مجله خواندنی، پزشکی و زیبایی، سبک زندگی
شناخت بیشتر ویتامینهای مورد نیاز بدن
پیشگیری از اوتیسم در کودک با مصرف مکمل ویتامین D مادر
بعد از رابطه جنسی چه باید کرد؟
راههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتی
بهترین نوع موز کدام است
افزایش هوش کودکان با سوارکاری
مزایای استفاده از ظروف سفالی
۶ راه طبیعی ترک سیگار
فشار خون، میل جنسی‌ را کاهش می‌دهد
خواص بی نظیر بلوبری
رابطه میان استرس و سفیدی مو
راههای جلوگیری از افتادگی پوست
همه چیز درباره ویتامین C
خواص بی نظیر گندم
تاثیر ماست در زیبایی پوست و مو
۱۰ نشانه ناسالم بودن رژیم غذایی
راههای سوزاندن چربی های اضافه بدن
۲ دلیل عمده نارسایی کلیه
خوراکی های کاهنده استرس
خانه تکانی بدون کمردرد
جملات کوتاه مثبت اندیشی
راههای پسردار شدن از دیدگاه طب سنتی
تخم مرغ قهوه ای یا سفید
http://www.khandany.com
http://www.khandany.com/?p=367
http://www.khandany.com/?p=269
http://www.khandany.com/?p=366
http://www.khandany.com/?p=247
http://www.khandany.com/?p=71
http://www.khandany.com/?p=166
http://www.khandany.com/?p=97
http://www.khandany.com/?p=296
http://www.khandany.com/?p=325
http://www.khandany.com/?p=342
http://www.khandany.com/?p=171
http://www.khandany.com/?p=216
http://www.khandany.com/?p=281
http://www.khandany.com/?p=242
http://www.khandany.com/?p=106
http://www.khandany.com/?p=175
http://www.khandany.com/?p=259
http://www.khandany.com/?p=277
http://www.khandany.com/?p=287
http://www.khandany.com/?p=66
http://www.khandany.com/?p=56
http://www.khandany.com/?p=339
http://www.khandany.com/?p=521


در این جا دو خبر علمی در باره ی خانم ها و آقایان برایتان گردآورده ام که در شکل گیری روابط اجتماعی و خصوصی همسران موثر است و اگر زن و شوهرها خواهان زندگی آرام و کم تنش هستند بهتر است به نتایج این یافته ها بیشتر توجه کنند:

 

رکسانا خوشابی، کارشناس ارشد مشاوره تفاوت‌های خانم‌ها و آقایان در روابط دوستانه

داشتن دوستان بی‌شمار ممکن است موجب ایجاد فشار روانی در خانم‌ها گردد و تا حدی برای آنان خطرآفرین باشد.

طی تحقیقی که در این مورد صورت گرفته است، مردان و زنان متأهل بالای ۵۰ سال در مورد دوستانشان مورد پرسش واقع شدند.

نتیجه آن بود که خانم‌ها حداقل یک دوست صمیمی بیشتر از آقایان داشتند، اما هر چه تعداد افرادی که در حلقه‌ی دوستی خانم‌ها جای داشتند بیشتر بود، خرسندی، رضایت و احساس آرامش و راحتی آن‌ها به طور کلی نسبت به زندگی کمتر بود.

“تونی‌آنتونیک” سرپرست محققان این پروژه از دانشگاه میشیگان می‌گوید: تعداد دوستان نزدیک مردان، ارتباط چندانی با احساس شادی و خرسندی آن‌ها از زندگی ندارد.

خانم‌ها از حس مسؤولیت بسیار بیشتری نسبت به دیگران برخوردار بوده و تعهد و التزام بیشتری را در حل مشکلات دیگران برای خود قائل می‌شوند.

این محقق چنین ادامه می‌دهد که این داده‌ها به معنای این نیست که مردان به طور کلی دارای حس همدردی و شفقت نمی‌باشند، این نحوه عمل و بی‌توجهی آنها تا حدی ناشی از این است که فکر می‌کنند رسیدگی و حل مشکلات زندگی دوستانشان در محدوده وظیفه آنان نمی‌گنجد، البته در این زمینه نیز استثنائات زیادی به چشم می‌خورد.

بدین ترتیب و به طور کلی می‌توان گفت که مردان از احساس مسؤولیت کمتری نسبت به دوستانشان برخوردار بوده و از سوی دوستانشان با درخواست‌های کمتری مواجه می‌شوند و معمولاً دوستان صمیمی کمتری دارند، دوستانی که در دوران‌ سخت و در هنگامه مشکلات بتوانند به آن‌ها تکیه کرده و به پشتیبانی آنان دلگرم باشند.

زنان سلامت خود را برای دیگران به خطر می‌اندازند

محققان می‌گویند بسیاری از زنان سلامت خود را به خاطر بهبود زندگی عزیزانشان به خطر می‌اندازند.

دو سوم از زنانی که در مطالعه‌ای توسط “بنیاد قلب بریتانیا” شرکت کردند گفتند که بیشتر، نگران سلامتی خانواده و دوستان خود هستند تا سلامتی خودشان. و یک پنجم از پرسش‌شوندگان که مجموعاً شامل ۱۱۵۴ نفر بود گفتند که اصلاً به فکر سلامت خود نیستند.

روان‌شناسان می‌گویند که این رفتار احتمالاً ریشه‌های ژنتیک دارد و هدف آن اطمینان از تداوم نسل است.

یکی از روان‌شناسان دانشگاه اسکس می‌گوید: “مادرها به خصوص برای فدا کردن خود به خاطر منفعت فرزندانشان پیشتازند. وی افزود: از نقطه نظر علم تکامل، مادرها عمدتاً سرمایه‌گذاری شدیدی در فرزندان خود می‌کنند که اغلب به قیمت سلامتی خودشان تمام می‌شود.

به علاوه انسان عموماً موجود از خود گذشته‌ای است. با توجه به تأکید جامعه نوین بر مراقبت‌های بهداشتی و حفظ سلامتی، انتظار می‌رود اکثر افراد مراقب بستگان، همسر، فرزندان و دوستان خود باشند. اما زنان احتمالاً به خاطر عرف اجتماعی بیشتر نگران عزیزان درجه یک خود می‌باشند.

بنیاد قلب بریتانیا گزارش می‌دهد: “زنان وقتی نوبت به سلامت خودشان می‌رسد می‌توانند بدترین دشمن خود باشند و نیازهای خود را فدای رسیدگی به عزیزانشان کنند.”

این مرکز در ادامه گزارش خود می‌افزاید: واقعیت غم‌انگیزتر این است که هزاران زن از ناراحتی‌های قلبی و گردش خون می‌میرند و این در حالی است که اکثر زنان تصور می‌کنند مردها بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی هستند، غافل از اینکه همین تعداد زن نیز هر ساله در بریتانیا در اثر بیماری قلبی جان می‌بازند.

منبع : zendegionline.ir

تفاوت‌های خانم‌ها و آقایان در روابط دوستانه

تفاوت‌های خانم‌ها و آقایان در روابط دوستانهدر انتخاب عطر صبور باشید

در هنگام خرید عطر دقت کنید و صبور باشید: در صورت عجله کردن، امکان دارد عطری را انتخاب کنید که بعد متوجه شوید رایحه مورد پسندتان را ندارد.

از طرفی احتمال دارد در بعضی از روزها عطری را بپسندید و در روز بعد آن را دوست نداشته باشید یا بلعکس.

هیچ اشکالی ندارد که چندین بار برای بوییدن رایحه‌‌های مختلف به مغازه عطر فروشی بروید یا قبل از خرید، چند روز از نمونه‌‌های رایگان و تبلیغاتی عطری استفاده کنید.

هرگز عجله نکنید. (خصوصا اگر عطر که خریداری می‌‌کنید، گرانقیمت نیز باشد.)

 

فرمول مناسب خود را انتخاب کنید

تنوع محصولات خوشبوکننده بدن خیلی زیاد است و در نتیجه انتخاب مناسب را دشوار می‌‌کند: ادکلن، عطر، روغن‌‌های معطر، لوسیون‌‌ها، دئودورانت‌‌ها و… .

نوع استفاده خود را بشناسید و براساس آن خرید کنید. به عنوان مثال ادکلن برای استفاده روزمره توصیه می‌‌شود.

دئودورانت را به عنوان ضد عرق بعد از استحمام بکار ببرید و برای یک مهمانی شام، بهتر است از عطری با غلظت بیشتر استفاده کنید.

هر پوستی عطر خاص خود را دارد

هیچ عطر خاصی برای افرادی با موهای طلایی، قهوه ای یا مشکی وجود ندارد؛ این نوع پوست است که تفاوت را ایجاد می‌‌کند و به همین دلیل نیز ماندگاری عطر از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

انتخاب عطر همچنین باید براساس نوع شخصیت افراد باشد؛ عطرها در چندین گروه گوناگون دسته‌بندی می‌‌شوند و هر کدام تصویری متمایز را در ذهن تداعی می‌‌کنند: راهی برای مشخص شدن ماهیت واقعی افراد.

تفاوت بین عطر و دئودورانت

هنگامی که صحبت از تفاوت عطر ودئودورانت می‌‌شود، عده‌ای هستند که می‌‌گویند تفاوتی بین این دو وجود ندارد؛ چرا که هر دو به منظور خوشبو شدن بدن و جلوگیری از بوی بد آن تولید شده‌‌اند.

اما تفاوت‌‌های ظریفی بین عطر و دئودورانت وجود دارد.

اگر به ریشه و معنای دو کلمه دقت کنیم تفاوت و اختلاف آن‌‌ها روشن می‌‌شود.

دئودورانت – که در اصل به معنای ضد عرق است – محصولی بهداشتی است که برای اصلاح بوی بدن طراحی شده است و به شکل‌‌های اسپری، رولی، ژل، کرم و… تولید می‌‌شود.

دئودورانت می‌‌تواند منشاء مصنوعی یا طبیعی داشته باشد: به عنوان مثال تالک، پتاسیم آلوم (ترکیبی از پتاسیم و آلومینیوم) و گاه بعضی از گیاهان به شکل خشک شده یا اسانس برای تنظیم عرق؛ البته تعداد گیاهانی که در تولید دئودورانت استفاده می‌‌شوند،‌‌ اندک است واز میان آن‌‌ها می‌‌توان از روغن اسطوخودوس که ضد باکتری و معطر است، نام برد.معادل واژه عطر در کشور فرانسه – زادگاه بسیاری از عطرهای ناب – به معنای تولید شده با دود است.

این واژه ( پرفَم Parfum ) از حدود سال ۱۵۲۸ وارد زبان فرانسه شده است.

عطر اغلب از ترکیب چند ماده معطر کم و بیش ماندگار که به طور طبیعی از یک گیاه، یک حیوان، یک قارچ یا از یک محیط گرفته شده‌‌اند، تولید می‌‌شود.

این مواد معطر گاه برای استفاده روزمره با مواد حلال و ثابت کننده‌‌ها ترکیب می‌‌شوند.

امروزه به دلیل کمیاب بودن برخی از مواد طبیعی معطر که عمدتا منشاء حیوانی دارند (تحت محافظت قرار داشتن یا کم بودن تعداد گونه حیوانی مورد نظر) استفاده از مواد مصنوعی در تهیه عطر بسیار باب شده است.

پایه عطر الکل – که آن هم می‌‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد –  مواد گیاهی و حیوانی است.

از مواد معطر با منشاء حیوانی می‌‌توان از «مشک» نام برد. مواد گیاهی از گل‌‌ها، میوه‌‌ها و هر ماده دیگری با منشاء گیاهی گرفته می‌‌شود.

عطر و دئودورانت هر دو برای معطر کردن به کار می‌‌روند با این تفاوت که عطر معمولا برای لباس استفاده می‌‌شود؛ ولی دئودورانت مستقیما به پوست – به ناحیه‌‌های از بدن که بیشتر عرق تولید می‌‌کنند – زده می‌‌شود.میزان روغن بکار رفته در عطر بین پانزده تا بیست و پنج درصد است که در نتیجه آن ماندگاری بوی عطر بیشتر است.

این میزان در دئودورانت بین شش تا پانزده درصد است که دلیل از بین رفتن بوی آن را بعد از حمام  یا بعد از بیست‌و‌چهار ساعت توجیه می‌‌کند. بنابراین عطر و دئودورانت استفاده مشابه‌ای (خوشبو کردن بدن) با کارایی متفاوت دارند.

علایق خود را بشناسید

رایحه عطرها اغلب برگرفته از یک گل، میوه، چوب و… است. اسانس مورد علاقه خود را بشناسید و براساس نوع پوست، احساسات، خاطرات و شخصیت‌تان دست به انتخاب بزنید.

عطرتان را در مکان مناسب نگهداری کنید

عطر را نباید در مقابل نور و گرما و یا در مکانی که دائما دمای آن تغییر می‌‌کند، قرار داد. همچنین آن را در جایی تاریک و دور از رطوبت نگه دارید.

دمای ایده‌آل برای نگهداری عطر ده درجه سانتیگراد است. در نتیجه دمای یخچال‌‌های خانگی که بین سه تا چهار درجه است نیز می‌‌تواند به مواد طبیعی بکار رفته در عطر آسیب بزند.

از دو یا چند عطر متفاوت استفاده کنید

با گذشت زمان ما به بوها عادت می‌‌کنیم و مغز دیگر آن‌‌ها را تشخیص نمی دهد؛ هر چه میزان و دوز استفاده از عطر را افزایش دهیم، مغز بیشتر به آن رایحه عادت می‌‌کند؛ در نتیجه استفاده بیشتر از عطر بی فایده است.

در عوض دو یا سه عطر متفاوت و مطابق با سلیقه و فعالیت خود انتخاب و به تناوب استفاده کنید.

منبع : zendegionline.ir

تفاوت بین عطر و دئودورانت

تفاوت بین عطر و دئودورانتبیشتر خانم‌ها تا هفته دوم یا سوم بارداری چندان متوجه باردار شدن خود نیستند تا اینکه با انجام تست حاملگی متوجه باردار شدن خود می‌شوند.

از دیدگاه متخصصان تغذیه به محض آن که خانم باردار متوجه بارداری خود می‌شود باید به یکسری نکات تغذیه‌ای مهم توجه نماید.

فرزاد برهمندپور؛ کارشناس ارشد تغذیه و ارتقای سلامت تغذیه مناسب در ماه اول بارداری

یکی از مواد مغذی که می‌تواند در رشد طبیعی جنین موثر باشد و باعث تکامل مطلوب سیستم‌های عصبی در ماه‌های اول بارداری شود، فولات یا اسید فولیک است.

به همین دلیل متخصصان تغذیه معتقدند که از چندین ماه قبل از باردار شدن، خانم‌ها باید مکمل اسید فولیک (فولات) را مصرف نمایند.

به علاوه این که خانم‌ها در ماه اول بارداری و به محض این که متوجه بارداری خود شدند، باید در رژیم غذایی خود مصرف منابع غذایی فولات را افزایش دهند.

فولات در بسیاری از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند مرکبات، سیب زمینی، کلم بروکلی و سبزیجات سبز وجود دارد. به علاوه این که اکثر حبوبات و تخم مرغ هم از منابع غنی فولات هستند.

به همین دلیل توصیه می‌شود که در رژیم غذایی روزانه خانم باردار این مواد غذایی حتما مصرف گردند.

