود.

این که تخم مرغ خورده شده آب‌پز باشد یا مثلا املت، فرقی ندارد؛ تخم مرغ ظاهرا رشد نوزادان را تقویت می‌کند.

 

محققان می‌گویند این یک راه ارزان برای جلوگیری از کوتاهی قد است.

خوردن تخم در دو سال اول زندگی برای رشد و نمو بسیار مهم است – کوتاه قدی یک امر برگشت‌ناپذیر است.

تغذیه نامناسبت، در کنار عفونت‌های دوران کودکی و بیماری، از علل عمده عقب ماندگی رشد است.

تخم مرغ باید به خوبی پخته شود تا از خطر هر گونه خطر عفونت بالقوه جلوگیری شود

به گفته سازمان بهداشت جهانی، ۱۵۵ میلیون کودک زیر سن ۵ سالگی از رشد بازمانده‌اند.

پروفسور مری فیوترل، سرپرست امور تغذیه در کالج سلطنتی پزشکان اطفال و بهداشت کودک، می‌گوید : “تخم مرغ یک غذای کمکی خوب است که می‌تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متنوع تکمیلی کودکان استفاده شود.”

او تأکید کرد که خوردن تخم مرغ به عنوان غذای کمکی باید پس از ۴ ماهگی آغاز ‌شود.

به گفته این پروفسور، تخم مرغ باید به خوبی پخته شود تا از خطر هر گونه خطر عفونت بالقوه جلوگیری شود.

تاثیر مصرف تخم مرغ در افزایش قد کودکاندمنوش هایی برای التیام زخم معده مصرف دمنوش‌های معرفی شده در این بخش به شما کمک می‌کند تا زخم معده‌تان را درمان کنید.

گیاهان دارویی سال‌های متمادی در فرهنگ ایران و ایرانی نقش داشته و تقریبا بخشی از این گیاهان همواره در آشپزخانه یا گنج‍ه‌های اکثر ایرانی‌ها وجود داشته که مردم براساس آموزه‌های قدیمی از خواص مفید آن‌ها استفاده می‌کنند.

اما حالا چند سالی می‌شود که برچسب دمنوش به دم کرده و عصاره این گیاهان زده شده و شکل مدرن به خود گرفته است. دمنوش‌ها همان جوشانده‌های مادربزرگ‌ها است که هرکدام برای یک درد یا بیماری خوب هستند، امروز در بسته‌بندی‌ها و فرم‌های کیسه‌ای یا باز در فروشگاه‌ها عرضه می‌شوند.

دمنوش هایی برای التیام زخم معده

صرف نظر از شکل و نام آنها، باید گفت که دمنوش‌ها لذت بی مانندی دارند و علاوه بر رفع مشکلات جسمی، روح آدم را تازه می‌کنند.

پس برای آشنایی با روش تهیه انواع مختلف آن‌ها با ما همراه باشید.

زخم معده یعنی در مخاط معده یا قسمت فوقانی روده زخم بوجود آمده است. این زخم به دلایل مختلف از جمله عفونت باکتری، استفاده بیش از حد از داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب، سوختگی و یا آسیب دیدگی، و یا حتی نوشیدن الکل بیش از حد رخ می‌دهد.

زخم معده علائم بسیاری مانند احساس سوزش بین قفسه سینه و ناف، بی اشتهایی، نفخ، سوزش سر دل، تهوع، سوء هاضمه، کاهش وزن و … دارد. عدم مراقبت از آن طبیعی است که این وضعیت را بدتر می‌کند بنابراین بهتر است برای درمان زخم معده، استفاده از این دمنوش‌ها را در نظر بگیرید.  دمنوش کاکوتی خواص درمانی از این دمنوش به عنوان آنتی بیوتیک قوی، ضد شب ادراری، رقیق کننده خون، بادشکن و ضد نفخ، ضد حساسیت و سرفه، خلط آور و مفید برای درد سینه و آزاد کردن اخلاط، ضد نقرس و به تاخیر انداختن عادت ماهانه زنانه مفید می‌باشد. این نوشیدنی بسیار خوش طعم برای رفع خستگی، درمان زخم معده و ضد عفونی کننده بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرز تهیه کاکوتی سه قاشق غذاخوری عسل دو قاشق مربا خوری درهر لیوان آب جوش چهار لیوان کاکوتی را به همراه آب جوش در قوری چینی بریزید و آن را به مدت سی دقیقه روی حرارت ملایم دم کنید، سپس دم کرده را در یک لیوان و یا فنجان بزرگ بریزید و عسل را به آن اضافه کنید و بهم بزنید تا کاملا حل شود و به آرامی آن را میل کنید.  دمنوش زرشک زرشک درختچه‌ای تیغ دار به طول ۱ تا ۵ متر است و چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است و برگ‌های آن بیضی شکل با دانه‌های اره‌ای و میوه اش قرمز رنگ و ترش مزه است. همه‌ی بخش‌های گیاه از جمله میوه، برگ، ریشه، پوست ریشه، ساقه و گل آن مورد استفاده دارویی قرار میگیرد. خواص درمانی دمنوش زرشک برای درمان ورم و زخم معده و روده مناسب است همچنین جهت درمان اسهال‌های خونی یا زخم روده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به دلیل وجود ویتامین B فراوان در زرشک، دم کرده میوه آن در پیشگیری از سرماخوردگی نقش بسزایی دارد و دمنوش این گیاه ادرار آور، خلط‌آور و برای خوش بو شدن دهان نیز مورد مصرف قرار می‌گیرد. موارد منع مصرف خانم‌های باردار از مصرف این دمنوش خودداری کنند، زیرا میزان مصرف بالای این گیاه به مدت طولانی می‌تواند سبب ناراحتی معده و روده‌ها شود و مانع از جذب ویتامین B کافی در بدن شود. طرز تهیه زرشک آب گیری تازه ۵۰ گرم عسل ۲ قاشق مربا خوری در هر لیوان آب جوش ۳ لیوان زرشک‌ها را تمیز کنید و به همراه آب جوش روی حرارت قرار دهید و پس از آنکه به جوش آمد حرارت را ملایم کنید و اجازه دهید محلول به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد سپس دم کرده را در یک لیوان و یا فنجان بزرگ بریزید و عسل را به آن بیافزایید و بهم بزنید تا کاملا عسل حل شود و به آرامی این نوشیدنی خوش رنگ و پر خاصیت را میل کنید.

دمنوش هایی برای التیام زخم معدهکینوآ چیست

کینوآ را اغلب جزو غلات می‌دانند اما در واقع غله کاذب است زیرا فقط مانند غلات پخته و مصرف می‌شود. کینوآ، دانه‌ است و به سبزیجاتی چون چغندر و اسفناج مربوط می‌شود. این شبه غله سابقا فقط در آمریکای شمالی مصرف می‌شد و به طور طبیعی در آن مناطق کشت می‌شود.

کینوآ به دلایل زیادی از نظر تغذیه‌ای، ارزش بسیار بالایی دارد و معمولا غذایی تلقی می‌شود که تقریبا می‌تواند بیشتر مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. کینوآ منبع خوبی از بسیاری از ویتامین‌ها، فیبر و پروتئین است و پروتئینی کامل محسوب می‌شود که در منابع گیاهی بسیار نادر می‌باشد. بنابراین منبع پروتئینی بسیار باارزشی برای گیاهخواران نیز هست.

افرادی که بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن دارند می‌توانند از کینوآ فواید زیادی ببرند زیرا دانه‌ای بدون گلوتن است. گلوتن در مقایسه با سایر دانه‌ها و غلات بدون گلوتن مانند برنج و ذرت، ویتامین ب و اسید فولیک بیشتری دارد. کینوآ سرشار از فیبر و پروتئین بوده و به همین علت، احساس سیری بیشتری ایجاد می‌کند. مصرف غذاهایی مانند کینوآ برای کاهش وزن مفید است.

کینوآ غذایی پرکالری نیست و تاکنون تحقیق و آزمایشی انجام نشده که نشان دهد کینوآ چاق کننده است. ارزش غذایی کینوآ یک فنجان کینوآ، ۲۰۰ کالری، ۸ گرم پروتئین، ۵ گرم فیبر، ۱۵ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به آهن و ۳ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به کلسیم را داراست. کینوآ، مس، ویتامین‌های گروه ب، منیزیم، منگنز و فسفر نیز دارد. کینوآ دارای خواص ضدالتهابی بوده و مصرف آن به  رشد باکتری‌های مفید در روده‌ی بزرگ کمک می‌کند. کینوآ را پروتئین کامل می‌دانند چون مقادیر زیادی اسید آمینه‌ی ضروری دارد.

بیشتر دانه‌ها و غلات، اسید لیسین (نوعی اسید آمنیه) کمی دارند اما کینوآ اینطور نیست. ترکیب جالبی از پروتئین و فیبر که در کینوآ وجود دارد می‌تواند منجر به احساس سیری برای مدت طولانی‌تری شود. کینوآ و کاهش وزن کینوآ، غذای چاق کننده محسوب نمی‌شود؛ بلکه در واقع از این نظر معکوس است!

پژوهش‌ها نشان داده خوردن کینوآ مانع افزایش وزن شده، کیفیت لیپید خون را بالا می‌برد و واکنش نسبت به استرس اکسیداتیو را بهبود می‌بخشد. ارتباط مثبت بین کینوآ و کاهش وزن به دلیل داشتن فیبر زیاد و پروتئین بالاست. اینکه کینوآ یک منبع کربوهیدرات است، باعث چاق کننده بودن آن نمی‌شود؟ در سالهای اخیر، غذاهای کربوهیدرات‌دار را چاق کننده معرفی کرده‌اند. یک دلیل عمده‌ی چنین استنباطی این است که غذاهای پرکربوهیدراتی چون نان سفید، برنج، غلات شیرین و پرقند می‌توانند باعث ترشح زیاد گلوکز در جریان خون شوند.

وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، مقدار زیادی انسولین وارد خون می‌شود تا گلوکز را از خون به سمت سلول‌های بدن ببرد. انسولین اثرات دیگری هم روی بدن دارد که یکی از آنها افزایش ذخیره‌ی چربی است. بنابراین رژیم‌های پر از کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌توانند موجب نوسانات مداوم در قند خون و انسولین شده و افزایش وزن را به دنبال داشته باشند.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که کربوهیدرات‌ها می‌توانند با هم به نفع بدن یا به ضرر بدن عمل کنند، چون انواع گوناگون و متفاوتی از کربوهیدرات‌ها وجود دارد. تاثیراتی که این کربوهیدرات‌ها روی بدن دارند طیف گسترده‌ای دارد. کربوهیدراتی که از یک شکلات به بدن می‌رسد با کربوهیدراتی که از کینوآ در اختیار بدن قرار می‌گیرد، تفاوت زیادی دارد.

 

کربوهیدراتِ غلات سبوس دار، میوه‌ها و سبزیجات، فیبر دارند که باعث کُند شدن ترشح گلوکز در خون می‌شوند و زمان طولانی‌تری برای تجزیه نیاز دارند چون فیبر دارند. این نوع غذاها مواد مغذی مهمی هم دارند، در صورتی که سایر منابع کربوهیدرات تصفیه شده، ارزش غذایی ندارند. اگر می‌خواهید بدانید غذایی چاق کننده است یا نه، باید کیفیت کلی رژیم غذایی‌تان را بررسی کنید و اینکه به طور کلی چه مقدار از چه غذاهایی مصرف می‌کنید. ویژگی‌های یک غذا به تنهایی نمی‌تواند تاثیر مثبت یا منفی روی سلامت شما بگذارد؛ بلکه ترکیبی از چند عامل تعیین کننده‌ی نتیجه‌ی نهایی است.

پس کینوآ، غذای چاق کننده نیست بلکه عکس این موضوع صحت دارد و خوردن کینوآ در مقابل افزایش وزن قرار دارد. بنابراین کینوآ برای کاهش وزن شما مفید است.

کینوآ چیستاختلال کندن وسواسی مو

افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا (اختلال کندن موی وسواسی یا جنون کندن مو) نیازی غیر قابل مقاومت به کشیدن و کندن موهای خود، به طور معمول از پوست سر، مژه ها، و ابروها را احساس می کنند.

تریکوتیلومانیا نوعی اختلال کنترل تکانه است. افراد مبتلا به این اختلال آگاه هستند که عملی کردن انگیزه های ناگهانی آنها می تواند صدماتی را به همراه داشته باشد، اما توانایی مقاومت در برابر آنها را ندارند. این افراد ممکن است در زمان تجربه استرس، کشیدن و کندن موها را به عنوان روشی برای آرام کردن خود انجام دهند.

نشانه های تریکوتیلومانی

افزون بر تکرار کشیدن و کندن مو، از دیگر نشانه های این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احساس تنش پیش از کندن مو یا هنگام تلاش برای مقاومت در برابر نیاز به کندن مو

– احساس آرامش، رضایت و شادی پس از عملی کردن تکانه کندن مو

– احساس پریشانی یا مشکلاتی در زندگی کاری و اجتماعی به واسطه کندن مو

– برهنگی بخش هایی که تارهای مو کشیده و کنده شده اند

– رفتارهایی مانند وارسی ریشه مو، چرخاندن مو، کشیدن مو بین دندان ها، جویدن مو، یا خوردن مو

بسیاری از افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا تلاش می کنند منکر مشکل خود شوند و ممکن است با استفاده از کلاه، روسری و ابروها و مژه های مصنوعی ریزش موی خود را پنهان کنند.

چه عواملی موجب تریکوتیلومانیا می شوند؟

دلیل دقیق تریکوتیلومانیا همچنان ناشناخته است. این شرایط ممکن است با اختلالاتی در مسیرهای مغزی که مناطق درگیر در تنظیم هیجانی، حرکت، شکل گیری عادت، و کنترل تکانه را به هم پیوند می دهند، مرتبط باشد.

همچنین، برخی افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ممکن است به افسردگی یا اضطراب مبتلا باشند. احتمال مشاهده تریکوتیلومانیا در افرادی که سابقه خانوادگی دارند نیز اندکی بیشتر است.

تریکوتیلومانیا چگونه تشخیص داده می شود؟

تریکوتیلومانیا بر اساس نشانه ها و علائم موجود تشخیص داده می شود و آزمایش خاصی برای آن وجود ندارد.

پزشک ممکن است فردی که نشانه های تریکوتیلومانیا را دارد به یک روانپزشک یا روانشناس ارجاع دهد، که طی مصاحبه با بیمار می تواند احتمال ابتلا به یک اختلال کنترل تکانه را بررسی کند.

تریکوتیلومانیا چگونه درمان می شود؟

درمان اصلی برای تریکوتیلومانیا نوعی رفتار درمانی است که به نام «تمرین برگرداندن عادت» شناخته می شود. در واقع، این به معنای جایگزینی یک عادت بد با چیز دیگری است که مضر نیست.

با این روش، افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ابتدا تشخیص این که چه زمانی و کجا نیاز به کشیدن و کندن مو را احساس می کنند را فرا می گیرند. همچنین، آنها چگونگی کسب آرامش و انجام کاری دیگر که به آنها آسیب نمی رساند را فرا می گیرند، که روشی برای کاهش تنش در زمان احساس نیاز به کشیدن مو محسوب می شود.

این کار می تواند به سادگی مشت کردن دستی باشد که آنها برای کشیدن و کندن مو استفاده می کنند. درمان می تواند به هر گونه تفکر نامطلوب و مضر که ممکن است بر استرس محرک رفتار اضافه کند، رسیدگی کند.

تجویز دارو نیز می تواند بخشی از برنامه درمان باشد. نوعی از ضد افسردگی ها به نام مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) ممکن است در کمک به کاهش نیازهای بسیار شدید مفید باشند. آنتی سایکوتیک(ضد روانپریشی) های آتیپیک مانند الانزاپین یا آریپیپرازول گاهی اوقات ممکن است به صورت تک یا در ترکیب با یک SSRI استفاده شوند.

عوارض مرتبط با تریکوتیلومانیا چیست؟

عفونت، آسیب پوست، و ریزش موی دائمی از عوارض احتمالی تریکوتیلومانیا هستند. ریزش مو و آسیب پوست می توانند به مشکلاتی در زمینه عزت نفس و تصویر بدن منجر شوند. در موارد شدید، برخی افراد ممکن است از حضور در موقعیت های اجتماعی به منظور پنهان کردن ریزش مو اجتناب کنند.

آیا امکان پیشگیری از تریکوتیلومانیا وجود دارد؟

هیچ روشی ثابت شده ای برای پیشگیری از تریکوتیلومانیا وجود ندارد، اما آغاز درمان به محض آغاز نشانه ها می تواند کمک بزرگی به درمان این شرایط کند. فراگیری مدیریت استرس نیز ایده خوبی است، زیرا استرس اغلب محرک رفتار کشیدن و کندن مو است.

اختلال کندن وسواسی موراههای تشخیص افراد دروغگو کارل اریکسون یک افسر بازنشسته ارتش امریکا است که در طول دوره خدمت و زندگی خود با دروغگویی های بسیار زیاد از طرف آدم های مختلف سروکار داشته است. او از یک ترفند مخفی و بسیار عالی برای تشخیص دروغگوها استفاده می‌کند و همیشه هم تشخیص هایش درست بوده و توانسته از این طریق مچ خیلی‌ها را بگیرد! فقط یادتان باشد هر ۷ ترفند اریکسون را به ترتیبی که بیان می‌کند دنبال کنید تا به جواب مطلوب برسید. در این نوشتار با ما همراه باشید تا این ۷ ترفند مخفی تشخیص دروغگویی را بشناسیم که دروغگوها هرچقدر هم حرفه‌ای باشند و به شما دروغ های زیرکانه‌ای بگویند باز هم بتوانید مچ شان را بگیرید. ۱. به شبکه‌های اجتماعی سر بزنید اگر با فردی قرار ملاقات دارید و نگران هستید که مبادا به شما دروغی بگوید گام اول این است که یک تحقیق سریع و مختصر درباره پیشینه او داشته باشید. این تحقیق هم خیلی آسان است. این روزها شبکه‌های مجازی اسرار زیادی از آدم‌ها برایتان فاش می‌کنند. سری به صفحات مجازی او در همه شبکه‌ها بزنید و موضوعات ساده و پیش پا افتاده‌ای که معمولا کسی درباره شان دروغ نمی‌گوید مثل جشن‌ها و شادی ها، تعطیلات و مناسبت‌ها و… پیدا کنید. مرحله بعد نگاه دقیق تر به اطلاعاتی است که بیم آن می‌رود شخص ممکن است به شما دروغ بگوید. و مطمئن باشید بسیاری از این اطلاعات مفید در صفحات مجازی افراد پیدا می‌شود. ۲. در گفت‌وگو یک موضوع جالب و سرگرم‌کننده پیش بکشید سوال ساده‌ای مطرح کنید که خودتان قبلا با مراجعه به صفحه مجازی طرف مقابل جوابش را می‌دانید و بعد به زبان بدن او در هنگام پاسخ دادن دقت کنید. برای مثال بپرسید: تابستان بهت خوش گذشت؟ سفر رفته بودی؟ اگر دیدید طرف مقابل حقیقت را به شما گفت اما نگرانی و اضطراب از طریق زبان بدنش مشهود است احتمالا از سوال شما احساس ناراحتی دارد و معنی‌اش این نیست که الزاما دروغ گفته است. سعی کنید در تمام مدت به وضعیت چشم‌هایش توجه کنید، اگر مدام پلک می‌زد یا مردمک چشمهایش را خیلی کوچک می‌کرد می‌توانید به صحت و راستی گفته‌هایش شک کنید. همچنین به وضعیت صاف کردن گلویش توجه کنید. دروغگوها معمولا زیاد گلویشان را صاف می‌کنند و گاهی اوقات صدایشان می‌لرزد. وضعیت نشستن روی صندلی هم می‌تواند یک علامت دیگر برای دروغگویی فرد باشد. جمع کردن بدن و رفتن در لاک دفاعی جزو یکی از نشانه‌های دروغگویی است. فرد دروغگو ممکن است ناخودآگاه اشیائی (کتاب، فنجان قهوه و امثال آن) را بین شما و خودش قرار دهد تا ناخودآگاه دیوار دفاعی تشکیل دهد. ۳. کم‌کم به گفت‌وگویتان حرارت بدهید گام بعدی شما حرکت به سمت موضوعاتی است که حدس می‌زنید طرف مقابل می‌خواهد درباره‌اش دروغ بگوید. مثلا ممکن است درباره کسب و کار آن فرد سوالاتی بپرسید و این در حالی است که شما قبلا از طریق شبکه‌های مجازی یا جاهای دیگر اطلاعات درستی درباره شرکت و نوع کار وی کسب کرده اید. در این وضعیت خوب به تماشای او بنشینید و ببینید اگر دروغ می‌گوید رفتار و کلامش چه وضعیتی دارد. ۴. حالا زمان پرسیدن موضوع اصلی است سه مرحله قبل را برای اینتوضیح دادیم که شما به یک سری اطلاعات پایه‌ای نسبت به زبان بدن و مدل سخن گفتن فرد مورد نظرتان برسید. اکنون وقت آن رسیده که سوال اصلی خودتان را که جوابش را نمی‌دانید بپرسید. سوال را مطرح کنید و بامراجعه به پیشینه‌ای که از رفتار و گفتار فرد مورد نظر دارید تعیین کنید که راست میگوید یا دروغ. ۵. سه بار به شیوه‌های مختلف یک سوال تکراری را بپرسید اگر فکر می‌کنید طرف مقابل تان دروغ می‌گوید همان سوال را به ۳ شیوه مختلف از او بپرسید. ممکن الان با خودتان فکر کنید باید از لابلای پاسخ شخص مورد نظر به دنبال تناقض گویی هایش باشید اما منبه شما می‌گویم کاملا برعکس است و شما باید به دنبال جملات و قسمت‌های کاملا مشابه بشد! آیا فرد مورد نظر هر سه بار یک موضوع را عین روخوانی از یک کتاب برایتان بازگو میکند؟ با عبارات مشابه و قصه‌ای یکسان؟ خب شاید یک ریگی به کفشش دارد که این ماجرا را همینطور دقیق و یکسان حفظ کرده است! سیاستمداران هم از این شیوه زیاد استفاده می‌کنند. و به این صورت از پاسخ دادن حقایق و واقعیات به سایرین طفره می‌روند و همیشه یک جمله و قصه حاضر و آماده و شبیه به قبلی را در آستین شان دارند که برای مردم عادی بیان می‌کنند. ۶. به میزان سرعت عمل در پاسخ‌های طرف مقابل توجه کنید به این موضوع توجه کنید که پس از آنکه از طرف مقابل تان سوالی را پرسیدید چقدر سریع و بدون مکث جوابتان را می‌دهد. گویی از قبل یک جواب ساختگی آماده کرده تا به شما بگوید. برای مثال تصور کنید یک نوجوان در برابر پدر و مادرش ایستاده و آنها از فرزندشان درباره اینکه چرا لباسش بوی سیگار می‌دهد سوال می‌پرسند. نوجوان بلافاصله بدوناینکه لحظه‌ای فکر کند و بیندیشد جواب می‌دهد که راننده تاکسی سیگار می‌کشید و لباس او بو گرفت! خب این داستان بوی سیگار واقعا به نظر بودار می‌رسد چون این نوجوان حتی اندکی تمرکز نکرده تا به خاطر بیاورد از کجا ممکن است لباسش بوی سیگار گرفته باشد. ۷. دو تا چشم و گوش اضافی هم داشته باشید در صورت امکان از یک ناظر به عنوان شخص سوم بخواهید که در اتاق گفت‌وگویتان با فرد مورد نظر حضور داشته باشد. این شخص سوم در حالی که مثلا سرش با لپ تاپ گرم است یا دارد نامه‌ای می‌نویسد یا به برنامه‌های تلویزیون چشم دوخته است به طور نامحسوس حرکات و رفتار فرد مورد نظر شما را زیر نظر بگیرد. و این طوری یک جفت چشم و گوش اضافی به کمک شما می‌آید و دیگر هیچ رفتار و گفتاری از نظرتان پنهان نمی‌ماند. نگران حساسیت و کنجکاوی فرد مورد نظر هم نباشید. او به سرعت در حالی که با شما وارد گفت‌وگو شده است حضور شخص سوم را فراموش می‌کند و به بحث و گفت‌وگو می‌پردازد. حضور شخص سوم به عنوان چشم و گوش اضافی شما آنجایی می‌تواند بسیار مفید باشد که در حالیکه شما یک سوال مهم از فرد مورد نظر پرسیده‌اید و به چشم هایش خیره شده‌اید تا حرکت نامعقول و اضطراب را تشخیص دهید دوست نفر سومتان به وضعیت پای آن شخص دقت می‌کند و در می‌یابد که فرد به سرعت پایش را تکان می‌دهد و با نوک کفشش آهسته به زمین ضربه می‌زند. به هدف نهایی دست یافتیم با این نکاتی که درباره فاش کردن دروغگویی افراد مطرح کردیم شما می‌توانید در تصمیم گیری‌های عاطفی، شغلی و کاری بهتر عمل کنید زیرا هیچ کس دوست ندارد با یک آدم دروغگو وارد هر نوع رابطه‌ای شود. البته حواستان باشد که بسیاری از فرصتهای خوب شغلی و کاری را صرفا به خاطر یک حدس نادرست از عدم صداقتاز دست ندهید. همواره به این موضوع توجه کنید که برخی از رفتارها ممکن است از روی هیجان یا عصبانیت باشد و این شما هستید که باید تشخیص درست و منطقی بدهید.

راههای تشخیص افراد دروغگو۶ راه طبیعی ترک سیگار ترک سیگار برای افرادی که حتی مدت کوتاهی به آن اعتیاد داشته اند می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد. در این مقاله ما به شما ۶ راه طبیعی ترک سیگار معرفی میکنیم که واقعا معجزه می‌کنند. خوب است دوستان تان را هم از این گیاهان مطلع کنید و راه خوبی برای ترک سیگار به آنها نشان دهید. ۱. فلفل قرمز فلفل قرمز، این گیاه طبیعی ترک سیگار کمک می‌کند تا دستگاه تنفسی نسبت به تنباکو و محرک‌های شیمیایی دیگر موجود در سیگار بی‌حس شود و در نتیجه، میل فرد به کشیدن سیگار کمتر شود. فلفل قرمز سرشار از آنتی اکسیدان هم است و پوشش ریه ها را تثبیت می کند. طعم تند فلفل قرمز نیز میل کشیدن سیگار را کاهش می‌دهد. مصرف روزانه‌ی فلفل قرمز، همراه با غذا یا به صورت کپسول، به شما در مسیر ترک سیگار کمک می‌کند. ۲. جینگ سینگ جنسینگ، این گیاه طبیعی ترک سیگار به مقابله با اثرات منفی استرس کمک می کند. یکی از دلایل اصلی تمایل فرد به سیگار، رهایی از استرس است- و ترک سیگار، خود استرس آور است. مصرف جنسینگ به رفع استرس روزمره و همچنین استرس ناشی از ترک سیگار کمک می‌کند. جنسینگ علاوه بر رفع استرس، از ترشح دوپامین ناشی از مصرف نیکوتین و احساس سرخوشی بعد از کشیدن سیگار جلوگیری می کند. جنسینگ به پاکسازی بدن از سموم خطرناک و تخلیه‌ی سموم جمع شده در ریه‌ها کمک می‌کند. ۳. چای کوهی اثرات تسکین دهندگی آن در کاهش استرس دوران ترک سیگار کمک می‌کند. در واقع با کمبود نیکوتین در بدن هنگام ترک سیگار نشانه‌هایی مانند استرس و اضطراب باعث ناراحتی افراد می‌شود. همانطور که نیکوتین در بروز افسردگی نقش دارد در بروز نشانه‌های آن یعنی اضطراب و استرس نیز مؤثر است. علف چای این نشانه‌ها را تسکین می‌دهد. ۴. لبلیا لبلیا، این گیاه طبیعی ترک سیگار ماده‌ای به نام لوبلاین است که اثر نیکوتین را در بدن کاهش می‌دهد، به ویژه که به ترشح نوروترنسمیتر  دوپامین کمک می‌کند. لبلیا به صورت تنتور موجود است. معمولاً به مقدار ۲۰ تا ۶۰ قطره از تنتور سه بار در روز مصرف می‌شود. بهتر است از مقدار کم ۲ تا ۵ قطره شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید. لبلیا به شدت سمی است و توصیه می‌کنیم که با نظر پزشک یا متخصص سلامتی از آن استفاده کنید. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا فشار خون بالا نباید از این گیاه استفاده کنند. زنان باردار و مادران شیرده و کودکان نیز نباید از این گیاه مصرف کنند. ۵.نعناع نعناع از سبزیجات بسیار مفید است که مصرف بسیاری در آشپزی و خانه داری دارد. این سبزی پر خاصیت می‌تواند تهوع را بسیار سریع کاهش دهد. افرادی که سیگار را ترک می‌کنند گاه‌گاهی دچار حالت تهوع های بدی می‌شوند که نعناع به آنها کمک خواهد کرد. ۶. زنجبیل عوارض ترک سیگار باعث می‌شود که بسیاری از افراد، آن را رها کنند. تهوع یکی از علائم ترک سیگار و نیکوتین است که می توان با استفاده از زنجبیل، آن را برطرف کرد. زنجبیل طبیعت گرمی دارد و اثر گرم کنندگی آن باعث افزایش تعریق و در نتیجه، خارج شدن سموم اضافی از بدن نیز می شود. با خارج شدن سموم خطرناک سیگار از بدن، فرآیند سم زدایی سیگار بهبود می یابد و ترک سیگار آسان تر می شود. هم می‌توانید از کپسول های زنجبیل استفاده کنید و هم ریشه ی تازه ی آن را به طور مستقیم مصرف کنید (یا آن را به غذاها یا آب سبزیجات اضافه کنید). هر زمان که خواستید سیگاری روشن کنید، به جای آن، یک فنجان دمنوش بنوشید. این به بدن کمک می‌کند تا بتواند عادت جدیدی را جایگزین عادت قبلی (کشیدن سیگار) کند.

۶ راه طبیعی ترک سیگارتورم مچ پا نشانه چیست؟

تورم مچ پا در برخی موارد می‌تواند طبیعی باشد، اما اگر تورم مدت زمان زیادی روی پاهایتان باقی ماند این مسئله کمی نگران کننده است و نیاز به بررسی بیشتری دارد.

اگر همراه با تورم مچ پاهایتان دچار سفتی مفاصل، تغییر رنگ پوست، درد اندام‌ها و افزایش وزن شدید تمامی این علائم می‌تواند ناشی از یک مشکل جدی‌تر از تروم مچ پا باشد.

متخصصان می‌گویند تورم مچ پا اگر با علائم ذکر شده همراه باشد خبر از بیماری‌های کلیوی و نارسایی قلبی می‌دهد.

البته نشست مایعات در داخل بافت‌ها طبیعی است که این مورد نیز می‌تواند باعث تورم در ناحیه مچ پا شود اما همان که گفته شد اگر این عارضه مدت زمان زیادی شما را درگیر کرد ممکن است علاوه بر مشکلات کلیوی و قلبی، درگیر یک بیماری به نام lymphedema-ورم لنفاوی شده باشید.

این بیماری می‌تواند منشا ژنتیکی داشته باشد و یا از انسداد در سیستم لنفاوی که باعث تورم مچ پا می‌شود بروز کند.

تورم مچ پا نشانه چیست؟خوراکی های کاهنده استرس بعد از یک روز پر استرس می توانید به طور طبیعی و با تغذیه سالم، سرحال بیایید.

برخی مواد خوراکی دارای مواد مغذی هستند که به لحاظ علمی ثابت شده است انرژی زا بوده، میزان کورتیزول را کاهش داده و سروتونین را افزایش می دهند. در ادامه به ۵ ماده خوراکی مقابله کننده با استرس اشاره می شود.

 

گیاهان برگ سبز به گفته محققان، سبزیجات برگ سبز نظیر اسفناج حاوی فولات هستند که موجب تولید دوپامین، ماده شیمیایی در مغز که لذت و خوشی ایجاد می کند، می شود و به حفظ آرامش کمک می کند. بوقلمون تریپتوفان، اسیدآمینه موجود در گوشت بوقلمون است که سروتونین تولید می کند. در عوض این ماده شیمیایی موجب تنظیم گرسنگی، شادی و آرامش می شود. مطالعه سال ۲۰۰۶ نشان می دهد افرادی که ۱ گرم تریپتوفان سه بار در روز مصرف کردند شاهد تغییر در خلق و خوی شان بودند و کمتر رفتار تهاجمی در مقایسه با گروه دارونما داشتند. ماهی چرب غذاهای دریایی نظیر ماهی تن، سالمون و قزل آلا مملو از اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که نه تنها موجب کاهش التهاب می شوند بلکه اضطراب را نیز کاهش می دهند. مطالعه سال ۲۰۱۱ نشان می دهد مصرف روزانه مکمل های امگا-۳ موجب کاهش اضطراب تا ۲۰ درصد می شود. غلات کامل کربوهیدرات ها موجب تحریک به تولید سروتونین می شوند که دقیقا کاری مشابه با داروهای ضدافسردگی انجام می دهند و به طورطبیعی رفتارهای اخلاقی را تنظیم می کنند. از اینرو مصرف نان های تهیه شده با غلات کامل و نان حو بهترین گزینه است. شکلات تلخ شکلات تلخ موجب کاهش هورمون استرس شده و آنتی اکسیدان ها به شل شدن عروق خونی کمک کرده، فشارخون را کاهش داده و موجب بهبود جریان خون می شوند.

خوراکی های کاهنده استرسهمه چیز درباره ویتامین C

بدن انسان برای ارائه عملکرد درست و بهینه به طیف گسترده ای از مواد مغذی نیاز دارد. اما یک ویتامین وجود دارد که می تواند از هر عملکرد بدن پشتیبانی کند و به طور معجزه آسایی خطر تمام دلایل مرگ – حتی نمونه های جدی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان – را کاهش دهد.

شاید خود را آماده کرده باشید که درباره ویتامین D صحبت کنیم، زیرا ماده مغذی شگفت انگیزی محسوب می شود، اما گزینه مورد نظر ما ویتامین C است.

چه چیزی درباره ویتامین C خاص است؟ این ویتامین از توانایی بالا برای اهدای الکترون ها به سلول های بدن برخوردار است. این عملکرد سه فایده عمده دارد که شامل قدرت آنتی اکسیدانی، مشارکت کوفاکتور آنزیمی و پشتیبانی قابل اعتماد از سیستم ایمنی می شوند.

قدرت آنتی اکسیدانی

احتمالا تاکنون اصطلاحات استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد به گوشتان خورده اند. اینها سلول هایی بی ثبات در بدن هستند که آسیب سلول های سالم را موجب شده و به بیماری هایی مانند سرطان منجر می شوند.

ویتامین C آنتی اکسیدان اصلی حاضر در جریان خون محسوب می شود و تمامی بافت های بدن را تغذیه می کند. هنگامی که ویتامین C این سلول های ناپایدار را می یابد، یک الکترون در اختیار آنها قرار می دهد تا پایدار شوند، به طوری که از حالت رادیکال خارج شده و بار دیگر حالت عادی می یابند.

قدرت آنتی اکسیدانی ویتامین C از DNA، RNA، کربوهیدارت ها، پروتئین ها، و چربی ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و از این رو، آنها می توانند بار دیگر عملکردهای سوخت و ساز و بدن سازی خود را از سر بگیرند.

همچنین، ویتامین C قادر است آنتی اکسیدان های دیگر مانند ویتامین E را بازتولید کند.

مشارکت کوفاکتور آنزیمی

با توجه به توانایی کاهش و اهدای الکترون، ویتامین C به عنوان یک کوفاکتور برای بسیاری از عملکردهای بدن عمل می کند.

ویتامین C از تولید موارد زیر پشتیبانی می کند:

کلاژن – اساس ساختاری تاندون ها، استخوان ها، غضروف ها و پوست محسوب می شود.

کارنیتین – ترکیبی مورد نیاز برای کمک به عبور چربی از غشاهای سلولی و تزریق انرژی به سلول ها است.

کاتکول آمین – ترکیبی که به عنوان یک هورمون یا انتقال دهنده عصبی عمل می کند.

تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی را ممکن می سازد (یکی از دلایلی که بدن به کلسترول نیاز دارد).

افزون بر این، ویتامین C برای افزایش فراهمی زیستی آهن، یک ماده معدنی کلیدی برای تنظیم عملکرد سلولی و سنتز کدنویسی DNA نیاز است.

پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن

مصرف ویتامین C در زمان سرماخوردگی یکی از اقدام های شایع برای مقابله با بیماری است. پشتیبانی از عملکرد درست سیستم ایمنی بدن یکی از عملکردهای شناخته شده این ویتامین محسوب می شود.

در حقیقت، پژوهش ها نشان داده اند که مصرف منظم ویتامین C احتمال بروز سرماخوردگی را نصف می کند و مدت زمان بیماری را حداقل هشت درصد کاهش می دهد.

ویتامین C تولید و کارکرد طیف گسترده ای از سلول های ایمنی را تحریک می کند، از فعالیت تقویت کننده سیستم ایمنی آنها پشتیبانی می کند، و از تبدیل شدن این سلول ها به رادیکال آزاد و آسیب رساندن به سلول های سالم پیشگیری می کند. ویتامین C مولکولی به نام اینترفرون را افزایش می دهد، که از فعالیت ضد ویروسی قوی بهره می برد.

منابع غذایی ویتامین C

ویتامین C در طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات تازه یافت می شود که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فلفل قرمز شیرین، نصف فنجان خام، ۹۵ میلی گرم

کیوی، یک عدد، ۹۱ گرم

توت فرنگی، یک فنجان، ۸۵ میلی گرم

پرتقال، یک عدد متوسط، ۷۰ میلی گرم

بروکلی، نصف فنجان پخته شده، ۵۱ میلی گرم

گریپ فروت، نصف یک عدد، ۳۸ میلی گرم

گوجه فرنگی، یک عدد متوسط، ۱۶ میلی گرم

اسفناج، یک فنجان خام، ۸ میلی گرم

مکمل های ویتامین C

از نظر مکمل ها انواع مختلفی در دسترس هستند، اما در بیشتر پژوهش ها از اسید اسکوربیک استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که ویتامین C محلول در آب است و این به معنای عدم ذخیره آن در بدن است. در نتیجه، تامین آن از یک منبع ثابت از طریق غذا یا مکمل ها نیاز است.

میزان مصرف توصیه شده روزانه برای ویتامین C حداقل ۶۵ تا ۷۵ میلی گرم است تا از کمبود این ویتامین جلوگیری شود. اما برای محافظت در برابر بیماری، شما باید دوزهای بالاتری را مصرف کنید.

دوز بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز نشان داده است که سطوح ویتامین C را در خون به حالتی پایدار می رساند. با این وجود، دوز حداکثری که به یک باره دریافت می شود باید ۲۰۰ میلی گرم باشد، زیرا روده ها مقداری که شما قادر به جذب آن هستید را کنترل می کنند. از این رو، هر چیزی فراتر از ۲۰۰ میلی گرم تا حد زیادی دفع می شود. در نتیجه، اگر قصد دارید ۴۰۰ میلی گرم ویتامین C در روز دریافت کنید، بهترین گزینه دریافت آن در دو دوز است.

همچنین، شما می توانید از ویتامین C تزریقی استفاده کنید که جذب روده ای را دور زده و مستقیم وارد جریان خون می شود. استفاده از این روش برای کمک به بیماران مبتلا به سرطان که دوران شیمی درمانی را سپری می کردند، نتایج بسیار امیدوارکننده ای را به همراه داشت.

همه چیز درباره ویتامین C۲ دلیل عمده نارسایی کلیه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: خانواده هایی که از خود گذشتگی می‌کنند و اعضای عزیز از دست رفته خود را پس از مرگ مغزی اهدا می‌کنند، در واقع زندگی را به چند نفر دیگر می‌بخشند.

به گزارش مجله خواندنی به نقل از ایسنا، دکتر احمدرضا عبادزاده افزود: نارسایی کلیه یکی از بیماری­‌هایی است که گریبانگیر بیماران می­‌شود و قند و فشارخون بالا دو علت نارسایی کلیه محسوب می ‌شوند. وی ادامه داد: در نارسایی کلیه، این عضو عملکرد اصلی خود را انجام نمی‌دهد و نیاز به درمان جایگزینی دارد که درمان­‌ها به دو روش دیالیز و پیوند کلیه انجام می­‌شود.

این متخصص ارولوژی گفت: پیوند به عنوان اولین خط درمان نارسایی کلیه است که به دو صورت اهدای عضو از طریق فرد زنده یا اهدا از بیمار مرگ مغزی انجام می‌شود. در بسیاری از کشورها که اهدای کلیه فقط از طریق مرگ مغزی انجام می شود، لیست­‌های انتظار طولانی مدتی دارند.

وی با تاکید بر این موضوع که باید از نظر اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی فرهنگ سازی بیشتری در جامعه انجام شود، گفت: اگر خانواده‌هایی که درگیر این موضوع می‌شوند از خودگذشتگی انجام دهند، رنج زیادی از دوش بیماران نیازمند دریافت عضو برداشته می‌شود.

۲ دلیل عمده نارسایی کلیه۴ راه آسان برای پیشگیری از گرمازدگی گرمازدگی در فصل تابستان یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد با هر سن و سال و وضعیت جسمانی، ممکن است با آن مواجه شوند. به همین دلیل، بسیار ضروری است که در ابتدا علایم و نشانه‌های آن را به خوبی بشناسیم. گرمازدگی معمولا به دلیل اتفاق می‌افتد که می‌تواند دمای بدن را تا تب ۴۰٫۵ درجه سانتی‌گراد بالا ببرد:

۱٫ انجام فعالیت بدنی طولانی مدت مانند ورزش کردن یا کار کردن در هوای بسیار گرم.

۲٫ قرار گرفتن افراد مسن و کودکان در معرض هوای گرم و حتی بدون انجام هیچ فعالیتی (زیرا این افراد قادر به تنظیم دمای بدن به طور کامل نیستند).

علایم گرمازدگی

سردرد

تهوع و استفراغ

سرگیجه و ضعف

برافروخته شدن پوست

تنفس سریع و افزایش ضربان قلب

گرفتگی عضلانی و درد شکمی

عدم تعرق و تعریق شدید

ممکن است در موارد شدید هم علایم عصبی در بیمار دیده شود که عبارتند از:

کج خلقی و عصبانیت

توهم و هذیان

تشنج

تغییرات رفتاری عجیب و غریب

در ادامه به بهترین درمان‌های و پیشگیری‌ها از گرمازدگی می‌پردازیم:

اقدامات اورژانسی

۱٫ افراد گرمازده را در جایی که خنک است و تهویه هوای مناسبی دارد و یا در جایی که سایه است، ببرید تا آنجا دراز بکشند.

۲٫ لباس‌های اضافی آن‌ها را از بدن خارج کنید تا پوستشان در معرض هوای خنک قرار گیرد.

۳٫ با هر وسیله‌ای که در دسترس دارید پوست بدنشان را خنک کنید. مانند خیس کردن یک تکه اسفنج با پارچه و کشیدن آن روی گردن و بازوها.

۴٫ پوست مرطوب آ‌ها را با هر وسیله‌ای که در دسترس است باد بزنید تا خنگ شود.

۵٫ به آن‌ها آب و مایعات بنوشانید.

اقدامات پیشگیرانه و درمانی غیر اورژانسی

۱٫ حمام سرد

اگر احساس گرمازدگی کردید، فورا یک دوش آب سرد بگیرید و یا برای مدت ۲۰ دقیقه در یک وان پر از آب دراز بکشید تا دمای بدنتان پایین بیاید.

توجه داشته باشید که اصلا لازم نیست آب خیلی سرد و یخ باشد، همین که درون آبی غیر گرم قرار بگیرید، کافی است و دمای بدنتان را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه قرار گرفته در آب خیلی سرد و یخ ممکن است عوارض جدی داشته باشد.

۲٫ دوغ

مصرف دوغ که از درصد بالایی آب و مقداری از پروبیوتیک‌ها تشکیل شده است هم در درمان و پیشگیری از گرمازدگی بسیار موثر است.

۲ قاشق غذاخوری ماست را به یک لیوان آب بیافزایید و کمی نمک و پودر زیره سبز(اختیاری) به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. برای جلوگیری از گرمازدگی در فصل تابستان، حتما این نوشیدنی سنتی و دلپذیر را ۱ تا ۲ بار در روز بنوشید.

۳٫ سرکه سیب

سرکه سیب هم دارای مواد معدنی و ویتامین است که برای جلوگیری از کاهش آب و مایعات بدن و همچنین المترولیت‌های آن بسیار مفید می‌باشد.

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب مخلوط کنید و بعد از یک پیاده‌روی و زمانی که در معرض نور خورشید بوده‌اید میل کنید.

۴٫ گشنیز

گشنیز برای بدن خنک کننده است و حرارت، حالت تهوع و استفراغ را برطرف می‌کند.

مقداری گشنیز را له کنید و آب آن را با مقداری آب مخلوط نمایید و کمی شکر هم به آن اضافه کنید. این نوشیدنی را هر روز می‌تونید میل کنید.

۴ راه آسان برای پیشگیری از گرمازدگیپیشگیری از اوتیسم در کودک با مصرف مکمل ویتامین D مادر

به گفته محققان، مصرف مکمل ویتامین D در طول سه ماهه اول بارداری می تواند از بروز خصایص اوتیسم در کودک پیشگیری کند.

اختلال اوتیسم شامل ناتوانی های رشدی در طول زندگی از جمله دشواری یا ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران و تعامل اجتماعی است.

دکتر داریل ایلز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کوئینزلند استرالیا، در این باره می گوید: «این یافته نشان می دهد که چقدر نقش ویتامین D در رشد مغز مهم است.»

وی در ادامه می افزاید: «ما مشاهده کردیم موش های باردار درمان شده با ویتامین D فعال معادل با سه ماهه اول بارداری در انسان، جنینی را پرورش دادند که مبتلا به این نقایص نبود.»

به گفته محققان، مطالعات اخیر حیوانی نیز ارتباط بین زنان باردار دارای میزان پایین ویتامین D و افزایش احتمال تولد کودک دارای خصایص اوتیسمی را نشان داده بود.

محققان همچنین دریافتند نوع هورمونی و فعال ویتامین D را نمی توان به زنان باردار داد چراکه ممکن است بر اسکلت رشد جنین تاثیر گذارد.

به گفته محققان مطالعات بیشتری برای تعیین میزان «کوله کلسیفرول» (نوع مکمل ایمن برای زنان باردار) لازم است تا سطح مشابه ویتامین D هورمونی فعال در جریان خون مشخص شود.

پیشگیری از اوتیسم در کودک با مصرف مکمل ویتامین D مادرجملات کوتاه مثبت اندیشی

۱- شما باید هرکار را پیش از آنکه در وجودتان احساس خوبی پدید آورد درست انجام دهید. تنها زمانی شکست می‌خورید که از تلاش دست بردارید و از سر و کله زدن با مسائل و مشکلات بترسید.

۲- راز موفقیت آن است که به جای اینکه به رنج و خوشی مجال سوء استفاده بدهید، چگونگی بهره برداری از آن ها را بیاموزید. اگر این کار را انجام دهید، کنترل زندگیتان را به دست می گیرید، اگر نه، زندگی شمارا کنترل خواهد کرد.

 

۳- اگر خواهان موفقیت هستید، فردی را پیدا کنید که به خواسته های شما دست یافته است. اگر همان کارها را الگو برداری کنید، به طور قطع به همان نتایج دست خواهید یافت.

۴- طوری زندگی کنید که خروار خروار لذت ببرید و مثقال مثقال دچار رنج و عذاب شوید و به خاطر این شیوه زندگی اطرافیانتان نیز لذت بیشتر و رنج کمتری را متحمل شوند.

۵- هیچ کس تنبل نیست، بلکه اهداف ضعیفی دارد. چنین اهدافی نمی‌تواند شوق و انگیزه را در آنان ایجاد کند.

۶- بسیاری از مردم از این واقعیت بی خبرند که اگر تمام انرژی و تمرکزمان را روی پیشرفت در یکی از جنبه‌های زندگیمان بگذاریم، چه توانایی عظیمی در اختیارمان قرار می‌گیرد.

۷- بسیارند افرادی که می دانند در زندگی چه باید بکنند. اما محدودند کسانی که آستین هایشان را بالا می زنند و آنچه را که می‌دانند، در میدان کارزار زندگی به مرحله اجرا می گذارند، دانستن کافی نیست! باید کمر همت ببندید و وارد میدان عمل شوید.

۸- هرچه انرژی شما در سطح بالاتری باشد، توانایی بدنتان بیشتر شده، احساس بهتری به دست آورده و برای دستیابی به نتایج چشمگیر به استعدادتان بیشتر دسترسی پیدا می‌کنید.

حتما بخوانید :   ۲۱ روش انضباط شخصی برای دستیابی به هدف – قسمت سوم

۹- تغییر، تنها در صورت پیوستگی و تداوم ارزشمند است.

۱۰- افراد موفق پرسش‌های بهتری مطرح می‌کنند و در نتیجه پاسخ های بهتری می گیرند.

۱۱- تغییر زمانی اتفاق می افتد که رنج درجا زدن از درد تغییر بیشتر باشد.

۱۲- تصمیم شما تنها در صورتی واقعی است که کار تازه ای بکنید. اگر کاری صورت نگیرد در واقع تصمیم نگرفته اید.

۱۳- شما با دو گزینه عمده در زندگیتان روبه‌رو هستید: پذیرفتن شرایط کنونی، همانگونه که هست یا پذیرفتن مسئولیت برای تغییر آنها.

۱۴- بازندگان در گذشته زندگی می کنند. افراد موفق ضمن آموختن از تجربیات گذشته، از کار کردن در زمان حال و آفرینش آینده درخشان لذت می برند.

۱۵- احساس تاسف درباره خود و شرایط کنونی خویش نه تنها اتلاف انرژی که بدترین عادت ممکن است.

۱۶- شادی و خوشبختی نتیجه نگرش ذهنی است و نه اوضاع و شرایط بیرونی.

۱۷- سریعترین و مطمئن‌ترین راه برای غلبه بر ترس آن است که به کارهایی دستبزنید که از آن می ترسید و آ‌ن‌ها را مدام تکرار کنید.

۱۸- اگر واقعا خواهان بهبود اوضاع و شرایط زندگیم هستم، تنها می‌توانم بر روی چیزی که به طور کامل تحت کنترل من است کار کنم، یعنی روی خودم!

۱۹- انگیزه آتشی است مه از وجودتان زبانه می کشد. اگر فرد دیگری بخواهد این آتش را در قلبتان برافروزد، این احتمال وجود دارد که پس از مدتی کوتاه خاموش شود.

۲۰- شخصیت ما اساسا متشکل از عادت‌های ماست. درواقع این الگوهای پیوسته و اغلب ناخودآگاه و مداوم و روزانه هستند که شخصیت مارا نمایان می‌کنند.

حتما بخوانید :   غذا، خواب و ورزش : چرا حتما به هر سه این ها برای موفقیت نیاز دارید؟

۲۱- افراد مؤثر هرگز مسایل را مرکز توجه قرار نمی دهند، بلکه ذهن را به فرصت ها و راه حل ها معطوف می‌دارند و به مسایل گرسنگی می‌دهند.

۲۲- مردمان موفق پیوسته به دنبال فرصتی هستند تا باری از روی دوش دیگران بردارند، مردمان ناموفق با احساس نا امنی و ترس از اینکه به اندازه کافی در بساط ندارند همواره می پرسند: “در این کار چه چیزی گیر من می‌آید؟”

۲۳- خوشبخت‌ترین انسان ها در این دنیا کسانی هستند که نسبت به خود احساسی دلپذیر و بی نظیر دارند. اسن احساس نتیجه ی پذیرفتن مسئولیت کامل تمام جنبه های زندگیشان است.

۲۴- اگر اهدافی برای خود تعیین نکنید، محکوم هستید به اهداف فرد دیگری جامه ی عمل بپوشانید.

۲۵- اگر متعهد شوید روزی ۳۰ دقیقه مطالعه کنید، هر سال درآمدتان دوبرابر خواهد شد.

۲۶- کلید موفقیت در دست کسی است که به جای توجه به چیز‌هایی که از آن می هراسد، ذهنش را به آمال و آرزوهایش معطوف کند.

۲۷- سماجت و ایستادگی شما نسبت به دیگران ارزشمندترین سرمایه ی زندگی شماست.

جملات کوتاه مثبت اندیشیراههای سوزاندن چربی های اضافه بدن

آیا می‌دانید چگونه می‌توانید با تناسب اندام خود را در ورزش کوهنوردی ارتقا دهید، زیرا یکی از فاکتورهای مهم در ورزش کوهنوردی تناسب اندام و نداشتن اضافه وزن است. همچنین طناب زدن، یک راه بسیار عالی برای سوزاندن چربی‌های اضافه بدن است. طبق برآورد موسسات ملی سلامت آمریکا، هر ساعت طناب زدن، حدود ۵۷۰ کیلوکالری انرژی می‌سوزاند.

این ورزش مفرح از تنوع بسیاری در تکنیک ‌های ورزشی برخوردار بوده و حتی دارای فدراسیون جهانی است. همچنین به نقل از انجمن پزشکی کوهستان ایران، جالب است بدانید که هر دقیقه طناب ‌بازی در یک فرد به‌ طور متوسط باعث مصرف حدود ۱۰ تا ۱۲ کیلوکالری انرژی می ‌شود.

 

این انرژی معادل انرژی مصرفی در ورزش دو با سرعت حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت است که سرعت بالایی به حساب می‌‌آید.

در این رابطه حمید مساعدیان می‌گوید‌: لازم به ذکر است که بهترین راه لاغری محدود کردن مواد غذایی دریافتی بوده و ورزش تنها به‌ عنوان مکمل در کنار رژیم غذایی توصیه می‌شود.

ورزش طناب زدن، باعث افزایش ظرفیت قلبی تنفسی شده و به دلیل فشاری که بر استخوان‌‌های اندام تحتانی وارد می ‌کند، خاصیت ضد پوکی استخوان دارد و موجب تقویت عضلات و تاندون‌‌ها می‌‌شود.

در ضمن، تصور اینکه طناب زدن باعث شل شدن اندام‌‌هایی مانند سینه می‌شود درست نیست، اما پوشیدن تاپ‌های چسبان می‌‌تواند تاثیرات احتمالی تروماهای وارده را در خانم‌‌ها کمتر کند.

هر کس متناسب با توانایی هوازی ‌اش می ‌تواند برای خود برنامه‌ ای را در نظر بگیرد اما در غیر ورزشکاران ۵ دقیقه پیاده‌ روی و یک دقیقه طناب زدن به دنبال آن مناسب است و فرد می ‌تواند این مجموعه (۵ دقیقه پیاده ‌روی و یک دقیقه طناب زدن) را به هر تعداد که می‌تواند تکرار کند. اصولاً این ورزش را می‌توان یک روز در میان انجام داد و رعایت تعادل در شدت، مدت و دفعه‌‌های ورزش متناسب با وضع آمادگی جسمانی فرد ضروری است.

راههای سوزاندن چربی های اضافه بدنکلید افزایش اعتماد بنفس در افراد بالغ

تحقیقات اخیر نشان داده بسیاری از افراد بالغ با مشکل کمبود اعتماد به نفس دست و پنجه نرم می کنند. تام لیئوید روانشناس کودکان با الهام از آنها تغییرات ساده ای را معرفی می کند که با انجام روز به روزشان می توانید اعتماد بنفس و خودباوری را در خود افزایش دهید. تام لیئوید پنج مورد از کارهایی که کودکان معمولا انجام می دهند و کلید افزایش اعتماد بنفس و خود باوری در زندگی افراد بالغ است را به ما می آموزد.

 

۱- بیشتر خطر کردن

وقتی کودک بودید تجربه ای از قضاوت شدن و منفی نگری نداشتید. اجتناب ناپذیر بودن تجربه این احساسات با افزایش سن می تواند به اعتماد به نفس و خودباوری ما ضربه بزند. انجام تغییرات کوچکی که به عنوان اضطراب آور یا ریسکی به آنها نگاه می کردید می تواند شما را به همان رویکرد بدون ترس در کودکیتان ببرد و یاد آوری کند که همیشه لازم نیست نگران باشید. این یک تکنیک است تا دوباره معصومیت کودکانه خود را بیاموزید، زمانی که اعتماد به نفس اصلا مشکل حساب نمی شد.

۲- به دست گرفتن کنترل، با استفاده از قدرت تخیل

کودکان عاشق بازی با تخیلات خود هستند، آنها در تخیلشان خود را در جایگاهی قرار می دهند که کنترل را در دست دارند، جایی که می توانند قوانین خود را بسازند . برای مثال، ممکن است یک کودک بازی درباره مدرسه انجام دهد و در آن خود را جای معلم بگذارد. این کار فرصتی را برایش فراهم می کند تا کنترل داشتن در آینده را تمرین کنند. سعی کنید از این موضوع الهام بگیرید و خود را تصور کنید که روی انتخاب هایتان کنترل دارید، جایی که شما قانون می سازید. این سرگرمی مثبت خیلی زود در مغزتان آموخته می شود و از آن طریق وارد زندگی واقعی تان می شود.

۳- صحبت نکردن پشت سر افراد

به ندرت پیش می آید کودکی فیلترهای زیادی داشته باشد، بنابراین وقتی نظری داشته باشند آن را بیان می کنند. از سوی دیگر افراد بالغ، یاد گرفته اند که افکار و نظرات خود را از فیلترهایی عبور دهند و سپس بیانشان کنند. با این حال آن تفکر همچنان وجود دارد و به همین دلیل هم هست که پشت سر یکدیگر صحبت می کنیم. این مساله باعث می شود بیشتر نگران نظرات دیگران بشویم چون نمی دانیم درباره مان چه گفته می شود. برای مقابله با این حس باید سعی کنیم بیشتر انعطاف نشان دهیم و یا منفی نگر بودنمان را برای خودمان نگه داریم ( واقعا اینقدر مهم است که گفته شود؟ ).

۴- به جای نقص های خود، روی منظره ای بزرگ تر تمرکز کنید.

این تکنیک را می توانید برای بسیاری از موارد روزمره مورد استفاده قرار دهید، اما یکی از مثال های خوب این تکنیک رابطه کودکان با لباس است. افراد بزرگسال معمولا تصمیمشان برای لباس پوشیدن، بر اساس درک نقص ها است. برای مثال شلوار جینی می خریم که پاها فرم بهتری در آن داشته باشند و یا کفش پاشنه بلند می پوشیم که کوتاه بودن قدمان به چشم نیاید. اما کودکان بر اساس چیزهای جالب که شادشان می کند، یک لباس را انتخاب می کنند و از این کار هیجان زده می شوند. مثلا به بافت، رنگ و شکل های روی لباس دقت می کنند نه پوشاندن عیب ها، آنها مانند افراد بالغ خود را اسیر این چیزها نکرده اند. اگر چنین رویکرد مثبتی را وارد زندگی مان کنیم اعتماد به نفسمان بسیار بالا می رود.

۵- کمتر توجه کردن به آنچه مردم فکر می کنند.

به مفهوم آگاه بودن از اینکه مردم درباره شما چگونه فکر می کنند ” تئوری ذهن ” می گویند. در افراد بالغ، این مورد بیش از حد پرورش پیدا می کند طوری که گاهی بیش از حد نگران نظر دیگر افراد می شویم. گاهی بیش از حد خود را اسیر انتقادات می کنیم به طوری که قوه انتخابمان در زندگی را فلج می کند. کودکان معمولا اهمیتی به اینکه دیگران چه فکر می کنند نمی دهند و از این رو از مشکل اعتماد به نفس رها هستند. بنابراین سعی کنید مانند یک کودک فکر کنید و نگران این نباشید که دیگران چه فکری می کنند و همان کاری را انجام دهید که شادتان می کند.

نویسنده: بکی فلچر، نویسنده سلامت و سبک زندگی

کلید افزایش اعتماد بنفس در افراد بالغراههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتی رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران راههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتی را تشریح کرد.

نفیسه یکتا درباره تدابیر برای پسردار شدن از نظر طب ایرانی اظهار کرد: در طب سنتی برای داشتن فرزند پسر باید رژیم غذایی پدر و مادر،  مزاج گرم داشته باشد و برای دختردار شدن باید رژیم غذایی با مزاج سرد تجویز شود؛ در نخستین قدم باید مزاج همسران توسط پزشک مشخّص شود سپس متناسب با مزاج کنونی زن و شوهر و بر اساس جنسیت جنین مورد نظر، رژیم غذایی تجویز شود.

وی افزود: خوردن ادویه‌ها و مواد غذایی با طبع مایل به گرمی است نیز می‌تواند به جنسیت پسر شدن کمک کند در طب سنتی ایرانی باید تغییر در رژیم غذاییِ هم پدر و هم مادر حداقل سه ماه قبل از بارداری بر حسب مزاج آنان انجام شود.

رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران تصریح کرد: غذاهایی با طبع گرم مانند آشهای سبک و ساده که در آنها برنج و گوشت و سبزی‌های گرم مثل تره، پیاز، نخود، دارچین، فلفل و زیره استفاده شده باشد, مفید است.

 

یکتا یادآور شد: حلیم گندم و برنج  به همراه  کمی دارچین و فلفل مصرف شود, زرده تخم پرندگان مانند کبک و بلدرچین و ادویه‌هایی مثل زعفران، بذر کرفس، انیسون، بذر شلغم مفید است همچنین حلوایی که با شکر یا شیره انگور پخته شده باشد و مربّای  زنجبیل نیز توصیه می‌شود.

وی افزود: مغز پسته, گردو و فندق, سبزی‌هایی مانند کرفس، نعنا، شاهی، پیاز، تره، سیر تازه و میوه‌هایی مانند انجیر، انگور شیرین,  روغن کنجد، روغن بادام شیرین و روغن تازه گاو در غذاها و  نوشیدنی‌های شیرین مانند شیره انگور و شربت عسل بسیار مفید است.

 

راههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتیخواص بی نظیر گندم

اینطور مشخص شده که مصرف گندم بهترین راه برای بهبود سلامت استخوان‌ها و مدیریت برخی بیماری‌های مزمن است.

مصرف گندم، بنا به اعلام انجمن سرطان آمریکا، منجر به تولید اکسیژن در بدن می‌شود و آنهم به واسطه وجود کلروفیل در آن. اکسیژن بیشتر در خون منجر به تولید هموگلوبین می‌شود.

مصرف گندم راه خوبی باری مسدود کردن جذب کلسترول و کاهش آن در بدن است و با توجه به اعلام محققان کلینیک مایو، به هضم مؤثر غذا و افزایش ایمنی بدن با کشتن باکتری‌های مضر دستگاه گوارش کمک می‌کند.

مزایای دیگر گندم شامل کاهش فشار خون بالا، مدیریت آرتریت، پسوریازیس، اگزما و بهبود اختلالات قند خون و پاکسازی کبد است.

خواص بی نظیر گندمراههای درمان کبودی زیر چشم

با مشاهده كاهش سياهي زير چشم و افزايش ساعت خواب خود، تعيين كنيد كه چقدر نياز به خواب داريد. خوابتان را براي دو هفته منظم كنيد تا تغييرات حلقه زير چشم را ببينيد.احتمالا تاكنون در پوست زير چشم خود يا ديگران تغيير رنگ ديده‌ايد. براي برخي از ما «حلقه سياه» زير چشم يك مساله آزاردهنده است. گه‌گاه اين حالت، يكي از علائم برخي بيماري‌ها مثل آلرژي و ضعف است. متاسفانه در بسياري موارد علت ژنتيكي دارد. ارثي بودن به اين معنا نيست كه هيچ راه برون رفتي از اين مساله وجود ندارد بلكه با روش‌هايي كه در اينجا آشنا مي‌شويد مي‌توانيد اثر ظاهري حلقه سياه زير چشم را كمرنگ كنيد و در بعضي موارد مي‌توانيد به‌طور كامل از آن خلاصي يابيد.

آزمايش خون: آزمايش خون خود را به پزشك نشان دهيد. غالبا حلقه سياه زير چشم ارثي است. ارثی بودن به اين معنا نيست كه براي رهايي از آن هيچ راهي وجود ندارد، بلكه به اين معناست كه براي كسب كمترين نتيجه هم بايستي تلاش كنيد.حلقه سياه زير چشم ممكن است به علت رسوب كربن سبك باشد كه در نتيجه هضم ناقص پروتئين است. هضم ناقص پروتئين ممكن است به علت اسيد هيدروكلريك ناكافي در معده باشد. كمبود اسيد هيدروكلريك در معده به علت كمبود عمده ويتامين B6 (پيروكسين) و اسيد فوليك است. حدود ۳۰ درصد افراد نمي توانند B6 و يا اسيد فوليك را جذب كنند و بايستي اين مواد از راه‌هاي ديگري تامين شود.

تشخيص عوامل آلرژي: نشانه شايع آلرژي يا حساسيت تغيير رنگ پوست زير چشم است. اگر آلرژي مشكل عمده شماست، به راحتي مي‌توانيد آن را درمان كنيد. يا از عوامل به وجود آورنده‌اش دوري كنيد.

خواب كافي داشته باشيد: كاملا مشخص نشده كه چرا خواب ناكافي، سبب ايجاد حلقه سياه زير چشم مي‌شود. اما همه ما اثر كم‌خوابي در چشمان خود يا اطرافيانمان را به وفور ديده‌ايم. سياهي زير چشم مي‌تواند نشان‌دهنده اين باشد كه ميزان خواب و استراحتتان كم است.با مشاهده كاهش سياهي زير چشم و افزايش ساعت خواب خود، تعيين كنيد كه چقدر نياز به خواب داريد (معمولا ۷ تا ۹ ساعت در شب). اما اين زمان در افراد مختلف، متفاوت است. خوابتان را براي دو هفته منظم كنيد تا تغييرات حلقه زير چشم را ببينيد.به ياد داشته باشيد الكل و برخي داروها بر روي كيفيت خواب اثر مي‌گذارند، پرهيز از مصرف اين فرآورده‌ها يا مصرف در حد تعادل نتيجه خوبي مي‌دهد. كمبود خواب، با جذب كمتر ويتامين‌ها در بدن همين طور كاهش عملكرد غده فوق كليوي (آدرنال) ارتباط نزديكي دارد. كاهش عملكرد آدرنال سبب كاهش جذب ويتامين B6 مي‌شود در نتيجه حلقه سياه زير چشم اجتناب ناپذير است.خواب به تنظيم ويتامين‌هاي مورد نياز بدن كمك مي‌كند.

در حال خواب نيز پوستتان را درمان كنيد: ماسك‌هاي شبانه صورت به كاهش پف كردگي يا كاهش تغيير رنگ زير چشم كمك مي‌كنند. اين ماسك‌ها را به صورت دستي نيز مي‌توانيد تهيه كنيد. ليف حمام را با آب سرد مرطوب كنيد، ليف را فشار دهيد تا آب اضافي آن خارج شود، كمي قبل از خواب روي چشمان بسته قرار دهيد اين كار ساده در سرعت درمان موثر است. به يك پزشك طب گياهي مراجعه كنيد اگر مشكل اصلي فقر ويتاميني يا مشكل در جذب مواد معدني باشد حتما بايد درمان شود. اين پزشكان به تسكين و درمان افرادي كه بيماري‌هاي مزمن دارند كمك مي‌كنند.

درمان با خيار: برش‌هاي حلقه اي خيار را روزانه روي چشمانتان بگذاريد، خواهيد ديد پوست از نظر ظاهري باطراوت مي‌شود. چاي بسته‌اي مرطوب يا يك قطعه يخ را در پارچه نرمي بپيچيد و روي چشمانتان بگذاريد اين عمل ورم و تغيير رنگ زير چشم را كاهش مي‌دهد. بسته‌هاي چاي يا برش‌هاي حلقه اي سرد و تازه خيار را ۱۰ تا ۱۵ دقيقه روي چشم نگه داريد.

ناحيه دور چشم را آرام كنيد: براي آرام كردن دور چشم، تكه پارچه پنبه اي را مرطوب كنيد و براي مدت كوتاهي در يخچال قرار دهيد و به آرامي در ناحيه حلقه سياه زير چشم قرار دهيد. چشمانتان را ببنديد و با انگشت اين ناحيه را از روي پارچه مالش دهيد. اين كار را به دفعات انجام دهيد.

از كرم‌هاي دور چشم محتوي ويتامين K و A استفاده كنيد: حلقه سياه ممكن است به علت كمبود ويتامين K باشد. به هر حال تحقيقات اخير نشان داده كه كرم‌هاي پوست محتوي اين دو ويتامين پف كردگي و تغيير رنگ محسوس در بسياري بيماران را كاهش داده است. مصرف روزانه و طولاني مدت اين كرم‌ها نتيجه مطلوب را خواهد داد.

از ماليدن چشم‌ها خودداري كنيد: گاهي مالش و اصطكاك چشم‌ها باعث حساسيت مي‌شود. مالش، پوست دور چشم را آزرده كرده و ممكن است باعث شكنندگي مويرگ‌هاي خوني خيلي ريز پوست شود. كه هم پف كردگي و هم تغيير رنگ پوست را به همراه دارد.

رژيم غذايي سالم و متعادلي داشته باشيد: روزانه مكمل‌هاي ويتاميني لازم را مصرف كنيد و مقدار زيادي آب بنوشيد. حلقه سياه و پف آلودگي اغلب به خاطر كمبود ويتامين K يا ناكافي بودن آنتي‌اكسيدان‌هاست. همين طور كمبود ويتامين B12 (كه معمولا به علت كم خوني است) باعث ايجاد حلقه سياه مي‌شود. حتما مقدار زيادي ميوه و سبزيجات سبز رنگ به‌خصوص كلم بروكلي و اسفناج مصرف كنيد.

مقدار نمك مصرفي را كاهش دهيد: خوردن زياده از حد نمك باعث مي‌شود بدن آب را در جاهاي غير معمول بدن مثل دور چشم نگه دارد كه سبب پف كردگي چشم مي‌شود. مصرف زياد نمك به گردش خون زيان رسانده و باعث مي‌شود رگ‌هاي پوست آبي‌تر به نظر برسند.

سيگار نكشيد: سيگار نه تنها تهديدي براي وريدهاي بدن است بلكه ظاهر رگ‌هاي خوني زير پوست را آبي و برجسته‌تر مي‌كند.

 

راههای درمان کبودی زیر چشمگام‌هایی برای اصلاح سبک زندگی

اصلاح سبک زندگی غلط از جمله کم تحرکی و رژیم غذایی نامناسب، ضمن حفظ سلامتی و تندرستی سبب زندگی بانشاط و شاداب می‌شود. چاقی یکی از عارضه‌های اصلی زندگی ماشینی است و تعداد زیادی از مردم به آن دچار شده اند که رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی راهکار اصلی درمان آن است.چاقی عبارت است از یک سری شرایط پزشکی که چربی اضافی در بدن به صورت وسیعی انباشته شده و می‌تواند با اثری زیان بار بر سلامتی، موجب کاهش میانگین طول عمر و یا افزایش مشکلات مربوط به سلامتی شود.لازم است بدانید زمانی که شاخص جرم بدن (BMI)، شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد وی بر حسب متر به‌دست می‌آید؛ از ۳۰ بیشتر شود، فرد چاق محسوب می‌شود.چاقی احتمال ابتلا به بیماری‌‌های گوناگون، به خصوص بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه مسدود کننده خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروز استخوان و آسم را افزایش می‌دهد.کیفیت رژیم غذایی را می‌توان با کاهش مصرف غذاهای پرانرژی مانند غذاهای پرچرب و شیرین و همچنین استفاده بیشتر از غذاهای گیاهی رژیمی افزایش داد.داروهای ضد چاقی با تجویز پزشک ممکن است برای کاهش اشتها یا جلوگیری از جذب چربی، در کنار یک رژیم غذایی مناسب استفاده شوند. در چاقی‌های مفرط اگر رژیم غذایی، ورزش و دارو موثر نباشند، با صلاحدید پزشک معالج بالن شکمی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ یا ممکن است جراحی برای کاهش حجم شکم و یا طول روده، به جهت ایجاد سیری زودرس و کاهش توانایی جذب مواد مغزی، انجام گیرد.

چند توصیه برای اصلاح تغذیه

هر روز ۵ وعده غذا میل کنید(۳ وعده کامل و ۲ وعده میان وعده صبح تا ظهر و ظهر تا شب. در این صورت سوخت و ساز بدن افزایش یافته و کالری‌ها سوخته می‌شود) .

وقتی احساس کردید که اشتهایتان برطرف شده است، از سرمیز بلند شوید، در این صورت شما معده ی خود را آموزش می‌دهید که به یک چاه بدون انتها تبدیل نشود.

از خوردن غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنبد، گوشت، مرغ و ماهی باید در کباب پز پخته شوند و با کمی روغن و مواد معطر آب پز شوند.

از برنامه غذایی تان، مواد غذایی شور را حذف کنید(پنیر، غذاهای کنسرو شده، انواع سس‌ها و ماهی دودی…).

در مصرف نمک زیاده روی نکنید، چرا که نمک آب را در نسوج بدن نگاه می‌دارد.

به مقدار زیاد آب بنوشید، زیرا سموم زاید بدن و باقیمانده نمک موجود در بدن را دفع می‌کند. بهتر است یک لیوان آب قبل از خواب نوشیده شود، زیرا اسید اوریک بدن را رقیق می‌کند. همچنین هر روز صبح بلافاصله بعد از بیداری، خوردن یک لیوان آب برای مبارزه با یبوست ضروری است.

یک لیوان آب پرتقال، لیمو، گریپ فروت و… قبل از غذا میل کنید. این موضوع به حفظ اندام کمک می‌کند، زیرا دستگاه گوارش را آرام کرده اشتها را کاهش می‌دهد.

خوردن سبزیجات به صورت خام ضروریست، خصوصا کاهو، پیاز، رازیانه، مارچوبه، کدوحلوایی، لوبیا، فلفل و قارچ.

خوردن میوه با پوست، راهی است برای مقابله با یبوست. در این ارتباط می‌توانید آلبالو، گیلاس، آلو، توت فرنگی، سیب، انگور و هلو بخورید.

از غذا خوردنتان لذت ببرید و در حین غذا خوردن سعی کنید آرامش داشته و با نشاط غذا بخورید. تلاش کنید بعد از شام چیزی میل نکنید، زیرا زمان لازم جهت هضم غذا قبل از خواب از میان می‌رود.

از مصرف انواع شی

گام‌هایی برای اصلاح سبک زندگیدرمان های طبی سنتی برای دندان درد گاهی دچار دندان‌دردهای شدیدی می‌شویم اما به‌دلیل شرایط زمانی یا مکانی نامناسب نمی‌توانیم خود را فوری به درمانگاه و دندان‌پزشکی برسانیم. در این شرایط برخی درمان‌های خانگی که مورد تایید حکمای طب سنتی است، ممکن است به تسکین درد شما کمک کند. علاوه براین، مصرف بعضی از مواد غذایی می‌تواند به بهتر شدن سلامت دندان‌های شما بینجامد.   زنجبیل: زنجبیل گیاهی است که مانند داروی آسپیرین عمل می‌کند و یک مسکن فعال محسوب می‌شود. اگر پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید، برای تسکین درد دندان بسیار موثر است. پنبه‌ای را به این محلول آغشته کنید. آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک (نه روی لثه) بگذارید.عملکرد محلول به این ترتیب است که زنجبیل، پوست آن قسمت را تحریک می‌کند و خون را به سمت پوست می‌کشاند و التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید زنجبیل تازه را در آب خیس و با آن غرغره کنید. روغن نارگیل: غرغره کردن با روغن نارگیل از میزان باکتری‌های مضر در دهان می‌کاهد. از این رو، احتمال عفونت دندان‌ها به مراتب کم می‌شود. کافی است ۲ قاشق غذاخوری روغن در دهانتان بریزید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را غرغره کنید. روغن نارگیل از بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند. بهترین زمان برای غرغره کردن روغن نارگیل، زمان ناشتاست. سیر: سیر، یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای تسکین دندان‌درد است. برای این کار بهتر است ۱ یا ۲ حبه کوچک سیر را در دهانتان بگذارید و آن را به آرامی بجوید. اگر از این کار خوشتان نمی‌آید، یک کار دیگر هم می‌توانید انجام دهید. یک حبه سیر را بردارید و آن را خرد و با نمک مخلوط کنید. برای این کار حتی از مخلوط پودر سیر و نمک هم می‌توانید استفاده کنید. سپس این مخلوط را روی دندانی که درد می‌کند، بگذارید. این رویه را باید برای چند روز متوالی انجام دهید. البته این درمان باعث می‌شود دهان بوی سیر بگیرد که چندان خوشایند نیست. برگ نعناع فلفلی: اگر دندانتان درد گرفت، می‌توانید چند برگ نعناع فلفلی بجوید. این کار به سرعت دندان‌دردتان را تسکین می‌دهد. اگر به هر دلیلی به برگ تازه این گیاه دسترسی نداشتید، می‌توانید از نعناع فلفلی خشک‌شده استفاده کنید. نمک و فلفل: یکی از آسان‌ترین گزینه‌ها برای تسکین دندان‌درد، استفاده از ترکیب نمک و فلفل است. این ترکیب جالب خاصیت ضدباکتریایی دارد و به همین دلیل تاثیر مثبتی بر دندان‌درد می‌گذارد. بهتر است مقداری نمک و فلفل را با کمی آب ترکیب کنید تا حالت خمیری به دست آید. سپس ترکیب را روی دندانی که درد می‌کند، بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای روی آن بماند. میخک صدپر: میخک صدپر، یکی از بهترین تسکین‌‌دهنده‌های درد دندان است. ۲ میخک صدپر را بردارید و با کمی روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن‌های گیاهی ترکیب کنید. سپس آن را روی محل درد قرار دهید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که دهانتان را با ترکیبی از روغن میخک صدپر و آب بشویید. زردچوبه: با ترکیب نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و چند قطره روغن خردل مخلوطی غلیظ به دست می‌آید. این مخلوط را روی پوسیدگی دندانتان بگذارید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه روی آن باقی بماند. سعی کنید این کار را چند بار انجام دهید. زردچوبه درد را تسکین می‌دهد، اما درمان چندان قوی‌ای نیست. آب نمک: آب نمک یکی از آسان‌ترین گزینه‌هاست که می‌تواند التهاب و دندان‌درد را تسکین دهد. طرز تهیه این محلول نیز بسیار ساده است؛ کافی است یک قاشق غذاخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم بریزید و آن را حل کنید. سپس محلول را غرغره کنید. این درمان خوب است، اما چندان قوی نیست. کنجد: بیش از ۱۶۰۰ سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیب‌های است که درد را بهبود می‌بخشد. خواص کنجد شبیه آسپیرین است و مانند مسکن عمل می‌کند. این دانه‌ها برای تسکین درد دندان موثر هستند. تهیه مرهم با کنجد بسیار ساده است و به مواد زیادی نیاز ندارد؛ برای تهیه این مسکن ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید. سپس دانه‌های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد ۲ برابر آب لازم است. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شوید تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیم روی قسمت دردناک دندان بگذارید. فراموش نکنید، گرچه کنجد خوب است، اما مانند درمان‌های قبلی و مخصوصا میخک اثر ضددرد ندارد. چند اشتباه رایج در طب سنتی: برخی خطاهای رایج در حوزه طب سنتی نیز وجود دارد؛ مثلا بسیاری تصور می‌کنند که پیاز خواص ضدعفونی‌کننده و ضدباکتریایی قدرتمندی دارد که می‌تواند جلوی دندان‌دردهای عفونی را هم بگیرد اما برخلاف باورهای رایج، پیاز دندان‌درد را تسکین نمی‌دهد. همچنین برخلاف باورهای رایج که گفته می‌شود کافی است مقداری یخ را خرد کنید و آن را داخل گاز استریل یا دستمال تمیزی بپیچید. سپس روی صورت خود بگذارید تا دندان‌دردتان تسکین یابد، یخ اصلا کمکی به تسکین دندان‌درد نمی‌کند و گاهی تشدیدکننده درد است. این باور که چای سیاه می‌تواند به‌طور موقتی ورم لثه‌ها را کاهش و درد دندان را تسکین دهد نیز بسیار رایج ولی کاملا اشتباه است.

*متخصص بیماری‌های عفونی محقق طب سنتی

درمان های طبی سنتی برای دندان دردهمه چیز درباره عفونت واژن

شاید به هزاران دلیل عفونت های ناحیه واژن نادیده گرفته شوند و حتی این سهل انگاری به بیماری های خطرناک تر  و از دست دادن سلامت عمومی بدن منجر شود. اما زمانی که در مورد این بیماری اطلاعات بیشتری داشته باشیم شاید بهتر با آن مقابله کنیم و سلامت کلی بدن خود را حفظ کنیم.

واژینوز باکتریال (BV)  یکی از شایع ترین نوع عفونت های واژن است که به عنوان واژینیت شناخته شده است. دو عفونت دیگر  یکی می تریکومونا است که  یک بیماری مسری جنسی است و  دیگری به نام عفونت های قارچی معمول شناخته شده است.

 

واژینوز باکتریال اغلب نادیده گرفته می شود و یا تشخیص داده نمی شود. با این حال. همان طور که حدود یک سوم از زنان در ایالات متحده دارای واژینوز باکتریال هستند. با توجه و تحقیقات بیشتر نشان می دهد که BV  اگر درمان نشود می تواند به عوارض قابل توجهی، از جمله زایمان زودرس، عفونت پس از زایمان، بیماری التهابی لگن (PID)، عوارض بعد از جراحی (بعد از سقط، هیسترکتومی، سزارین)، افزایش آسیب پذیری نسبت به عفونت HIV و احتمالا ناباروری منجر شود.

واژینوز باکتریال در حال حاضر یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود. زنانی که یک شریک جنسی جدید  دارند در معرض خطر واژینوز باکتریال هستند. گرچه گاهی این بیماری هرگز تشخیص داده نمی شود. دوش واژینال نیز به نظر می رسد باعث افزایش خطر ابتلا به واژینوز باکتریال شود که نباید از آن غافل شوید.

انواع مختلفی از لاکتوباسیلوس وجود دارد که حداقل یکی از آنها مسئول حفظ pH  مهبل (واژن) در سطوح طبیعی است. هنگامی که این سطوح نامتعادل شوند، میکروارگانیسم های خاص ممکن است به صورت غیر نرمال منجر به عفونت درجه پایین شوند که اغلب باعث تولید ترشحات غیر طبیعی واژن می شوند.

واژینوز باکتریال در گذشته با نام های مختلف ، از جمله واژینیت غیر اختصاصی و گاردنرلا واژینالیس واژینیت نامیده شده است. به خاطر داشته باشید، در گذشته این بیماری شاید نام ساده ای داشته است اما هیچ چیز ساده ای در مورد این بیماری وجود ندارد که بتوان آن را بی ضرر دانست. همان طور که قبلا به یک باور تبدیل شده بود که این بیماری بی خطر است. واژینوز باکتریال در واقع یک سندرم ناشی از عدم تعادل انواع مختلف باکتری ها در واژن است.  در مهبل (واژن) موجودات سالم متعددی وجود دارند که به طور طبیعی زندگی می کنند.

اکثریت این موجودات سالم حدود ۹۵ درصد متعلق به یک نوع باکتری به نام لاکتوباسیلوس است.

تشخیص عفونت واژن:

با توجه به نتایج منفی که در حال حاضر به واژینوز باکتریال (BV) مرتبط است، مهم این است که زنان تست این بیماری را انجام دهند و درمان شوند. اما بررسی ها نشان می دهند که اکثر متخصصان مراقبت های بهداشتی به طور معمول تست را برای تشخیص و یا درمان واژینوز باکتریال انجام نمی دهند.  با این حال حدود ۲۹ درصد از زنان بین ۱۴ تا ۴۹ سال و ۵۰ درصد از زنان آمریکایی آفریقایی تبار واژینوز باکتریال دارند.

علامت شایع واژینوز باکتریال:

یکی از اصلی ترین علامت های واژینوز باکتریال داشتن ترشحات و بوی ناخوشایند واژن است. زنان ممکن است به راحتی واژینوز باکتریال را به عنوان یک عفونت قارچی ساده که توسط رشد بیش از حد قارچ کاندیدا آلبیکانس ایجاد شده است اشتباه بگیرند. با این حال، واژینوز باکتریال نیاز به درمان های مختلف دارد. بنابراین مهم است که شما بتوانید ابتدا تشخیص دقیقی از آن داشته باشید. علاوه بر این، شما ممکن است بیش از یک نوع  مشکل واژینیت همان زمان داشته باشید. به طوری که داشتن یک عفونت قارچی به این معنا نیست که شما نمی توانید واژینوز باکتریال را نیز داشته باشید. با این حال این امر و داشتن علامت حتماً باید پیگیری و درمان شود تا از عوارض سنگین آن جلوگیری شود.

شایعترین عفونتهای واژن عبارتند از:

– واژینیت باکتریایی.

– تریکومونازیس.

– عفونت قارچی واژن.

بعضی از عفونتهای واژنی از طریق تماس جنسی انتقال می یابد ، ولی دیگر عفونتها مانند قارچها احتمالأ از طریق تماس جنسی نیست.

واژینیت باکتریایی

واژینیت باکتریایی شایعترین علت علائم عائم واژنیت در زنانی است که در سن بچه زایی هستند.قبلأبه عنوان واژینیت نامشخص و یا واژینیت مرتبط با گاردنرلاGardnerella می نامیدند. خبرگان سلامت مطمئن نیستند که فعالیت جنسی نفشی در واژینیت باکتریایی بازی کند.

واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود. این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و بایند باشند شوند. به جای لاکتوباسیل( lactobacillus یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند)، که تعداد آن زیاد است ،تعداد باکتریهای دیگری مانند گاردنلا واژینالیسgardenerella vaginalis ، باکتروئیدهاbacteroides ،Mobiluncus و میکوپلاسما همونیسMycoplasma hominis در واژن زنان با واژینیت باکتریایی دیده می شود.

تحقیقاتی در زمینه نقش هر یک از این میکروب ها در علت یابی علل وازینیت باکتریایی در جریان است و کمک کننده است.، ولی هنوز نقش فعالیت جنسی در ایجاد و توسعه واژینیت باکتریایی را نفهمیده اند. تغییر در جفت جنسی، استفاده از آی یو دی(وسیله داخل رحمی پیشگیری از حاملگی)IUD ،دوش واژینال خطر گرفتن واژینیت باکتریایی را در زنان بیشتر می کند

نشانه ها

شایعترین نشانه واژینیت باکتریایی غیر طبیعی است ، ترشحات بد بوی واژن. بعضی از زنان آن را به بوی شبیه ماهی تشبیه می کنند که بعد از تماس جنسی قابل توجه است.تقریبأ نیمی از زنان با علائم واژینیت باکتریایی ، هیچ نشانه ای ندارند. یک مراقب سلامتی بایستی این علائم را دیده و معاینه بالینی انجام می دهد و ممکن است تشخیص را به وسیله آزمایش مایعات واژن ثابت کند.

دیگر نشانه ها شامل:

– ترشح رقیق واژن ، معمولأ سفید یا خاکستری رنگ.

– درد در هنگام ادرار کردن.

– خارش اطراف واژن.

تشخیص

یک پزشک می تواند یک نمونه از مایع واژن را در زیر میکروسکوپ دیده ، یا به صورت رنگ آمیزی و یا نور مخصوص ، برای دیدن باکتریهای در ارتباط با واژینیت. سپس میتواند تشخیص واژینیت باکتریایی بدهد بر پایه و اساس

– نبودن لاکتوباسیلا

– وجود تعداد زیادی سلولهای راهنما”Clue cell”(سلولهایی از بافت پوششی وازن که با میکروبهای واژینیت باکتریایی پوشیده شده است).

– بوی ماهی

– تغییرات ترشحات طبیعی واژن

درمان

پزشک از آنتی بیوتیکهایی مانند مترونیدازول یا کلیندامایسین برای درمان زنان با واژینیت باکتریایی استفاده می کند. کلأ همسران آنها درمان نمی شوند.

عوارض

در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن(PID) وجود دارد.PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.

واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند. بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند. زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد.

واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.

تریکوموناسیس TRICHOMONIASIS

یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) . بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکاCDC ، حدود ۷/۴ میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.

تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیسTrichomonas vaginalis ایجاد میشود.تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است. واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه(Urethra) شایعترین در مردان است.

نشانه ها

تریکوموناسیس ، مانند دیگر عفونتهای منتقل شونده از طریق جنسی(STIs)، اغلب بدون هیچ نشانه ای اتفاق می افتد.اغلب مردان عفونی هیچ نشانه ای ندارند.زنان زمانی نشانه دار می شوند که معمولأ ۵ تا ۲۸ روز از در معرض پارازیت قرار گرفتن آنها گذشته باشد.

اگرچه بعضی از زنان عفونی نشانه های جزیی و یا بدون نشانه هستند، خیلی از آنها نشانه دارند. نشانه های زنان عبارتند از:

– ترشحات زیاد ، زرد متمایل به سبز یا خاکستری .

– ناراحتی در زمان تماس جنسی.

– بوی واژن.

– ادرار کردن دردناک.

آنها همچنین ممکن است تحریک و خارش ناحیه تناسلی و در موارد نادر،دردهای زیر شکمی داشته باشند.

در صورت وجود ،نشانه ها در مردان شامل،ترشح رقیق سفید رنگ از آلت تناسلی و دردناک بودن یا اشکال در ادرار کردن و خروج منی داشته باشند.

تشخیص

یک پزشک می تواند تریکوموناسیس را به وسیله انجام آزمایش بر مایع گرفته شده از واژن یا آلت تناسلی مردانه تشخیص دهد، معاینه بالینی نشان دهنده زخمهای قرمز بر گردن رحم و یا داخل واژن است.

درمان

چون مردان می توانند بیماری را به جفت خود منتقل کنند حتی زمانی که هیچ نشانه ای ندارند، پزشکان توصیه می کنند که هردو جفت برای خلاصی از پارازیت درمان شوند.پزشکان معمولا از مترونیدازول در یک دوز واحد برای درمان افراد عفونی استفاده می کنند.

پیشگیری

مطمئن ترین راه پیشگیری از گرفتن بیماریهای STIs پرهیز از تماس جنسی است، یا در ارتباط بودن طولانی مدت با یک همسر که آزمایش شده و معلوم است که عفونی نیست.استفاده از کاندوم در مردان به طرز صحیح در خلال تماس جنسی کمک به پیشگیری از گسترش تریکوموناسیس می شود.

عوارض

تحقیقات نشان دهنده یک ارتباط بین تریکومناسیس و دو عارضه جدی است. تحقیقات علمی بیانگر این نکته است که تریکوموناسیس همراه با حداقل ۳ تا ۵ برابر افزایش خطر انتقال HIV و ممکن است یک زن بچه های کم وزن زایمان کند و یا نوزادان نارس باشند . دانشمندان احتیاج به انجام تحقیقات بیشتری برای مشاهده این ارتباطات دارند.

عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن ، یا کاندیداسیس Vulvovaginal candidiasis یک علت شایع سوزش واژن است. این عفونت شایع قارچی زمانی اتفاق می افتد که یک عدم تعادل در قارچهای موسوم به کاندیدا البیکانسCandida albicans باشد.اگرچه این عفونت به عنوان یک STI در نظر گرفته نمی شود ، ۱۲ تا ۱۵ درصد مردان بعد از تماس جنسی با جفت عفونی خود درگیر شده اند.

چند عامل در ارتباط با افزایش عفونت در زنان است از جمله:

– حامله بودن

– داشتن بیماری قند که تحت کنترل نباشد

– استفاده از قرصهای ضد حاملگی خوراکی یا آنتی بیوتیکها

دیگر عواملی که میزان عفونت قارچی را با استفاده از آنها بالا می رود عبارتند از:

– دوشDouches

– اسپری های بهداشتی معطر زنانه

– آنتی بیوتیک های موضعی و داروهای استروئی

پوشیدن لباسهای تنگ و لباسهایی که تهویه خوبی ندارند و زیر جامه ها همچنین می توانند ارتباط با واژینیت داشته باشند.زنان بایستی با مراقبان سلامتی خود برای یافتن علل احتمالی زیر بنایی عفونت مزمن قارچی خود کار کنند.

متخصصان زنان نمی دانند که آیا قارچ میتواند از طریق تماس جنسی منتقل شود.چون اغلب تمامی زنان قارچ را در واژن خود دارند، این برای محققان مشکل است که این مقوله را مطالعه کنند.

نشانه ها

شایعترین نشانه عفونت قارچی در زنان خارش ،سوزش،و آزردگی واژن است. ادرار کردن دردناک و تماس جنسی دردناک همچنین شایع است.

ترشحات واژن معمولأ وجود ندارد و ممکن است به میزان کمی باشد.ترشح ضخیم سفید مایل به خاکستری به عنوان نمونه به پنیر عشایری(روستایی) تشبیه می شود، اگر چه میتواند از آبکی به غلیظ متغیر باشد.اغلب جفت های مرد زنان با عفونت قارچی هیچ نشانه ای از عفونت ندارند. بعضی مردان، هرچند که ، راش های موقت و سوزش آلت بعد از تماس جنسی داشته اند اگر از کاندوم استفاده نکرده باشند.

تشخیص

چون چند علامت و نشانه مشخصه معمولا وجود دارد، پزشکان نمی توانند تشخیص این وضعیت را با تاریخچه پزشکی و معاینه بالینی دهند. آنها معمولا تشخیص عفونت قارچی را با ازمایش ترشحات واژ« در زیر میکروسکوپ برای اثبات قارچ می دهند.

درمان

داروهای ضد قارچ مهبلی متنوعی برای درمان عفونت قارچی در دسترس است.زنان می توانند کرم های ضد قارچ را خریداری کرده و مستقیما در ناحیه درگیر استعمال کنند، قرصهای خوراکی ،یا شیاف های کلوتریمازولclotrimazole،میکونازولmiconazole،بوتکونازولbutoconazole،تیوکونازول tioconazoleبرای استفاده در واژن وجود دارند.

به علت اینکه عفونتهای باکتریایی واژن ، تریکوموناز ، و عفونت قارچی ،بر پایه نشانه ها به تنهایی مشکل بتوان آنها را از هم تشخیص داد ، یک زن با نشانه های واژنی باید پزشک خود را برای تشخیص دقیق قبل از استفاده از این محصولات ملاقات نماید.

دیگر محصولات بر پیشخوان شامل آنتی هیستامین ها (ضد حساسیت ها)و کرمهای بیحس کننده که فقط نشانه ها را می پوشانند و عفونت را درمان نمی کنند.

زنانی که عفونت مزمن و یا مکرر قارچی دارند ممکن است احتیاج به درمان با کرمهای واژینال و داروهای خوراکی برای طولانی مدت داشته باشند.

زنان با عفونت HIV ممکن است عفونت قارچی شدید داشته باشندکه اغلب به درمان جواب نمی دهند.

دیگر علل التهاب واژن

اگرچه اغلب عفونت های واژن در زنان به علت باکتری ها،تریکومونا،یا قارچ استممکن است دیگر علل نیز باشند . این علل شامل واکنش های حساسیتی ،تحریک کننده ها و دیگر بیماریهای منتقل شونده از طریق جنسی STIs هستند.

نشانه های حساسیت می تواند به علت استفاده از اسپرم کش ها ،محصولات بهداشتی واژن،پاک کننده ها،و نرم کننده های پارچه باشد.التهاب دهانه رحم از این محصولات اغلب همراه با ترشحات غیر طبیعی واژن است، ولی پزشکان می توانند با آزمایش به آنها بگویند که عفونت باکتریایی وجود دارد یا نه.

برای کنترل التهاب واژن ، تحقیق به سمت یافتن فاکتورهایی که باعث تشدید رشد و پتانسیل های بیماری زا ی میکروبهای واژن است. این اطلاعات کمک به بهبود بخشیدن تلاشهای درمانی و پیشگیری از واژینیت می کند.نمی توان به عنوان یک آزردگی بی خطر دانست ، واژینیت یک موضوع مطالعات جدی برای دانشمندان است که روشن کنند نقش آن را در ارتباط با وضعیت هایی مانند عفونتهای لگنیPID و عوارض در رابطه با حاملگی.

تحقیقاتNIAID یک ارتباط بین لاکتوباسیل و محافظت از واژینیت باکتریایی را دریافت.آنها سپس یک شیاف واژینال ازلاکتوباسیل را که کمک به رشد باکتری های خوب در واژن می کند ابداع کردند. تحقیقات اکنون در حال مطالعه استفاده از شیاف لاکتو باسیل واژینال همراه با مترونیدازول خوراکی برای درمان و پیشگیری از واژینیت باکتریایی است.

در اکتبر ۲۰۰۳ ،دیگر پروژه NIAD توالی کدهای ژنتیکی تریکوموناس واژینالیس را تکمیل کرد.تحقیقات در اغاز فهم بیولوژی و راه های نو بری جلوگیری از بیماری است.تریکوموناس واژینالیس همچنین مورد علاقه خاص به تحقیقات پزشکی زیستی است به علت نقش آن در انتقال HIV ،بیماری اطفال ،و مساعد بودن به گرفتن سرطان دهانه رحم.

همه چیز درباره عفونت واژنارزش غذایی قارچ در علم تغذیه مدرن بارها به این موضوع اشاره شده که برای دریافت کافی ویتامین ها و مواد معدنی در رژیم غذایی لازم است انواع مختلف میوه ها و سبزی ها آن هم در رنگ های مختلف را مصرف کنید. هرچه تنوع این رنگ ها بیشتر باشد رژیم شما از لحاظ ویتامین ها و مواد معدنی غنی تر خواهد بود. اگر بخواهیم بر این نظریه پیش برویم قارچ ها از همان اول روانه ی لیست سیاه می شوند. اما اینطور نیست! قارچ ها که معمولا به رنگ سفید هم هستند جایگاه ویژه ای در این سبد ویتامین پیدا کرده و خیلی از نظر ها را تغییر دادند.   تجزیه غذایی قارچ ها

قارچ ها به طور طبیعی حاوی مقادیر کمی سدیم، چربی، کلسترول و همچنین کالری کمی هستند و معمولا به آن ها غذاهای عملکردی گفته می شود. یعنی علی رغم تامین مواد مغذی پایه ای مورد نیاز بدن، به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها و فیبرهای رژیمی مهمی مانند کیتین و بتاگلوکان نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های مزمن برعهده دارند.

حقایق تغذیه ای در هر ۱۰۰ گرم

– ۳۸ کالری

– ۰٫۵ گرم چربی

– ۹ میلی گرم سدیم

– ۵۰۶ میلی گرم پتاسیم

– ۷ گرم کربوهیدرات

– ۳٫۸ گرم فیبر رژیمی

– ۱٫۲ گرم شکر

– ۱٫۵ گرم پروتئین

قارچ ها مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه B هستند. مانند ریبوفلاوین، فولات، تیامین، اسیدپانتوتنیک و نیاسین. همچنین قارچ ها را می توان تنها منبع گیاهی غنی از ویتامین D در نظر گرفت. قارچ ها همچنین حاوی انوع مواد معدنی هستند که تامین آن ها از رژیم غذایی کار ساده ای نیست. مانند سلنیوم، پتاسیم، مس، آهن و فسفر.

اما یکی دیگر از مهمترین ترکیبات موجود در قارچ میزان بالای فیبر آن است. کیتین و بتاگلوکان. بتاگلوکان نوعی از فیبر است که در دیواره های سلولی انواع قارچ ها وجود دارد. مطالعات اخیر نشان دادند که این فیبر نقش مهمی در بهبود مقاومت به انسولین و سطح خونی کلسترول، کاهش خطر چاقی و همچنین تقویت ایمنی بر عهده دارد.

قارچ ها همچنین حاوی کولین هستند. ترکیب تغذیه ای مهمی که نقش مهمی در بهبود فرایند خواب، حرکت عضلات، یادگیری و حافظه برعهده دارد. کولین با کمک به حفظ ساختمان سلولی سلول های بدن به انتقال هرچه بهتر پیام های عصبی کمک می کند، فعالیت های سلولی را تقویت کرده و در کاهش التهاب های مزمن سلولی حائز اهمیت است.

مزایای قارچ برای سلامتی

مطالعات بی شماری تاثیرات مثبت افزایش مصرف قارچ در کاهش خطر بیماری هایی نظیر چاقی، دیابت، بیماری های قلبی، سلامت پوست و مو، سطح انرژی و همچنین کاهش وزن نشان داده اند. که با هم برخی از آن ها را مرور می کنیم:

بهبود متابولیسم

همانطور که می دانید ویتامین های گروه B برای سوخت و ساز قندها و تامین انرژی ضروری اند. آن ها همچنین کمک می کنند تا بدن چربی و پروتئین را متابولیزه کند. قارچ ها حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین های B هستند. به طوری که ۱۰۰ گرم قارچ ۳۰ تا ۴۴ درصد نیاز روزانه به ویتامین های B را تامین می کند.

دیابت

مطالعات نشان داده اند بیمارانی که به دیابت نوع ۱ مبتلا بوده و رژیم غذای پر فیبر مصرف می کرده اند سطح قند خونشان در حد پایین تری حفظ شده و مقاومت به انسولین نیز تا حدی در آن ها کاهش یافته است. از آنجایی که قارچ نیز یکی از منابع غنی فیبر است می تواند خواص قابل توجهی را برای مبتلایان به دیابت فراهم آورد.

تقویت سیستم ایمنی

سلنیوم که نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بر عهده دارد در مقادیر قابل توجهی در قارچ ها وجود دارد. سلنیوم با تحریک بیشتر سلول های کشنده T در سیستم ایمنی پاسخ ایمنی را نسبت به عفونت ها تقویت می کند. بتا گلوکان موجود در قارچ ها نیز نقش مهمی در تقویت این سیستم بر عهده خواهد داشت.

پیشگیری از سرطان

یکی از توانایی های تعریف شده برای قارچ ها، مخصوصا قارچ های سفید دکمه ای که معمولا در سالاد استفاده می شوند، توانایی آن ها در برداشت استروژن اضافی از گردش خون است که آن ها را به یک نیروی کمکی در پیشگیری از سرطان سینه تبدیل می کند. مطالعه های بسیاری این ویژگی قارچ ها در پیشگیری از سرطان را تایید کرده اند.

سلامت قلبی

فیبر، پتاسیم و ویتامین C موجود در قارچ ها آن را به یک ماده غذایی حامی قلب تبدیل کرده است. همانطور که می دانید پتاسیم و سدیم برای تنظیم فشار خون باید با یکدیگر در تعادل باشند. قارچ ها با دارا بودن مقادیر بالایی از پتاسیم و مقادیر اندک سدیم شرایط را به سود فشار خون پایین تنظیم می کنند. همچنین محتوی بالای فیبر، ویتامین C و سلنیوم آن ها تاثیر آن ها را در پیشگیری از افزایش فشار خون و نیز پیشگیری از بیماری های قلبی تقویت می کند.

ارزش غذایی قارچراههای جلوگیری از افتادگی پوست شل شدگی و افتادن پوست یکی از قسمت های جدا نشدنی بالا رفتن سن است. همینطور که سنمان بالا می رود، ساختار زیرین پوست بیشتر دچار مشکل می شود و پوست، استحکام کشش خود را از دست می دهد. در کنار پیر شدن، فاکتورهایی مانند آسیب خورشید، سیگار کشیدن و تغییرات وزنی می توانند روی نرخ شل شدگی پوستمان تاثیر بگذارند. اما راه هایی وجود دارد که می توانیم با انجام دادن آنها، شل شدگی پوست را به حداقل برسانیم و یا پوست های شل شده را دوباره به حالت قبل برگردانیم.   می خواهید بیشتر بدانید؟ دکتر جاستین هکستال متخصص پوست در این مقاله به شایع ترین سوالات درباره پیشگیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست پاسخ خواهد داد.با گذشت زمان به ناچار حجم صورتمان را از دست می دهیم. دلیلش از دست دادن غشاء میانی پوست، چربی، عضله و تغییرات استخوانی است. فاکتورهای خارجی مانند در معرض نور خورشید قرار گرفتن، آلاینده ها، استرس و غیره می توانند این فرآیند را سرعت ببخشند. اجرای یک برنامه غذایی سالم سرشار از آنتی اکسیدان، ترک کردن سیگار، ترک کردن الکل، کاهش استرس و استفاده از یک ضد آفتاب تاثیر گذار می توانند تا حدود زیادی تاثیر این عوامل خارجی را کاهش دهند. تحقیقات بسیاری نشان داده اند که این عوامل خارجی بیشتر از ژنتیک روی پیری پوست تاثیر می گذارند.

بهترین مراقبت از پوست برای شل شدگی پوست چیست؟ و آیا چیزی هست که باید از آن اجتناب کنیم؟

همیشه به دنبال کرم های پوستی باشید که دارای مواد فعال باشند که بتوانند پوست را از آسیب های بیرونی در امان نگه دارد. همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید حتی در زمستان. به خاطر داشته باشید با اینکه اشعه های UBV در زمستان کمتر است اما سطح UVA همچنان بالا است. UVA طول موج بلندتری است که می تواند از شیشه نیز عبور کند. UVA در بلند مدت باعث شکست در کلاژن و الاستین می شود. بنابراین این بسیار ضروری است که مطمئن شوید ضد آفتابتان نه تنها در برابر UBV بلکه در برابر UVA نیز از پوستتان محافظت کند. حتی گفته می شود نورهایی که از صفحه های نمایش نیز تابیده می شود برای پوست ضرر دارند و باید خود را در برابرشان ایمن نگه داشت. برخی از ضد آفتاب ها حاوی آنتی اکسیدان نیز هستند که می توانند پوست را در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند.

آخرین لوازم آرایشی بهداشتی برای لیفت کردن پوست چیست؟من به حفظ سلامت پوست با یک رژیم مراقبت از پوست خوب معتقدم، یک برنامه غذایی سالم و انجام مداخلات غیر جراحی مانند میکرونیدلینگ می تواند بسیار کمک کننده باشد. میکرونیدلینگ با کلاژن هایی که از نظر مکانیکی دچار مشکل شده اند کار می کند و در نتیجه ساخت کلاژن های جدید را تحریک می کند.

سبک زندگی برای پیشگیری از افتادگی پوست و محکم نگه داشتنش چقدر مهم است؟اول از همه سیگار کشیدن را متوقف کنید، سیگار کشیدن درست مانند درمعرض نور آفتاب قرار گرفتن باعث آسیب رادیکال های آزاد می شود. این آسیب باعث افزایش آنزیم هایی نظیر MMP-1 می شود که باعث شکسته شدن کلاژن و الاستین می شود. شواهد رو به افزایشی وجود دارد که آلاینده ها – مخصوصا هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش – باعث پیری پوست می شوند. آنتی اکسیدان های خوراکی و موضعی می توانند به محافظت در برابر رادیکال های آزاد کمک کنند.

یک برنامه غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می تواند آنتی اکسیدان طبیعی بدنمان را تامین کند. برای مثال فلفل های زرد و نارنجی حاوی کاروتینوئید ها هستند که آنتی اکسیدان هایی قوی اند. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن است که پوست را در برابر نور آفتاب محافظت می کند. یک برنامه غذایی سالم، مقداری ورزش و ضد آفتاب به محافظت از پوست کمک می کنند و در نهایت پیری آن را به حداقل می رسانند.

راههای جلوگیری از افتادگی پوستدلایل عطسه

گاهی اوقات عطسه تکی است و شما به یک «آچووووو» بسنده می‌کنید. بعضی اوقات هم دو یا سه بار عطسه می‌کنید. اما همیشه از اطرافیان می‌شنوید که با صدای بلند می‌گویند: «عافیت باشه»! این عطسه‌های چندتایی ممکن است بیش از حد باشند اما در واقع به مردم کمک می‌کند تا چیزهای محرک را از مسیر جریان تنفس خود دور کنند.

معمولاً عطسه به دلیل وجود شیء خارجی در بینی رخ می‌دهد. بنابراین، شما عطسه می‌کنید تا آن را از مجرای تنفسی خود خارج کنید. چندین محرک هستند که عطسه کردن در شما را بیشتر تحریک می‌کنند. عفونت‌های دستگاه تنفسی، مانند سرماخوردگی معمولی، می‌تواند غشای مخاط بینی را آزار دهد. همین طور هوای سرد، مواد حساسیت‌زا، مانند آلاینده‌ها، کُرک، پرز و موی حیوانات خانگی، محرک‌های فیزیکی شامل دود سیگار و آلودگی هوا و نیز ذرات محیطی مانند گرد و خاک، کپک و قارچ.

اما همه عطسه‌ها به محرک‌ها مربوط نمی‌شوند. برخی از مردم وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند هم عطسه می‌کنند که به این حالت عطسه نوری می‌گویند؛ این مشکل در بین ۱۰ تا ۳۵ درصد از مردم دنیا رخ می‌ دهد. افرادی هم هستند که وقتی شکمشان پر می‌شود عطسه می‌کنند؛ عارضه‌ای که به اشباع معروف است.

این که دلیل تحریک و عطسه شما چیست مهم نیست. چیزی که حائز اهمیت است این است که هنگام عطسه کردن جلوی بینی و دهان خود را بگیرید تا از انتشار میکروب جلوگیری کنید.

توصیه می‌شود اگر در دست‌های خود عطسه می‌کنید، حتماً دست‌هایتان را بشویید؛ حتی اگر با آرنجتان جلوی عطسه را می‌گیرید. اما خب، در این صورت لباس شما به دستمال گردگیری آشپزخانه بیشتر شباهت خواهد داشت تا لباس پلوخوری!

بهترین راه این است که همیشه با خودتان دستمال کاغذی داشته باشید و هنگام عطسه کردن، آن را جلوی بینی و دهان خود بگیرید.

دلایل عطسهدرمان بی خوابی با دمنوش بنفشه

استفاده از دمنوش بنفشه برای درمان کم خوابی موثر است

دکتر محمدی، درباره تاثیرات مصرف گل بنفشه در درمان بی‌خوابی از منظر طب سنتی گفت: مزاج گیاه بنفشه سرد و‌ تر است، اگر بی‌خوابی ما ناشی از خشکی مغز یا گرم و خشک بودن دِماغ باشد، گل بنفشه می‌تواند برای درمان کم خوابی داروی خوبی محسوب شود مشروط بر اینکه مزاج فرد در نظر گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه خشکی دِماغ بی‌خوابی را به دنبال دارد، افرود: به هر شکلی میزان رطوبت مغز کم شود بی‌خوابی زیاد خواهد شد؛ کم شدن رطوبت مغز می‌تواند ناشی از کم خوری به علت روزه‌ گرفتن طولانی، رژیم غذایی نادرست، عصبانیت پیاپی، ترشح زیاد صفرا باشد.

شب زنده داری و زیاد خوابیدن منجر به خشکی دِماغ می‌شود این متخصص طب سنتی ادامه داد: شب کاری طولانی و زیاد بیدار بودن در افراد منجر به خشکی دِماغ می‌شود همچنین خوابیدن زیاد نیز همین عملکرد را در بدن فرد به وجود می‌آورد؛ فردی که ورزش سنگین انجام می‌دهد و یا شاطرهایی که جلوی تنور نانوایی کار می‌کنند نیز خشکی دِماغ دارند.

ایشان تصریح کرد: وقتی مغز مدام در حال فعالیت و چالش باشد تولید حرارت می‌کند و این حرارت از بین رفتن رطوبت را به همراه دارد که در ‌‌نهایت منجر به خشکی مغز می‌شود، در واقع هر مکانیزمی که منجر به کاهش رطوبت در مغز شود بی‌خوابی را در فرد ایجاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد: هر مکانیزمی که منجر به کم شدن رطوبت در مغز شود برای بی‌خوابی ایجاد خواهد کرد و گیاه بنفشه برای هر بیماری که پایه خشکی دارد کمک کننده است.

محمدی، درباره سایر خواص گیاه بنفشه گفت: این گیاه به ویژه برای بیماری‌های پوستی از جمله خارش، خشکی و التهابات پوستی موثر است، بنفشه حاوی ماده لزج و مرطوب کننده موسیلاژ است که می‌تواند در بیماری‌های ریوی و خشونت صدا موثر باشد همچنین بنفشه می‌تواند در درمان آسم و آلرژی‌هایی که ناشی از گرما و خشکی است تاثیر مثبت بگذارد.

استفاده از دمنوش بنفشه برای درمان کم خوابی موثر است وی درباره شیوه مصرف گیاه بنفشه خاطرنشان کرد: این گیاه را می‌توان به شکل مالیدنی روغن یا کرم در بیماری‌های پوستی و به شکل عرقیجات و شربت استفاده کرد، که شربت آن در بازار موجود است و این شربت عمدتا برای مشکلات ریوی و ضد سرفه استفاده می‌شود؛ برای درمان کم‌خوابی نیز می‌توان بنفشه را به شکل دمنوش استفاده کرد.

درمان بیماری‌های ریوی با مصرف گیاه بنفشه این متخصص طب سنتی تاکید کرد: توصیه می‌شود برای درمان کم خوابی یک تا دو بار در طول روز گیاه بنفشه استفاده شود اما برای بیماری‌های ریوی باید هر ۸ ساعت یک بار از آن استفاده کرد.

درمان بی خوابی با دمنوش بنفشه۱۰ نشانه ناسالم بودن رژیم غذایی

در شرایطی که آثار برخی از کمبودهای مواد مغذی ممکن است حالتی پنهان داشته باشند – خستگی که به طور پیوسته بدتر می شود یا گرفتگی عضلانی که هر چه بیشتر شکل می گیرد – برخی از آنها را می توانید مستقیم در آینه مشاهده کنید.

یک رژیم غذایی سالم نه تنها انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند، بلکه مواد مغذی کافی که برای شکل گیری سلول های سالم نیاز هستند را در اختیار شما قرار می دهد. بر همین اساس، منطقی است که کمبود مواد مغذی می توانند آثار مخرب بر پوست، ناخن، مو و حتی لثه داشته باشند. در ادامه برخی نشانه های کمبود مواد مغذی ارائه شده اند که در صورت مواجهه با آنها بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. معاینه پزشک می تواند در تشخیص بهتر مشکل و کمک به بازگشت به مسیر درست رژیم غذایی کمک کند. همچنین، به یاد داشته باشید که پیش از مصرف هر گونه مکمل این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

خشکی پوست

خشکی پوست، به ویژه در آب و هوای سرد، ممکن است چندان غیر معمول نباشد. اما احساس خشکی بیش از اندازه در پوست ممکن است در نتیجه کمبود اسیدهای چرب امگا-۳ شکل گرفته باشد. اسیدهای چرب امگا-۳ به تغذیه سد چربی طبیعی پوست، لایه ای از چربی که میکروب ها و سموم مضر را دور نگه می دارد و در تامین رطوبت پوست نقش دارد، کمک می کنند. کمبود اسیدهای چرب امگا-۳ می تواند به از دست دادن رطوبت پوست منجر شود که بافت خشک و پوسته پوسته پوست را موجب می شود. همچنین، به واسطه کم آبی پوست ممکن است چین و چروک های بیشتر و نشانه های پیری بیشتر را مشاهده کنید. با دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب ضروری می توانید از کمبود اسید های چرب امگا-۳ جلوگیری کنید. از جمله این مواد غذایی می توان به ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین، گردو، دانه کتان و دانه چیا اشاره کرد.

چهره رنگ پریده

چهره رنگ پریده و زرد ممکن است نشان دهنده مشکل در سطوح آهن باشد. کمبود آهن موجب می شود تا گلبول های قرمز خون کوچک‌تر، کمتر و از محتوای هموگلوبین پایین‌تر برخوردار باشند، که کاهش رنگ قرمز آنها را موجب می شود. نتیجه این شرایط پوستی رنگ پریده‌تر نسبت به حالت عادی است که در قسمت پلک های چشم و غشاهای مخاطی (به عنوان مثال، بافت درون دهان) مشخص‌تر است. کمبود آهن باید زیر نظر پزشک درمان شود، اما می توانید با مصرف مواد غذایی مانند عدس، گوشت گاو، اسفناج و غلات غنی شده با آهن به افزایش سطوح این ماده معدنی کمک کنید.

لب های ترک خورده و دردناک

این که گاهی با خشکی لب ها مواجه شوید، غیر طبیعی نیست. اما ترک های عمیق و دردناک لب ممکن است نشانه ای از کمبود ریبوفلاوین باشد. کمبود ریبوفلاوین می تواند ترک خوردگی در گوشه های دهان و خشکی اطراف بخش خارجی لب ها را موجب شود. این شرایط اغلب با زبان متورم و قرمز تیره و تورم دهان همراه است. کمبود ریبوفلاوین در صورتی که درمان نشود می تواند شرایطی وخیم‌تر را ایجاد کند. گاهی اوقات کمبود این ماده مغذی می تواند آسیب عصبی را موجب شود که به شکل گیری احساس سوزن سوزن شدن در انگشتان دست ها و پاها منجر می شود. در صورتی که با این نشانه ها مواجه هستید باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا هرچه زودتر به آن رسیدگی شود. با مصرف بادام، ماهی سالمون، بروکلی، پنیر چدار و تخم مرغ می توانید ریبوفلاوین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

آکنه های سرسخت

در شرایطی که هیچ غذایی به تنهایی نمی تواند موجب شکل گیری آکنه شود، برخی کمبودهای مواد مغذی ممکن است در پدیدار شدن مکرر یا شدیدتر آنها نقش داشته باشند. اسیدهای چرب امگا-۳ دارای ویژگی های ضد التهابی قدرتمند هستند. در صورت کمبود این مواد مغذی ممکن است به طور کلی التهاب بیشتری را تجربه کنید که می تواند در قالب آکنه پدیدار شود. اسیدهای چرب امگا-۳ در حفظ چربی طبیعی پوست نیز نقش دارند. چربی طبیعی پوست دارای ویژگی های ضد میکروبی است و کمبود اسیدهای چرب امگا-۳ می تواند با ایجاد اختلال در این سد چربی موجب نفوذ باکتری های عامل آکنه شود.

بهبود کند زخم

بریدگی ها و زخم ها به طور کلی یک شبه درمان نمی شوند، اما کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی می تواند به طولانی‌تر شدن زمان بهبودی زخم ها منجر شود. روند کند بهبودی رخم ممکن است نشان دهنده نیاز به پروتئین بیشتر در رژیم غذایی باشد. پروتئین برای ساخت و بازسازی بافت ضروری است. در همین راستا، مصرف روزانه ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین در روز را باید مد نظر قرار دهید. نوشیدن یک لیوان شیر، افزودن لوبیا به سالاد یا مصرف کره بادام زمینی به همراه سیب می تواند مقداری پروتئین اضافی را وارد رژیم غذایی شما کند. همچنین، شما باید میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین C را به میزان زیاد مصرف کنید زیرا سطوح پایین این ماده مغذی می تواند روند بهبودی را کند سازد. توت فرنگی، فلفل قرمز، و گریپ فروت از جمله منابع خوب برای ویتامین C هستند.

خونریزی لثه

برای بیشتر مردم، مشاهده اندکی خون پس از مسواک زدن چندان غیر طبیعی نیست. اما اگر با خونریزی لثه بدون دلیلی مشخص مواجه هستید، ممکن است با کمبود ویتامین K مواجه باشید. ویتامین K به واسطه نقش خود در لخته شدن خون شناخته شده است. کمبود ویتامین K به طور کلی نادر است، اما در صورت مواجه با خونریزی لثه با مراجعه به پزشک یا دندانپزشک علت دقیق این شرایط را بررسی کنید. برای افزایش سطوح این ویتامین می توانید مصرف سبزیجات سبز برگ مانند کلم بروکسل و کلم پیچ را مد نظر قرار دهید.

ناخن های شکننده

اگر به طور مداوم با شکستگی در ناخن های خود مواجه می شوید ممکن است رژیم غذایی شما با کمبود بیوتین مواجه باشد. بیوتین به رشد ناخن هایی قوی و مستحکم کمک می کند. اختلال در رشد بستر ناخن به رشد نامنظم و ضعیف ناخن ها منجر می شود. نتایج یک مطالعه نشان داده است مصرف بیوتین نه تنها به رشد قوی‌تر ناخن ها کمک می کند، بلکه در بهبود ضخامت آنها نیز تاثیرگذار است. برای دریافت بیوتین می توانید مصرف مواد غذایی مانند تخم مرغ و غلات کامل را در دستور کار خود قرار دهید.

ناخن های بدشکل یا تغییر رنگ داده

در شرایطی که ناخن هایی ضعیف آزار دهنده هستند، کمبود مواد مغذی دیگر می توانند بر ظاهر آنها تاثیرگذار باشند. سطوح پایین آهن می تواند به شکل گیری ناخن هایی سفید یا شیاردار منجر شود و یا حتی با ظاهر مقعر و قاشقی ناخن ها مواجه شوید. کمبود بیوتین می تواند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد که تغییر رنگ و شیاردار شدن ناخن ها را موجب می شود، در شرایطی که کمبود ویتامین B-12 می تواند رنگی قهوه ای به ناخن ها ببخشد. در صورت مشاهده این قبیل نشانه ها به پزشک مراجعه کنید.