از آنجایی که احساس تهوع و استفراغ و نشانه‌های ویار از ماه اول بارداری ممکن است در برخی از خانم‌ها رایج باشد، مطالعات علمی نشان داده که مصرف مقادیر کافی ویتامینB6  می‌تواند این عارضه را بهبود دهد.

از منابع غذایی غنی ویتامین B6 می‌توان به غلات کامل، ماهی سالمون، کره بادام زمینی، انواع آجیل و خشکبار و موز اشاره کرد.

البته در مورد خانم‌های بارداری که از ماه اول بارداری مبتلا به ویارهای حاملگی شدید می‌باشند، مصرف مکمل ویتامین B6 می‌تواند نقش موثری در سلامت آنها داشته باشد.

میوه‌ها به عنوان مواد غذایی مطلوبی برای ماه اول بارداری می‌توانند مورد مصرف واقع شوند.

 

به خاطر این که غنی از ویتامین‌ها، آب، آنتی اکسیدان‌ها و فیبر مورد نیاز برای بدن خانم‌های باردار می‌باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود که روزانه حداقل ۳ نوع میوه استفاده شود.

در صورتی که خانم باردار در ماه اول بارداری مشکل گوارشی نداشته باشد، یکی از توصیه‌های تغذیه ای مفید برای او مصرف شیر و لبنیات می‌باشد.

چون که لبنیات، غنی از پروتئین، ویتامین‌ها، کلسیم، آب، چربی‌های سالم، اسید فولیک و ویتامین D می‌باشد. یک خانم باردار باید ماست، پنیر و یک لیوان شیر را روزانه استفاده نماید.

توصیه می‌شود که از ماه اول بارداری، خانم باردار از منابع غذایی آهن دار به مقدار کفایت استفاده نماید.

منابع گوشتی از جمله منابع غنی از آهن می‌باشند، که با توجه به تحمل بدنی، خانم باردار می‌تواند از ماه اول بارداری این مواد گوشتی را به طور متنوع در رژیم غذایی خود استفاده نماید.

تقریبا خانم‌های باردار همه انواع گوشت‌ها را در ماه اول بارداری می‌توانند استفاده نمایند.

اما در مورد مصرف ماهی به خصوص ماهی دریاهای آزاد و یا انواع ماهی‌هایی که تاکنون استفاده نکرده‌اند باید محتاط باشند، چون که این ماهی‌ها می‌توانند باعث بروز واکنش‌های آلرژیک و مشکلات گوارشی شوند.

از آنجایی که خانم باردار بلافاصله در ماه اول بارداری شروع به گرفتن وزن نمی‌کند، به همین دلیل لازم نیست که زیاد غذا بخورد و یا این که به سمت مصرف مواد غذایی شیرین و کربوهیدراته سوق پیدا نماید.

چون که این مواد غذایی می‌توانند باعث چاقی مضاعف در او شوند.

بنابراین متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از ماه اول بارداری خانم‌ها می‌توانند از طریق مصرف میوه‌های تازه و یا آب میوه‌های تازه به همراه پنکیک و شیرینی‌های تازه میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری مازاد بر نیاز بدنشان را تامین نمایند.

تغذیه مناسب در ماه دوم بارداری

ماه دوم بارداری از جمله ماه‌هایی است که همه افراد خانواده از باردار شدن یک خانم اطلاع می‌یابند.

مساله مهم در این ماه، شروع شدن ویار به صورت تهوع‌های صبحگاهی می‌باشد که ممکن است در برخی از خانم‌ها در پایان سه ماهه اول بارداری بهبود یابد و در برخی این حالت تا نزدیکی ماه‌های آخر ادامه می‌یابد.

ممکن است خانم باردار به دلیل تهوع‌های صبحگاهی که از ماه دوم بارداری شروع می‌شود، نتواند مواد غذایی را به مقدار کفایت مصرف نماید.

به همین دلیل توجه به دریافت مواد غذایی مکفی در این ماه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ضمن ماه دوم بارداری مقارن با شروع تکامل سیستم‌های عصبی در جنین می‌باشد که در این زمینه دریافت برخی مواد غذایی که منبع غنی از مواد مغذی مانند اسیدفولیک باشند از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که خانم باردار در ماه دوم بارداری باید سعی کند میوه‌ها و سبزی‌های تازه بیشتری مصرف نماید. به علاوه این که در مصرف مواد غذایی منجمد باید محتاط بوده و این مواد غذایی را کمتر مصرف کند.

 

در رژیم غذایی خانم باردار از ماه دوم بارداری مصرف مواد پروتئینی (مانند مواد گوشتی) باید بیشتر باشد تا به این صورت عضلات جنین قوی‌تر شود.

در ضمن مصرف مواد غذایی نشاسته ای به جای مواد قندی باید در ماه دوم بارداری بیشتر باشد تا به این وسیله انرژی مازاد بر نیاز برای رشد و نمو جنین تامین گردد.

تغذیه مناسب در ماه سوم بارداری

برخی مشکلات موجود در مادر باردار مانند تهوع، بی خوابی یا گرسنگی می‌توانند در این ماه همچنان موجود باشند یا این که در برخی از مادران این مشکلات تا حد زیادی مرتفع می‌شوند.

البته با توجه به رشد و تکامل سریع جنین در این ماه و افزایش تدریجی وزن مادر از یک سو و مشکلات خاص دیگری که در این ماه برای مادر به وجود می‌آیند مانند کج خلقی، عدم تمایل به مصرف برخی مواد غذایی، ضروری است که به برخی توصیه‌ها و نکات تغذیه ای توجه بیشتری شود.

ممکن است در این ماه حس خستگی و بی حالی در مادر باردار بروز نماید. به همین دلیل برخی متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که ویتامین B6 برای کاهش این عوارض و بهبود خلق و خو در مادر استفاده شود.

از منابع غنی از ویتامین B6 می‌توان به مرکبات، تخم مرغ و سبزیجات با برگ سبز اشاره کرد. در طی ماه سوم بارداری، ضروری است که انواع میوه‌های رنگی برای تامین آب، فیبر،  ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مورد نیاز برای بدن استفاده شود.

افراط در مصرف کربوهیدرات‌های ساده و مواد قندی و شیرین در این ماه برای مادران باردار به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

البته از آنجایی که ممکن است برخی از مادران باردار به خاطر ویار حاملگی به سمت مواد غذایی شیرین سوق پیدا کنند، توصیه می‌شود که سعی نمایند در وعده‌های غذایی اصلی و میان‌وعده‌های خود به سمت مواد غذایی کربوهیدراته کمپلکس با طعم شیرین مانند نان‌های سبوس دار، برنج قهوه ای و سیب زمینی سوق پیدا نمایند.

در ماه سوم بارداری باید به مصرف مواد غذایی مانند مواد گوشتی، چغندر، جوی دوسر، ماهی تن وحبوبات برای تامین آهن و مرکبات، سیب زمینی، کلم بروکلی، تخم مرغ و سبزیجات برای تامین فولات مورد نیاز بدن توجه ویژه ای شود.

به علاوه این که در ماه سوم بارداری باید روزانه مادر باردار دو تا سه لیوان شیر و لبنیات پاستوریزه استفاده نماید.

ادامه دارد…

منبع : zendegionline.ir

تغذیـه مناسب در سه ماه اول بارداری

تغذیـه مناسب در سه ماه اول بارداریبرای لاغری حتما شما هم انواع تبلیغات درباره قرص ها و رژیم های لاغری را در تلویزیون و سایت های مختلف دیده اید اما این بار یکی از عجیب ترین و آسان ترین روش ها درباره لاغری را با هم می خوانیم که بر پایه تحقیقات معتبر علمی بنا شده است , روشی به نام پیوند مدفوع

میلیون ها نفر از مردم، در حال مبارزه با اضافه وزن هستند و علی رغم تلاش های فراوان و ورزش، موفق به کاهش وزن نمی شوند. به تازگی دانشمندان متوجه شده اند که باکتری هایی که تحت عنوان میکروبیوم در بدن ما زندگی می کنند ممکن است در کاهش یا افزایش وزن مؤثر باشند.

بررسی های آزمایشگاهی

دانشمندان با بررسی دو موش آزمایشگاهی عاری از میکروب، مطالعه جذابی را انجام داده اند. به یکی از موش ها، باکتری های روده یک فرد لاغر و به دیگری، باکتری های روده یک فرد چاق را داده اند. سپس آن ها را با مقدار غذایی به میزان یکسان، تغذیه کردند و اتفاق جالبی رخ داد؛ موشی که از یک فرد لاغر، باکتری دریافت کرده بود لاغر ماند و موشی که از یک فرد چاق باکتری دریافت کرده بود چاق شد!

علت تفاوت وزن در دوقلوها

با بررسی و تجزیه تحلیل باکتری های روده دوقلوهای چاق و لاغر مشخص شد که افراد لاغر، انواع مختلف باکتری ها را نسبت به افراد چاق دارند. و در یک مورد، که به طور گسترده ای موردبحث قرار گرفت، خانمی بود که هرگز با مشکل اضافه وزن مواجه نشده بود ولی پس از پیوند مدفوع از دختر نوجوان خود که مبتلابه چاقی بود، دچار اضافه وزنی حدود ۳۰ پوند (۱۴ کیلوگرم) شد.

تغییر باکتری های روده با کپسول مدفوع

در حال حاضر این پرسش مطرح می شود که آیا تغییر باکتری های روده فرد، می تواند باعث تغییر وزن، شود یا خیر؟ الاین یو (Elaine W. Yu متخصص غدد بیمارستان جنرال ماساچوست در بوستون (Massachusetts General Hospital) در حال تحقیق در مورد این موضوع است که آیا می توان با دادن کپسولی به افراد چاق که حاوی باکتری های خشک و منجمد شده مدفوع افراد لاغر است، به کاهش وزن آن ها کمک کرد. به گفته وی مطالعات انسانی کمی در این زمینه انجام شده است.

پیوند میکروبی مدفوع (FMT)

چند سال پیش، یک مطالعه منتشرشده در مورد پیوند میکروبی مدفوع (FMT) انجام شد. در این مطالعه، ۱۸ بیمار انتخاب شدند و به صورت تصادفی، گروهی از آنها تحت پیوند میکروبی مدفوع قرار گرفتند و به گروه دیگر پلاسبو (دارونما) داده شد؛ یعنی باکتری های مدفوع خودشان را دریافت کردند. سپس تغییرات حساسیت به انسولین در آنها بررسی شد و مشخص شد، در بیمارانی که FMT را از اهداکنندگان لاغر دریافت کرده بودند حساسیت به انسولین، بهبود یافت.

تغییر در سوخت وساز بدن

تحقیقات دیگری نیز در انسان ها و حیوانات انجام شده است که در آن ها این مسئله موردبررسی قرارگرفته که چه اتفاقی برای متابولیسم بدن (سوخت وساز) می افتد وقتی که فرد، یک دوره کوتاهی آنتی بیوتیک مصرف کرده است؟ ولی ازنظر کار آزمایی بالینی تصادفی سازی شده در انسان، با در نظر گرفتن وزن به عنوان نتیجه، مطالعات زیادی در این زمینه انجام نشده بود.

بررسی شواهد

به بیان دکتر YU شواهد غیرمستقیم بسیاری در مورد ارتباط بین باکتری های روده و وزن بدن وجود دارد. به عنوان مثال، ما در حال حاضر می دانیم که تفاوت زیادی بین باکتری های روده ای انسان ها و حیوانات چاق با انسان ها و حیوانات لاغر وجود دارد.

شواهد دیگری نیز وجود دارد؛ مثلاً در یک محیط آزمایشی، به موش های عاری از باکتری، مقدار زیادی غذا داده شد و مشاهده شد که علی رغم اینکه آن ها نسبت به گروه کنترل که غذای کمتری دریافت کرده بودند، در برابر چاقی مقاوم بوده و چاق نمی شوند! و دلیل این مسئله افزایش سوخت وساز بدنشان بوده که احتمالاً به علت فقدان باکتری های روده ای است.

تأثیر مصرف آنتی بیوتیک ها در بروز چاقی

شواهد دیگری نشان می دهد که دریافت آنتی بیوتیک ها در اوایل زندگی، چه در انسان ها و چه در حیوانات، با اضافه وزن در مراحل بعدی زندگی ارتباط دارد. اما در علم، برای ایجاد یک رابطه روشن و علی بین میکروب ها و بیماری ها، ما مجبوریم یک میکروب را از موجود زنده ای به موجود زنده دیگر انتقال دهیم و سپس ببینیم که آیا این میکروب، بیماری زا است یا ضد بیماری است که این مسئله ممکن است عواقبی نیز داشته باشد مثلاً خطر انتقال عفونت از فردی به فرد دیگر، که باید در انجام این آزمایشات احتیاط کرد.

درمان بیماری های مختلف با پیوند مدفوع

مطالعه به این صورت انجام می شود که ما افراد چاقی را انتخاب می کنیم که برخی از بی نظمی های متابولیک مانند مقاومت علیه انسولین را دارند و سپس به آن ها نمونه FMT افراد لاغر را داده و بعد، تغییرات وزن و متابولیسمشان را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

این روش، غیر از درمان چاقی، می تواند برای درمان بیماری های مختلفی مانند بیماری های التهابی روده (IBD) و یک نوع اسهال به نام C diff نیز به کار رود.

حال یک تجربه ی واقعی را درباره این روش برای لاغری با هم مرور می کنیم :

«لارا تامپسون»، ۲۶ ساله بود که زندگی اش عوض شد. در ابتدای سال ۲۰۰۸، او مقیم «رُد آیلند» بود و در یک پژوهشکده پیشگیری از ایدز کار می کرد که ناگهان دچار بیماری اسهال و استفراغ شد.

او در ابتدا فکر کرد که دستگاه گوارشش دچار عفونت ویروسی شده یا نظم دستگاه گوارشش به خاطر استرس به هم ریخته و بنابراین تصور نمی کرد که مشکل اش، بیش از چند روز ادامه پیدا کند.

اما این طور نشد و لارا در عرض سه هفته، بین ۷ تا ۹ کیلوگرم از وزنش کم شد. به خاطر اسهال شدید، مجبور بود هر آن که احساس دفع به او دست می داد به دستشویی برود و نمی توانست سر کارش برود.

وقتی او با یک پزشک مشورت کرد متوجه شد که مشکل اش چیزی بیشتر از یک عفونت ساده ویروسی است. معلوم شد که دستگاه گوارش او با یک باکتری به نام کلستردیوم دیفیشیل Clostridium difficile آلوده شده است. به خاطر وجود مقاومت آنتی بیوتیکی، درمان عفونت با این باکتری دشوار است.

پزشکان، نخست او را با مترونیدازول درمان کردند که آثار جانبی نامطلوبی مثل تهوع و تشدید سردرد میگرنی را در لارا در پی داشت و منجر به درمان او نشد. داروی بعدی که برای تجویز شد، ونکومایسین بود که یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف به حساب می آید. این آنتی بیوتیک هم مؤثر نشد و درمان با ونکومایسین باعث شد که عفونت قارچی هم بگیرد.

اوضاع برای لارا بدتر می شد و مسئولان محل کار او، از آنجا که می ترسیدند او عفونت را به بیماران حساس مبتلا به ایدز منتقل کند و شرایط این بیماران را بحرانی کند، از او خواستند که در محل کار حاضر نشود.

چندین ماه، اوضاع به همین روال ادامه یافت، انواع رژیم های دارویی برای لارا تجویز می شد و هیچ کدام موثر واقع نمی شدند، موهای لارا شروع به ریزش کرد و عضلاتش تحلیل رفتند. تا تابستان سال بعد او ۱۸ کیلوگرم از وزنش را از دست داده بود و ناامید شده بود.

اینجا بود که او در اینترنت دنبال درمان های جایگزین جستجو کرد تا اینکه به توضیحاتی در مورد یک شیوه درمانی خاض برخورد که در آن از هیچ دارویی استفاده نمی شد. این درمان عجیب، عبارت بود از «پیوند مدفوع»! بله! اشتباه نخواندید: پیوند مدفوع یعنی قرار دادن مدفوع صاف و رقیق شده فردی با روده سالم در روده بزرگ یک بیمار!

این کار به این منظور انجام می شود که کلونی یا جمعیت باکتریایی یک بیمار با یک کلونی تازه و متفاوت جایگزین شود.

لارا در این زمان چیزی برای از دست دادن نداشت و می خواست این درمان را امتحان کند. در این زمان او تقریبا بیشتر اوقات خود را در دستشویی می گذارند، گریه می کرد و دچار مشکل روحی شده بود.

او از چیزهایی که پیدا کرده بود، پرینت گرفت و پزشکی را پیدا کرد که آشنا باین شیوه درمانی بود. این پزشک «کالین کلی»، یک متخصص بیماری های دستگاه گوارش بود.

در اواخر اکتبر سال ۲۰۰۸، پیوند مدفوع به صورت سرپایی روی لارا انجام شد. مثل یک کولونوسکوپی، لارا قبل از پیوند، داروهای ملینی استفاده کرد که روده اش را پاک کرد. دوست پسر لارا هم دهنده مدفوع شد!

تنها در عرض دو ساعت بعد از پیوند مدفوع، لارا حس کرد که بهتر شده است و با گذشت سه سال از این پیوند، دیگر او دچار عفونت مجدد با کلستردیوم دیفیشیل نشده است.

روده بزرگ همه ما مملو از باکتری هایی است که با ما همزیستی دارند و بیماری زا نیستند، این باکتری های عرصه را برای رشد باکتری های بیماری زا تنگ می کنند. این جمعیت باکتریایی سودمند که به آنها فلورای نرمال روده بزرگ هم گفته می شود، تا زمانی که ترکیب طبیعی خود را داشته باشند، باعث مقاومت ما نسبت به عفونت با باکتری های مثل کلستردیوم می شوند. اما هر زمان که به عللی این ترکیب طبیعی به هم بخورد، روده ما مستعد بیمار شدن با باکتری های بیماری زا می شود.

اینجاست که «پیوند مدفوع» معنی پیدا می کند. دهنده نمونه مدفوع بهتر است یک آشنای نزدیک بیمار باشد، مدفوع صاف شده حاوی فلور میکروبی دهنده است که می توان آن را به شخص انما کرد یا با یک لوله بینی-معده وارد روده باریک شخص کرد.

البته پیوند مدفوع علاوه بر کاربرد درمانی در عفونت روده با کلستریدیوم در درمان بیماری کولیت اولسراتیو که شکلی از بیماری التهابی روده است، هم کاربرد پیدا کرده است.

دکتر الکساندر کروتس، یکی از پزشکانی است که تحقیقات زیادی در زمینه پیوند مدفوع انجام داده است

صحبت از باکتری ها مفید کردیم، آیا راهی نیست که بتوان این باکتری های مفید را به شکل دیگری به بدن انتقال داد؟ آیا فقط بیماران در موارد خاص باید به استفاده از باکتری های مفید روده ای فکر کنند؟

در اینجا لازم است، شما را با اصطلاحی به نام «پروبیوتیک» آشنا کنم، احتمال دارد که شما تبلیغات ماست های پروبیوتیک را دیده باشید و این اصطلاح قبلا به گوشتان خورده باشد.

پروبیوتیک ها، مکمل های غذایی هستند که حاوی میکروب های زنده ای سودمندی هستند که باعث تغییر مطلوب در توازن میکروبی روده می شوند.

فواید استفاده از پروبیوتیک ها متعدد هستند: جلوگیری از رشد باکتری های زیان آور – کاهش کلسترول خون – کاهش مشکلات گوارشی افرادی که نمی توانند قند شیر را تحمل کنند- جلوگیری از سرطان روده – افزایش قدرت پاسخگویی دستگاه ایمنی به تحریکات خارجی، تولید ریزمغذی ها و …

لارا تنها بیماری نیست که تحت این پیوند خاص قرار گرفته است. در حال حاضر شماری از پزشکان و بیماران تلاش دارند که پژوهش های بیشتری در مورد پیوند مدفوع انجام دهند و این شیوه درمانی را استاندارد کنند.

اما جا انداختن این شیوه درمانی چندان ساده نیست و در حال حاضر درمانی است که توسط متخصصان بیماری های دستگاه گوارش فقط در مراکز درمانی خاص و برای بیمارانی که مسئله را درک می کنند، انجام می شود.

برای اینکه پیوند مدفوع از سوی جمعیت بیشتری مورد پذیرش قرار بگیرد، باید پژوهش های بالینی بیشتری صورت بگیرد تا نتایج درمانی دریافت کنندگان پیوند مدفوع با کسانی که بدون پیوند، درمان می شوند، مورد مقایسه قرار بگیرند. البته نخست باید سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز شروع این پژوهش ها را بدهد و از آنجا که این سازمان به صورت معمول فقط داروها، دستگاه ها و فراورده های زیستی و بافتی را مورد بررسی قرار می دهند، ممکن است پیوند مدفوع با هیچ یک از قوانین فعلی این سازمان همخوان نباشد.

منابع: wired و zistamooz و ویکی پدیا و drsosha

منبع : aftabir.com

عجیب ترین و آسان ترین روش لاغری

عجیب ترین و آسان ترین روش لاغرییکی از داروهای پرکاربرد برای لاغری و چربی سوزی, قرص ال کارنیتین است بسیاری از مخاطبان درباره فواید, عوارض, و قیمت چربی سوز ال کارنیتین از ما می پرسند در مقاله ی زیر ابتدا به معرفی قرص ال کارنیتین می پردازیم و در ادامه نظر متخصصان حوزه ی سلامت و تغذیه را درباره ی آن بررسی می کنیم و در انتها به روزترین قیمت قرص ال کارنیتین را ذکر می کنیم

ال کارنیتین (L-carnitine)

کارنیتین Carnitine یا ال-کارنیتین (L-carnitine) از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته های چربی می شود. این ماده موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری می شود.

کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می شود و در برخی مواد غذایی مانند گوشت، گوشت طیور، ماهی، و برخی از فراورده های لبنی وجود دارد.کارنیتین نوعی مکمل غذایی است.

وظیفه اصلی کارنیتین در بدن کمک به سوخت و ساز وتبدیل غذا به انرژی می باشد.

کارنیتین این عمل را از طریق انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به داخل میتوکندری ها جهت بتااکسیداسیون آن ها انجام می دهد. از طرف دیگر مصرف چربی ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات گردیده و با حفظ ذخایر گلیکوژن به تأخیر در بروز خستگی ورزش کار می انجامد. میتوکندری را می توان موتورخانه یاخته های بدن دانست. در واقع انرژی مورد نیاز بدن در این بخش از یاخته ها تولید می شود.

کارنیتین یک ترکیب چهار تایی آمونیوم است که از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده است. در سلولهای زنده نقش آن فرستادن اسیدهای چرب از سیتوسل به میتوکندری در طی فرایند تفکیک چربی (یا چربی های مورد نیاز) برای سوختن است که انرژی آزاد کنند. در بدن، در کبد و کلیه ها تولید شده و در عضلات اسکلتی ، قلب ، مغز و اسپرم ذخیره شده است.

معمولا ، بدن همه کارنیتینی که به آن نیاز دارد را می تواند بسازد. با این حال ، برخی از افراد ممکن است دچار کمبود کارنیتین شوند زیرا بدن آنها نمی تواند به اندازه کافی کارنیتین بسازد و یا آن را به بافت ها برای استفاده انتقال بدهد. برخی از شرایط دیگر مانند آنژین ، همچنین مصرف برخی از داروها می تواند باعث کمبود کارنیتین در بدن شود.

برخی از شواهد نشان می دهد که میزان نیاز به ال-کارنیتین در دوران کودکی و همچنین در زمان های خاصی مانند بارداری و شیردهی که میزان نیاز بدن به انرژی افزایش می یابد کمی بالا می رود که این افزایش نیاز موجب به افزایش تولید این ماده غذایی از سوی بدن می شود.

همچنین به نظر می رسد که وجود ال-کارنیتین برای بهبود کارکرد قلب نیاز است. برای نمونه یک پژوهش نشان داده است میزان کارکرد نابهنجار و تپش غیرعادی قلب بعد از ۴۵ هفته مصرف ۴ گرم ال-کارنیتین در روز در بیماران دیابتی که علاوه بر فشار خون بالا از ناراحتی های قلبی و رگی رنج می بردند به میزان زیادی کاهش یافته و بهبود پیدا نموده است.

همچنین پژوهش دیگر نشان داده است که مصرف روزانه ال-کارنیتین در ورزشکاران می تواند حتی تا ۲۵٪ میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی را بالا ببرد. افرادی که از مکمل های ال-کارنیتین استفاده می نمایند بعد از انجام فعالیت های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می شوند. این بررسی همچنان نشان داد که مصرف ال-کارنیتین دو ساعت پیش و پس از دویدن به مسافت ۲۰ کیلومتر موجب بروز خستگی کمتر و بازیابی سریعتر قوای بدنی گردد.

همچنین بررسی ها نشان داده است که مصرف ۱۰۰ میلی گرم ال-کارنیتین به ازای هر کیلو وزن افراد و کودکان تالاسمی ماژور به مدت ۳ ماه موجب کاهش نیاز بدن این افراد به پالایش خون شود.

● منابع تامین

ال کارنیتین در بدن از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین ساخته می شود. سلول های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین های C، B۶ و B۳ (نیاسین) نیاز دارند. اما می توان آن را از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات و آواکادو نیز دریافت کرد.

غذاهای گیاهی منبع خوبی برای این ماده نمی باشند.L – کارنیتین یک دارو هم می باشد و برای درمان بیمارانی به کارمی رود که بدن آنها به اندازه کافی کارنیتین تولید نمی کند. اینک کاربرد آن را به عنوان راهی برای پیشگیری از صدماتی بررسی می کنند که در اثر کاربرد شیمی درمانی به بافت ها وارد می شود.

● موارد مصرف دارویی

کمبود کارنیتین در برنامه های بدنسازی (تقویت عضلانی ) جلوگیری از کرامپ عضلانی در همودیالیز و کمک به بهبود عملکرد قلب.

● میزان مصرف:

برای فرد ۵۰ کیلویی ۱ تا ۳ گرم همراه غذا به صورت قرص و شربت هم وجود دارد. مصرف ایزومر D کارنیتین بسیار محدود و فقط تحت نظز پزشک است.

کارنیتین را طبق دستور پزشک و یا دستور زیر مصرف کنید:

کمبود کارنیتین در افراد بالغ: ۹۹۰ میلی گرم، دو یا سه بار در روز

درمان اثرات مصرف والپروئیک اسید: ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرن در روز در سه یا چهار وعده

● نازایی مردان:

۲ گرم ال کارنیتین به همراه ۱ گرم ال – استیل- کارنیتین در روز

● اثرات جانبی مصرف کارنیتین

مصرف زیاد آن موجب شادی و سرخوشی نسبتاً کمی می شود که می تواند گهگاهی برای پیشرفت وضعیت ذهن و فکر ما مفید باشد. از دیگر اثرات جانبی کارنیتین باید گفت، اگر این ماده بیش از ۳۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف شود، ممکن است بدن فرد، بوی ماهی بگیرد. حالت تهوع، اسهال، استفراغ و سردرد نیز در برخی افراد دیده شده است.

● مقدار مصرف:

ال کارنیتین را معمولا به مقدار ٥٠٠تا ١٠٠٠میلیگرم ٣ بار در روز همراه هر وعده غذایی مصرف می کنند و به سه شکل قرص،کپسول و پودر موجود است.

● مزایای مصرف ال – کارنیتین:

ال کارنیتین دو نوع تاثیر مهم در بدن دارد که یکی اثر چربی سوزی آن است و دیگری اثرات فیزیولوژیکی آن می باشد .

– اثر چربی سوزی

– تا ثیرات بر روی توده استخوان

– اثرات آنتی اکسیدانی

– بهبود بیماری های قلبی:( حملات قلبی، نا رسایی های قلبی، آنژین ها، بیماری عروق محیطی ، لنگی متناوب)

– کمک به بیماران دیابتی

– بهبود عملکرد ورزشکاران استقامتی

– کاهش وزن

– بهبود آلزایمر و بیماری اختلال حافظه

– بیماری های کلیوی و دیالیز

– ناباروری مردان

– بهبود سندروم خستگی مزمن

– بهبود بیماری جنون

– کاهش استرس اکسیداتیو

عوارض جانبی ال- کارنیتین :

مصرف سطوح طبیعی کارنیتین برای شما عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه نخواهد داشت . با این وجود ، شما ممکن است زمانی که آن را مصرف می کنید انرژی بیش از حد داشته باشید ، و اگر شما آن را بعد از ساعت ۴ عصر مصرف کنید ممکن است به اختلال درخواب شب دچار شوید. این اثرات جانبی واقعا دلایل مهمی برای نگرانی در افراد نیستند ، چون آنها اغلب خفیف تا متوسط ، و آسان برای مقابله می باشند.

برخی از عوارض جانبی ال- کارنیتین که تا کنون گزارش شده شامل: استفراغ ، حالت تهوع ، سردرد ، اسهال ، آبریزش بینی ، بی قراری و مشکل خواب می باشند .

برخی از عوارض جانبی جدی ممکن است بالا رفتن میزان سرعت ضربان قلب ، افزایش فشار خون و تب باشند.

● موارد منع مصرف :

اگر فرد دچار کم کاری تیروئید است نباید ال کارنیتین مصرف کند چرا که با کار هورمونهای تیروئید تداخل می کند.

همچنین در افرادی که دیالیز می شوند این ماده منع مصرف دارد.

در افرادی که ال کارنیتین را برای کاهش وزن مصرف می کنند خطر بروز بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa) وجود دارد زیرا ال کارنیتین اشتها را کم می کند و حساسیت فرد به لاغر شدن میتواند نهایتا منجر به بی اشتهایی عصبی شده و سوء تغذیه شدید را به دنبال داشته باشد.

● مواد غذایی که کارنیتین در آنها وجود دارد:

بالاترین غلظت کارنیتین در گوشت قرمز و محصولات لبنی یافت می شوند. سایر منابع طبیعی که کارنیتین در آنها وجود دارد ، شامل: آجیل و دانه ها (به عنوان مثال:، کدو، آفتابگردان، کنجد)، حبوبات (لوبیا ، نخود فرنگی ، عدس، بادام زمینی)، سبزیجات(مارچوبه، چغندر، سیب زمینی، کلم بروکلی، جوانه بروکسل ، سیر، خردل سبز، بامیه، جعفری، کلم پیچ) میوه (موز)، غلات (گندم سیاه، ذرت، ارزن، بلغور جو دوسر، سبوس برنج، گندم، سبوس گندم، جوانه گندم) و گرده عسل .