نازک شدن مو

رژیم غذایی شما می تواند در سلامت مو تاثیرگذار باشد. در شرایطی که ریزش چندین تار مو در روز طبیعی است، نازک شدن قابل توجه تارهای مو و ریزش آنها باید جدی گرفته شود. کمبود پروتئین و ویتامین C می توانند در نازک شدن و شکنندگی مو و ریزش راحت‌تر آن موثر باشند. ویتامین C به کلاژن سازی کمک می کند که یکی از بلوک های سازنده موی سالم و فولیکول مو قوی است، در شرایطی که پروتئین اسیدهای آمینه مورد نیاز برای سنتز کلاژن را تامین می کند. بیوتین نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. مطالعه ای جدید نشان داد که از هر ۱۰ زن که ریزش مو را گزارش کرده بودند، تقریبا چهار نفر از آنها کمبود بیوتین داشتند. با این وجود، پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که پژوهش های بیشتری درباره این پیوند باید صورت بگیرد.

سفید شدن زودرس مو

کمبود برخی مواد مغذی می تواند در سفید شدن مو نقش داشته باشد. مس به تولید ملاتونین، یکی از رنگدانه های مو، کمک می کند. سطوح پایین مس یا مشکلات پزشکی که از سوخت و ساز درست مس جلوگیری می کنند، می تواند سفید شدن زودرس مو را به همراه داشته باشند. سطوح پایین ویتامین D ممکن است یکی دیگر از عوامل سفید شدن زودرس مو باشد. مطالعه ای جدید نشان داده است که کمبود ویتامین D با سفید شدن زودرس مو حتی از دوران کودکی پیوند خورده است. با مصرف بادام و فندق می توانید به افزایش سطوح مس و با مصرف محصولات لبنی غنی شده به بهبود سطوح ویتامین D کمک کنید.

۱۰ نشانه ناسالم بودن رژیم غذاییرابطه میان استرس و سفیدی مو

روزی دیگر را آغاز کرده اید که ناگهان در آینه حمام با آن موجه می شوید: یک تار موی سفید. این تار مو همانند علفی هرز در میان دریایی از چمن های به دقت هرس شده به نظر می رسد. ممکن است خود را در سکوت به خاطر عاملی موثر در این زمینه سرزنش کنید: استرس!

احتمالا این موضوع را شنیده اید که با پایین نگه داشتن سطوح استرس هر چه بیشتر می توانید از مواجهه با تارهای سفید مو پرهیز کنید. در این مورد اخباری خوب و بد برای شما داریم: این موضوع چندان درست نیست. استرس نقشی چشمگیر در سفید شدن موهای شما ندارد. در واقعیت، عوامل ژنتیکی قوی‌ترین نقش را در آغاز تغییر رنگ مو دارند.

به گفته نینا گود از انجمن متخصصین پوست و مو بریتانیا، برای اکثریت قریب به اتفاق مردم سفید شدن مو با آن چه انجام می دهند، ارتباطی ندارد و عوامل ژنتیکی در پس آن قرار دارند.

اما اگر قصد دارید آن چه موجب شکل گیری این ذهنیت شده است که استرس بر سفید شدن مو تاثیرگذار است را سرزنش کنید باید به سراغ موش ها بروید.

مطالعات متعددی که روی حیوانات صورت گرفت، نشان دادند که بین استرس و پدیدار شدن تارهای سفید مو ارتباط وجود دارد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، نشان داد مواجهه بلند مدت با استرس، که نشان داده بود بر DNA تاثیرگذار است، می تواند موجب تغییر در ژن هایی شود که مسئول رنگ مو هستند. مطالعه ای دیگر در سال ۲۰۰۹ نشان داد که از دست رفتن رنگ مو به دلیل افزایش سن است زیرا تولید پروتئینی که از مو در برابر فرآیندی طبیعی که موجب سفید شدن موها می شود، محافظت می کند، کاهش می یابد.

با این وجود، پژوهش های اندکی درباره پشتیبانی از این ایده که یافته های چنین مطالعاتی درباره انسان نیز صادق هستند، انجام شده است.

به گفته رادنی سینکلر، از استادان پوست شناسی دانشگاه ملبورن، هیچ مدرکی دال بر سفید شدن مو به واسطه استرس وجود ندارد.

پس اگر نگران سفید شدن موهای خود در نتیجه یک زندگی پر استرس هستید، با موضوعی مواجه هستید که می توانید کمتر نگران آن باشید.

رابطه میان استرس و سفیدی موافزایش هوش کودکان با سوارکاری نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که سوارکاری، کودکان را باهوش تر و عملکرد آنها را در مدرسه بهتر می کند. والدین برای راه پیدا کردن فرزندان خود به بهترین دانشگاه ها از هیچ کاری در دوران کودکی آنها دریغ نمی کنند؛ اما بر اساس نتایج یک تحقیق، برای این منظور نیازی به گرفتن معلم خصوصی جهت تقویت دروس های آنها نیست بلکه به جای آن می توان به کودکان سوارکاری آموخت. محققان ژاپنی می گویند که سوارکاری می تواند کودکان را باهوش تر و عملکرد درسی آنها را تقویت کند. به گفته محققان، در حین سوارکاری لرزش های ناشی از حرکت اسب، موجب فعال سازی قسمتی از مغز می شود که مسئول فراگیری و حافظه است. مطالعه محققان دانشگاه توکیو نشان داد که اثرات فعال سازی این قسمت از مغز که به سیستم عصبی سمپاتیک معروف است، موجب تقویت توانایی شناختی کودکان می شود. آنها در این مطالعه که در نشریه Frontiers in Public Health منتشر شد، اثرات سوارکاری بر عملکرد کودکان را بررسی کردند و دریافتند که این ورزش توانایی کودکان را برای انجام کارهای رفتاری تا حد زیادی تقویت می کند؛ به عبارت دیگر، می تواند توانایی های شناختی کودکان را تقویت کند. به گفته پروفسور ‘میتسوآکی اوهتا’ نویسنده این مطالعه، یک خصیصه مهم گام های اسب این است که شتاب های سه بعدی تولید می کنند و حرکت لگن اسب نیز انرژی های حرکتی و حسی برای بدن انسان فراهم می کند.

افزایش هوش کودکان با سوارکاریمیوه‌هایی برای افراد چاق

اگر از جمله افرادی هستید که تمایل دارید در روزهای گرم بهار وزن خود را کم کنید می‌توانید با انتخاب موادغذایی مناسب سوخت و ساز بدنتان را افزایش دهید.فاکس نیوز در مطلبی تازه به از برخی مواد خوراکی اشاره کرده که میزان سوخت و ساز بدن را بالا برده و به کاهش وزن کمک می‌کند. این خوردنی‌های لاغرکننده عبارتند از:

مرکبات

میوه‌هایی مثل پرتقال، گریپ فروت و لیموها به دلیل آنکه حاوی ویتامین C‌ هستند کمک می‌کند تا سوخت و ساز چربی‌ها سریعتر انجام شود. بدن روزانه تنها به ۶۰ میلی‌گرم ویتامین C برای برطرف ساختن نیازهای اساسی خود احتیاج دارد اما افزودن آن به مقدار ۵۰۰ میلی‌گرم همراه با ورزش کردن، چربی‌سوزی را تا ۳۹ درصد افزایش می‌دهد.

توت‌ها

توت‌ها سرشار از فیبر خوراکی هستند. بدن نمی‌تواند فیبر را هضم کند اما به هر شیوه تلاش می‌کند تا کالری موجود در بدن را بسوزاند. همچنین فیبر باعث می‌شود چربی و کالری‌ها پیش از آنکه توسط بدن جذب شوند از طریق دستگاه گوارش خارج شوند.

غلات با فیبر بالا

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد زنانی که از غلات مصرف می‌کنند ۳۰ درصد کمتر احتمال دارد به اضافه وزن مبتلا شوند. غلات با فیبر بالا نه تنها سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند بلکه به آرامی هضم می‌شوند به طوری که برای ساعت‌ها احساس سیری می‌کنید. همچنین فیبر کمک می‌کند سطح انسولین بدن ثابت بماند.

پروتئین‌های گوشتی

این نوع پروتئین‌ها سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و چربی بیشتری را می‌سوزاند زیرا برای هضم کامل آنها انرژی بیشتری نیاز است. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد افرادی که رژیم غذایی با پروتئین بالا دارند نسبت به افرادی که از رژیم کربوهیدرات بالا پیروی می‌کنند، بیشتر کالری می‌سوزانند.

سیر

این ماده مغزی سرشار از فوائد گوناگونی برای سلامتی است که شامل تقویت ایمنی بدن تا مقابله با پیری و بیماری‌ها می‌شود. افزودن سیر به رژیم غذایی حتی به میزان بسیار پایین به فرد کمک می‌کند تا وزن خود را از دست بدهد. همچنین طبق بررسی‌های انجام شده سیر ممکن است تعداد کالری‌های سوزانده شده در طول فعالیت‌های روزانه را افزایش می‌دهد در حالی که از تولید چربی بدن می‌کاهد.

 

میوه‌هایی برای افراد چاقخواص آنتی اکسیدانی زردچوبه

سال‌هاست آنتی‌اکسیدان‌های داخل میوه‌ها و سبزیجات، مورد علاقه جامعه بوده است. براساس مطالعات علمی، مصرف مکرر آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی با پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان در ارتباط است. تجمیع گونه‌های اکسیژن فعال که ROS نامیده می‌شوند، باعث تخریب و آسیب به پروتئین‌ها، لیپیدها و DNA می‌شوند و نتیجه این تخریب نبود تعادل بین اکسیدان‌ها و آنتی اکسیدان‌ها به نفع اکسیدان‌هاست؛ فرایندی که موجب پیری و ایجاد بیماری‌های مختلف در انسان می‌شود، اما ترکیبات آنتی اکسیدان می‌توانند تا حدودی از این اتفاق جلوگیری کند. آنتی اکسیدان‌ها در رژیم غذایی می‌توانند سیستم دفاع سلولی را تحریک و از تخریب اجزای سلولی در برابر آسیب‌های اکسیداتیو جلوگیری کنند. برای این مصارف، آنتی اکسیدان‌های مصنوعی بیشتر مورد استفاده هستند که از بسیاری از آنها ایجاد آسیب‌های کبدی گزارش شده است. بنابراین، نیاز به شناسایی منابع طبیعی و سالم که جایگزین مناسبی برای آنتی اکسیدان‌های مصنوعی در رژیم غذایی باشد، وجود دارد.یکی از ترکیبات سرشار از آنتی اکسیدان، گیاهی است شناخته شده به نام زردچوبه. در آسیا از زردچوبه به طور گسترده به عنوان یک ادویه، رنگ دهنده و طعم دهنده در غذا استفاده می‌شود. در طب سنتی نیز به عنوان ضددرد، درمان اختلالات قاعدگی، روماتیسم و بیماری‌های پس از سوانح استفاده می‌شود. علاوه بر این، گفته شده که زردچوبه خواص ضدقارچ نیز دارد.

داشتن ترکیباتی که مواد دافع حشرات را در خود جای می‌دهد نیز جزو خواص زردچوبه است، اما در واقع آنچه باعث شده تا زردچوبه برای تحقیقات ضدسرطان گزینه مناسبی باشد، خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. مطالعه و بررسی‌های علمی نشان داده‌اند زردچوبه قدرت مهار رادیکال‌های آزاد را دارد و خواص ضدرادیکال قابل توجهی از آن گزارش شده است. فنل‌های موجود در ترکیبات طبیعی، به طور کلی جاذب بسیار موثری برای رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها است. بررسی‌های دانشمندان نشان داده است در زردچوبه نیز ارتباط محکم و قابل اطمینانی بین محتوای فنول‌های طبیعی زردچوبه و خواص آنتی اکسیدان آن وجود دارد. پلی فنولی که در زردچوبه عامل آنتی اکسیدان است، کورکومین (Curcumin) نامیده می‌شود.تا امروز، بسیاری از آزمایش‌های بالینی کنترل شده، مصرف مکمل کورکومین در بیماران مبتلا به سرطان را درگروه‌های کوچک مورد بررسی قرار داده است. بسیاری از یافته‌ها نشان می‌دهد استفاده خوراکی کورکومین به احتمال زیاد به عنوان یک عامل درمانی در سرطان‌های دستگاه گوارش موثر است. در یک مطالعه بالینی که در بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده پیشرفته انجام شد، مشخص شد کورکومین دارای فعالیت ضدسرطان است، گرچه این فعالیت چندان قوی نیست. با توجه به اثر ضدسرطان پایین در تجویز خوراکی کورکومین و توجه به آب گریز بودن آن، برخی محققان پیشنهاد کرده‌اند کورکومین با تکنیک‌های داروسازی برای تزریق داخل وریدی در مطالعات بالینی مورد استفاده قرار گیرد. به نظر می‌رسد کورکومین می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه نیز بشود. محققان آزمایشی را روی کورکومین و نیکوتین انجام داده اند. نیکوتین یک ماده شیمیایی قدرتمند سرطانزاست که در بسیاری از افراد سیگاری سرطان ریه را موجب می‌شود.تحقیقات نشان داده است کورکومین باعث کاهش اثرات سرطانزایی نیکوتین می‌شود.سرطان پروستات نیز یکی از عوامل مهم در مرگ مردان در تمام جهان است. با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان پروستات افزایش پیدا می‌کند. در پنجاه سالگی، از هر چهار مرد یک نفر دارای سلول‌های سرطانی در غده پروستات خود است. جالب است بدانیم در هشتاد سالگی از هر دو مرد یک نفر در پروستات خود سلول‌های سرطانی دارد. در مطالعه‌ای که دانشمندان روی سلول‌های سرطان پروستات انجام داده اند، مشخص شده است کورکومین باعث مهار رشد سلول‌ها و دارای پتانسیل مناسبی برای کند کردن روند پیشرفت سرطان پروستات است. بنابراین محققان نتیجه گرفته‌اند کورکومین ممکن است جایگزین غیرسمی مناسبی برای درمان سرطان پروستات در مردان باشد.شاید بتوان سرطان پستان در زنان را در مقابل سرطان پروستات در مردان یک عامل مهم در مرگ و میر دانست. پژوهشگران چینی دریافتند کورکومین باعث سرکوب‌های متعدد روی سلول‌های سرطان پستان است. بنابراین به نظر می‌رسد نتایج اولیه تحقیقات دانشمندان در مورد کورکومین و سرطان بسیار دلگرم کننده است. به عنوان یک محصول طبیعی، کورکومین ترکیبی غیرسمی است که اثرات مهاری آن روی بسیاری از مسیرهای درگیر در بروز سرطان و تومور ارزشمند است. در واقع این ترکیب به تنهایی اثرات ضد تومور مناسبی را نشان داده است.بنابراین به نظر می‌رسد مصرف روزانه زردچوبه در انواع غذاها، می‌تواند حفاظی طبیعی باشد در برابر انواع سرطان. البته شایان ذکر است که محققان مصرف بیش از حد این ترکیب طبیعی را توصیه نمی‌کنند زیرا مطالعات بالینی در انسان‌هایی که به مقدار زیاد از کورکومین استفاده کرده اند، در برخی از افراد تهوع یا اسهال و ایجاد فقر آهن را در افراد مستعد گزارش کرده است.

 

خواص آنتی اکسیدانی زردچوبهپیشگیری از آلرژی های بهاری بهار نزدیک است و به همراه خود آلرژی بهاره نیز به ارمغان می آورد. با تغییر فصل و افزایش گرده افشانی ها مصرف دستمال کاغذی مردم نیز افزایش پیدا می کند. اگر نگران آبریزش بینی و عطسه ها هستید این کارها را انجام دهید تا نشانه های آلرژی را از خودتان دور کنید.   قبل از شروع آلرژی با یک پزشک متخصص آلرژی مشورت کنید

باید قبل از شروع آلرژی به پزشک مراجعه کنید و دارو مصرف کنید. معمولا دارویی که توصیه می شود آنتی هیستامین است. اگر قبلا این کار را کرده اید به داروهای قدیمی تان اکتفا نکنید دوباره به پزشک مراجعه کنید شاید روش ها و داروهای جدیدتری برای این مشکل پیشنهاد شود.

گرده ها را از خانه دور بریزید

با تمیز کردن و پاک کردن خانه از گرده ها از فصل بهار لذت ببرید. درها و پنجره ها را ببندید تا از نشانه های آلرژی پیشگیری کنید. هنگام نظافت بیشتر به قسمت هایی تمرکز کنید که می دانید محل تجمع آلرژن ها هستند. به عنوان مثال فیلتر هوا، تخت و ملحفه ها، مبل ها و فرش ها. وقتی به خانه رسیدید لباس ها را عوض کنید. قبل از خواب دوش بگیرید و فیلترهای سیستم تهویه را عوض کنید.

برنامه های تان را تغییر دهید

طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نباشید برای ورزش بیرون بروید. بین ساعت های ۵ تا ۱۰ صبح اوج گرده افشانی است. وقتی می خواهید بیرون بروید یادتان باشد که گرده افشانی در هوای گرم بیشتر است تا هوای سرد و بارانی.

حواس تان به سطح آلرژی ها باشد

وب سایت های هوا شناسی که از گرده افشانی ها هم می گویند را در طول فصل آلرژی چک کنید.  تمام آن ها را بوک مارک کنید تا روزانه بتوانید به راحتی به آن ها دسترسی پیدا کنید. یا این که اپلیکیشن های هواشناسی را در گوشی نصب کنید.

شستشوی بینی را فراموش نکنید

با پزشک متخصص خود درباره شستشوی بینی صحبت کنید. بینی و سینوس ها را با سرم شستشو دهید تا گرده ها را از آن بیرون بریزید. این کار نشانه هایی چون عطسه، خارش، سردردهای سینوسی، گرفتگی بینی، گرفتگی صدا و احساس خستگی را قبل از این که شروع شوند رفع می کند. زیرا بینی را از آلرژن ها پاک می کند.

طب سوزنی

نشانه های آلرژی در کسانی که طب سوزنی را انجام می دهند به مراتب کمتر از دیگران است. هر چه زودتر طب سوزنی را امتحان کنید بهتر است. زیرا کمی زمان می برد تا نا متعادلی هایی که باعث پیشرفت نشانه های آلرژی می شود را رفع کند. بنابراین بعد از چند ماه کاهش این نشانه ها مشخص می شود.

پیشگیری از آلرژی های بهاریبهترین شیوه نگهداری از آجیل عید کم‌کم به روزهای نوروز نزدیک می‌شویم. یکی از خوراکی‌هایی که در بیشتر خانه‌ها برای این ایام خریداری می‌شود، آجیل و میوه‌های خشک است. برای نگهداری بهتر آنها مقاله زیر را بخوانید. یكی از قدیمی‌ترین روش‌های نگهداری مواد غذایی، استفاده از فرآیند خشك كردن می‌باشد.

به كمك این فرآیند، علاوه بر ممانعت از فساد مواد غذایی، وزن و حجم محصول نیز كاهش یافته و باعث سهولت در بسته بندی، حمل و نقل و انبارداری آن می‌گردد.

بر اساس تعاریف سازمان غذا و داروی کشور میوه‌ها، مغزها و دانه‌ها به دو دسته خشک و خشکانیده تقسیم بندی می‌شوند:

میوه‌ها، مغزها و دانه‌های خشك محصولاتی هستند كه رطوبت بخش خوراكی آنها پس از رسیدن، به‌طور طبیعی كم باشد.

میوه‌ها، مغزها و دانه‌های خشكانیده محصولاتی هستند كه رطوبت بخش خوراكی آنها پس از رسیدن، به‌طور طبیعی زیاد بوده و بخش زیادی از این رطوبت با خشك كردن به روش‌های گوناگون از آن گرفته می‌شود.

  معایب آجیل بوداده شده نسبت به آجیل خام

آجیل و خشکبار معمولاً در ماه مرداد و شهریور به عمل می‌آید. آن را خام نگه ‌می‌دارند و اگر هوا گرم باشد برای نگهداری آن حتماً به سردخانه نیاز است.

خشکبار خام را به‌تدریج بین عرضه‌کنندگان پخش می‌کنند و آنها نیز آن را با توجه به میزان فروش و استقبال مشتری کم‌کم بو‌ می‌دهند و به فروش می‌رسانند.

اگرچه آجیل خام را می‌شود تا یکی، دو سال در شرایط سردخانه‌ای نگه‌داری کرد، اما آجیل بوداده را بهتر است ظرف چند هفته مصرف کنید چرا که گرما و رطوبت احتمال رشد قارچ را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث فاسد شدن آجیل شود.

به همین دلیل است که شرایط نگه‌داری آجیل‌ها اهمیت زیادی پیدا می‌کند؛ تفاوتی که بین آجیل بوداده و آجیل خام وجود دارد نمک به کار رفته در آجیل بوداده است.

وقتی اجزای آجیل با نمک تفت داده می‌شود طعم دیگری پیدا می‌کند و برخی‌ها این طعم را بیشتر دوست دارند غافل از اینکه اضافه شدن نمک می‌تواند مصرف ما را محدود کند.

به این مفهوم که بدن ما در طول روز به میزان محدودی نمک احتیاج دارد و خوردن نمک بیش از آن مقدار می‌تواند به‌سلامتی لطمه بزند و زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی عروقی و فشارخون شود.

به همین دلیل توصیه می‌شود از آجیل خام استفاده کنید و در صورت امکان از خوردن آجیل بوداده پرهیز کنید. آجیل جزو گروه خشکبارهاست و میوه تازه نیست.

به‌مرور زمان که این میوه خشک می‌شود مقداری از خواصش را نسبت به میوه تازه از دست می‌دهد. بنابراین حرارت دادن آن در فرآیند بو دادن نیز باعث می‌شود دوباره مقداری از خواصش کم شود.

آجیل‌های قدیمی سرطان‌زا هستند

آجیل بستر مناسبی برای رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا به‌خصوص قارچ‌هاست. بنابراین آجیل را باید حتی‌الامکان هرچه تازه‌تر مصرف کنیم.

هرچقدر آجیل تازه‌تر باشد میزان آلودگی‌اش با قارچ‌ها کمتر است به‌ویژه قارچ مولد «آفلاتوکسین» که به‌شدت بیماری‌زاست و می‌تواند زمینه‌ساز بروز بدخیمی‌ها شود.

از رنگ و طعم آجیل نیز می‌توان به‌تازگی آن پی برد. وقتی نگهداری آجیل طولانی‌تر می‌شود امکان رشد قارچ‌ها در آن افزایش پیدا می‌کند.

به همین دلیل است که آجیل‌های وارداتی انتخاب مناسبی محسوب نمی‌شوند زیرا از زمان تولید تا رسیدن به دست مشتری فرآیند طولانی‌تری را طی می‌کنند و به همین علت احتمال رشد میکروب‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها را بیشتر است.

از طرف دیگر اغلب آجیل‌های وارداتی نمک بسیار بالایی دارند و شامل همان گروه آجیل‌های بوداده می‌شوند. بنابراین باید مصرف آنها را محدود کنید.

چنانچه آجیل‌ نوروزی‌تان زیاد آمد و ‌خواستید آن را برای استفاده‌‌های بعدی کنار بگذارید، سعی کنید آجیل را با پوست درون ظرف‌های دربسته قرار بدهید.

البته در این حالت هم نمی‌توانید آجیل را بیشتر از ۶ ماه داخل یخچال نگه‌داری کنید اما در همین شکل می‌توانید آنها را برای ۱ سال در فریزر منزل نگه‌داری کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر آنها را از پوستشان جدا کنید، چیزی بیشتر از دو هفته تازه نمی‌مانند البته به شرطی که آنها را در یک محل خشک و خنک قرار داده باشید.

معایب آجیل‌ها با ظاهری براق

گاهی اوقات تولیدکنندگان برای جذاب‌تر نشان دادن ظاهر آجیل از رنگ‌ها و مواد براق کننده استفاده می‌کنند. اغلب اینها خوراکی‌های غیرمجازی هستند که فقط برای جلب مشتری‌های بیشتر استفاده می‌شوند.

البته جز آجیل در محصولات دیگر نیز این براق کننده‌ها و رنگ‌ها به کار می‌روند. این مواد اثر تجمعی دارد یعنی به‌تدریج که مصرف می‌شوند در بدن روی‌هم انباشته می‌شود و این می‌تواند در درازمدت مشکلاتی را برای سلامت فرد ایجاد کند.

حتی برخی از این براق کننده‌ها می‌توانند به کبد صدمه بزند یا برخی از آنها حتی می‌تواند سرطان‌زا باشد.

در مورد پسته‌ها و تخمه‌های لب خندان که در فرآیند تولیدشان در آب گرم قرار داده می‌شوند نیز اگر این کار به‌صورت بهداشتی انجام شود، از آب پاکیزه استفاده شود و تولیدکنندگان بهداشت فردی‌شان را رعایت کنند، مشکلی از لحاظ آلودگی و سلامت ایجاد نخواهند کرد.

مناسب‌ترین مراکز برای تهیه و خرید آجیل نوروزی

آجیل از آن دسته مواد غذایی است که همه ما عادت کرده‌ایم که آن را به شکل باز یا به‌اصطلاح، فله‌ای خریداری کنیم.

بهتر است آجیل را از فروشگاه‌های معتبر و به‌صورت بسته‌بندی‌هایی که دارای پروانه بهداشت هستند، خریداری کنید.

متأسفانه در برخی فروشگاه‌ها آجیل‌های سنواتی که از سال‌های قبل در انبارهای خود نگهداری کرده‌اند را با زدن رنگ‌های غیر مجاز که مضر هستند به‌صورت شکل‌های درخشنده ارائه می‌کنند که مردم هنگام خرید باید دقت کافی را داشته باشند.

نکات تکمیلی جهت خریداری و نگهداری آجیل در منزل

تخمه آفتابگردان ممکن است با رنگ مشکی شیمیایی رنگین شود. بنابراین دور تخمه‌های پررنگ را هم خط بکشید و هنگام خرید و مصرف به این موضوع نیز توجه کنید و از مصرف این نوع تخمه‌ها بپرهیزید.

همچنین تخمه‌های لب‌خندان هم انتخاب خوبی برای خرید نیستند. مغز تخمه وقتی در مجاورت هوا قرار می‌گیرد، علاوه بر طعم، کیفیت خود را نیز از دست می‌دهد و زودتر از انواع دربسته فاسد می‌شود.

از خرید پسته‌هایی که زیادی خندان هستند، خودداری کنید؛ زیرا فروشندگان آنها را در ظرف‌های آب جوش می‌ریزند و سپس ناگهان در آب سرد قرار می‌دهند تا در اثر شوک حرارتی سر باز کنند و خندان شوند البته این شوک حرارتی، کیفیت پسته را نیز پایین می‌آورد و علاوه بر آن موجب نم کشیدن پسته هم می‌شود این پسته‌ها زودتر فاسد می‌شوند.

چنانچه در هنگام مصرف تخمه، پسته و بادام، دست‌ها و لب‌ها رنگین شدند، این امر علامت مصرف رنگ‌های شیمیایی در تهیه آنها است که بایستی از مصرف این‌گونه تنقلات جداً خودداری کنید.

روغن فراوان موجود در مغز گردو، در اثر کهنگی، تغییر حالت داده و طعم نامطبوع و گاهی هم طعم صابون پیدا می‌کند و مصرف آن عوارض مختلفی را به بار می‌آورد.

از مصرف مغز گردوهای سیاه شده که عمدتاً به دلیل رشد کپک‌ها و قارچ‌ها بوده، و در اثر رشد این عوامل سموم خطرناکی مانند مایکوتوکسین‌ها در آنجا ایجاد می‌شود، بایستی جداً خودداری کنید.

برای تهیه نخودچی نیز ممکن است از نخودهای آفت‌زده استفاده شده باشد. لذا در هنگام خریداری دقت کنید، علامت آفت زدگی (سوراخ‌های مرئی) در آنها دیده نشود.

در صورتی که بر روی آجیل مانند پسته، فندق و پسته شامی، سوراخ‌هایی مشاهده کردید، از مصرف این‌گونه تنقلات بایستی خودداری کنید؛ چرا که علامت آفت زدگی بوده و در داخل سوراخ‌ها لارو حشرات، به‌صورت کرم‌هایی به اندازه دانه برنج وجود دارد.

ممکن است در مراکز عرضه آجیل، محصولاتی را که کهنه یا آفت زده هستند، مجدداً بو داده و یا مخلوط کنند؛ در هنگام خریداری به این موضوع توجه کنید.

از خریداری و مصرف انواع پسته، مغز گردو و… که توسط دوره گردها عرضه می‌شوند، به دلیل اینکه عمدتاً از محصولات آلوده تهیه یا مخلوط شده‌اند، خودداری کنید. تا حد امکان آجیل عید خود را از فروشگاه‌های معتبر که اجناسی با کیفیت مرغوب و تازه عرضه می‌کنند، بخرید. از خرید گذری یا خرید از دستفروشان خودداری کنید.

بهترین زمان خرید آجیل، حداکثر یک هفته مانده به شروع سال نو است. این نکته را توجه کنیم که قرار است آجیل به مدت ۱۳ روز نگهداری شود که با احتساب این یک هفته خرید قبل از عید، می‌شود ۲۰ روز. این فاصله زمانی، حداکثر زمان تازه ماندن آجیل در یخچال و فریزر است؛ البته با رعایت شرایط نگهداری.

اگر آجیل شب عید در فریزر نگهداری شود، به مدت یک سال ماندگاری دارد. مدت ماندگاری آجیل در یخچال نیز ۶ ماه است اما اگر در دمای اتاق قرار گیرد این زمان به ۳ ماه کاهش پیدا می‌کند.

لازم است آجیل‌ها را در ظرف‌هایی گذاشت که غیرقابل نفوذ است زیرا مغزها به راحتی بوی مواد اطراف را به خود جذب می‌کند. علاوه بر آن نور اضافه می‌تواند به مغزها آسیب برساند. مغزها را باید در مکان تاریک، خنک و خشک نگه داری کرد.

آجیل‌ها چربی دارند. حرارت و نور باعث آسیب زدن به چربی آجیل‌ها شده و در نتیجه باعث تغییر عطر و طعم آنها می‌شود. بنابراین برای این خوراکی‌ها جای مناسبی انتخاب کنید تا حرارت و نور آفتاب و البته اکسیژن هوا باعث تغییر عطر و طعم آنها نشوند. گرمای زیاد باعث فاسد شدن سریع‌تر آنها می‌شود.

نگهداری آجیل و خشکبار در مکانهای مرطوب، موجب کپک زدگی و قارچ زدگی آنها می‌شود که هم موجب تغییر شکل ظاهری، بو و طعم نامطبوع می‌شود و هم در اثر ترشح بعضی از سموم، عوارض مختلفی در مصرف کننده ایجاد می‌کند.

بهترین شیوه نگهداری از آجیل عیداثر خمیردندان ذغالی روی دندان دندان‌پزشک عمومی گفت: پودرهای سفید کننده دندان از ماده سیلیس استفاده می‌شود استفاده بیش از حد از آن به مرور زمان سبب سایش بیش از حد مینای دندان خواهد شد.

محسن حسینی، دندان‌پزشک عمومی، در خصوص عوارض استفاده از پودهای سفید کننده دندان‌ها گفت: استفاده از پودرهای سفید کننده دندان که توسط افراد از داروخانه‌ها یا عطاری تهیه می‌شوند می‌تواند موجب آسیب رسیدن‌ به دندان شخص شود.

وی توضیح داد: معمولا در این پودرهای سفید کننده از ماده سیلیس استفاده می‌شود که باعث ایجاد سایش بیش از حد مینای دندان خواهد شد.

حسینی تصریح کرد: ساییده شدن بیش از حد دندان‌ها باعث حساس شدن دندان‌ها خواهد شد که در مواردی فرد مجبور به عصب کشی آن دندان خواهد شد. باید توجه داشت استفاده بیش از حد از این پودرها به مرور زمین زمینه ترک و شکستگی دندان را فراهم خواهد کرد.

وی توصیه کرد: بهترین روش برای تمیز کردن دندان‌ها استفاده از خمیردندان‌هایی است که اساس کار آن‌ها استفاده از اشعه تراپی ماورای بنفش است که اثر سایشی بر روی دندان نخواهد داشت. هرچند این نوع خمیر دندان‌ها نیز از عوارض بسیار کمی برخوردار هستند.

 

حسینی در خصوص تاثیر ژل‌ها در سفید شدن دندان‌ها گفت: در ژل‌های سفیدکننده دندان از فسفریک اسید استفاده شده است که این ژل‌ها با اثرات خود بر روی بخش‌های رنگی دندان‌ها باعث روشن شدن دندان‌ها خواهند شد. در حقیقت باید گفت این ژل‌ها اگر توسط دندان‌پزشک به صورت صحیح استفاده شوند عوارضی برای دندان نخواهند داشت بلکه با تمیز کردن دندان‌ها باعث تقویت آن‌ها می‌شوند.

وی در خصوص اثر خمیردندان‌های ذغالی بر روی دندان ها گفت: این نوع خمیر دندان‌ها نیز به نوعی کار سایش دندان‌ها را انجام می‌دهد و باعث سفید شدن دندا‌ن‌ها می‌شوند، به دلیل فرمولاسیون استفاده شده در این خمیر دندان‌ها ضرر این خمیر دندان‌ها نسبت پودرهای سفید کننده بسیار کمتر است.

این دندانپزشک در پایان توصیه کرد: اگر افراد به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستند بهتر است با مراجعه به دندان‌پزشک و استفاده از روش‌هایی مانند بلیچینگ این کار را انجام دهند. دندان‌پزشکان زمانی از پودرهای سفید کننده استفاده می‌کنند که دندان مرده باشد و به دلیل نداشتن عصب تغییر رنگ داده باشد که معمولا این موضوع برای دندان‌هایی که دارای عصب هستند انجام نمی‌شود.

 

اثر خمیردندان ذغالی روی دندانتخم مرغ قهوه ای یا سفید

هنگامی که موضوع رنگ تخم مرغ مطرح می شود، هر فردی ترجیح خود را دارد. برخی افراد بر این باورند که تخم مرغ های قهوه ای سالم‌تر و طبیعی‌تر هستند، در شرایطی که دیگران معتقدند تخم مرغ های سفید تمیزتر بوده یا از طعم بهتری سود می برند. اما آیا تفاوتی بین تخم مرغ های قهوه ای و سفید فراتر از رنگ پوسته آنها وجود دارد؟

 تخم مرغ می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، اما در فروشگاه ها بیشتر با دو رنگ سفید و قهوه ای مواجه می شوید. با این وجود، بسیاری از مردم نمی دانند دلایل رنگ های متفاوت پوسته تخم مرغ چیست.

پاسخ ساده است؛ رنگ تخم مرغ به نژاد مرغ بستگی دارد. به عنوان مثال، مرغ های لگ هورن سفید تخم هایی با پوسته سفید می گذارند، در شرایطی که مرغ های پلیموث راکس و رود آیلند ردز تخم مرغ هایی قهوه ای می گذارند. برخی نژادهای مرغ مانند آراکانا، آمراکانا، دونگسیانگ و لوشی حتی تخم هایی آبی یا سبز آبی نیز می گذارند.

رنگ متفاوت پوسته تخم مرغ از رنگدانه های تولیدی مرغ ناشی می شود. رنگدانه اصلی در تخم های قهوه ای به نام پروتوپرفیت IX شناخته می شود که از هِم، ترکیبی که رنگ قرمز را به خون می بخشد، شکل گرفته است.

رنگدانه اصلی در پوسته تخم های آبی رنگ به نام بیلیوردین شناخته می شود، که این مورد نیز از هِم ناشی می شود. این همان رنگدانه ای است که رنگی زرد به صفرا، مایع گوارشی، می بخشد.

اما در شرایطی که ژنتیک عاملی کلیدی در تعیین رنگ تخم مرغ است، عوامل دیگری نیز می توانند بر آن تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، با افزایش سن مرغ هایی که تخم قهوه ای می گذارند، آنها به سمت گذاشتن تخم های بزرگتر و کمرنگ‌تر تمایل دارند. محیط زندگی، رژیم غذایی و سطوح استرس نیز ممکن است بر رنگ پوسته تخم مرغ تاثیرگذار باشند.

این عوامل می توانند سایه تیره‌تر یا روشن‌تر به پوسته تخم مرغ ببخشند، اما لزوما خود رنگ را تغییر نمی دهند. عامل کلیدی در تعیین رنگ پوسته تخم مرغ همچنان نژاد مرغ است.

آیا تخم مرغ های قهوه ای سالم‌تر از همتایان سفید رنگ خود هستند؟

اغلب، مردم تخم مرغ های قهوه ای را ترجیح می دهند زیرا بر این باورند که آنها طبیعی‌تر و سالم‌تر از تخم مرغ های سفید هستند.

اما حقیقت این است که تمامی تخم مرغ ها، بدون در نظر گرفتن اندازه یا رنگ، از نظر مواد مغذی مشابه یکدیگر هستند. هم تخم مرغ های سفید و هم تخم مرغ های قهوه ای مواد غذایی سالم محسوب می شوند. یک تخم مرغ معمولی حاوی مقدار زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین کیفیت بالا است، که همگی در مجموعه ای با کمتر از ۸۰ کالری گرد هم آمده اند.

اما دانشمندان تخم مرغ های قهوه ای را با تخم مرغ های سفید مقایسه کرده اند تا ببینند آیا تفاوتی بین آنها وجود دارد یا خیر. چندین مطالعه نشان داده اند که رنگ پوسته تخم مرغ هیچ اثر چشمگیری بر کیفیت و محتوای تخم مرغ ندارد. این به معنای آن است که رنگ پوسته تخم مرغ تاثیری بر سالم بودن یا نبودن آن ندارد. تنها تفاوت در این زمینه رنگدانه پوسته است.

با این وجود، عوامل دیگری می توانند بر ترکیب تغذیه ای یک تخم مرغ تاثیرگذار باشند. محیط زندگی مرغ می تواند اثری چشمگیر به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، تخم های تولیدی از مرغ هایی که اجازه داشتند زیر نور خورشید پرسه بزنند، سه تا چهار برابر ویتامین D بیشتری نسبت به تخم های تولیدی از مرغ هایی داشته اند که در محیط های بسته پرورش داده شده بودند.

نوع غذایی که مرغ مصرف می کند نیز می تواند بر محتوای مواد مغذی تخم آن نیز تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، مرغ هایی که با یک رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ تغذیه می شوند، تخم هایی با سطوح بالاتر از اسیدهای چرب امگا-۳ نسبت به حالت عادی می گذارند. زمانی که مرغ ها از رژیم غذایی سرشار از ویتامین D برخوردار بودند نیز اثری مشابه درباره ویتامین D مشاهده شده است.

آیا رنگ تخم مرغ در طعم آن تاثیرگذار است؟

برخی افراد بر این باورند که تخم مرغ های قهوه ای طعم بهتری نسبت به تخم مرغ های سفید دارند، در شرایطی که دیگران طعم تخم مرغ های سفید را بهتر می دانند. اما همانند محتوای تغذیه ای، تفاوت خاصی بین طعم تخم مرغ های سفید و قهوه ای وجود ندارد. با این وجود، این به معنای آن نیست که تمامی تخم مرغ ها طعمی مشابه دارند.

اگرچه رنگ پوسته تخم مرغ تغییری در مزه آن ایجاد نمی کند، عوامل دیگر مانند نوع خوراک، تازگی و چگونگی پخت تخم مرغ ممکن است بر طعم آن تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، مرغ هایی که با یک رژیم غذایی سرشار از چربی تغذیه شده اند، تخم هایی خوشمزه‌تر نسبت به مرغ هایی که با رژیم غذایی کم چربی تغذیه شده بودند، تولید کردند. همچنین، احتمال تولید تخم هایی با مزه ماهی در میان مرغ هایی که با مقادیر زیاد روغن ماهی، انواع مشخصی از چربی ها یا حتی ویتامین های A و D تغذیه شده اند، بیشتر است.

رژیم غذایی مرغ هایی که در خانه پرورش یافته اند با مرغ هایی که به طور مرسوم در مرغداری پرورش می یابند، مشابه نیست که ممکن است بر عطر و طعم تخم های آنها تاثیرگذار باشد.

افزون بر این، هرچه تخم مرغ مدت زمان بیشتری نگهداری شده باشد، احتمال تغییر مزه آن نیز بیشتر می شود. نگهداری تخم مرغ در مکانی با دمای ثابت و پایین مانند یخچال می تواند به حفظ عطر و طعم آن برای مدت زمانی طولانی‌تر کمک کند.

به همین دلایل است که برخی معتقدند تخم مرغ های خانگی طعم بهتری نسبت به تخم مرغ هایی که به طور مرسوم تهیه شده اند، دارند. تخم مرغ های خانگی روند پردازش و حمل را تجربه نمی کنند و از این رو، ممکن است سریع‌تر و تازه‌تر از تخم مرغ هایی که از مغازه خریداری می کنید، راهی بشقاب غذای شما شوند.

روش پخت تخم مرغ نیز می تواند بر عطر و طعم آن تاثیرگذار باشد. طی یک مطالعه پژوهشگران به بررسی چگونگی تاثیر روغن ماهی، که برای افزایش سطوح امگا-۳ به کار گرفته می شود، در تغذیه مرغ ها و تغییر عطر و طعم تخم مرغ ها پرداختند. در همین راستا، مشخص شد تخم مرغ های عادی و نمونه های به دست آمده از مرغ هایی که روغن ماهی تغذیه شده بودند، هنگامی که به صورت نیمروی همزده درست می شوند، عطر و طعم مشابهی دارند. اما در حالت آب پز تخم مرغ هایی تولید شده توسط مرغ های تغذیه شده با روغن ماهی عطر و طعم گوگردی بیشتری داشتند.

تخم مرغ قهوه ای یا سفیددلایل درد گردن و شانه

ناحیه گردن و شانه از ساختارهایی کوچک اما مهم بسیاری شکل گرفته است. اغلب، گردن درد و/یا درد گردن و دست با برخی انواع مشکل که در ستون فقرات گردنی شکل گرفته اند، مرتبط هستند، که از آن جمله می توان به فتق دیسک یا دیسک انحطاطی، آرتریت فقراتی در ناحیه گردن، آسیب بافت نرم و موارد نادر مانند عفونت، تومورها یا کیست ها اشاره کرد.

هنگامی که از درد شانه شکایت می شود، از جمله احتمالاتی که به ذهن خطور می کنند می توان به ورم کیسه های مفصلی، پارگی روتاتور کاف، تصادف، یا شانه منجمد اشاره کرد.

اما زمانی که با ترکیبی از درد گردن و شانه مواجه می شوید چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا این شرایط به معنای وجود مشکل در هر دو قسمت است؟ آیا مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد موجب شکل گیری نشانه ها در این دو قسمت شده اند؟

به طور خلاصه، هنگامی که مشکلی در هر یک از این مناطق رخ می دهد، تعدادی از سیستم های بدن درگیر آن هستند. این به معنای آن است که بر اساس بافت هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند و این که چگونه واکنش نشان می دهند، شما می توانید هم در گردن و هم شانه های خود درد را احساس کنید.

مشکلات گردن که موجب درد در شانه می شوند

ستون فقرات گردنی از هفت استخوان نسبتا کوچک با تحرک بالا همراه با رباط ها، عضلات، دیسک های جذب شوک و … تشکیل شده است. به واسطه اندازه و پیچیدگی این بخش های متحرک وابسته به هم، گردن نسبت به شرایطی مانند آرتریت و همچنین آسیب دیدگی آسیب پذیر است.

یکی از شایع‌ترین انواع شانه و گردن درد در نتیجه مشکلات گردن که به نام رادیکولوپاتی گردنی شناخته می شود، ایجاد می شود. اگر چیزی که به طور معمول به این ناحیه اختصاص دارد زیر فشار قرار بگیرد و موجب تحریک ریشه عصب نخاعی شود، نشانه های رادیکولوپاتی ممکن است شکل بگیرند.

ریشه های عصب نخاعی که در هر دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند، خوشه هایی از اعصاب هستند که از طناب نخاعی اصلی منشعب شده اند. ریشه های عصب نخاعی در فضاهایی قرار دارند که به نام سوراخ بین مهره ای شناخته می شود، که اساسا سوراخ هایی در دو طرف ستون فقرات هستند.

رادیکولوپاتی زمانی شکل می گیرد که ریشه عصب نخاعی فشرده شده و/یا توسط چیزی تحریک شده باشد، که در این شرایط نه تنها درد را احساس خواهید کرد، بلکه امکان تجربه بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن و/یا احساسات الکتریکی نیز وجود دارد.

از آنجایی که شاخه اعصاب خارج شده از ریشه عصب به تمام مناطق بدن، از جمله دست ها، گسترش می یابد، نشانه هایی که در ریشه های عصبی آغاز می شوند ممکن است به دست نیز سرایت کرده و شانه را هنگام حرکت تحت تاثیر قرار دهند.

بیماری های ستون فقرات گردنی که موجب رادیکولوپاتی می شوند

اسپوندیلوز گردن می تواند شامل تشکیل خارهای استخوانی در جایی که نیازی به آنها نیست، یعنی سوراخ بین مهره ای شود.

تنگی کانال نخاعی که شکل پیشرفته آرتریت فقراتی است، زمانی رخ می دهد که فضاها در ستون فقرات، به عنوان مثال، کانال نخاعی و سوراخ های بین مهره ای باریک می شوند. از آنجایی که تنگی کانال نخاعی با آرتریت مرتبط است، تنگ‌تر شدن فضاها به طور معمول در نتیجه رشد استخوان اضافی شکل می گیرد. این می تواند به تماس استخوان جدید و ریشه عصب نخاعی منجر شود و رادیکولوپاتی شکل بگیرد. تنگی کانال نخاعی می تواند موجب لنگش عصبی نیز شود که با گرفتگی، درد و ضعف در یک پا مشخص می شود. در حقیقت، لنگش عصبی یک نشانه مشخص از تنگی کانال نخاعی است.

یکی از نشانه های نخستین تغییرات انحطاطی در ستون فقرات شرایطی فرساینده است که جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیماری دیسک انحطاطی فیبرهای خارجی دیسک که از ماده نرم درونی محافظت می کنند، ساییده و فرسوده می شوند. این شرایط می تواند به ورم دیسک یا فتق دیسک منجر شود.

مایع درونی دیسک چیزی است که ظرفیت جذب شوک را به آن می بخشد. هنگامی که این مایع خشک می شود یا از دیسک خارج می شود، انعطاف پذیری فرد ممکن است کاهش یابد و سطوح درد افزایش یابد. دیسک هایی که به طور کامل خشک می شوند می توانند شرایطی دردناک را ایجاد کنند.

فتق دیسک زمانی رخ می دهد که فیبرهای خارجی سخت جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی به نقطه ای از اختلال می رسند که ماده مایع درون دیسک امکان خروج پیدا می کند. از نظر تئوری، این شرایط دردناک نیست، اما در بسیاری از مواقع، مایع روی یک ریشه عصبی نخاعی قرار می گیرد و شکل گیری نشانه های رادیکولوپاتی را موجب می شود.

مشکلات شانه که ممکن است موجب گردن درد شوند

گردن درد به واسطه مشکلات شانه بیشتر با آسیب بافت نرم پس از یک آسیب دیدگی یا بیماری مرتبط است. درد شانه اغلب در نتیجه بروز مشکل در نواحی دیگر بدن شکل می گیرد. شکل گیری مشکل در قلب، ریه ها، اندام های شکمی و طناب نخاعی می تواند به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گاهی اوقات گردن منجر شود. بر همین اساس بلافاصله پس از تجربه درد در ناحیه شانه یا گردن باید این شرایط را به اطلاع پزشک خود برسانید.

در ادامه فهرستی از مشکلات شانه که ممکن است به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گردن منجر شوند، ارائه می شود:

آیا تا به حال با شکستگی استخوان ترقوه مواجه شده اید؟ این آسیب دیدگی در میان دوچرخه سواران شایع است. گردن درد مرتبط با ترقوه شکسته احتمالا با بافت نرم مرتبط خواهد بود.

بورسیت شانه می تواند موجب تورم، سفتی و درد، به ویژه پس از تجربه یک آسیب دیدگی در این منطقه شود. نشانه هایی از این دست – به ویژه در شرایطی که بافت نرم تحت تاثیر قرار گرفته است – تمایزی بین ناحیه شانه و ناحیه گردن قائل نمی شوند.

شکستگی تیغه شانه: آسیب تیغه شانه به طور معمول با تروما نسبتا قوی مرتبط است.

آسیب دیدگی های روتاتور کاف پارگی عضلاتی هستند که مفصل شانه را احاطه کرده اند. این شرایط می تواند در نتیجه آسیب دیدگی های ورزشی یا کارهای فرساینده تکراری در طول زمان شکل بگیرد. در این حالت هنگامی که قصد دارید شانه خود را حرکت دهید، ممکن است درد را احساس کنید، اما بافت نرم گردن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

سندرم گیرافتادگی شانه به فشردگی تاندون های شانه در برابر آکرومیوم، که انتهای یک تکه استخوان در تیغه شانه است، ارجاع می شود. فشردگی در نتیجه حرکات بالا سری مکرر شکل می گیرد و همچنین می تواند در نتیجه آسیب دیدگی ناشی از سقوط، ضعف در عضلات شانه و موارد دیگر رخ دهد.

بافت نرم و وضع اندام

بیماری ها و آسیب دیدگی های که در بالا به آنها اشاره شد، بیشتر بر بافت سخت و ساختارهایی در مفاصل متمرکز بودند. اما نباید بافت نرم را فراموش کنید. بافت نرم می تواند اثر بزرگی روی سطوح درد داشته باشد. عضلات، رباط ها، نیام و تاندون ها از جمله بافت های نرم هستند. این ساختارهای انعطاف پذیر می توانند موجب شکل گیری درد در ناحیه ستون فقرات و شانه شوند. به عنوان مثال، پس از تجربه یک تصادف خودرو جزئی دردهایی که ممکن است پس از آن شکل بگیرند – سردرد، گردن درد یا شانه درد – ممکن است کاملا در نتیجه آسیب بافت نرم شکل گرفته باشند.

هنگامی که با آسیب گردن یا شانه ها مواجه می شوید، بیش از یک سیستم بدن ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. هنگامی که گردن درد دارید ممکن است با از دست رفتن قدرت عضلات شانه خود مواجه شوید. این شرایط می تواند به مشکلاتی در تیغه شانه یا گیرافتادگی دردناک شانه منجر شود.

اگر در مفصل اخرمی-چنبری شانه درد احساس می کنید، ممکن است با انتشار درد به گردن نیز مواجه شوید.

آسیب شلاقی گردن را نیز فراموش نکنید. در کنار دیگر انواع تروما یا آسیب دیدگی گردن، آسیب شلاقی ممکن است رگ به رگ شدن رباط یا آسیب عضلانی را به همراه داشته باشد. این آسیب دیدگی می تواند درد در ناحیه شانه و گردن را موجب شود.

در نهایت، وضع اندامی همیشگی شانه می تواند در سلامت گردن نقش داشته باشد. افرادی که ساعت های طولانی در روز را پشت میز در حالت نشسته سپری می کنند، برای ابتلا به مشکلات شانه و شرایطی که به نام جلو آمدن سر شناخته می شود، مستعدتر هستند. در این شرایط گردن و شانه می توانند در شکل گیری ضعف، وضع اندامی ضعیف و درد نقش داشته باشند.

دلایل درد گردن و شانه۵ عامل اساسی برای رشد عضلات

برای افرادی که قصد دارند وزن خود را کاهش دهند، معادله ای نسبتا ساده وجود دارد: کالری دریافتی کمتر نسبت به میزان کالری که سوزانده می شود.

در مقابل، عضله سازی و افزایش حجم عضلات به گام هایی پیچیده‌تر نیاز دارد. رشد عضلانی به مجموعه ای از عوامل بستگی دارد. در ادامه با برخی از مهمترین عوامل در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

رژیم غذایی

تمرین در باشگاه ورزشی و کار با وزنه تنها بخشی از روند عضله سازی را شامل می شود و باید توجه ویژه ای نیز به ساعاتی داشته باشید که خارج از باشگاه سپری می کنید و این که چه مواد غذایی و نوشیدنی هایی را مصرف می کنید. برای افزایش حجم عضلات خود باید تمرکز ویژه ای روی مواد غذایی سرشار از پروتئین بدون چربی که بدن را تغذیه می کنند و رشد عضلات را تسهیل می کنند، داشته باشید. از جمله منابع غذایی که در این زمینه می توانید مد نظر قرار دهید می توان به گوشت سینه مرغ، گوشت گاو بدون چربی، و ماهی سالمون اشاره کرد، که همگی آنها دوزهای قابل توجهی از پروتئین با کالری و چربی کمتر نسبت به گوشت های دیگر را در اختیار شما قرار می دهند. گیاهخواران نیز می توانند روی مغزهای خوراکی و لوبیاها متمرکز شوند که دارای پروتئین هستند، اما نه به اندازه منابع گوشتی.

خواب

استراحت و خواب برای رشد عضلات فوق العاده مهم است، و این در شرایطی است که بسیاری از ما به آن کمتر توجه می کنیم. هنگامی که خواب هستید، بدن به سختی در تلاش است تا بافت های عضلانی را ترمیم کند، سلول های قدیمی و آسیب دیده را جایگزین کند، و شرایط خوبی را ایجاد کند. همچنین، خواب کافی مغز را شارژ می کند و هوشیاری ذهنی بیشتری در اختیار شما قرار می دهد، و در مجموع برای جلسه تمرینی بعدی در باشگاه آماده می شوید.

برای افرادی که به عضلات خود اهمیت ویژه ای می دهند اغلب ۱۰ ساعت خواب توصیه می شود، اما حداقل هفت تا نه ساعت خواب شبانه باید رعایت شود.

سن

شما نمی توانید کنترلی روی این که چند ساله هستید، داشته باشید و هنگامی که در تلاش برای بازتعریف بدن خود هستید، این می تواند عاملی کلیدی باشد. سن شما در کنار عوامل دیگر مانند آسیب دیدگی های گذشته، خستگی، تعهدات خانوادگی می توانند هم از نظر توانایی های جسمانی و هم مدت زمانی که می توانید در باشگاه سپری کنید، بر تمرینات ورزشی شما تاثیرگذار باشند. این به معنای آن است که هر چه سن شما بیشتر باشد، برای روتین تمرینات خود به برنامه ریزی بیشتری نیاز دارید و هر چه بیشتر باید مراقب خود به منظور پرهیز از آسیب دیدگی باشید.

تنوع

احتمالا با اصطلاح حافظه عضلانی آشنا هستید، که اساسا روش سازگاری بدن محسوب می شود. اگر به طور مداوم تمرینات ورزشی مشابه را بارها و بارها انجام دهید، یا روی عضلات و قسمت های مشابه بدن کار کنید، احتمالا به نتیجه دلخواه برای عضله سازی نخواهید رسید زیرا بدن با این تمرینات سازگار می شود. بر همین اساس است که تنوع تمرینات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برنامه های تمرینی شما باید حالت ترکیبی داشته باشند و هر از چند گاهی در آنها تغییر ایجاد شود و انجام حرکاتی جدید در دستور کار قرار بگیرد تا عضلات مختلف بدن درگیر ششده و بدن همواره شگفت زده شود.

اهداف

برای افزایش حجم عضلات خود اهدافی را تعیین کنید و روند پیشرفت خود را زیر نظر بگیرید. شما می توانید برای رکوردهای شخصی خود هدف گذاری کنید و با افزایش وزن وزنه هایی که با آنها کار می کنید، در نهایت عضلاتی قوی‌تر و بزرگتر داشته باشید. به خود فشار وارد کنید، برای هر جلسه یا حداقل هر دوره به وزن وزنه ها اضافه کنید. اگر قادر هستید بیشتر از رکوردهای هفته پیش خود وزنه بزنید، این به معنای آن است که قوی‌تر شده اید. پس روند خود را ادامه دهید، اهداف خود را یادداشت کنید، و مصمم به جنگ وزنه ها بروید.

۵ عامل اساسی برای رشد عضلاتتاثیر ماست در زیبایی پوست و مو

ماست از خوراکی های سالمی است که می توان به هر رژیم غذایی اضافه کرد. ماست سرشار از پروتئین، کلسیم، ویتامین های D، B2 (ریبوفلاوین)، B12 و B5، و همچنین پروبیوتیک ها (باکتری های مفید که به گوارش کمک می کنند) است و فواید سلامت بسیاری را ارائه می کند.

جدا از فواید سلامت کلی، مواد مغذی موجود در ماست ساده و شیرین نشده برای پوست و مو نیز مفید هستند. به طور ویژه، اسید لاکتیک، روی و ویتامین های B در ماست فواید زیبایی ارائه می کنند. اما باید از ماست ساده و طبیعی و بدون هیچ گونه افزودنی استفاده کنید. در ادامه با برخی فواید زیبایی ماست بیشتر آشنا می شویم.

پیشگیری و درمان خشکی و خارش پوست

ماست یک عامل آبرسان عالی به پوست است که می تواند به مبارزه با خشکی کمک کند. عمل لایه برداری خفیف ماست به از بین بردن پوست خشک و همچنین مرطوب نگه داشتن آن کمک می کند.

اسید لاکتیک موجود در ماست به خلاص شدن از شر میکروب ها یا باکتری هایی که ممکن است موجب خارش شوند، کمک می کند. افزون بر این، ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ماست به بهبود خشکی و خارش پوست کمک می کنند.

برای استفاده روزانه، مقداری ماست تازه را روی دست ها، صورت و پاهای خود بریزید و به آرامی پوست را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. سپس اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند و پس از آن پوست را شستشو دهید.

برای استفاده هفتگی، یک ترکیب مرطوب کننده را با نصف فنجان ماست و سه تا چهار قاشق غذاخوری پوره میوه پاپایا رسیده آماده کنید. همچنین، می توانید اندکی عسل و آب لیمو به این ترکیب اضافه کنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس، پوست را با آب سرد شستشو دهید.

برای ماسک صورت، چهار قاشق غذاخوری ماست ساده را با یک قاشق غذاخوری کاکائو و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت و گردن خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس پوست را با آب سرد شستشو دهید و آن را خشک کنید. این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

روشن کردن پوست برنزه

ماست سرشار از پروتئین طبیعی است و می تواند به روشن کردن پوست برنزه یا تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.

ویژگی مرطوب کنندگی ماست به بهبود پوست آسیب دیده از پرتوهای مضر فرابنفش کمک می کند. همچنین، این محصول به آرامش پوست پس از مواجهه بیش از اندازه با خورشید کمک می کند.

ماده معدنی روی موجود در ماست دارای ویژگی های ضد التهابی است که می تواند به تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.

ماست ساده و شیرین نشده را در مناطق تحت تاثیر قرار گرفته پوست بمالید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با یک لیف گرم و مرطوب پوست را پاکسازی کنید.

به عنوان جایگزین، آب یک گوجه فرنگی و یک خیار را در نصف فنجان ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست برنزه شده در آفتاب بمالید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به هماه حالت باقی بماند. سپس پوست را شستشو دهید.

هر یک از این روش ها را می توانید دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

مقابله با شوره سر

یکی از دلایل اصلی شکل گیری شوره سر قارچی است که موجب می شود پوست سر پوسته های سفید رنگ را تولید کند. از آنجایی که ماست یک عامل ضد قارچ طبیعی است می تواند به مقابله با شوره سر کمک کند.

همچنین، ماست به تسکین خارش پوست سر که یکی از نشانه های شاخص شوره سر است، کمک می کند.

مقداری ماست روی پوست سر خود ریخته و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را ماساژ دهید. همچنین، پیش از استفاده می توانید مقدار کمی لیمو به ماست اضافه کنید. اجازه دهید ۴۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس با آب ولرم پوست سر خود را شستشو دهید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید.

به عنوان جایگزین، نصف فنجان ماست و سه قاشق غذاخوری پودر دانه شنبلیله را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست سر و موهای خود بمالید. یک ساعت اجازه دهید به همان حالت باقی بماند و سپس با یک شامپوی ملایم سر خود را شستشو دهید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

نرم کننده مو

ماست می تواند به عنوان یک نرم کننده مو عمل کند و موها را نرم، صاف و درخشان سازد. افزون بر این، ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچی ماست پوست سر را تمیز و عاری از عفونت حفظ می کند.

مقداری ماست ساده را روی موهای مرطوب خود بمالید. اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب ولرم سر خود را شستشو دهید. از این روش یک بار در هفته استفاده کنید.

به عنوان جایگزین، چهار قاشق غذاخوری ماست را با دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی موهای خود بمالید. اجازه دهید ۴۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با استفاده از یک شامپوی ملایم سر خود را شستشو دهید. از این روش یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

کاهش لکه ها

ماست دارای اثر سفیدکنندگی ملایم است که می تواند تغییر رنگ پوست را موجب شود. همچنین، ماست می تواند ظاهر لکه ها و زخم های پوستی را محوتر سازد.