● اشکال کارنیتین به عنوان مکمل

ال–کارنیتین رایج ترین نوع کارنیتین است و به صورت مکمل در داروخانه ها یافت می شود. فرم های دیگر کارنیتین به نام استیل- ال- کارنیتین و پروپینول – ال – کارنیتین نیز در بعضی موارد توسط پزشک تجویز می شود.

● احتیاط

از مصرف دی-کارنیتین (D-Carnitine) به شدت خودداری کنید چون با فرم طبیعی کارنیتین تداخل دارد و عوارض جانبی متعددی دارد.

مصرف کارنیتین در زنان باردار فقط باید با مشورت با پزشک انجام شود.

اگر بیماری کلیوی و اختلال غده تیروئید دارید، از مصرف کارنیتین خودداری کنید و یا با پزشک مشورت کنید.

اسنوکومارول و وارفارین، که برای کاهش انعقاد خون مصرف می شوند و همچنین هورمون های دارویی تیروئید با ال- کارنیتین تداخل دارد.

نظر متخصصان درباره ی قرص ال کارنیتین

دکتر کوروش جعفریان، متخصص تغذیه:

سال گذشته مطالعه ای در خصوص تأثیر ال کارنیتین بر روند کاهش وزن در دانشگاه تهران انجام شد و نشان داد که اگر کسی روزانه یک میلی گرم از این ترکیب را دریافت کند، بعد از ۳۶۵ روز فقط حدود یک کیلوگرم از وزنش پایین می آید که می شود این وزن را فقط با دو هفته رژیم گرفتن و کاهش ۵۰۰ کالری از رژیم دریافتی روزانه، کم کرد.

افراد عادی نیازی به ال کارنیتین ندارند

دکتر ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه:

استفاده از مکمل ال کارنیتین به صورت دارو تأثیر معنادار و مشخصی روی لاغر شدن نداشته و چربی سوز نیست. در ضمن نیازی هم نیست که افراد عادی این ترکیب را به صورت مکمل دارویی مصرف کنند چون بدن آن را می سازد و استفاده می کند. البته گاهی ممکن است برای چربی سوزی بدن ورزشکاران و افزایش نیرویشان در حین مسابقه از این دارو استفاده کرد که این مسئله شرایط خاص خود را دارد.

سرخود ال کارنیتین نخورید.

دکتر سید علی کشاورز، متخصص تغذیه:

ال کارنیتین به صورت طبیعی در بعضی غذاها مانند انواع گوشت ها وجود دارد و در مواردی برای ورزشکاران تجویز می شود، اما اگر کسی تصور می کند که بدون رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن می تواند ز این دارو استفاده کند، صددرصد در اشتباه است. اگر فرد رژیم غذایی درست و اصولی برای کاهش وزن نداشته در کنارش بخواهد از این دارو هم باشد و مانند همیشه غذا بخورد و به عنوان مکمل چربی سوز استفاده کند، دچار عارضه خواهد شد.

برای لاغری با ال کارنیتین شواهد علمی نداریم.

دکتر هاله دادگستر، متخصص پزشکی ورزشی:

در مقالات و پژوهش هایی که تاکنون انجام شده هیچ مدرک قطعی به دست نیامده است که اگر ال کارنیتین را به عنوان دارو و به صورت خوراکی به فرد بدهیم، لزوماً می توانیم به لاغری او کمک کنیم. وقتی ال کارنیتین به صورت دارو وارد بدن می شود، سطح پلاسمایی آن بالا می رود، در نتیجه انتظار داریم که ال کارنیتین بیشتری وارد سلول شود، اما شواهدی نداریم که نشان دهد این مسئله باعث می شود که چربی بیشتری در سلول های بدن بسوزد و از بین برود.

ال کارینیتین بدون کربوهیدرات اثربخش نیست.

دکتر زهرا علیزاده، متخصص پزشکی- ورزشی:

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

در حال حاضر مصرف ال کارنیتین به صورت خودسرانه با هدف کاهش وزن و چربی سوزی، چه بین افراد عادی و چه میان ورزشکاران به شدت افزایش پیدا کرده است، اما نکته اصلی که همه باید بدانند، این است که اصلاً چربی سوزی این ترکیب، اثبات نشده است. البته ممکن است این دارو به دلایلی دیگر برای گروهی از ورزشکاران تجویز شود، ولی در این صورت نیز بهتر است همراه آن مقداری کربوهیدرات هم مصرف شود تا میزان اسیدهای چربی که به دنبال ورود ال کارنیتین به بدن آزاد می شوند، افزایش پیدا کند.

قیمت قرص ال کارنیتین

هر بسته شامل ۶۰ عدد قرص ۵۰۰ میلی گرم

قیمت هر بسته از ۲۲۰۰۰ تومان تا ۲۶۵۰۰ تومان متغیر است.

منبع : aftabir.com

همه چیز درباره قرص ال کارنیتین

همه چیز درباره قرص ال کارنیتینلاغری آسان دغدغه ی بسیاری از ماست در مقاله ی زیر ابتدا ۷ روش موثر برای لاغری را معرفی می کنیم و در انتها یک ترفند آسان و موثر بر اساس تحقیقات متخصصان تغذیه برای کاهش وزن را بیان می کنیم

در تئوری، شما می‏ توانید با گذراندن ساعت‏ ها در سالن ‏های ورزشی مقداری از کالری را از بین ببرید اما این کار در عمل، اتفاقی واقعی و یا خوشایند نیست، از طرفی چه کسی می‏ خواهد که فقط با برگ‏ های کاهو زندگی کند؟

در عوض این ۷ روش اگر هر روزه به کار گرفته شوند بدون تلاش زیادی به کاهش وزن کمک می‏ کنند.

۱- حرکت دائمی

جیمزلوین پزشک کلینیک مایو در روچستر یک دهه را صرف مطالعه نقش حرکت روزانه یا NEAT (فعالیت ‏های غیرورزشی گرما‏زا در بدن) در سوخت و ساز بدن کرده است. کشف او این است که افرادی که پاهای شان را مرتب تکان می دهند و یا ایستادن را به نشستن ترجیح می ‏دهند و به طور کلی خیلی به اطراف حرکت می ‏کنند روزانه تا ۳۵۰ کالری بیشتر از کسانی که مدام در حالت نشسته هستند، می ‏سوزانند که این مقدار چیزی در حدود ۱۷ کیلوگرم در سال می شود.

۲- اغلب وعده‏های غذایی را زیر ۴۰۰ کالری نگه دارید.

مطالعات بسیاری پیشنهاد می ‏دهند که بین وعده‏های غذایی خود فاصله‏ های مشخصی قرار دهید و حتی‏المقدر همگی را در یک اندازه تنظیم کنید. غذا خوردن در فواصل زمانی مشخص با:

سوزاندن میزان کالری بیشتری بعد از غذا خوردن، واکنش بهتر به انسولین و کمتر بالا رفتن سطح کلسترول خون همراه است.

وقتی شما وعده‏ های غذایی منظمی در طول روز می ‏خورید کمتر احتمال دارد که دچار گرسنگی مفرط و یا پُرخوری شوید.

۳- روزانه ۸ لیوان آب بخورید.

آب تنها یک برطرف کننده عطش نیست، بلکه ممکن است سرعت متابولسیم بدن را هم زیاد کند. محققان آلمانی دریافته ‏اند که نوشیدن ۲ لیوان آب سرد میزان سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد افزایش داده و اثر آن تا ۹۰ دقیقه باقی می ماند؛ یک سوم این افزایش سوخت و ساز ناشی از تلاش بدن برای گرم کردن آب می باشد و بقیه آن ناشی از تلاش بدن برای جذب آب است. موقع آب خوردن هیچ کالری دریافت نمی ‏شود اما کالری‏ ها سوزانده می ‏شوند دُرست برخلاف زمانی که دیگر نوشیدنی های شیرین را می‏ نوشیم و کالری اضافی دریافت و حتی ذخیره می ‏گردد.

افزایش مصرف روزانه آب تا ۸ لیوان به شما کمک می ‏کند تا در طول سال حدود ۵/۳ کیلوگرم کم کنید.

بنابراین سعی کنید قبل از وعده‏های غذایی، میان وعده‏ها و قبل از نوشیدن آب میوه‏ها و مایعات شیرین، یک لیوان آب بنوشید.

۴- بالا و پایین رفتن از پله‏ ها

بالا رفتن از پله‏ ها، یک عمل برای تقویت کردن پاها است. چرا که شما دارید وزن بدن تان را ضد جاذبه زمین به بالا حرکت می ‏دهید. به این ترتیب از هر فرصتی برای این کار استفاده نمایید؛ البته اگر مشکل خاصی مانند کمردرد و زانودرد و … دارید، قبل از آن با پزشک تان مشورت نمایید.

۵- سرعت حرکات تان را کنترل کنید.

قدرت و شدت کارهای روزانه ‏تان را افزایش دهید. از جارو زدن گرفته تا به گردش بردن کودک تان. به عبارتی بهتر است همه کارهای تان را با جنب و جوش بیشتری انجام دهید.

۶- از کیسه خرید خود، به جای دمبل استفاده کنید.

این که از کس دیگری بخواهید که کیسه خرید و یا چمدان شما را حمل کند، فرصت سوزاندن کالری و قوی ‏تر شدن بدن تان را می گیرید. کیسه‏ های خرید خود را به صورت متوازن و یک بسته در هر دست حمل کنید. حتی اگر مجبورید چندین بار طی مسیر کنید؛ ۲ کیسه‏ ی کوچک تر را به جای یک کیسه‏ ی بزرگ حمل کنید؛ در این صورت خودتان می‏ توانید بارتان را جا به جا کنید.

۷- در هر وعده غذایی ۴ گرم فیبر بخورید.

یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‏ تواند دریافت کالری شما را بدون این که احساس کمبود کنید کاهش دهد. در یک مطالعه مشخص شده زنانی که روزانه ۱۳ گرم یا کمتر فیبر دریافت می ‏کنند ممکن است ۵ برابر بیشتر از زنانی که فیبر بیشتری می خورند، دچار افزایش وزن شوند.

فیبر از طریق مکانیزم های زیر موجب کاهش وزن می شود:

۱- سرعت غذا خوردن را کاهش می دهد چون به جویدن بیشتری احتیاج دارد.

۲- سرعت حرکت غذا در طول مدت گوارش را افزایش می ‏دهد.

۳- هورمون ‏های سیری را بالا می ‏برد.

برای دریافت ۲۵ گرم فیبر در روز مطمئن شوید که ۶ وعده یا میان وعده میل می ‏کنید که هر کدام از آن ها حدود ۴ گرم فیبر را شامل می‏ شود.

در میان وعده های تان از میوه استفاده کنید و آن ها را در دسترس تان قرار دهید. به این ترتیب به سادگی فیبر دریافتی شما بالا می ‏رود.

ترفندی فوق العاده آسان برای کاهش وزن

محققان دانشگاه ایالتی آریزونا اعلام کردند تقسیم غذا به قطعات کوچک تر ، سیر کننده تر خواهد بود و کمک مفیدی برای افرادی است که خواهان کاهش وزن خود هستند. این محققان طی تحقیقی جداگانه بر روی انسان ها و موش ها دریافتند تکه های چندتایی غذا، نسبت به یک تکه کامل از همان غذا از سوی انسان ها و موش ها پاداش بیشتری تلقی شده و مقدار بزرگ تری به نظر می آیند. انسان ها و حیوانات از “تعداد” به عنوان راهکاری برای قضاوت مقدار غذا استفاده می کنند – تعداد بیشتر برابر است با مقدار بیشتر. لقمه های کوچک به کاهش وزن کمک می کنند.در یک بررسی که بر روی ۳۰۱ دانشجوی کالج صورت گرفت محققان به آن ها نوعی نان شیرینی به وزن ۸۲ گرم دادند – به نیمی از آن ها

یک نان شیرینی کامل و به نیمی دیگر نان شیرینی دادند که به ۴ قسمت تقسیم شده بود.

۲۰ دقیقه بعد از خوردن شیرینی ها، به هردو گروه ناهار کاملی داده شد و از آن ها خواسته شد تا هر مقدار که مایلند از غذاها بخورند.

نتایج نشان داد دانشجویانی که یک نان شیرینی خوردند(نسبت به کسانی که نان شیرینی را در چهار قسمت خوردند)، کالری بیشتری هم از نان شیرینی و هم از آزمایش غذا دریافت کردند.

“محقق ارشد مطالعه ” Devina Wadhera ” توضیح داد : برش مواد غذایی با کالری بالا به قطعات کوچکتر ممکن است برای افراد رژیمی که می خواهند وعده غذایی آنها سیر کننده تر باشد در حالیکه به حفظ و کنترل ارزش غذایی هم می اندیشند، مفید باشد.”

منبع : aftabir.com

۷ روش آسان برای لاغری

۷ روش آسان برای لاغریپوست انسان از نظر وزن و ناحیه ای که پوشش می دهد یکی از بزرگترین اندام های بدن انسان است پوست از دو لایه شامل درم درونی و اپیدرم بیرونی تشکیل شده و سلامت آن برای بهزیستی کلی انسان حیاتی است مصرف مقدار فراوان آب بخشی مهم از فرآیند سم زدایی پوست را شامل می شود آب به تخلیه سموم از دستگاه گوارش کمک می کند, که از بین بردن مواد شیمیایی مضر را تسریع می کند در ادامه به ذکر برخی از بهترین مواد برای سمزدایی پوست پرداخته ایم بیشتر بخوانید

پوست بزرگترین اندام بدن انسان محسوب می شود و به طور مداوم در تماس با عناصر مختلف قرار دارد. آلاینده ها و گرد و غبار محیط اطراف ما می توانند موجب مسدود شدن منافذ پوست شوند و سمومی که از رژیم غذایی سرچشمه می گیرند می توانند چهره و ظاهر شما را تحت تاثیر قرار دهند.

پوست سه وظیفه اصلی را بر عهده دارد: حفاظت، تنظیم و احساس.

حفاظت نقش اصلی پوست در برابر اثرات مکانیکی و فشار، تغییرات دما، میکروارگانیسم ها، پرتوافشانی و مواد شیمیایی را شامل می شود.

عملکرد تنظیم پوست عناصر فیزیولوژیکی بسیاری شامل دمای بدن، گردش خون پیرامونی، و تعادل مایع را در بر می گیرد.

یک شبکه پیچیده از سلول های عصبی نیز قابلیت احساس را به پوست می بخشند. احساس گرما، سرما، درد و لمس هر کدام دارای گیرنده های عصبی مختلف هستند. این گیرنده ها تغییرات در محیط را تشخیص داده و اطلاعات را به مغز ارسال می کنند.

اهمیت سم زدایی

پوست انسان چیزهای مختلفی از جمله سموم را جذب می کند. سموم از منابع مختلف سرچمشه می گیرند، اما محیط زیست متهم اصلی مواجهه در نظر گرفته می شود. از دیگر موارد می توان به مواد شیمیایی موجود در آب و لوازم آرایشی، عادات غذایی ضعیف و اختلالات هورمونی اشاره کرد.

سمزدایی پوست در نهایت فواید بسیاری را برای شما به ارمغان می آورد. این کار پوست را قادر می سازد تا بدون هیچ مشکلی سه وظیفه اصلی خود را انجام دهد. همچنین، سمزدایی ظاهری تمیزتر و سالم تر به پوست می بخشد و در نتیجه احساس بسیاری بهتری خواهید داشت.

آب

مصرف مقدار فراوان آب بخشی مهم از فرآیند سمزدایی پوست را شامل می شود. آب به تخلیه سموم از دستگاه گوارش کمک می کند، که از بین بردن مواد شیمیایی مضر را تسریع می کند. همچنین، مصرف آب به میزان کافی در روز از خشکی، پوسته پوسته شدن و ریزش پوست پیشگیری می کند.

افزودن یک قاشق چایخوری آب لیمو و نصف قاشق چایخوری عسل به یک لیوان آب و نوشیدن آن هنگام صبح روشی عالی برای حفظ ظاهر سالم پوست است.

فیبر

فیبر یک ماده ضروری برای حفظ سلامت گوارش محسوب می شود. نوعی فیبر به نام سیلیوم هاسک به بدن در خلاص شدن از شر قارچ ها و مخمرها کمک می کند، که از حضور و دفع آنها از طریق پوست جلوگیری می کند. دفع قارچ و مخمر می تواند زمینه ساز شرایط پوستی ناخوشایندی مانند آکنه و راش های پوستی شود.

میزان مصرف توصیه شده روزانه فیبر برای مردان بزرگسال ۳۸ گرم و برای زنان بزرگسال ۲۵ گرم است. لوبیاها، میوه ها، سبزیجات، مغزهای خوراکی و غلات کامل از جمله منابع خوب برای فیبر هستند.

محصولات فاقد مواد شیمیایی

بسیاری از محصولات آرایشی حاوی پارابن ها، یک ماده نگهدارنده مصنوعی، هستند. برخی از محصولات دارویی نیز حاوی مواد شیمیایی هستند. استفاده از پارابن ها در اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی های سلامت در سال ۲۰۱۲ ممنوع اعلام شد.

پروبیوتیک ها

سلامت دستگاه گوارش نقش مهمی در سلامت پوست بدن انسان ایفا می کند. پروبیوتیک ها که اغلب به عنوان باکتری های خوب یا مفید شناخته می شوند، به بهبود سلامت روده انسان کمک می کنند. آنها همچنین در سلامت کلی انسان، از جمله سلامت پوست، نقش دارند.

ماست، کفیر، شکلات تلخ، سوپ میسو، تمپه، و کیمچی از جمله منابع عالی برای پروبیوتیک ها هستند.

عرق

تعریق می تواند در دفع سموم از بدن انسان بسیار موثر باشد. به گفته دکتر جوزف مارکولا، تعریق به دفع سموم کمک می کند، که این شرایط از عملکرد مناسب سیستم ایمنی بدن انسان پشتیبانی کرده و به پیشگیری از بیماری های مرتبط با تجمع بیش از اندازه سموم کمک می کند.

منبع : aftabir.com

مواد موثر برای سم زدایی پوست

مواد موثر برای سم زدایی پوستفندق سرشار از ویتامین‌های A، B۱،B۲، Cو ویتامینE به‌علاوه املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، آهن، گوگرد، منیزیم، روی و پتاسیم است. همچنین در ۱۰۰ گرم مغز فندق۶۰۰ کالری، در ۱۰۰ گرم فندق با پوست ۳۰۰ کالری و در یک عدد آن ۱۰ کالری انرژی نهفته است.فندق سرشار از چربی‌های سالم است: این میوه با اسیدهای چرب اشباع نشده یعنی همان چربی‌های خوب غنی شده است و مصرف آن به کاهش کلسترول LDLو افزایش HDL و در نهایت ترویج سلامت قلب کمک می‌کند. اسیداولئیک موجود در روغن فندق از افزایش کلسترول خون پیشگیری می‌‌کند، قندخون را تنظیم می‌‌کند، آپوپروتئینA-۱را که برای پیشگیری از بروز بیماری‌های عروق سیاهرگ مفید است، افزایش و آپوپروتئینBکه مضر است را کاهش می‌دهد. دیگر اسید چرب مفید در روغن فندق، اسید لینولئیک است که به مقدار زیادی در روغن فندق یافت می‌شود. لینولئیک اسید نقش خیلی مهمی در رشد و سلامت اندام‌‌ها دارد.

منبع غنی از فیبر

مصرف این میوه به‌دلیل محتوای فیبر آن، موجب احساس سیری طولانی‌مدت می‌شود و خود راهی برای جلوگیری از پرخوری و در نتیجه کاهش وزن است.

پشتیبان استخوان

هر وعده مصرف فندق ۳۲ میلی گرم کلسیم به بدن می‌رساند و این خود راهی برای افزایش سلامت استخوان‌ها بخصوص برای کسانی است که از مصرف مواد لبنی اجتناب می‌کنند.

پشتیبانی از پوست

ویتامینEموجود در فندق به مبارزه با علائم پیری مانند لکه‌های تیره و خطوط و چین‌وچروک‌ها می‌رود ضمن اینکه محافظ پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید نیز محسوب می‌شود. مصرف فندق راهی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و جلوگیری از صدمات ناشی از اشعه ماورابنفش است.

منبع مفید منیزیم

مصرف فندق در هر موقع در حدود ۴۶ میلی گرم منیزیم به بدن می‌رساند. مصرف منیزیم با کاهش فشارخون و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط دارد.

ضد سرطان

بتاسیتوسترول، اثر فوق‌العاده‌ای در کاهش کلسترول و پیشگیری از سرطان دارد. همچنین فندق سرشار از ویتامین E است و اگر سرطان قبلا در بدن شکل گرفته باشد، ویتامینEبا سلول‌‌های سرطانی می‌جنگد.

تقویت‌کننده مغز

ویتامینEموجود در فندق خاصیت ضد التهابی دارد و موجب کاهش سطوح استرس و اضطراب و در نتیجه فقط سلامت مغز می‌شود. علاوه بر این، فندق یک منبع خوب از ویتامین‌‌های بB1، B2، و B6 است. این ویتامین‌ها برای حفظ سلامت مغز و خون‌سازی ضروری هستند، مخصوصا برای کودکان در حال رشد.

 

خواص فندق

خواص فندقالتهاب بخشی از فرآیند طبیعی التیام بخشی بدن است در طول یک آسیب دیدگی یا عفونت, بدن مواد شیمیایی آزاد می کند تا با هرگونه ارگانیسم مضری مبارزه کنند این واکنش می تواند باعث قرمزی, گرمی و تورم شود برخی غذاها مانند قند هم می توانند در بدن ایجاد التهاب کنند که این طبیعی است خوردن مقدار زیادی غذای التهاب آور می تواند باعث التهاب مزمن درجه پایین شود چنین التهابی می تواند باعث آسیب های جدی برای سلامت, از جمله بیماری قلبی, دیابت, سرطان و آلرژی ها شود در ادامه بیشتر بخوانید

تحقیقات بسیاری که روی حیوانات انجام شده نشان داده یک برنامه غذایی سرشار از قندهای اضافه شده می تواند منجر به چاقی، مقاومت به انسولین، افزایش نفوذ پذیری روده و التهابِ سطح پایین شود. تحقیقات روی انسان نیز ارتباط بین دریافت قند و التهاب را تایید کرده است.

 

یک تحقیق که روی ۲۹ فرد سالم انجام گرفت نشان داد دریافت تنها ۴۰ گرم قند اضافه شده از یک قوطی نوشابه ۳۷۵ میلی لیتری در روز، می تواند منجر به افزایش التهاب، مقاومت به انسولین و LDL ( کلسترول بد ) شود. این افراد همچنین بیشتر متمایل به افزایش وزن بودند.

در یک تحقیق دیگر که روی افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی انجام شده بود، محققان به این نتیجه رسیدند خوردن روزانه یک قوطی نوشابه به مدت ۶ ماه، منجر به افزایش اسید اوریک که یکی از محرک های التهاب و مقاومت به انسولین است می شود. افرادی که نوشابه رژیمی، شیر یا آب نوشیده بودند هیچ افزایشی در سطح اسید اوریک نداشتند.

مصرف نوشیدنی های قندی می تواند سطح التهاب را به شدت بالا ببرد. به علاوه این التهاب می تواند برای مدت زمان قابل توجهی بالا بماند.

دریافت ۵۰ گرم فروکتوز می تواند تنها در طول ۳۰ دقیقه، نشانگرهای التهابی مانند پروتئین C-reactive را بالا ببرد. بعلاوه سطح پروتئین C-reactive تا دو ساعت بالا می ماند.

علاوه بر قندهای اضافه شده، خوردن مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده نیز با افزایش التهاب در انسان ارتباط دارد.در یک تحقیق مشخص شد، خوردن تنها ۵۰ گرم کربوهیدرات در شکل نان سفید باعث افزایش قند خون و نشانگرهای التهابی می شود.

قندهای اضافه شده چگونه روی بدن تاثیر می گذارند؟

دریافت مقدار زیادی قند اضافه شده و کربوهیدرات تصفیه شده، باعث تغییرات زیادی در بدن می شود و به همین خاطر است که یک برنامه غذایی سرشار از قند می تواند منجر به التهاب مزمن درجه پایین شود.

افزایش تولید محصولات نهایی گلیساسیون پیشرفته: محصولات نهایی گلیساسیون پیشرفته یا ( AGEs ) ترکیبات مضری هستند که هنگام ترکیب پروتئین یا چربی با قند در جریان خون تشکیل می شوند. مقدار زیاد این ترکیبات، موجب استرس اکسیداتیو و التهاب می شوند.

افزایش نفوذ پذیری روده: باکتری ها، سموم و قطعات غیر قابل هضم غذا ساده تر از روده خارج و به جریان خون می پیوندند که به صورت بالقوه باعث بروز التهاب می شود.

افزایش سطح LDL یا کلسترول بد: افزایش سطح کلسترول بد با بالا رفتن مقدار نشانگرهای التهاب ارتباط مستقیم دارد.

افزایش وزن: یک برنامه غذایی سرشار از قند اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند منجر به افزایش وزن شود. وزن اضافی بدن با افزایش التهاب در ارتباط است که دلیل قسمتی از آن مقاومت به انسولین است.

بسیار مهم است این را بدانید که التهاب تنها به خاطر قند اتفاق نمی افتد. دیگر شاخص ها مانند استرس، دارو، سیگار کشیدن و دریافت بیش از حد چربی می توانند منجر به التهاب شود.

قند اضافه شده می تواند منجر به مشکلات سلامتی بلند مدت شود

مطالعاتی که روی انسان انجام شده نشان داده مصرف بالای قندهای اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، چاقی و بیماری های دیگر در ارتباط است.

بیماری قلبی

تحقیقات بسیاری ارتباطی قوی بین دریافت نوشیدنی های قندی و افزایش خطر بیماری قلبی را نشان داده اند. در یک تحقیق جامع که شامل بیش از ۷۵٫۰۰۰ خانم می شد، محققان دریافتند استفاده از برنامه غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند ۹۸ درصد خطر ابتلای به بیماری قلبی را افزایش دهد.

دلیل چنین اتفاقی تاثیر مصرف قند روی فاکتور های خطر بیماری قلبی از جمله افزایش LDL، افزایش فشار خون، چاقی، مقاومت به انسولین و افزایش نشانگرهای التهابی است.

سرطان

تحقیقات بسیاری نشان داده افرادی که مقدار زیادی قند مصرف می کنند، ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به سرطان قرار بگیرند.

یک تحقیق نشان داد وقتی موش ها از یک برنامه غذایی سرشار از قند تغذیه می کنند دچار سرطان سینه می شوند که بعدا در دیگر بخش های بدن نیز پخش می شود.

در یک تحقیق که روی ۳۵٫۰۰۰ خانم انجام شد محققان به این نتیجه رسیدند آنهایی که بیشترین غذا و نوشیدنی قندی را دریافت می کردند در مقایسه با کسانی که برنامه غذایی شان حداقل قند اضافه شده را داشت، دو برابر بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بودند.

با اینکه تحقیقات بیشتری لازم است، اما به نظر می رسد افزایش خطر سرطان با تاثیر التهابی قند در ارتباط باشد. التهاب به وجود آمده به خاطر قند می تواند در بلند مدت به DNA و سلول های بدن آسیب وارد کند. برخی متخصصان بر این باورند که سطح بالای انسولین که می تواند به دلیل مصرف بالای قند باشد، نیز می تواند در رشد سرطان نقش ایفا کند.

دیابت

تحقیقات، افزایش مصرف قندهای اضافه شده را به دیابت نوع ۲ ربط داده اند. در یک آنالیز جامع که شامل بیش از ۳۸٫۰۰۰ نفر

می شد محققان به این نتیجه رسیدند تنها یک نوشیدنی قندی به صورت روزانه، می تواند تا ۱۸ درصد خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. با افزایش فیبر دریافتی می توان جلو افزایش خطر دیابت نوع ۲ را گرفت.

چاقی

چاقی معمولا به عنوان یک بیماری التهابی درجه پایین معرفی می شود. خوردن بیش از حد قندهای اضافه شده منجر به چاقی و اضافه وزن می شود.

متخصصان می گویند برنامه های غذایی مدرن که معمولا سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده و قندهای اضافه شده هستند،

می توانند منجر به عدم تعادل باکتری های روده شوند. این موضوع می تواند به خوبی رشد چاقی را توضیح دهد.

در یک بررسی که از ۸۸ تحقیق انجام شد، محققان پی بردند مصرف بالای نوشابه های قندی با افزایش کالری دریافتی، افزایش وزن بدن و کاهش دریافت مواد مغذی در ارتباط است.

دیگر بیماری ها

مصرف بالای قندهای اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده با افزایش خطر دیگر بیماری ها مانند بیماری های کبدی، بیماری روده التهابی، کاهش قدرت ذهنی، ورم مفاصل و بسیاری دیگر در ارتباط است.

قندهای طبیعی با التهاب در ارتباط نیستند

بسیار مهم است به این نکته اشاره شود که قندهای طبیعی، با قندهای اضافه شده متفاوت هستند. قند اضافه شده از منبعی دیگر گرفته می شود و به غذاها اضافه می شود تا روی طعم و میزان ماندگاریشان تاثیر بگذارد.

قند اضافه شده را بیشتر در غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی ها پیدا می کنید، همچنین قندی که با چای استفاده می کنید نیز قند اضافه شده به حساب می آید. اما قندهای طبیعی هیچ ارتباطی با التهاب ندارند. در واقع بسیاری از غذاها حاوی قندهای طبیعی هستند، از جمله میوه ها و سبزیجات که خاصیت ضد التهابی نیز دارند.

مصرف قندهای طبیعی به هیچ وجه نباید نگران کننده باشد. دلیلش آن است که واکنش بدن به قندهای طبیعی با قندهای اضافه شده کاملا متفاوت است.

قند طبیعی معمولا در قابل غذایی کامل وارد بدن می شود که همراه با دیگر مواد مغدی از جمله فیبر و پروتئین است. اینها باعث

می شوند جذب قند طبیعی بسیار آهسته اتفاق بیفتد. جذب آهسته قند طبیعی باعث می شود قند خون به صورت ناگهانی بالا نرود.

تغییرات سبک زندگی می تواند باعث کاهش التهاب شود

خبر خوب اینکه بعضی تغییرات در سبک زندگی می تواند کمکتان کند سطح التهاب را در بدن کاهش دهید. در ادامه چند تغییر ساده را که می توانید به کمک آن ها التهاب را تا حدود زیادی کاهش دهید، به شما معرفی می کنیم:

محدود کردن غذاهای فرآوری شده و نوشیدنی ها: با کاهش و قطع مصرف این محصولات، می توانید به صورت طبیعی منابع اصلی قندهای اضافه شده را از بین ببرید. این غذاها عبارتند از نوشابه، کیک، کوکی، شیرینی و همچنین نان سفید، پاستا و برنج.