اسید لاکتیک موجود در ماست همانند یک پاک کننده و عامل لایه برداری طبیعی عمل می کند و به بازیابی درخشش و طراوت پوست کمک می کند.

مقداری ماست ساده را برای چند دقیقه روی مناطق تیره شده پوست ماساژ دهید. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب خالی پوست را شستشو دهید. از این روش یک یا دو بار در روز استفاده کنید تا لکه ها محو شوند.

به عنوان جایگزین، دو تا سه قاشق غذاخوری ماست و آب یک لیمو را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با آب ولرم پوست را شستشو دهید. از این روش یک بار در روز استفاده کنید.

تنگ‌تر کردن منافذ پوست

منافذ باز و بزرگ پوست می توانند به شکل گیری مشکلاتی مانند آکنه و دانه های سر سیاه منجر شوند. با ماست می توانید به درمان این شرایط کمک کنید. ماست می تواند منافذ پوست را کوچک‌تر و تنگ‌تر سازد. ماهیت قابض ماست نیز به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست کمک می کند.

یک قاشق چایخوری ماست ساده را روی پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند تا به خوبی جذب پوست شود. سپس پوست خود را با آب سرد شستشو دهید. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

به عنوان جایگزین، دو قاشق غذاخوری ماست و دو قاشق غذاخوری جو دوسر را ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس ماسک را پاک کرده و صورت خود را با آب گرم شستشو دهید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

مبارزه با آکنه

ماست حاوی ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچ طبیعی است که می تواند به مبارزه با آکنه کمک کند. همچنین، ماست از ویژگی قابض ملایم سود می برد که به سفت‌تر کردن بافت های پوست و پیشگیری از بروز آکنه کمک می کند.

افزون بر این، روی موجود در ماست دارای ویژگی های ضد التهابی است که به کاهش تورم و التهاب ناشی از آکنه کمک می کند.

مقداری پنبه را در ماست ساده و شیرین نشده قرار دهید و سپس آن را روی مناطق تحت تاثیر قرار گرفته بمالید. اجازه دهید یک شب به همان حالت باقی بماند و صبح روز بعد صورت خود را با آب سرد بشویید. این کار را پیش از خواب انجام دهید.

به عنوان جایگزین، یک قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را ترکیب کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این خمیر را به آرامی روی مناطق مستعد آکنه ماساژ دهید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس پوست را با آب سرد شستشو دهید. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

کاهش چین و چروک و خطوط

اسید لاکتیک موجود در ماست به پیشگیری از چین و چروک و بهبود ظاهر چین و چروک های موجود کمک می کند. همچنین، اسید لاکتیک به از بین بردن سلول های مرده پوست و تنگ‌تر شدن منافذ پوست کمک می کند. افزون بر این، ماست به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند.

به عنوان درمانی روزانه، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر را با سه تا چهار قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید ۳۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

گزینه دیگر استفاده از ترکیب پوره یک موز با یک چهارم فنجان ماست و یک قاشق چایخوری عسل است. این ماسک را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس آبکشی را انجام دهید. از این ماسک دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.

بهبود ترک های پاشنه پا

ماست می تواند به نرم کردن پاشنه های سخت و ترک خورده کمک کند. اسید لاکتیک موجود در ماست به عنوان یک عامل لایه بردار عمل می کند، که به خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست کمک می کند. این شرایط نرم شدن ترک ها و بهبودی سریع‌تر آنها را در پی دارد.

ماهیت مرطوب کنندگی ماست به مبارزه با خشکی نیز کمک می کند، که یکی از دلایل اصلی شکل گیری ترک های پاشنه پا است.

پای خود را به مدت ۱۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید.

با استفاده از یک سنگ پا به آرامی عمل لایه برداری را روی پای خود انجام دهید.

در مرحله بعد، ماست ساده را روی پاشنه پا به آرامی ماساژ دهید.

۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس با استفاده از آب ولرم پای خود را شستشو دهید.

پای خود را خوب خشک کرده و جوراب بپوشید.

از این روش یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

حفظ زیبایی دست ها و ناخن ها

به عنوان یک عامل مرطوب کننده طبیعی، ماست می تواند به مبارزه با خشکی و سختی دست ها کمک کند. افزون بر این، اسید لاکتیک موجود در این محصول همانند یک پاک کننده و عامل لایه بردار طبیعی عمل می کند و به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند.

افزون بر این، ویژگی های مرطوب کنندگی و ضد التهابی ماست به درمان ریشه ناخن های ملتهب و دردناک کمک می کند.

مقداری ماست تازه را روی دست ها و ناخن های خود بمالید. به آرامی و به مدت پنج دقیقه آنها را با استفاده از حرکات دایره ای ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب ولرم شستشو را انجام دهید. این کار را هر روز یا یک روز در میان انجام دهید.

به عنوان درمانی هفتگی، با ترکیب دو قاشق غذاخوری ماست ساده و دو قاشق غذاخوری آرد نخودچی و اندکی پودر زردچوبه یک ماسک تهیه کنید. خمیر به دست آمده را روی دست های خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. در نهایت دست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

تاثیر ماست در زیبایی پوست و موخاصیت آنتی اکسیدانی کدو سبز به نقل از جام جم آنلاین ، هانیه ناصری، با اشاره به خواص کدو سبز اظهار کرد: کدو سبز به دلیل داشتن ویتامین C، در درمان برخی از بیماریهای ناشی از کمبود ویتامین C مانند «اسکوربوت» موثر است. در ادامه این یادداشت را به نقل از جام‌جم‌آنلاین بخوانید. وی با بیان اینکه کدو سبز حاوی آنتی‌اکسیدان قوی و ضد التهاب است، تاکید کرد: مصرف کدو سبز از ابتلا به بیماری ام.اس جلوگیری می‌کند.

 

این کارشناس طب سنتی کدو سبز را دارای مقدار مفیدی فولات، پتاسیم و ویتامین A دانست و تاکید کرد: ویتامین C و لوتئین موجود در کدوسبز برای چشم مفید است. به گفته ناصری از نظر طب قدیمی کدو سبز سرد و خنک کننده است و از لحاظ شیمیایی بدن را قلیایی می‌کند. وی معتقد است، پوست خشک شده کدو برای درمان بواسیر و خونریزی معده و روده مفید است. این کارشناس طب سنتی با بیان اینکه کدو سبز در درمان آسم موثر است، یادآوری کرد: کدو سبز به خاطر داشتن آب فراوان(بیش از ۹۸ درصد) می‌تواند برای افرادی که دارای رژیم غذایی هستند، مفید باشد. ناصری در خصوص خواص تخم کدوسبز نیز افزود: تخم کدوی خام، کرم روده را دفع می‌کند و برای رفع یبوست و اختلالات گوارشی مفید است و به پیشگیری از سرطان ریه کمک می‌کند. وی کمک به بهبود زخم روده و مثانه، کمک به رفع سوزش ادرار، درمان سرفه و بهبود دلپیچه را از دیگر خواص تخم کدو برشمرد.

خاصیت آنتی اکسیدانی کدو سبزمزایای استفاده از ظروف سفالی به گفته برخی از کارشناسان بهتر است استفاده از ظروف پلاستیکی و فلزی را کاهش دهید و به استفاده از ظروف سفالی روی بیاورید. در ادامه این یادداشت را به نقل از جام جم آنلاین بخوانید.

 

اما این ظروفی که از گل و خاک درست می‌شود، چه خاصیتی دارد؟

* در ظروف فلزی مانند آلومینیم، نیکل و کروم، احتمال نشت فلز به مواد غذایی وجود دارد؛ درحالی‌ که این خطر در ظروف گلی وجود ندارد. همچنین، پخت‌وپز در سفال باعث حفظ بسیاری از مواد مغذی خوراکی‌ها می شود.

* مصرف آب نگهداری شده در ظرف یا بطری پلاستیکی به دلیل وجود مواد شیمیایی مانند BPA برای بدن مضر است. درحالی‌که ظروف سفالی این مشکل را ایجاد نمی‌کند. از طرفی، آبی که در ظروف سفالی نگهداری می‌شود، دارای طعم طبیعی است.

* نتایج برخی از مطالعات نشان می‌دهد که آب ذخیره‌شده در ظروف پلاستیکی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می‌شود، درحالی‌که آب نگهداری شده در ظروف سفالی به حفظ هورمون تستوسترون کمک می‌کند و درنتیجه باعث بهبود روند سوخت‌وساز بدن می‌شود.

* سفال قلیایی است و سطح pH آب را حفظ می‌کند. درواقع، وقتی غذاهای اسیدی در ظروف سفالی پخته می‌شود، طبیعت قلیایی ظروف سفالی کمی طبیعت اسیدی را خنثی می‌کند. به‌این‌ترتیب، باعث حفظ سلامت بدن و دستگاه گوارش می‌شود.

* ظرف سفالی طبیعی و غیر سمی است و بخار را در خود نگه می دارد. همچنین مواد مغذی محلول در آب را نیز در خود حفظ می‌کند. ظرف سفالی گرما را در خود حفظ می‌کند و سازگار با محیط‌ زیست است.

مزایای استفاده از ظروف سفالیرنگ کردن تخم مرغ هفت سین یكی از سنت‌های زیبای ایرانی ، رنگ كردن تخم‌مرغ برای سفره هفت سین است. یكی از روش‌های رنگ كردن تخم‌مرغ، استفاده از رنگ‌های طبیعی است: به عنوان مثال می‌توانید از چغندر(۲ پیمانه) برای رنگ سرخابی، زردچوبه (۳ قاشق‌غذاخوری) برای رنگ زرد، برگ اسفناج (۲ پیمانه) برای رنگ سبز، كلم قرمز(۲ پیمانه) برای رنگ آبی، قهوه (۴ قاشق غذاخوری) برای رنگ شكلاتی ، پوست پیاز(با پیچیدن پوسته پیاز به دور تخم‌مرغ) برای رنگ نارنجی یا ارغوانی، چای (۱۲ عدد چای كیسه‌ای) برای رنگ قهوه‌ای روبه قرمز، استفاده كنید. روش استفاده: مواد فوق را به‌علاوه یك قاشق غذاخوری سركه همرا با مقدار آب كافی در ظرفی ریخته، به مدت ۱۵ دقیقه آن‌ها را جوشانده سپس تخم‌مرغ‌ها را كه در دمای اتاق قرار داشته، درون مخلوط فوق بریزید و ۱۵ دقیقه دیگر نیزآن ها را بجوشانید. (در این مرحله مطمئن شوید آب تا ۲ سانتی‌متر روی تخم‌مرغ‌ها قرار گرفته باشد). نكته: اگر مایل هستید از رنگ تیره‌تری استفاده كنید تخم‌مرغ‌ها را، مدت بیشتری در آب رنگی بجوشانید. برای براق كردن سطح تخم‌مرغ‌ها ، روی آن‌ها، روغن مایع بمالید. از دیگر از روش‌های تزئین و رنگ كردن تخم‌مرغ ، استفاده از رنگ‌های غیر طبیعی مانند: گواش، ماژیك، آبرنگ، و نیز استفاده از برچسب، روبان یا كاغذهای رنگی و… است.

رنگ کردن تخم مرغ هفت سیننقش‌های جدید پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در خانواده‌های امروزی برگس معتقد است پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند نقش جدیدی در زندگی فرزندان و نوه‌های خود ایفا کنند که تأثیر به‌سزایی در فرزندآوری و فرزندپروری خواهد داشت، چراکه آنها می‌توانند از دانش، آگاهی و تجربه خود در به‌عهده گرفتن مسؤولیت‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و مراقبت از سایر فرزندان استفاده کنند و این تجربیات را در اختیار زوج‌ها قرار دهند. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت مهرخانه می‌خوانیم. سالمندان ساکن در شهرهای جدید دارای منزلت کمتری هستند چرا که رفتارهای سنتی آنها قدر و منزلت خود را در دوره جدید از دست داده است. در جوامع صنعتی، تجارب یک نسل ارتباط و فایده کمی برای نسل بعدی دارد و در نتیجه، این جوان‌ها هستند که آداب و رسوم جدید را به کودکان انتقال می‌دهند نه پدران، مادران و اجداد آنها. براساس آمارهای ارایه‌شده در سال ۱۹۵۰ جمعیت سالمندان جهان ۲۰۰ میلیون نفر گزارش شده بود که این رقم ۵۰ سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۰ به میزان ۳ برابر افزایش یافت و بالغ بر ۶۰۰ میلیون نفر شد. اما افزایش شمار سالمندان در جهان روندی شتابان‌تر را طی خواهد کرد؛ به‌طوری‌که مطابق پیش‌بینی‌های انجام‌شده در سال ۲۰۲۵، یک میلیارد و صد میلیون نفر و در سال ۲۰۵۰ تعداد ۲ میلیارد نفر سالمند روی کره زمین زندگی خواهند کرد. این پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در آینده‌ای نه چندان دور تعداد سالمندان جامعه بسیار زیاد خواهد شد و طبیعتاً این افراد با مسایل و چالش‌هایی در زندگی خود مواجه خواهند بود که باید به آنها توجه کافی شود. افزایش شمار سالمندان و تغییر نقش‌ آنها در خانواده‌ها بررسی‌های انجام‌شده در رابطه با سالمندی نشان می‌دهد تحولات اجتماعی، اقتصادی، تکنولوژیک و پیشرفت‌های علمی موجب رشد سریع سالمندی و افزایش امید به زندگی مردم شده و این تحولات در روابط افراد و خانواده‌ها نیز تغییراتی به‌وجود آورده است. در کشور ما نیز تغییراتی که طی دهه‌های اخیر در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی صورت گرفته رشد جمعیت سالمند را به دنبال داشته و این رشد را می‌توان ناشی از عوامل جمعیتی، بهبود خدمات بهداشت و درمان و رشد شتابان صنعت و شهرنشینی دانست. تمامی این تغییرات موجب شده‌اند که نقش و کارکرد سالمندان نیز در خانواده‌ها دچار تغییر و تحولات اساسی شود به‌گونه‌ای که دیگر نمی‌توان نقش سالمندان در خانواده را با چند دهه پیش مقایسه کرد بلکه باید از تغییرات اساسی این نقش سخن گفت و به چالش‌های جدید پیش‌آمده در این زمینه توجه داشت. احترام و اقتدار سالمندان در جوامع ماقبل صنعتی بیشتر بود در گذشته و در جوامع ماقبل صنعتی، سالمندان احترام و اقتدار زیادی در خانواده داشتند و به‌نوعی بر خانواده خود حکومت می‌کردند اما تغییرات پرشتاب در عرصه‌های مختلف از ویژگی‌های دوران جدید است که در آن اقتدار و حکومت سالمندان بر خانواده و جامعه نمی‌تواند نیازهای جامعه رو به رشد و نیز سازگاری با تغییرات را برآورده کند. جوامع ماقبل صنعتی قدرت و مقام زیادی به سالمندان می‌دادند چون آنها را ذخایر فرهنگ محلی، دانش، تجربه و عقل می‌دانستند. همچنین، مالکیت ثروت با سن در ارتباط بود زیرا منبع اولیه ثروت در اغلب جوامع سنتی، زمین بود که در اختیار پیرترین افراد خانواده قرار داشت. از سویی، افراد پیر در خانواده دارای تسلط بودند چون جوامع سنتی نسبتاً غیرمولد بودند و به هر کسی که می‌توانست کمکی به نیروی کار روی زمین باشد نیاز داشتند لذا پیران تا زمانی که کاملاً از کار افتاده نشده بودند، نقش اقتصادی فعال ایفا می‌کردند. از سوی دیگر، در جوامع سنتی به علت عدم توسعه علم، تکنولوژی و سواد برای انتقال یافته‌ها و تجربیات، وسیله‌ای جز آموزش مستقیم و عملی فرزندان وجود نداشت و سالخوردگان خانواده تنها منبع علوم و تجربه محدود جامعه محسوب می‌شدند. در این جوامع سنت‌ها و آداب و رسوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بودند و در زمینه‌های اجتماعی حاکمیت داشتند؛ بنابراین هر چه بوی قدمت می‌داد و نشان از پیری و سالخوردگی داشت، از ارزش و احترام بالایی برخوردار بود. اما به موازات تغییر و تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، موقعیت و ارزش سالمندی در جوامع معاصر نیز متفاوت شد. در جوامع صنعتی، تجارب یک نسل ارتباط و فایده کمی برای نسل بعدی دارد اما سالمندان ساکن در شهرهای جدید دارای منزلت کمتری هستند؛ چراکه رفتارهای سنتی آنها قدر و منزلت خود را در دوره جدید از دست داده است. در جوامع معاصر، که از نظر فناوری بسیار پیشرفته هستند و تغییرات سریعی در آنها رخ می‌دهد، انباشتگی تجربه و دانش پیران، عاملی برای ارزشمند و مهم بودن آنها محسوب نمی‌شود و چه بسا ممکن است میزان دانایی آنها از فرزندان و نوه‌هایشان هم کمتر باشد. در جوامع صنعتی، تجارب یک نسل ارتباط و فایده کمی برای نسل بعدی دارد و در نتیجه، این جوان‌ها هستند که آداب و رسوم جدید را به کودکان انتقال می‌دهند نه پدران، مادران و اجداد آنها. وجود سالمندان باعث ۲ برابر شدن تعداد نوه‌ها می‌شود مسایلی که در سطور بالا به آنها اشاره شده موجب تنزل جایگاه سالمندان در خانواده شده‌اند اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هرچه میزان همکاری سالمندان در امور منزل بیشتر باشد، موقعیت آنها در خانواده بهبود پیدا خواهد کرد که یکی از این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه نگهداری از نوه‌ها باشد. به اعتقاد گلوب، یکی از نگرانی‌های خاص در زمینه افزایش تعداد فرزندان، مربوط به مراقبت‌های پس از تولد فرزندان است. در قرن نوزدهم و بیستم، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نقش مهمی در مراقبت از نوه‌ها و تربیت آنها داشتند اما با وقوع انقلاب صنعتی و تغییرات ساختاری خانواده‌ها از جمله اشتغال زنان و رواج استفاده از نظام‌های حمایتی خارج از خانواده، نقش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در این زمینه کمرنگ شد. برگس معتقد است پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند نقش جدیدی در زندگی فرزندان و نوه‌های خود ایفا کنند که تأثیر به‌سزایی در فرزندآوری و فرزندپروری خواهد داشت، چراکه آنها می‌توانند از دانش، آگاهی و تجربه خود در به‌عهده گرفتن مسؤولیت‌های مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و مراقبت از سایر فرزندان استفاده کنند و این تجربیات را در اختیار زوج‌ها قرار دهند. از طرف دیگر، یکی از عواملی که مانع پذیرش نقش مادری و فرزندآوری شده است، تغییر در ساختار خانواده‌های بزرگ و نداشتن تعامل بین نسلی بین سالمندان یک خانواده و زوج‌های جوان در سال‌های اخیر بوده است. به عبارت دیگر، توجه به نقش پدربزرگ و مادربزرگ‌ها در خانواده‌ها می‌تواند مشوق و محرک دوباره‏ای برای میل به فرزندآوری و در نتیجه ارتقای نرخ باروری کلی در جامعه باشد. آرنولد و همکاران نیز وجود سالمندان را باعث دو برابر شدن تعداد نوه‌ها می‌دانند؛ چراکه آنها را اولین مراقب‏کننده‌ها از نوه‌های خود به‌شمار می‌آورند. در گذشته اقتدار سالمند یک هنجار اجتماعی بود در زمینه تغییر نقش و کارکرد سالمندان در خانواده‌ها گفت‌وگویی داشتیم با دکتر محمدتقی شیخی؛ جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا (س). شیخی با اشاره به این‌که سالمندان در گذشته از اقتدار و احترام بیشتری برخوردار بودند، اظهار داشت: در آن زمان، اقتدار سالمند یک هنجار اجتماعی بود و همه تصمیم‌گیری‌های مهم خانواده باید توسط سالمند تأیید و تصویب می‌شد. اما به مرور زمان سالمندان به حاشیه رفتند و ضعیف و کمرنگ شدند. این مسأله باعث شده، کم‌احترامی و بی‌احترامی و آن‌چه که در جامعه‌شناسی به آن سوءاستفاده از سالمندان می‌گویند افزایش پیدا کند. این پدیده امروزه در جامعه ما و بسیاری از جوامع اتفاق افتاده است. سالمندان به لحاظ جسمی، فکری و مالی ضعیف و ناتوان می‌شوند و کم و بیش بی‌پناه باقی ماندند و اصلاً هم معلوم نیست تا چند سال دیگر زندگی کنند. هر اندازه رسیدگی به سالمندان بیشتر شود، آنها طول عمر بیشتری پیدا می‌کنند. بنابراین، باید تلاش کنیم زمینه‌های لازم را فراهم کنیم تا احترام به سالمندان بیشتر شود. البته، باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که وضعیت کاملاً به گذشته برنمی‌گردد. رسیدگی به نوه‌ها می‌تواند یکی از وظایف سالمندان باشد او در خصوص ارتباط سالمندان با نوه‌های خود گفت: در گذشته، نوجوانان و کم‌سن و سال‌ها بسیار به سالمندان وابسته بودند چون سالمندان برای آنها قصه می‌گفتند و راهکار جلوی پایشان می‌گذاشتند اما اکنون با ظهور شبکه‌های اجتماعی و وسایل ارتباطی جدید، به سالمندان کم‌اعتنایی می‌شود و نسل جدید توجه چندانی به آنها ندارند. این در حالی است که ارتباط با نوه‌ها، به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها احساس رضایت می‌دهد. از سوی دیگر، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند تاحدودی مراقبت و پرستاری از نوه‌ها را برعهده بگیرند و فرزندان هم اگر دارای درآمدی باشند می‌توانند در قبال این خدمت مبلغی را در اختیار آنها قرار دهند. این موضوع می‌تواند یک مکانیزم خوب باشد تا هم سالمندان تا حدودی قدرت مالی بهتری پیدا کنند و هم از طریق رسیدگی به بچه‌ها، ارتباط عاطفی و احساسی بیشتری با آنها داشته باشند. عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا(س) افزود: در بسیاری از کشورهای صنعتی نیز یکی از وظایف پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها رسیدگی به نوه‌هاست و آنها هفته‌ای چند ساعت یا هر روز با نوه‌های خود در ارتباط هستند. در کشور کره جنوبی با این که برای سالمندان مراکزی در نظر گرفته شده اما دختران، بچه را نزد پدربزرگ و مادربزرگ می‌گذارند و ماهانه مبلغی به آنها پرداخت می‌کنند. حتی گاهی دیگر بچه را به مهد نمی‌فرستند و پول مهد را به پدربزرگ و مادربزرگ می‌دهند. از این طریق به سالمندان کمک مالی می‌شود، اوقات آنها پر خواهد شد و ارتباطی عاطفی آنها با نوه‌ها افزایش خواهد یافت. استفاده از این مدل‌ها نیاز به مطالعه و طراحی دارد و جامعه‌شناسان و سالمندشناسان باید تدابیری بیندیشند تا بتوانیم سالمندان سالم‌تری به لحاظ روحی، مالی و جسمی داشته باشیم. سالمندان می‌توانند عامل تسهیل‌کننده و واسط بین بچه‌ها و پدر و مادرها باشند شیخی با اشاره به نقش سالمندان در انتقال میراث فرهنگی به نسل‌های جدید بیان داشت: ایجاد رابطه فرهنگی بین نسل جدید و نسل قدیم از طریق رابطه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌ها اتفاق می‌افتد و سالمندان از طریق این رابطه می‌توانند فرهنگ گذشته را به نسل جدید منتقل کنند. اما اگر این ارتباط وجود نداشته باشد، همه چیز به‌صورت مکانیکی پیش می‌رود و بچه‌ها در مهدکودک فرهنگ امروزی را یاد می‌گیرند و ارتباطی با گذشته خود برقرار نمی‌کنند. باید شرایطی فراهم شود که ارتباط نوه‌ها با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها افزایش یابد تا از این طریق بچه‌ها بتوانند با گذشته خود آشنا شوند. بسیاری از اوقات هم اتفاق می‌افتد که بچه‌ها‌ به پدربزرگ و مادربزرگ پناه می‌برند و آنها می‌توانند عامل تسهیل‌کننده و واسط بین بچه‌ها و پدر و مادرشان باشند و چالش‌های میان آنها را برطرف کنند. از این جهت، نقش سالمندان بسیار تعیین‌کننده است و باید به این نقش بها دهیم. منابع – مقاله بررسی جایگاه و نقش سالمندان در شهر دزفول؛ علی حسین حسین‌زاده، کریم رضادوست و زهرا الهی‌کیا؛ فصلنامه علمی- پژوهشی دانشکده بهداشت یزد؛ سال نهم؛ شماره چهارم. – مقاله مطالعه تطبیقی موقعیت و جایگاه سالمندان در جوامع گذشته و معاصر؛ دکتر محمداسماعیل ریاحی؛ مجله سالمندی ایران؛ سال سوم؛ شماره نهم و دهم؛ پاییز و زمستان ۸۷. – مقاله نقش سالمندان در ارتقای نرخ باروری؛ فرانک فتحی، محسن ورزنده؛ ماهنامه الکترونیکی سیب.

نقش‌های جدید پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در خانواده‌های امروزیبهترین نوع موز کدام است وقتی برای خرید موز به فروشگاه می‌روید و با انواع مختلفی از موز رو به رو می‌شوید در اینجا این سوال پیش می‌آید که کدام شکل از موز ارزش غذایی بیشتری دارد و می‌تواند به صرفه‌تر باشد. به طور مثال موزهایی هستند که انگار تازه از سر درخت برداشت شده‌اند و هنوز پوستشان به سبزی می‌زند و یا موزهایی هستند که پوستشان یک دست و به رنگ زرد لیمویی پررنگ است، حال در این مغازه‌ها موزهایی نیز وجود دارند که لکه‌های قهوه‌ای روی خود دارند، انگار که این میوها دچار بیماری پوستی شده‌اند و برخی دیگر نیز تقریبا رنگ زرد شاداب خود را از دست داده  و به رنگ  قهوه‌ای مایل شده‌اند. در اینجا به خودمان می‌گوییم کدام شکل از میوه‌ها را خریداری کنیم که از خوردنشان هم لذت ببریم و هم پولمان را دور نریخته باشیم. چه نوع موزی بخریم؟ کاملا مشخص است که دنبال موزی می‌گردیم که رسیده باشد و رنگ آن زرد و یک‌دست باشد. آیا می‌دانستید که ارزش غذایی موزها با مشخصاتی که بالا ذکر شد با یکدیگر فرق دارد؟ بهترین راه برای درک اینکه چگونه از سلامت یک موز آگاه شویم این است که آن را خوب بررسی کنیم. یک موز جوان که رنگی متمایل به سبز دارد پر از زندگی و نشاسته است. بهتر است بدانیم که نشاسته یک ماده مغذی به حساب می‌آید اما کمی به دستگاه گوارش شما فشار می‌آورد، به همین دلیل بعد از مصرف آن حس سنگینی می‌کنید. در ضمن  موز سبز نفخ معده را افزایش داده و به شخص مصرف کننده احساس پف کردن و سنگینی می‌دهد. معایب و محاسن موز سبز! محتوای نشاسته در موز سبز و بافت مومی آن به شما اجازه می‌دهد تا در پخت و پز از این میوه استفاده کنید. اگر شما دنبال موزی هستید که مقدار کمی قند داشته باشد، بهتر است از موز تقریبا سبز استفاده کنید. این در حالی است که بدن شما بالاخره این نشاسته را به گلوکز تبدیل خواهد کرد. به این ترتیب قند خون به آرامی بالا می‌رود، توجه داشته باشید که موز سبز می‌تواند تلخ باشد چون حاوی قند کمتری است. مزایای موز زرد رنگ اگر شما از نشاسته خوشتان نمی‌آید و به دنبال قند بیشتری هستید، دنبال موز‌های زردتر باشید. انواع زرد موزها شاخص بالاتری از قند را در خود دارند. در واقع به خاطر نرم‌تر بودن به دستگاه گوارش فشار نمی‌آورند و نسبت به موزهای سبز چون نشاسته کمتری دارند، راحتر جذب شده و به دستگاه گوارش فشار کمتری می‌آورند. متاسفانه هر چه از عمر موز برداشت شده، بیشتر گذشته باشد، میزان مواد مغذی آن کاهش می‌یابد اما خوشبختانه موز زرد با دارا بودن آنتی اکسیدان بالا، به سیستم ایمنی بدنتان کمک بسیار زیادی می‌کند. نگهداری موز پس از خرید موز خریداری شده اگر درون یخچال نگهداری شود، دیرتر مواد مغذی خود را از دست می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که این کار از هدر رفتن مواد مفید درون موز بطور کامل جلوگیری کند، فقط زمان از دست دادن مواد مغذی را کند می‌کند. شناسایی موز رسیده و خوشمزه موز هر چه از عمر برداشت آن گذشته باشد شیرین‌تر و خوشخوراک‌تر می‌شود. موز کاملا رسیده دارای لکه‌های قهوه‌ای است این لکه‌ها نشان می‌دهند که چه مقدار از نشاسته موز به قند تبدیل شده است. در کل هر چقدر لکه‌های قهوه‌ای موز بیشتر باشد میزان قند موجود در آن نیز بیشتر خواهد بود. لکه‌های قهوه‌ای موز برای چیست؟ لکه‌های قهوهای روی موز نشانگره خوبی برای تشخیص میزان آنتی اکسیدان موجود در آن خواهد یود. موز خال خال سرشار از آنتی‌اکسیدان است، این آنتی‌اکسیدان‌ها برای پیشگری از سرطان بسیار موثر هستند. فاکتور نکروز که از بین برنده تومورها است با نقاط قهوه‌ای موز در ارتباط مستقیم است. بنابراین اگر شما فکر قبلا می‌کردید که موزهای خال خال  به درد مصرف نمی‌خورند و زیبایی بصری خوبی ندارند، شاید با شنیدن این مطلب نظرتان عوض شود. زیاد به شکل چروک خوردگی موز حساس نباشید. در این نوع موز فقط نشاسته به قند تبدیل شده است اما این‌ نوع موز معدن آنتی‌اکسیدان به حساب می‌آید. اگر از خوردن موز له شده و پوست قهوای نه فاسد، خوشتان نمی‌آید می‌توانید به عنوان شیر موز یا به‌صورت مخلوط با کیک مصرف کرده تا از مزایای آن بی‌بهره نشوید. موز رسیده معمولا بصورت میان وعده مصرف می‌شود. یک موز تقریبا ۱۰۰ کالری انرژی دارد و مقدار چربی بسیار کمی دارد و همچنین منابع غنی از پتاسیم، ویتامین B۶، ویتامین C و فیبر را نیز دارا هست. چه نوع موزی را مصرف کنیم؟ بستگی به نیاز شما دارد، اگر دوست دارید که قند کمی را دریافت کنید از موز سبز استفاده کنید. اما اگر به دنبال مقداری زیاد آنتی اکسیدان برای ایمنی بدن هستید، از موزهای خال خال استفاده کنید. توجه داشته باشید موز‌های سبز به علت دارا بودن نشاسته زیاد برای افرادی که دچار اسهال شده‌اند، توصیه می‌شود اما کسانی که از یبوست رنج می‌برند به هیچ وجه نباید آن را مصرف کنند.