خواندن اطلاعات روی بسته های غذایی: اگر درباره برخی محصولات خاص مطمئن نیستید، خود را عادت بدهید که اطلاعات روی بسته ها را مطالعه کنید. نگاه کنید اگر موادی مانند سسروز، گلوکز، شربت ذرت با فروکتوز بالا، مالتوز و دکستروز در آن محصول بالا بود آن را خریداری نکنید.

کربوهیدرات موجود در غلات کامل را انتخاب کنید: این موارد شامل بلغور جو دو سر، پاستا سبوس دار، برنج قهوه ای و نان سبوس دار می شود. این غذاها سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند که می توانند قند خون را کنترل کنند و در برابر التهاب محافظتتان کنند.

میوه و سبزیجات بیشتری میل کنید: میوه ها و سبزیجات حاوی آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی هستند که می توانند از بدن در برابر التهاب محافظت کنند و سطح آن را نیز کاهش دهند.

مقدار زیادی غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان میل کنید: بشقاب خود را با غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان پر کنید که به صورت طبیعی به کاهش التهاب کمک می کند. این غذاها عبارتند از آجیل ها، دانه ها، ماهی های چرب و روغن زیتون.

فعال بمانید: فعالیت فیزیکی مرتب، شامل تمرینات هوازی و قدرتی، می تواند بدن را در برابر افزایش وزن و التهاب کمک کند.

سطح استرس خود را مدیریت کنید: با استفاده از تکنیک های آرامش بخش، سطح استرس خود را کنترل کنید. ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن نیز می توانند بسیار موثر باشند.

منبع : aftabir.com

ارتباط بین مصرف زیاد قند و التهاب

ارتباط بین مصرف زیاد قند و التهابحتی اگر فوق العاده نگران سلامتی خود باشید, باز هم ممکن است زندگی پر مشغله امروزی باعث شود از دریافت مواد مغذی مورد نیازتان در سه وعده غافل شوید به همین خاطر برخی از کمبود ها نسبت به موارد دیگر شایع تر هستند در این مقاله به بررسی این کمبودهای شایع و راه حل آن ها پرداخته ایم در ادامه بخوانید

اولین کاری که یک پزشک برای ارزیابی سلامت مراجع می کند، چک کردن هر گونه کمبود مواد مغذی است.

 

۱- ویتامین D

اهمیت ویتامین D خیلی بیشتر از داشتن استخوان هایی قوی است. در واقع تحقیقات نشان داده ویتامین D نقشی اساسی در عملکرد ایمنی، مقاومت به انسولین و فشار خون دارد.

کمبود ویتامین D یکی از کمبودهای شایع است، مخصوصا اگر در جایی زندگی کنید که آب و هوای سردی دارد و یا زمان زیادی را بیرون و زیر نور آفتاب نگذرانید. برخی غذاها حاوی ویتامین D هستند، اما اگر کمبود ویتامین داشته باشید مسلما بهتر است از مکمل های ویتامین D استفاده کنید. تحقیقات نشان داده تاثیر گذارترین نوع این مکمل، ویتامین D3 است.

۲- آهن

فقر آهن یکی از کمبودهای قدیمی است که هنوز هم بسیاری گرفتار آن می شوند. معمولا کودکان و خانم های باردار، بیشتر در خطر فقر آهن هستند. در واقع فقر آهن شایع ترین نوع کمبود در سراسر جهان است. آهن جهت ساخت هموگلوبین برای بدن ضروری است و هموگلوبین، در واقع همان چیزی است که خونتان را قرمز می کند. مکمل های آهن ممکن است مشکل ساز شوند چون می توانند باعث ناراحتی گوارشی و حالت تهوع شوند. اما اگر نوعی از مکمل، به نام آهن بیس گلیسینات را استفاده کنید می توانید مطمئن شوید مقدار مناسبی از آهن را جذب بدن می کنید.

۳- منیزیم

منیزیم اخیرا توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده و بی دلیل نیز نیست. این ماده معدنی توسط صدها واکنش بیوشیمیایی در بدن، مورد استفاده قرار می گیرد و در سلامت قلب و رگ های خونی، مغز، استخوان ها، عضلات اسکلتی، ریه ها و پانکراس نقش ایفا می کند. بسیاری از افراد، این ماده معدنی آرامش بخش را برای کنترل استرس و سیستم گوارشی بدن استفاده می کنند.

۴- ویتامین های B

ویتامین های B انواع بسیار زیادی دارد، بنابراین شاید برایتان گیج کننده باشد که کدامشان بیشترین اهمیت را دارد و یا باید از چه ترکیبی استفاده کنید. هر کدام از این ویتامین ها متفاوت است اما همه آنها در کنار یکدیگر، در بدن کار می کنند تا از تولید انرژی و عملکرد عصبی حمایت کنند. استفاده از B کمپلکس می تواند بسیار مناسب باشد چون حاوی هشت نوع ضروری از این ویتامین ها است.

۵- ویتامین K

بسیاری از شما با اهمیت ویتامین هایی مانند ویتامین C، D و حتی E آشنا هستید اما در مورد ویتامین K چه می دانید؟ اگر شما هم مانند دیگران باشید مطمئنا اطلاعات زیادی ندارید. این ویتامین دست کم گرفته شده، برای همه چیز از کشش شریانی و تراکم مواد معدنی استخوان گرفته تا سوخت و ساز اهمیت دارد. استفاده از مکمل ویتامین K با کیفیت می تواند نیازتان به تمام جنبه های این ویتامین را پاسخ دهد.

۶- امگا ۳

جنگ بر سر چربی ها رسما به پایان رسیده. بسیاری از دانشمندان و متخصصان تغذیه هر روز بیشتر به مزایای چربی های فوق العاده موجود در روغن نارگیل، آجیل ها و دانه ها پی می برند. اما از میان تمام چربی های سالمی که باید دریافت کنید اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ از همه مهم تر است. از کیفیت بالای امگا ۳ که می خرید حتما اطمینان حاصل کنید.

منبع : aftabir.com

کمبودهای ویتامین شایع

کمبودهای ویتامین شایعبرخی از تحقیقات نشان داده اند که استفاده از مکمل ها و مینرالهای خاص, به طور قابل توجهی منجر به بهبود حساسیت به انسولین و جلوگیری از علائم خطرناک و خارج از کنترل دیابت خواهد شد یک راه سالم برای کنترل علائم دیابت استفاده از مکمل ها و ویتامین ها است در ادامه بیشتر بخوانید

ویتامین دی: می توان به شکل مکمل یا از طریق فراورده های غذایی مانند شیر سویا، شیر گاو، ماهی، تخم مرغ آن را به دست آورد. ویتامین دی برای کمک به بیماران دیابتی نوع ۱ و ۲ مفید است و منجر به تنظیم تولید انسولین می شود. مصرف این ویتامین برای کاهش علائم افسردگی و بهبود خلق و خوی نیز مفید است.

بیوتین: مصرف این ویتامین در بیماران دیابتی منجربه حفظ سطح انسولین خون می شود و این کار با بهبود سطح گلوکوکیناز آنزیم که مسئول استفاده از گلوکز است صورت می گیرد. آنزیم گلوکوکیناز که در کبد وجود دارد، اغلب در مبتلایان به دیابت بسیار کم است. بیوتین در غذاهایی از قبیل بادام و تخم مرغ به میزان زیاد وجود دارد و مکمل های آن نیز در دسترس هستند.

منیزیم: افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ اغلب دارای مشکلاتی در حفظ طبیعی سطح منیزیم به دلیل افزایش قند خون هستند. این یک مشکل جدی است چرا که منیزیم موجود در غذاهایی مثل حبوبات و آجیل، سبزیجات، برنج قهوه ای و نان گندم کامل نقش مهمی در پردازش موثر کربوهیدرات ها ایفا می کند. هنگامی که سطح منیزیم کم است، مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به عوارض خطرناک دیابت افزایش می یابد.

زینک: روی مانند منیزیم، زمانی که سطح قند خون بالا می رود، از طریق ادرار از بدن دفع می شود و این خطر ابتلا به کاهش سطح روی را در افراد مبتلا به دیابت بالا می برد. روی نقش مهمی را در تولید انسولین دارد و هنگامی که سطح آن کاهش می یابد، قند خون می تواند خارج از کنترل بالا برود و عوارض جدی دیابت را افزایش دهد. به همین دلیل پزشکان اغلب توصیه به مصرف روی به صورت مکمل یا از طریق مواد غذایی مانند لوبیا، آجیل، دانه ها و سویا، به بیماران دیابتی می کنند.

آلفالیپوئیک اسید: اسید آلفا لیپوئیک که به عنوانALAشناخته می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که به گفته محققان کلینیک مایو به کنترل علائم نوروپاتی دیابتی کمک می کند؛ عارضه عصبی که بسیار جدی است و می توان تاثیر عمده ای بر وضعیت سلامت بیماران دیابتی بگذارد و حتی منجر به قطع عضو شود. اسید آلفا لیپوئیک برای کمک به نگهداری سطح انسولین و کنترل قند خون مهم است و به طور طبیعی در غذاهایی مانند مخمرها، جگر، اسفناج، کلم بروکلی، سیب زمینی و … یافت می شود. مصرف مکمل های این آنتی اکسیدان نیز امکان پذیر است.

گامالیپوئیک اسید: مانند اسید آلفا لیپوئیک، گامالیپوئیک اسید یاGLAنیز یک آنتی اکسیدان قوی است که به گفته کارشناسان مصرف آن در دیابتی ها برای بالابردن عملکرد اعصاب آسیب دیده توسط نوروپاتی دیابتی توصیه می شود. علائم وسیع نوروپاتی دیابتی شامل بی حسی اندام، مشکلات گوارشی، مسائل ادراری و حتی اختلال در عملکرد قلب است. با این حالGLAبه صورت مکمل در دسترس است و از طریق غذاهایی مانند روغن گل پامچال، روغن گل گاوزبان و روغن دانه های توت می توان آن را به دست آورد.

کارنیتین: یکی از خطرناک ترین شرایط مرتبط با دیابت، کتواسیدوز دیابتی است یعنی زمانی که بدن نتواند به درستی انسولین تولید کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن شروع به استفاده از چربی ها به عنوان سوخت می کند و این فرایند اگر درمان نشود، می تواند حتی کشنده باشد. کارنیتین یک اسید آمینه موجود در غذاهایی از قبیل گوشت قرمز، غذاهای دریایی، مرغ و محصولات لبنی است که به جلوگیری از کتواسیدوز دیابتی کمک می کند. مصرف کارنیتین باعث جلوگیری از استفاده از چربی ها برای تولید انرژی و جلوگیری از وارد شدن اسیدهای خطرناک به جریان خون می شود.

کروم: کارشناسان ادعا می کنند کروم تاثیرات مثبتی بر دیابت نوع ۱ و دو دارد. هنگامی که سطح کروم در حالت طبیعی است، تحمل گلوکز، کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید به راحتی امکان پذیر است. ضمن این که این حالت منجر به افزایش سطح اچ دی ال یا کلسترول خوب خون نیز می شود. کروم را می توان از طریق مصرف مکمل ها یا استفاده از منابع غذایی مانند پنیرها، نان گندم کامل، انواع ادویه به دست آورد./

منبع : aftabir.com

ویتامین ها و مواد معدنی ضد دیابت

ویتامین ها و مواد معدنی ضد دیابتکبد در این میان یکی از مهمترین غدد بدن است که وظیفه زدودن سموم از شر مواد مضر مانند الکل, مواد مخدر و را دارد ضمن این که قند ذخیره شده در بدن را به قند قابل استفاده تبدیل می کند, سلول های قرمز خون قدیمی را از بین می برد, میزان اسیدهای آمینه خون را تنظیم می کند, و منجر به ذخیره آهن و پردازش هموگلوبین خون در بدن می شود در ادامه به ذکر مواد غذایی پرداخته ایم که موجب سلامتی کبد می شوند در ادامه بخوانید

اگرچه سموم مختلف از طرق مختلف می توانند وارد بدن شده و بر اندام های حیاتی تاثیر بگذارند اما انتخاب های آگاهانه برخی مواد غذایی اثر برعکس و خاصیت سم زدایی شگفت انگیز دارد.در این میان برخی مواد غذایی اثر شگفت انگیزی برای حفظ سلامت این ارگان کلیدی بدن دارند:

سیر: یکی از سالم ترین مواد غذایی روی این سیاره است و نقش مهمی در از بین بردن سموم بدن و حفظ سلامت کبد دارد. سیر سرشار از سلنیوم است؛ ماده معدنی که مسئول افزایش آنتی اکسیدان ها در بد است. سیر همچینن غنی از یک نوع اسید آمینه به نام آرژینین است که منجر به آرامش عروق خونی شده و فشار روی کبد را کاهش می دهد. سیر منبع خوبی از ویتامین ب ۶ است که خاصیت ضد التهابی دارد. ویتامین سی موجود در سیر مسئول محافظت از بدن در برابر اکسیداسیون و آسیب سلولی است.

روغن زیتون: تا زمانی که مصرف این نوع روغن در حد اعتدال باشد، یک منبع غذایی مفید برای از بین بردن سموم مضر بدن محسوب می شود. در واقع این نوع روغن به همراه روغن کنف، و بذر کتان پشتیبان های عالی برای کبد برای از بین بردن سموم مضر بدن هستند.

سبزیجات تیره رنگ: این نوع سبزیجات خنثی کننده فلزات سنگین هستند و اثرات مواد شیمیایی و آفت کش ها که ممکن است در مواد غذایی وجود داشته باشد را کاهش می دهند. سبزیجات تیره رنگ به طور طبیعی تصفیه کننده خون هستند و منجر به افزایش کارایی کبد نیز می شوند.

چای سبز: غنی از آنتی اکسیدان ها به خصوص کاتچین است و به محافظت از بدن در برابر سموم و افزایش عملکرد کبد کمک می کند.

گریپ فروت: سرشار از ویتامین سی و حاوی گلوتاتیون است. گلوتاتیون به رشد و ترمیم بافت ها و تولید مواد شیمیایی و پروتئین در بدن کمک می کند. این ماده همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. گریپ فروت همچنین سرشار از ویتامین ث و آنتی اکسیدان است که به بالا رفتن تولید آنزیم های تمیز کننده کبدی و افزایش روند پاکسازی طبیعی کبد منجر می شود.

گردو: مانند سیر حاوی آرژینین است. گردو منبع خوبی از گلوتاتیون، اسیدهای چرب امگا ۳، آنتی اکسیدان ها و چربی های غیر اشباع نیز محسوب می شود. گلوتاتیون و اسیدهای چرب به حفظ عملکرد کبد کمک می کنند.

سیب: غنی از پکتین است؛ ماده ای که برای حفاظت از بدن و حذف سموم از دستگاه گوارش ضروری به نظر می رسد.

زردچوبه: حاوی ماده فعالی به نام کورکممین است؛ نوعی آنتی اکسیدان که اثرات ضد التهابی دارد و همچنین باعث تولید صفرا می شود، جریان خون را افزایش می دهد و به عنوان تصفیه کننده کبد عمل می کند.

لیمو: نوشیدن یک لیوان آب لیمو باعث تحریک عملکرد کبد می شود و البته این کار با معده خالی توصیه می شود. لیمو سرشار از ویتامین سی و آنتی اکسیدان ها برای پاک کردن سموم بدن است.

منبع : aftabir.com

مواد غذایی تصفیه کننده کبد

مواد غذایی تصفیه کننده کبدنتایج یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد: بالا بودن کلسترول خوب دلیلی برای حفظ سلامت قلب نیست.

در این بررسی آمده است: افزایش کلسترول خوب از طریق جلوگیری از فعالیت پروتئین کلیدی و موثر در سوخت و ساز آن، فرد را در برابر بیماری‌های قلبی و سکته مغزی حفظ نمی‌کند.

به گفته کارشناسان دو نوع کلسترول در خون وجود دارد که به کلسترول خول و بد شناخته شده‌اند. کاهش کلسترول بد در پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی موثر است اما نقش کلسترول خوب در بروز بیماری‌های قلبی کمتر شناخته شده‌ است.

متوقف کردن فعالیت پروتئین CETP می‌تواند موجب افزایش سطح کلسترول خوب شود و بنابراین، روشی حائز اهمیت در پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی عروقی به حساب می‌آمده‌است.

هر چند در این بررسی محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه پکینگ چین با بررسی روی ۱۵۰ هزار فرد بزرگسال چینی در مدت ۱۰ سال مشاهده کردند: بیش از ۵۰۰۰ نفر از آنان دچار بیماری قلبی عروقی و ۱۹ هزار نفر دچار سکته مغزی شده‌اند.

به گفته محققان، متغیرهای ژنتیکی CETP سطح کلسترول خوب را افزایش می‌دهد، اما میزان کلسترول بد را کاهش نداده و در نتیجه خطر بیماری‌های قلبی – عروقی از قبیل بیماری قلبی و سکته مغزی را کاهش نمی‌دهد.  همچنین تاثیری در گرفتگی عروق و بیماری‌های دیگری از قبیل دیابت و بیماری‌های کلیوی ندارد.

محققان اظهار داشتند: بررسی انجام شده به مشخص شدن نقش انواع مختلف کلسترول کمک کرد و نشان داد افزایش سطح کلسترول خوب از طریق متوقف کردن فعالیت پروتئین CETP بدون کاهش سطح کلسترول بد در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی نقش ندارد.

منبع : iraneconomist.com

بالا بودن کلسترول خوب سلامت قلب را حفظ نمی‌کند

بالا بودن کلسترول خوب سلامت قلب را حفظ نمی‌کندذرات معلق آلاینده هوای شهر تهران که عبارت از ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون و ۱۰ میکرون هستند، هر کدام میزان آلوگی هوا طی یک روز را نشان می‌دهند و پیامی بهداشتی برای افراد جامعه در پی دارند.

هنگامی که شاخص کیفیت هوا طی ۲۴ ساعت بر اساس ذرات PM۱۰ بین عدد صفر تا ۵۴ و PM۲.۵ نیز بین عدد صفر تا ۱۵.۴ باشد، هوا در شرایط سالم است و هیچ گونه عوارض بهداشتی ندارد اما زمانی‌که که PM۱۰ از عدد ۵۴ فراتر رود کیفیت هوا در شرایط متوسط قرار می‌گیرد و تا عدد ۱۵۴ در شرایط متوسط است در این زمان PM۲.۵ بین عدد ۱۵.۵ تا ۳۵ است. در این شرایط احتمال بروز علائم تنفسی در افراد حساس، احتمال تشدید بیماری‌های قلبی یا ریوی در بیماران قلبی و سالمندان وجود دارد.

مواقعی که عدد ۱۵۵ تا ۲۵۴ شاخص PM۱۰ باشد احتمال افزایش بروز علائم تنفسی در افراد حساس وجود دارد و بیماری‌های قلبی و ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان تشدید می‌شود. در این شرایط به اصطلاح می‌گویند هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است که PM۲.۵ آن بین عدد ۳۵.۱ تا ۶۵.۴ است.

زمانی می‌گوییم هوا ناسالم است که PM۱۰ بین عدد ۲۵۵ تا ۳۵۴ و PM۲.۵ بین ۶۵.۵ تا ۱۵۰.۴ باشد. این شرایط کیفی هوا سبب افزایش بیماری‌های قلبی یا ریوی، مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش علائم تنفسی در کل جمعیت می‌شود.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هنگامی که  PM۱۰ بین عدد ۳۵۵ تا ۴۲۴ باشد، هوا بسیار ناسالم  و به اصطلاح بنفش رنگ است. در این شرایط PM۲.۵  عدد ۱۵۰.۵ تا ۲۵۰.۴ را نشان می‌دهد و عوارض بهداشتی آن عبارت است از افزایش قابل توجه بیماری‌های قلبی و ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش قابل توجه علائم تنفسی در کل جمعیت.

PM۱۰ بالاتر از ۴۲۴ و PM۲.۵ بالاتر از ۲۵۰.۴ سبب افزایش شدید بیماری‌های قلبی و ریوی، مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان و افزایش شدید علائم تنفسی در کل جمعیت می‌شود که تفسیر کیفی آن عبارت از شرایط خطرناک است.

منبع : iraneconomist.com

عوارض بهداشتی مرتبط با غلظت ذرات معلق

عوارض بهداشتی مرتبط با غلظت ذرات معلقبه احتمال زیاد، نقد‌های فراوانی را در مورد محصولات جدید اپل شنیده باشید. گوشی‌های آیفون X، توجه‌های فراوانی را به خود جلب کرده است. در حال حاضر این محصول در تمامی فروشگاه‌ها موجود می‌باشد و شما می‌توانید به سادگی برای خرید آن اقدام کنید.

گوشی ارزانی نیست. این مدل آیفون، بالاترین قیمت در تمامی مدل‌های گوشی‌های اپل را به خود اختصاص داده است، با قیمت ۹۹۹ دلار. فکر می‌کنید چرا گوشی محبوبی است؟ در اینجا به چند ویژگی آیفون X، اشاره خواهیم کرد.

تشخیص چهره FACE ID دیگر نیازی نیست در زمانی که عجله دارید، انگشت شصت را بر روی دگمه صفحه اصلی بگذارید و یا رمز عبور را وارد کنید – به لطف اسکنر‌ها و سیستم پردازنده به روز شده، آیفون X در هر زمان می‌تواند به تشخیص چهره و اسکن تصویر شما پرداخته و دسترسی به صفحه اصلی را برای شما به سادگی امکان پذیر کند. نگران نباشید، این گوشی از دست افراد سودجویی که قصد داشته باشند از عکس شما برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنند، مصون است. طبق گفته فیل شیلر، معاون ارشد کمپانی اپل در زمینه بازاریابی در سراسر جهان، ویژگی جدید آیفون X، TouchID بسیار دقیق آن است که تن‌ها یک در صد هزار، امکان دسترسی دیگران به گوشی شما وجود دارد.

انیموجی A/R / ANIMOJI انیموجی، در واقع ورژن انیمیشنی و متحرک از اموجی‌های آیفون است؛ که از طریق سیستم تشخیص چهره تعبیه شده در آیفون و سپس پیاده سازی آن در قالب اموجی‌های انیمیشنی است. این قابلیت منحصر به فرد می‌تواند به سرعت، حالات چهره شما را به شکل اموجی در بیاورد. خبر خوب: برای استفاده از ویژگی‌های این گوشی، نیازی به خرید یک تلفن جدید نیست. ARKit نیز برای آیفون ۶s و آیفون ۷، در صورت به روز رسانی ios۱۱ در دسترس است؛ و خطاب به تمامی هواداران بیتموجی؛ با AR می‌توانید دسته جدیدی از اموجی‌های مدنظر خود را درست کنید.

شارژ بی سیم WIRELESS CHARGING ابزار‌های جدید شارژ بی سیم ایر پاور، AirPower نامیده می‌شوند، که در سال آینده در دسترس خواهند بود و با آن می‌توانید مدل آیفون‌های سری ۸ به بالا و ساعت اپل را به یکباره بدون وجود هیچ سیمی شارژ کنید.۱ – کنترل روشنایی فلش تصور کنید در یک رستوران هستید و با وجود نور کم نمی‌توانید منوی غذا را بخوانید. سپس چراغ قوه گوشی خود را روشن می‌کنید، ولی به دلیل نور زیاد آن، بلا فاصله پشیمان می‌شوید. در گوشی‌های جدید آیفون ۳ رده بندی در میزان روشنایی فلش تعریف شده است، که بر حسب نیاز می‌توانید میزان نور را کم کنید.

۲ – بزرگ کننده باز می‌گردیم به همان منو رستوران، حال تصور کنید که نوشته‌های منو به قدری ریز هستند که خواندن آن‌ها بسیار دشوار است. خوشبختانه تلفن همراه شما دارای تنظیمات ” ذره بین” ” magnifier” است، می‌توانید آن را روشن کنید و سپس ۳ بار روی دگمه صفحه اصلی کلیک کنید تا چیزی را که می‌خواهید بزرگ کنید. یک ویژگی عالی مخصوص کسانی که عینک خود را همیشه در خانه جا می‌گذارند.

۳ – تلفظ 

تن‌ها کافیست که حرفی را که می‌خواهید تلفظ کنید (مثلا e) نگه دارید و از میان گزینه هایی که نشان داده می‌شوند، یکی را انتخاب نمایید.

۴ – تغییر رنگ پوست اموجی‌ها برخی از اموجی‌ها (به عنوان مثال افراد و دست‌ها) به رنگ‌های متفاوتی می‌توانند تغییر داده شوند. حال برای انتخاب رنگ‌های دیگر می‌توانید دستتان را بر روی اموجی مورد نظر نگه دارید، تا منوی پنج سایه مختلف برای شما نمایان شود.

۵ – ویدئو ۴K برای کیفیت بهتر ویدئو‌ها، می‌توانید رزولوشن پیش فرض ضبط ویدئو را بر روی ” ۴K”در تنظیمات تلفن همراه تغییر دهید.

۶ – دسترسی سریع به دوربین تصور کنید، یک روز که در ساحل نشسته اید که ناگهان گروهی از دلفین‌ها را در نزدیکی ساحل می‌بینید. در حالی که شما شگفت زده شده اید، دوست دارید آن تصاویر را ثبت کنید و آن لحظه ارزشمند را در اینستاگرام خود به نمایش بگذارید. اما تا زمانیکه شما بخواهید رمز گوشی را تایپ کنید، احتمالا آن‌ها دیگر رفته باشند. دفعه بعد با این ترفند را به یاد داشته باشید: برای دسترسی به دوربین بدون وارد کردن رمز ۶ رقمی، تن‌ها کافیست که با گذاشتن انگشت خود بر روی صفحه و کشیدن آن به سمت چپ (در حالیکه بر روی صفحه اصلی هستید) به قسمت دوربین بروید.

 

سه ویژگی جدید آیفونX

سه ویژگی جدید آیفونXبرای آنکه نشان دهید یک کسب ‌و کار یا الگوی تجاری تا چه اندازه در کار خود موفق بوده است، باید به سراغ کسب ‌و کارهای بزرگی بروید که با اتخاذ بهترین الگوهای مدیریتی و اجرایی موفق شده‌اند در حوزه کاری خود به موفقیت برسند. در این میان، شاید گوگل بهترین مثالی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

اگر به تاریخچه سیستم‌ عامل اندروید نگاهی داشته باشید، به‌خوبی مشاهده می‌کنید گوگل از همان ابتدای کار به سیستم‌ عامل اندروید به‌عنوان زیرساختی برای نفوذ بیش از پیش در بازار و افزایش کاربران فضای مجازی نگاه می‌کرد. درست در همان مکانی که خود پیش‌گام آن بوده و بیشترین سود را از آن به دست آورده است، یعنی وب! گوگل به تولیدکنندگان تجهیزات سخت‌افزاری پیشنهاد داد اندروید را به ‌طور رایگان در محصولات خود به کار گیرند. رویکردی که در عمل سیستم‌ عامل ویندوز را تحت‌الشعاع قرار داد. در ادامه، با تبلیغات گسترده کاربران را متقاعد ساخت تا از گوشی‌های هوشمند خود در ارتباط با فضای مجازی استفاده بیشتری کنند و به این شکل سود‌آوری بیشتری را عاید خود کرد.

کدام‌یک باارزش‌تر هستند، اندروید یا iOS؟به نظر می‌رسد پاسخ‌گویی به این سؤال ساده باشد. سودآوری اندروید با iOS قابل قیاس نیست. گوگل مدت‌ها است وقت خود را صرف اندروید و توسعه ساختار مربوط به آن کرده است، این تمرکز مثال‌زدنی باعث شده است تا اندروید در مقایسه با iOS به سکوی غالب گوشی‌های هوشمند تبدیل شود، به طوری که با استناد به گزارش منتشر شده از سوی IDC دقیقاً ۸۵درصد از بازار سیستم ‌عامل‌های همراه را از آن خود کرده است. (شکل ۱) اندروید در قلب استراتژی‌های موبایلی گوگل قرار دارد و هرچند بازیگران دیگری همچون آمازون سعی می‌کنند اندروید را در پشت سرویس‌های سفارشی خود پنهان سازند، اما واقعیت این است که هر دستگاه اندرویدی به ‌طور مستقیم به سرویس‌های گوگل همچون جست‌وجو، نقشه‌ها، جی‌میل و سرویس‌های دیگر این شرکت متصل می‌شود.

این حرف درست است که گوگل بخش اعظمی از درآمد خود را از تبلیغات و جست‌وجوها به دست می‌آورد، اما اندروید مهم‌ترین بازیگری است که گوگل در عرضه تلفن‌های همراه در اختیار دارد و روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده است. سودآوری اندروید برای گوگل به اندازه‌ای زیاد بوده است که چندی پیش شرکت اوراکل از گوگل شکایت کرد و مدعی شد گوگل از زمان عرضه اندروید چیزی حدود ۳۱ میلیارد دلار سودآوری داشته است.

اما در دو مورد از اختراع‌های مرتبط با جاوا که از سوی اوراکل به ثبت رسیده است، بدون کسب اجازه در سیستم‌ عامل اندروید استفاده کرده است. برای همین گوگل باید غرامت این برداشت غیرمجاز را پرداخت کند. همچنین، برای آنکه بتواند از این قابلیت‌ها در آینده نیز استفاده کند، باز باید هزینه بهره‌برداری از این ویژگی‌ها را به اوراکل پرداخت کند. کش ‌و قوس‌های فراوان این داستان درنهایت باعث شد تا قاضی دادگاه دستور دهد گوگل یک رقم پیشنهادی را برای اجتناب از محاکمه پیشنهاد کند. تصمیمی که گوگل با اکراه آن‌ را قبول کرد. پس از اعلام رقم پیشنهادی اوراکل بلافاصله آن را رد و اعلام کرد این رقم از سوی گوگل خیلی ناچیز است.