بهترین نوع موز کدام استخانه تکانی بدون کمردرد

با فرا رسیدن نوروز و نزدیك شدن به سال نو، بسیاری از خانم‌ها به نظافت خانه می‌پردازند و طبق آیین دیرینه خانه تكانی تمام زوایا و نقاط منزل خود را تمیز می‌كنند و درست در همین موقع است كه اغلب آنها به علت عدم رعایت بعضی مسائل دچار كمردرد می‌شوند و تعطیلات خود را با درد شدید كمر می‌گذرانند.

حمل خریدهای شب عید و كادوها و عیدی‌ها یا جابه‌جا كردن چمدان‌های مسافرت نیز از دیگر دلایل ابتلا به كمردرد است.

برای آرام كردن دردهای پشت كه معمولا در این فصل عارض می‌شود و در نتیجه كار سخت برای تغییر دكوراسیون منزل و جابه‌جا كردن مبل و اثاث صورت می‌گیرد، سازمان ملی پرورش ورزشكاران ده راهكار را معرفی كرده است:

۱- بر دلایل ایجاد كمردرد متمركز شوید

آیا طرز نشستن، ایستادن یا راه رفتن شما نادرست است؟ آیا ماهیچه‌های شل یا ضعیفی دارید؟

آیا اشیای سنگین را به روشی نادرست بلند كرده و یا به یكباره اشیای زیادی را بلند می‌كنید؟

آموختن روش‌های درست نشستن و كار كردن و انجام حركات كششی می‌تواند مفید باشد.

در ضمن، برای حمل خریدهای خود از چرخ دستی استفاده كنید و یا اینكه در یك مرحله خرید زیادی انجام ندهید.

برای جابه‌جا كردن اثاث منزل از قبیل مبل، به جای اینكه خم شده و آنها را با دست بكشید، به آن شی‌ء تكیه داده و آن را با پشت هل دهید.

۲- تحرك داشته باشید

خشكی و گرفتگی عضلات، حركت كردن را مشكل می‌كند و همین مسأله باعث آسیب بیشتر و درد می‌شود. هر روز حركات كششی انجام دهید تا انعطاف شما افزایش یابد.

اعضای بدن خود را در جهات مختلف حركت دهید. یوگا و شنا از ورزش‌های مناسبی هستند كه به انعطاف‌پذیری بدن كمك می‌كنند.

۳- قدرت بدنی خود را افزایش دهید

افزایش بافت ماهیچه‌ای به حفظ تعادل و انعطاف بدن كمك كرده و به نوبه خود باری را كه بر پشت وارد می‌شود، كاهش می‌دهد.

روی ماهیچه‌های شكم، پشت، ران و لگن بیشتر كار كنید؛ ولی پاها و شانه‌ها را نیز ورزش دهید تا هنگام چمباتمه زدن، بلند كردن اشیا و حمل وسایل، فشار زیادی به آنها وارد نشود.

۴- تمرینات ایروبیك انجام دهید

پیاده‌روی، شنا و دو به مدت حداقل ۲۰ دقیقه در روز و سه ساعت در هفته به تحمل ماهیچه‌‌ها و سلامتی سیستم قلب و عروق كمك می‌كند، خون‌رسانی به ستون مهره‌ها را بهبود می‌بخشد و فشار و استرس آن را كاهش می‌دهد.

۵- به وضعیت نشستن خود توجه كنید

از نشستن یا رانندگی كردن به مدت طولانی پرهیز كنید. هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از جای خود بلند شوید و چند قدم راه بروید و حركات كششی انجام دهید.

هنگام نشستن سعی كنید ران‌ها با زانوهای‌تان زاویه قائمه داشته باشند.

بهتر است از صندلی مناسبی استفاده كنید كه پشتی داشته باشد و بتوانید به آن تكیه دهید.

۶- راست بایستید

سر و شانه‌های خود را بالا و راست، سینه را جلو و شكم را محكم نگهدارید. به مدت طولانی در یك حالت نایستید.

موقعیت ایستادن خود را نیز تغییر دهید.

۷- برای بلند كردن اشیاء از روش‌های مناسب استفاده كنید

هنگام بلند كردن اشیایی كه در ارتفاع پایین‌تر از كمر شما قرار دارند، روش درستی را به كار گیرید. ابتدا به آرامی از ناحیه ران و زانو خم شوید.

هنگام بلند كردن شیء شكم خود را سفت كنید و پشت خود را راست نگه دارید. قوز نكنید و خم نشوید.

موقع حمل اشیای سنگین آنها را نزدیك بدن خود نگه دارید و سعی كنید بار را در دو طرف بدن تقسیم كنید.

۸- خواب خوب شبانه را از دست ندهید

از تشك سفتی استفاده كنید كه فرو نرود و شل نباشد.

سعی كنید در حالتی بخوابید كه حالت و انحنای طبیعی بدن حفظ شود.

۹- قبل از ورزش خود را گرم كنید

قبل از شروع به ورزش، ابتدا با حركات آرام و ملایم خود را گرم كنید و درجه حرارت و تحرك‌پذیری ماهیچه‌ها و عضلات را افزایش دهید.

این كار احتمال آسیب را در حین ورزش كاهش می‌دهد.

۱۰- شیوه زندگی سالمی داشته باشید

اضافه‌وزن، چاقی و سیگار كشیدن درد كمر را افزایش می‌دهد.

بهبود بخشیدن به وضعیت سلامتی موجب كاهش درد پشت و افزایش كیفیت زندگی می‌شود.

خانه تکانی بدون کمردردراههای تشخیص دیابت در کودکان دیابت در کودکان و راه های تشخیص آن

دیابت در کودکان  یه اختلال سوخت و سازی در بدن است و در این بیماری دیابت توانایی هورمون انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم می شود. بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. بنابراین اگر کودک شما به توجه به تغذیه خوب، لاغر می شود و حوصله انجام کارهایش را ندارد، باید به این نکات توجه کنید و به پزشک متخصص مرجعه کنید

 

دیابت نوع یک، بیماری سیستم دفاعی بدن است و اگر پدر و مادر به موقع متوجه علائم این بیماری نشوند ممکن است زمانی مراجعه کنند که کودک حتی قند بالای ۴۰۰ دارد. در حال حاضر بیش از ۳۶۰ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند که این میزان در حال افزایش است. از سوی دیگر سن ابتلا به این بیماری نیز در حال کاهش است. در واقع دیابت نوع یک رشد بیش از ۳ درصدی در میان کودکان پیش‌دبستانی داشته و این رشد رو به افزایش است. براساس تحقیقات جهانی سالانه بیش از ۷۰ هزار نوجوان زیر ۱۵ سال به دیابت مبتلا می‌شوند که به عبارتی ۲۰۰ نوجوان در روز را شامل می‌شود بنابراین تخمین زده می‌شود ۵۰۰ هزار کودک و نوجوان در محدوده سنی ۱۴ سال در دنیا مبتلا به دیابت باشند.

 

متاسفانه در کشور خودمان آمار دقیقی از مبتلایان وجود ندارد اما آنچه مسلم است این روند رو به افزایش است زیرا تا پیش از این به ندرت کودک زیر ۴ ساله مبتلا دیده می‌شد اما در حال حاضر حتی در نوزاد ۱۵ روزه نیز این بیماری مشاهده شده است. والدین باید توجه داشته باشند که علائم این بیماری را با بیماری‌های دیگر اشتباه نگیرند زیرا در این صورت روند تشخیص و درمان به تعویق می‌افتد بنابراین ممکن است کودک با علائم حادتری مانند کمای دیابتی مواجه شود. در این حالت کودک به حتم قند بالای ۳۰۰ دارد. متاسفانه در کشور ما بیشتر دیابتی‌ها با این علائم مراجعه می‌کنند در حالی که در کشورهای اروپایی این اتفاق فقط در کتاب‌ها توضیح داده شده است و نمونه عینی برای آن وجود ندارد. آنچه مسلم است اینکه دیابت در کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت است و زمانی که والدین متوجه بیماری در فرزندشان می‌شوند، تغییراتی مثل کنترل روزانه و تزریق روزانه در زندگی‌شان اتفاق می‌افتد اما باید حمایت روانی و اجتماعی از آنان انجام شود تا دچار مشکل نشوند.

 

دیابت نوع یک که معمولا بیشتر کودکان و نوجوانان به آن مبتلا می‌شوند، در شروع علامت بارزی ندارد و والدین زمانی متوجه ابتلای فرزندشان به دیابت می‌شوند که سلول‌های تولید کننده انسولین ناگهان ۸۰ تا ۹۰ درصد عملکردشان را از دست می‌دهند . دیابت نوع یک، بیماری سیستم دفاعی بدن است و اگر پدر و مادر به موقع متوجه علائم این بیماری نشوند ممکن است زمانی مراجعه کنند که کودک حتی قند بالای ۴۰۰ دارد. بنابراین در اینجا برخی از علائم هشدار را با هم مرور می‌کنیم.

 

  شب ادراری غیرمعمول را جدی بگیرید

در کودکان تا ۴ سالگی ممکن است شب‌ادراری وجود داشته باشد اما از این سن به بعد باید نسبت به این مشکل حساس بود. برخی والدین ممکن است تصور کنند شب‌ادراری فرزندشان به علت مایعاتی است که خورده است یا حتی به اصطلاح سردی‌اش کرده که در این مواقع هم حتی به کودک خوراکی‌های شیرین داده می‌شود. اما والدین باید بدانند وقتی کودک‌شان تا پیش از این مشکلی نداشته و حالا به یکباره دچار مشکل شده باید علت‌یابی شود.

 

حواستان به لیوان‌های آبش باشد

طبیعی است وقتی کودک شب‌ادراری داشته باشد، متعاقب آن پرنوشی هم دارد. به دنبال دفع زیاد آب از بدن کودک دچار تشنگی و عطش شده و مبتلا به پرنوشی آب می‌شود. اگر کودک و نوزادی نتواند تشنگی خود را بیان کند، در این صورت آب از بدن از طریق ادرار دفع می‌شود ولی فرد نمی‌تواند آب را جبران کند و بدن دچار کم‌آبی شدید می‌شود. وقتی آب بدن زیاد دفع می‌شود، غلظت املاح در خون افزایش پیدا می‌کند. این افزایش غلظت املاح خون باعث بروز احساس تشنگی و خشکی دهان خواهد شد.

 

کاهش وزن یا افزایش اشتهای کاذب

 

وقتی کودکی زیاد آب می‌خورد امکان دارد اشتهای خود را برای خوردن غذا از دست بدهد و دچار کاهش وزن شود. این احتمال نیز وجود دارد که کودک دچار اشتهای کاذب شود و به دنبال آن اضافه وزن پیدا کند. کودکی که تا پیش از این وزن طبیعی داشته، افزایش ناگهانی وزن می‌تواند یک علامت قابل تامل باشد.

 

علائم دیابت را در فصل شیوع آن دنبال کنید

 

از آنجا که دیابت نوع یک در اواخر زمستان و اوایل بهار و همچنین در اواخر تابستان و اوایل پاییز بیشتر است ممکن است با اتفاقاتی مانند خانه تکانی اواخر زمستان یا فصل مدارس در اوایل پاییز مورد غفلت قرار گیرد بنابراین با بروز علائم ذکر شده خانواده‌ها نباید تصور کنند که خب حالا که زمستان است او دچار آنفلوآنزا شده یا وقتی مدارس شروع می‌شود دچار استرس شده است.

 

اگر وزن تولد بیش از ۴ کیلو باشد

اگر نوزادی با وزن بالای ۴ کیلو متولد شود این احتمال وجود دارد که مادر به دیابت بارداری مبتلا بوده است زیرا این نوع دیابت می‌تواند بدون علامت باشد. افرادی که مادر‌شان در دوران بارداری دچار دیابت بارداری شده در نوجوانی با احتمال بیشتری به دیابت دچار می‌شوند بنابراین بهتر است مادران باردار در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری از نظر دیابت کنترل شوند. اگر مادر یا پدر دچار دیابت باشند هم احتمال اینکه فرزندشان بعد از ۲۰ سالگی به دیابت مبتلا شود ۳۰ تا ۴۰درصد است.

 

 

 

تشخیص دیابت در کودکان

هر روز تعداد کودکان مبتلا به دیابت درحال افزایش است برخی از کودکان حتی قبل از تولد در حالیکه در شکم مادرشان هستند به دیابت مبتلا می باشند. دلیل این افزایش شدید ابتلا به دیابت به دلیل شیوه ی زندگی ناسالم امروزی است. کودکان شدیداً به فست فودها و نوشیدنیهایی که اشباع از شکر و مواد افزودنی است اعتیاد یافته اند. علاوه بر همه ی این موارد ، بازیهای ویدئویی و اینترنت سبب افزایش بی تحرکی شده است. باید به کودکانی که در سنین پایین به دیابت مبتلا می گردند نحوه ی تطابق با بیماریشان را آموزش داد. در این مقاله چگونگی تشخیص دیابت در کودکان مرور می شود.

 

دیابت بامزه به دو گروه اصلی دیابت نوع ۱ و ۲ تقسیم می شود. دیابت نوع ۱ بیشتر در میان کودکان شایع است در این حالت بدن قادر به تنظیم قند خون نیست زیرا به دلایلی پانکراس از انجام اعمال طبیعی خود باز می ماند . پانکراس که مسئول ترشح هورمون انسولین است دیگر قادر به سنتز و ترشح انسولین نیست. انسولین هورمونی است که برای ذخیره و اکسید اسیون گلوکز در کبد وسایر سلولهای بدن ضروری است.جستجوی علایم مشخص درمیان کودکان کار بسیار دشواری است، حتی برخی از این علایم از چشم والدین مخفی می مانند زیرا آنرا با ناآرامی کودک اشتباه می گیرند. با این حال برای شناسایی این علایم نیاز به بررسی و توجه دقیق تری می باشد.

 

علایم زیر می تواند نشانه هایی از وجود دیابت در کودکان باشد:

 

·        احساس ضعف دائمی ·        خوابیدن بیش از حد معمول ·        بی حالی و بد خویی کودک ·        عدم علاقه به بازیهای بیرون از خانه و فعالیت های معمول ·        شکایت کودک از سردرد و معده درد. ·         عصبانیت سریع ·        کودک از نوسانات خلقی و حالات روحی متفاوت رنج می برد ·        کودک دست پاچه و آشفته حال باشد ·        در کودکان ۲ تا ۳ ساله ، وجود هر گونه ترشح چسبناک در ادرار می تواند نشانه ی بالا بودن قند و وجود قند اضافه در ادرار باشد. این علامت نشانه ی احتمالی وجود دیابت است و باید هر چه سریعتر آزمایش تشخیص دیابت انجام گیرد. ·        یکی ازعلائم گمراه کنند ه شب ادراری است. خیس کردن رختخواب در سنین پایین ممکن است علامت هشدار دهنده ای برای والدین محسوب نشود. اما باید این مسئله را جدی گرفت، بخصوص اگر قبلا ً زیاد این عمل از کودک سر نمی زده ولی  در چند ماه اخیر مکرراً شب ادراری داشته باشد.این حالت می تواند علامت دیابت باشد زیرا این کودکان آنقدر آشفته هستند که رویا را از واقعیت تشخیص نداده و در حالت خواب رختخواب خود را خیس می کنند. ·        تشنگی بسیار زیاد و به دنبال آن تکرر ادرار. تعداد دفعات مراجعه به دستشویی کودک را همیشه مراقب باشید. از آن جایی که قند خون بالا می رود کلیه ها برای دفع مقدار اضافی قند فعالیت بیشتری کرده و آنرا همراه با آب بصورت ادرار از بدن خارج می کنند و از آن جایی که آب بیشتری از بدن خارج می شود بدن دچار کم آبی شده و کودک بیشتر احتیاج به آب پیدا می کند. ·        از دست رفتن اشتها یا گرسنگی دائمی نیز ازعلایم دیابت است. هر دو این علایم از طرف والدین نادیده گرفته می شود زیرا والدین عدم توجه به غذا را به بازیگوشی بچه مرتبط می دانند و خوردن زیاد را مرتبط با سن رشد کودک در نظر می گیرند. ·        کودکان مبتلا به دیابت نوع یک معمولاً غذای زیادی می خورند ، اما کاهش وزن دارند. کاهش وزن بدون علت مشخص به خاطر عدم توانایی بدن در جذب انرژی ازغذاهایی است که مصرف می شود. این موضوع سبب می گردد چربیهایی که در سلولها ذخیره بوده اند مصرف شده و وزن بدن علیرغم خوردن غذا کاهش می یابد. ·        یکی از علائم خطرناک دیابت در کودکان از خواب بیدار نشدن است. این موضوع می تواند مرتبط با افت شدید قند خون باشد در این حالت لازم است مقداری ماده ی شیرین نظیر آب پرتقال یا یک قاشق پر شکر به کودک خوراند.

 

انواع آزمایشات قند خون در دیابت در کودکان

 

 

در نمونه های خونی تهیه شده از همه ی انواع دیابت نوع یک اتوآنتی بادی وجود دارد که بنام ketones معروف است. این ماده بعد ازشکسته شدن چربی در بدن ساخته می شود وجود این محصول جانبی در این نوع دیابت بسیار شایع است و می تواند در نمونه های خون یا ادرار شناسایی شود.

 

–         آزمایش قندخون ساده

چنانچه اکثر نشانه های ذکر شده را در کودک خود مشاهده کردید باید پزشک را از آن مطلع کرده و از پزشک بخواهید که برای کودک شما آزمایش اندازه گیری قند خون در خواست کند. چنانچه قند خون کودک شما مساوی ۲۰۰ میلیگرم در دسی لیتر یا بیشتر باشد نشان دهنده ی ابتلا کودک به دیابت است.

 

–         آزمایش A1C برخی از پزشکان چنانچه درمورد نتایج آزمایش ساده ی قندخون اطمینان نداشته باشند برای تایید آزمایش از آزمایش هموگلوبین گلیکوزیه که به آن آزمایش A1C نیز گفته می شود، استفاده می کنند. این آزمایش میزان قندی را که در خون به هموگلوبین متصل شده است به درصد بیان می کند و از آن جایی که گلبولهای قرمز هر ۳ ماه تخریب شده و گلبولهای جدید ساخته می شوند، نتایج این آزمایش نشان دهنده ی میزان اتصال قند به هموگلوبین در طی ۳ ماهه گذشته است چنانچه مقدار آن برابر ۵/۶ درصد یا بالاتر باشد نشانه ی ابتلا کودک به دیابت است. –         آزمایش قندخون ناشتا

 

در این آزمایش بعد از یک شب ناشتا نمونه ی خون از کودک برای سنجش مقدار قند خون تهیه می شود. برای این آزمایش کودک باید به مدت یک شب (حداقل ۸ ساعت) ناشتا باشد .اگر جواب آزمایش بیش از ۱۰۰ میلیگرم در دسی لیتر باشد نشانه ی Pre- diabetes است و چنانچه برابر با ۱۲۶ میلیگرم در دسی لیتر یا بیشتر باشد، نشانه ی ابتلا کودک به دیابت می باشد.

 

انجام آزمایش قند خون در خانه

 

همه ی والدین کودکان دیابتی باید یک دستگاه اندازه گیری قند خون یا گلوکومتر در خانه داشته باشند. استفاده از این دستگاه بسیار آسان است. از پزشک خود در مورد نحوه ی استفاده از این دستگاه سوال کنید. تعداد دفعات آزمایش قندخون در روز و زمان انجام آزمایشات را از پزشک معالج جویا شوید .چنانچه باید با انسولین کودک خود را درمان کنید ،نحوه ی تزریق و محلهای تزریق را از پزشک بپرسید. چنانچه از پمپ انسولین استفاده می کنید کار با پمپ و مراقبت های لازم را آموزش ببینید . آموزش لازم را در هنگام افت قند خون از پزشک جویا شوید. والدین باید مراقب میزان فعالیت کودک دیابتی خود باشند . تا زمانی که کودک به تنهایی قادر به انجام مسئولیت های مراقبت از بیماری خود نیست ، والدین باید این مسئولیت را با دقت برای او انجام دهند. کودکان دیابتی با کودکان سالم تفاوتی ندارند تنها با درمان مناسب می توانند به اندازه ی سایر کودکان فعال و شاد باشند.

 

 

راههای تشخیص دیابت در کودکانکاهش ریسک ابتلا به دیابت با مصرف شکلات

مصرف شکلات خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد. طبق تحقیقات اخیر یکی از راه های کاهش ریسک ابتلا به دیابت مصرف هفتگی شکلات است.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که رابطه بین دفعات مصرف شکلات ممکن است ناشی از یک انتخاب فعال در بخشی از بیماران دیابتی باشد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت ممکن است در تلاش برای کاهش مصرف شیرینی، تصمیم بگیرند که میزان مصرف شکلات خود را کم کنند. مطالعه ۹۰۸  شرکت کننده غیردیابتی و ۴۵ فرد دیابتی نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت در افرادی که در هفته کمتر از یک بار شکلات خوردند، در مقایسه با کسانی که در هفته بیش از یک بار شکلات مصرف کرده اند، دو برابر است.

در پنج سال آینده، افرادی که هرگز یا به ندرت شکلات می خورند، در مقایسه با کسانی که در هفته بیش از یک بار شکلات می خورند، تقریبا دو برابر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار می گیرند. صرف نظر از رابطه بین مصرف شکلات و خطر ابتلا به دیابت، با توجه به خواص درمانی شکلات، مصرف آن حداقل یک بار در هفته، برای کسانی که محدودیت های بهداشتی ویژه برای مصرف شکلات ندارند، بسیار مفید به نظر می رسد. در تحقیق فوق، مقدار شکلات خورده شده اندازه گیری نشد. اما یافته های تعدادی از مطالعات نشان می دهد که مصرف متوسط ‌حدود ۲۵ گرم شکلات یک بار در هفته می تواند خواص درمانی مانند کاهش تصلب شریان و عملکرد شناختی بهتر را به همراه داشته باشد.

کاهش ریسک ابتلا به دیابت با مصرف شکلاتتاثیر چاقی بر افزایش احتمال سرطان معده

همانطور که میدانید اضافه وزن و چاقی در بین افراد درحال رشد پیدا کردن است. این عامل خطرناک باعث شده که خطر ابتلا به سرطان معده و مری نیز افزایش یابد.

محققان انگلیسی در این مطالعه که در مجله British Journal of Cancer منتشر شد، رابطه میان افزایش وزن در طول عمر و سرطان های مری و معده را بررسی کردند.

آنها داده های مربوط به ۴۰۹ هزار و ۷۹۶ فرد ۵۰ تا ۷۱ ساله را که در دو مطالعه شرکت کرده بودند، تجزیه و تحلیل کردند؛ در ابتدای هر مطالعه، این افراد وزن و قد فعلی خود و نیز وزن و قد خود را در سنین ۲۰ و ۵۰ سالگی گزارش دادند.

در جریان پیگیری های بعدی، ۶۳۳ نفر از این افراد به سرطان مری و ۴۱۵ نفر به سرطان قسمت فوقانی معده مبتلا شده بودند.

براساس یافته های این مطالعه، خطر ابتلا به سرطان مری و قسمت فوقانی معده در افرادی که در ۲۰ سالگی اضافه وزن داشتند، در قیاس با افرادی که وزن سالمی را در طول عمر خود حفظ کرده بودند، ۶۰ تا ۸۰ درصد بیشتر بود.

علاوه بر این محققان متوجه شدند، در افرادی که در بزرگسالی ۱۵ تا ۲۰ کیلوگرم افزایش وزن پیدا کرده بودند و در ۵۰ سالگی چاق محسوب می شدند، خطر ابتلا به سرطان های مری و قسمت فوقانی معده حدود سه برابر بیشتر بود.

محققان از سازوکارهایی سخن گفتند که به واسطه آنها افزایش وزن می تواند خطر ابتلا به سرطان های مری و معده را افزایش دهد. برای مثال افزایش وزن می تواند سرآغاز بروز مشکلات طولانی مدت ریفلاکس و سوزش معده باشد که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

همچنین افزایش وزن می تواند سطح هورمون های جنسی مانند استروژن و تستسترون را تغییر دهد، سطح انسولین را بالا ببرد و به التهاب منجر شود که همه این عوامل با افزایش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارند.

بعلاوه ، این مطالعه بر اهمیت حفظ وزن سالم در طول زندگی به منظور کاهش خطر ابتلا به این سرطان ها تاکید دارد.

تاثیر چاقی بر افزایش احتمال سرطان معدهدرمان کم خونی با دمنوش گزنه و لیمو ترش

کم خونی خودتون رو با دمنوش گزنه و لیمو ترش درمان کنید کم خونی می تونه ناشی از کمبودهای غذایی باشه و یا اینکه در نتیجه بیماری های دیگه بروز کنه که در هر دو صورت باید تحت بررسی قرار بگیره. برای تشخیص و بررسی این مشکل نیز حتماً باید به پزشک مراجعه کنین تا علتش ریشه یابی بشه.

به مکمل های آهن حواستون باشه اگر تصمیم به مصرف مکمل آهن گرفتین باید بدونید که مصرف نادرست اون باعث بروز واکنش های نامناسب در بدن میشه. مصرف این مکمل ها باعث بروز ناراحتی های عمومی در بدن و همچنین مشکلات گوارشی میشه. برای پیشگیری از کم خونی و برای درمانش توصیه می شه که مصرف مواد غذایی سرشار از آهن مثل سبزیجات سبز، حبوبات، چغندر، جعفری و یونجه رو نیز افزایش بدین. اگه مکمل مصرف می کنین حتماً اون رو با ویتامین C مصرف کنین تا بهتر جذب بدنتون بشه.

گزنه گزنه یک گیاه جنگلیه که قابل مصرف بوده و در ترکیب سوپ و آش و همچنین به صورت دمنوش و غیره قابل استفاده اس. البته استفاده درمانی و دارویی از این گیاه معمولاً به صورت دمنوش یا مکمل اونن هست. شما می تونید به طبیعت برین و از مناطقی که آلودگی کمتری داره این گیاه رو بچینین. البته بهتره قبل از لمس این گیاه حتماً دستکش استفاده کنین در غیر این صورت پوستتون دچار خارش زیادی می شه. خوشبختانه زمانی که این گیاه خشک یا پخته می شه خواص تحریک کنندگی اون برطرف می شه. گزنه سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی زیادیه که مشخص ترین اون‌ها آهنه. این گیاه خواص گوارشی و دیورتیک (ادرارآور) داره و برای کبد مفیده. بنابراین به طور کلی می تونه بدن را پاکسازی کنه. می تونیم از این گیاه برای برطرف کردن کمبودهای غذایی و همچنین پاکسازی و سم زدایی عمقی بدن استفاده کنیم.

گزنه و لیموترش لیموترش یک ماده غذایی فوق العاده اس که باعث پاکسازی و سم زدایی بدن شده و جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن رو افزایش می ده. لیموترش منبع ویتامین C هست. این ویتامین باعث بهبود جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شه.

گزنه و لیمو ترش در خدمت درمان کم خونی اگر خواص فوق العاده این دو ماده غذایی در کنار هم قرار گیرن، یک درمان طبیعی برای مقابله با کم خونی به دست میاد.

مواد لازم برای دمنوش گزنه و لیمو ترش برای درمان کم خونی

گزنه سبز خشک شده : ۵ قاشق معادل ۵ گرم آب لیموترش : ۱ عدد آب : ۱ لیتر

روش تهیه و استفاده از دمنوش گزنه و لیمو ترش

لیموترش منبع ویتامین C هست. این ویتامین باعث بهبود جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شه. توصیه می کنیم از لیموترش های طبیعی و ارگانیک استفاده کنین. چون در این صورت می تونید از پوست آن نیز در تهیه دمنوش، دسرها، سس ها و سالادها استفاده کنید.

برای تهیه این دمنوش ضد کم خونی لازمه که یک لیتر آب رو بجوشونید. به محض اینکه آب جوش اومد زیر شعله رو خاموش کنین و گزنه رو به اون اضافه کنید. در ظرف رو بذارین و اجازه بدین به مدت ۵ دقیقه دم بکشه. سپس دمنوشتون رو صاف کنین و آب یک عدد لیموترش رو بگیرین و به اون اضافه کنید. می تونید این دمنوش رو با اندکی عسل شیرین کنید. توصیه می شه که این نوشیدنی رو در طول روز و خارج از وعده های غذایی میل کنین. به عنوان مثال می تونین یک تا دو استکان به صورت ناشتا، یک استکان وسط روز و یک استکان دیگر عصر مصرف کنین. این نوشیدنی رو به مدت ۱۵ روز مصرف کنید تا میزان آهن بدنتون بالا بره. این کار باعث پیشگیری و همچنین درمان کم خونی می شه. بعد از دو هفته مصرف، میزان مصرف رو کاهش بدین و به روزانه یک استکان رضایت بدین.

توصیه می شه خانم‌ها به محض شروع قاعدگی از این دمنوش استفاده کنن تا کمبود آهن جبران بشه. برای افزایش تأثیرگذاری این درمان توصیه می شه که به غذاهاتون نیز لیموترش بزنین. چون این کار باعث افزایش جذب آهن موجود در مواد غذایی مصرفی می شه.

جعفری خام نیز یک ماده غذایی فوق العاده برای جذب ویتامین C و آهن همزمان هست. می تونید در کنار این درمان از جعفری نیز استفاده کنین. همچنین باید بگوییم که دمنوش گزنه ممکنه باعث ایجاد مشکل دفع و همچنین سردرد و ضایعات پوستی موقت بشه. اما این مشکلات خیلی زود برطرف میشن و علامت این هستن که درمان گیاهی شما در حال تأثیرگذاریه. برای پیشگیری از ابتلا به کم خونی حتماً به برنامه غذاییتون مواد غذایی حاوی آهن اضافه کنین. اگه پزشکتون صلاح می دونه مکمل مصرف کنین.

درمان کم خونی با دمنوش گزنه و لیمو ترش