فشار وارد شده از سوی دو طرف باعث شد تا پرونده به هیئت منصفه عودت داده شود. جلسه‌ای که در تاریخ ۱۶ آوریل سال جاری میلادی برگزار شد. گوگل پیشنهاد داده بود رقم ۲٫۸ میلیون دلار غرامت بابت به‌کارگیری دو اختراع به اوراکل پرداخت کند. این رقم به فاصله بهره‌برداری از این اختراع‌ها در خلال سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ پیشنهاد شده بود. همچنین، گوگل قبول کرد به‌ازای هر دستگاه اندرویدی فروخته شده مبلغی را تا زمانی که تاریخ اختراعات منقضی می‌شود به اوراکل پرداخت کند. این بازه زمانی در آوریل ۲۰۱۸ میلادی پایان خواهد پذیرفت. صرف نظر از رأی نهایی، طرح این شکوایه یک نکته را به‌خوبی روشن می‌سازد. ساختار متن باز اندروید برای گوگل سودآوری هنگفتی داشته است، اما این اتفاق چگونه رخ داده است؟

 گوگل چگونه از اندروید کسب درآمد می‌کند؟

با توجه به اینکه اندروید برای هر OEM به‌شکل رایگان عرضه می‌شود، بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که سود میلیارد دلاری گوگل از اندروید چگونه به دست آمده است؟ بسیاری از کارشناسان معتقدند گوگل از طریق تبلیغات موبایلی و فروش برنامه‌های کاربردی به این سودآوری هنگفت از اندروید دست پیدا کرده است.

تبلیغات حرف اول را می‌زنند، اندروید همه‌چیز را آماده کرده استهیچ شرکتی همچون گوگل قادر نیست از تبلیغات کسب درآمد و از اندروید به‌عنوان ابزاری در این زمینه استفاده کند. اوراکل در این ارتباط گفته است شرکت گوگل در سال ۲۰۱۴ میلادی موافقت کرده بود مبلغ یک میلیارد دلار به اپل پرداخت کند تا در مقابل در آی‌فون و آی‌پاد موتور جست‌وجوگر پیش‌فرض این شرکت به کار گرفته شود. بدیهی است تا زمانی که تبلیغات سود سرشاری را عاید گوگل ‌کنند، برای مدیران ارشد گوگل تفاوتی نمی‌کند کدام‌یک از سکو‌های اندروید یا iOS از سوی کاربران به کار گرفته شوند. به نظر می‌رسد نمایش تبلیغات برای کاربران iOS بهتر از نمایش تبلیغات برای کاربران اندرویدی جواب می‌دهد.

به‌دلیل اینکه احتمال خرید آنلاین از سوی کاربران iOS در مقایسه با کاربران اندروید در زمان نمایش تبلیغات بیشتر است. با وجود این، گوگل باز هم از کاربران اندرویدی غافل نشده است. این شرکت در جریان برگزاری کنفرانس I/O امسال اعلام کرد بیش از ۲ میلیارد دستگاه اندرویدی در سراسر جهان فعال هستند، در نتیجه اگر هریک از این کاربران تنها مبلغ کوچکی را هزینه کنند، باز هم سود کلانی عاید گوگل می‌شود.

مهم‌تر آنکه سودی که گوگل از تأثیرگذاری تبلیغات بر کاربران اندرویدی به دست می‌آورد، خالص است و به هیچ شرکتی پول اضافی پرداخت نمی‌کند. گوگل از طریق نشان دادن تبلیغات از درون برنامه‌های کاربردی و آنلاین به کاربران نیز کسب درآمد می‌کند. همچنین، در سرویس‌های پرمخاطبی همچون یوتیوب، نقشه گوگل و جی‌میل نیز از تبلیغات بهره می‌برد. با توجه به اینکه کاربران از طریق دستگاه‌های اندرویدی و با حساب‌های کاربری خود از سرویس‌ها استفاده می‌کنند، به عالی‌ترین شکل ممکن اطلاعات مورد نیاز گوگل را در اختیارش قرار می‌دهند. در نتیجه گوشی‌های اندروید دقیق‌ترین اطلاعات و شخصی‌ترین اطلاعات را در اختیار گوگل قرار می‌دهند.

همچنین، زمانی که کاربران روی گوشی‌های اندرویدی خود تبلیغات به نمایش درآمده را انتخاب می‌کنند، به‌ طور خودکار پول‌ها را به‌سمت گوگل روانه می‌کنند. در مقطع فعلی میزان سودآوری گوگل از تبلیغات موبایلی کمتر از کامپیوترهای شخصی است. اما به‌مرور زمان که ذائقه مردم تغییر می‌کند و به‌سمت دستگاه‌های همراه متمایل می‌شود، این وضیعت روند معکوس به خود خواهد گرفت. به همین دلیل است که گوگل اندروید را کاملاً به‌روز نگه داشته است.

برنامه‌های کاربردی 

برنامه‌های کاربردی دومین منبع درآمد اصلی گوگل به شمار می‌روند. روال کار گوگل در ارتباط با فروشگاه پلی‌استور به این شکل است که ۳۰ درصد از سود فروش توسعه‌دهندگان را دریافت می‌کند و در مقابل زیرساخت مربوط را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

با این حال، گزارشی که در سه ماه انتهایی سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد، نشان می‌دهد درآمد اپ‌استور اپل دو برابر بیشتر از مجموع درآمدهای گوگل‌پلی بوده است. در شرایطی که تعداد برنامه‌های کاربردی و کاربران اندروید بیشتر از iOS بوده است، اما باز هم این کاربران اپل هستند که تمایل دارند برای خرید نرم‌افزارهای مورد نیاز خود هزینه کنند. (شکل ۲) با وجود این، باز هم ساختار فروشگاه گوگل به‌واسطه ۲ میلیارد کاربر فعال ماهانه، سود کلانی را عاید این شرکت می‌کند. رویکردی که مایکروسافت نیز با عرضه ویندوز ۱۰ اس و فروشگاه ویندوز به‌دنبال آن است. اما به نظر می‌رسد با توجه به رشد اندروید این روند در سال‌های آینده کمی بهتر خواهد شد.

جایگاه محصولات چند‌رسانه‌ای در پلی‌استور 

فروشگاه پلی‌استور محدود به برنامه‌های کاربردی نیست. در این فروشگاه انواع مختلفی از فایل‌های چند‌رسانه‌ای و بازی‌ها نیز به فروش می‌رسد. با توجه به میلیون‌ها کاربر این فروشگاه و کاربرانی که حق اشتراک پرداخت می‌کنند، گوگل از طریق اندروید و به شیوه غیرمستقیم به سودآوری کلانی دست پیدا می‌کند.

 

به‌دنبال ایجاد زیرساخت باشیددر این بین، نباید از محصولات سخت‌افزاری تولیدی این شرکت همچون گوشی‌های هوشمند و اندروید پی که بر پایه این ساختار آماده می‌شوند و سکوی‌ اینترنت اشیا Android Things گوگل غافل شویم. گوگل یک زیرساخت متن باز را آماده و در ادامه از طریق برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها و موافقت‌نامه‌هایی که با تولیدکنندگان منعقد کرده از ساختار اندروید به‌شکل مستقیم درآمدزایی می‌کند. درست به همان شکلی که در مقاله «چگونه می‌توانیم از نرم‌افزارهای متن ‌باز کسب درآمد کنیم؟» به آن اشاره کردیم، گوگل نیز مشابه با همین تکنیک زیرساخت مربوط را ایجاد کرده و سرویس‌های مرتبط با آن را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و در ادامه موفق شده است به سودآوری میلیارد دلاری برسد.

منبع : zeytooni.com

اندروید یا iOS، کدام یک با ارزش تر هستند

اندروید یا iOS، کدام یک با ارزش تر هستند بلندپروازترین برند چینی حوزه خودرو محصولاتش را یکی پس از دیگری روانه بازار ایران می‌کند تا با شکست رکوردهای پیاپی رکوردهای برندهای اروپایی را یکی پس از دیگری بشکند. پس از تولید مداوم چری بعد از یک دهه در ایران، گویا این شرکت بهتر از هرکس دیگری در ایران رگ خواب مشتریان ایرانی را فهمیده و به صورتی پیوسته تلاش دارد تا بر شوق خریداران برای دیدن و راندن و خریدن محصولات جدید بیفزاید. این تلاش جالب که از ابتدا با اقبال خریداران نیز مواجه شده باعث شده تا این شرکت بتواند ایران را به عنوان بزرگترین بازار صادراتی خود در جهان با فروش بیش از ۲۸۰ هزار خودرو معرفی نماید.

 این شرکت اخیرا و به فاصله کمتر از ۲ سال از ورود مدل تیگو۵ به بازار ایران، سری جدید این مدل را با نام ایکس۵۵ در ردیف تولید خود برای زمستان ۹۶ قرار داده است. مدتی نیز هست که تصاویری از یک نسخه مشکی رنگ تیگو ۵ جدید با پلاک تست فنی در رسانه های منتشر گردیده و به نظر تولید این محصول در کرمان قطعی شده است. نگاهی به تیگو ۵ ایکس یا ام وی ام ایکس۵۵ نشان می‌دهد این کراس‌اوور چینی ظاهری به مراتب بهتر از تیگو۷ داشته و بلوغ سازنده چینی را تایید می‌کند.

چری تیگو ۵ جدید که در اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی (اردیبهشت ۹۶) به صورت رسمی در نمایشگاه خودرو شانگهای رونمایی شده محصولی است روزآمد با ظاهری کاملا متفاوت از تیگو ۵ فعلی که کلاس کراس‌اوورهای کوچک مانند هیوندای توسان قرار داشته و از زبان طراحی برند چری بهره کافی برده است. پوزه این خودرو از چراغ‌هایی سه قسمتی و پویا، سپری حجیم و پف آلود، کاپوت کوتاه و یک جلوپنجره عضلانی مواج تشکیل شده تا شکل نهایی کار به صورت جالب‌تر از محصولات قبلی چری دربیاید. از تغییرات اساسی چری تیگو ۵ جدید فضای داخلی و طراحی کابین این خودرو است که کاملا متفاوت از نسل فعلی ساخته و طراحی شده تا چری هویتی کاملا مستقل را از خود نشان دهد. نگاهی به فضای داخلی خودرو نشان می‌دهد طراحی اتاق کاملا ساده و به دور از هیاهو نجام گرفته که گرچه به محقر جلوه دادن کنسول مرکزی ایکس۵۵ انجامیده اما احتمالا کار با داشبورد را ساده‌تر از همیشه می‌کند. پشت آمپر و نشانگرهای این محصول جدید چری نیز تقریبا همان چیزی است که قبلا نظیر آن را در سری گرانتر تیگو ۷ مشاهده کرده‌ایم.

پیشرانه در نظر گرفته شده برای این خودرو در چین همان موتور ۱٫۵ لیتری توربویی است که در ایران روی تیگو۷ سوار شده و با حداکثر توان ۱۴۸ اسب بخار عملکرد متوسطی دارد. البته شاید این خودرو در ایران با همان پیشرانه ۲ لیتری تنفس طبیعی موجود در نسل فعلی عرضه گردد. مدیران خودرو در خصوص قیمت و زمان عرضه این خودرو اطلاعاتی را منتشر نکرده است اما با توجه به رنج فعلی قیمت محصولات این خودرو و برخی شایعات، ایکس۵۵ جدید با قیمتی ۱۰۵ تا ۱۱۵ میلیونی به بازار عرضه شده و تا پایان سال نخستین نمونه‌های این محصول به خریداران تحویل می‌گردد. هنوز اما مشخص نیست ورود عمده خودروهای برند چری به رنج قیمتی بالای صد میلیون موفقیت آمیز خواهد بود یا روند افول این شرکت نوپا را کلید می‌زند. فعلا که بازار به مدل تیگو ۷ روی خوش نشان نداده است.

تیگو ۵ جدید، به زودی در ایران

تیگو ۵ جدید، به زودی در ایراندر سال‌های اخیر مصرف داده‌های موبایلی به شکل گسترده‌ای افزایش پیدا کرده است. برنامه‌های مدرن به شکل حریصانه‌ای به دنبال دریافت داده‌ها هستند و به‌طور مداوم برای دریافت نسخه‌های جدید و به‌روزرسانی‌ها به کاربران فشار وارد می‌کنند.

 

با توجه به آن‌که استریم‌های ویدویی در یکی دو سال اخیر محبوب شده‌اند و شبکه‌های اجتماعی سرویس‌های ویدیویی مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، در نتیجه میزان مصرف اینترنت موبایلی به شدت افزایش پیدا کرده است. اما از طرفی مصرف بیش از اندازه داده‌ها در اندروید برای بعضی از کاربران دردسرآفرین شده است. ما در این مطلب موثرترین راهکار برای کاهش مصرف اینترنت موبایلی در اندروید را به شما معرفی می‌کنیم.

۱٫ میزان مصرف داده‌ها را از طریق بخش Settings در اندروید محدود کنید

اعمال یک محدودیت برای داده‌های موبایلی ساده‌ترین کاری است که مانع مصرف بیش از اندازه داده‌ها می‌شود.

 

برای اعمال این محدودیت ابتدا به بخش Settings رفته در ادامه به مسیر Data Usage> billing Cycle> Data limit and billing Cycle Connection> بروید. در این قسمت می‌توانید حداکثر داده‌هایی که در نظر دارید در یک ماه دریافت کنید را مشخص کنید. گزینه کاربردی دیگری در این قسمت وجود دارد که باعث می‌شود پس از رسیدن به حداکثر سقف دریافتی ارتباط با شبکه به‌طور خودکار قطع شود.

۲٫ داده‌های مربوط به برنامه‌های پس زمینه را محدود کنید

بعضی از برنامه‌ها حتا زمانی که از اسمارت‌فون خود استفاده نمی‌کنید در حال مصرف داده‌های موبایلی هستند. این مدل مصرف داده‌ها که به نام حالت دریافت پنهان داده‌ها معروف است به راحتی قابل پیگیری و مشاهده است. برای این منظور به بخش Settings>> Data Usage بروید. در این صفحه می‌توانید یک گزارش آماری درباره هر یک از برنامه‌هایی که داده‌های موبایلی را دریافت می‌کنند مشاهده کنید.

 

در این صفحه اگر هر یک از برنامه‌ها را انتخاب کنید میزان مصرف داده‌ها در هر دو حالت foreground data و background data قابل مشاهده است.

 

Foreground data به میزان مصرف آشکار داده‌ها زمانی که باز بوده و در حال استفاده بودند اشاره دارد. Background Data به میزان مصرف داده‌ها زمانی که از برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید و در پس‌زمینه اسمارت‌فون قرار دارند اشاره دارد. اگر مشاهده کردید که میزان مصرف Background data در ارتباط با یک برنامه خیلی بالا است و به آن نیازی ندارید گزینه Restrict app background data را برای آن برنامه انتخاب کنید. اینکار باعث می‌شود برنامه کاربردی تنها زمانی که فعال است داده‌های موردنیاز خود را دریافت کند.

۳٫ از راهکار فشرده‌سازی داده‌ها در کروم استفاده کنید

گوگل کروم یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای اندروید است. این مرورگر به ویژگی بهینه‌سازی حداقل مصرف داده‌ها تجهیز شده است. زمانی که ویژگی فشرده‌سازی داده‌ها را در این مرورگر فعال می‌کنید همه ترافیک داده‌ای شما از طریق فیلتری که از سوی گوگل اعمال شده عبور می‌کند. به عبارت دیگر داده‌های شما پیش از آن‌که برای گوشی شما ارسال شوند فشرده و بهینه‌سازی می‌شوند. رویکردی که نه تنها میزان مصرف داده‌های مصرفی را کم می‌کند، بلکه محتوای وب را به شکل سریع‌تری به شما نشان می‌دهد. برای فعال‌سازی این ویژگی کروم را باز کرده روی سمبل سه نقطه در سمت راست بالای صفحه کلیک کرده گزینه Settings را انتخاب کرده و در ادامه Data Saver را انتخاب کنید.

 

اکنون گزینه Data savings که در بالای صفحه قرار دارد را روشن کنید. این ویژگی ضمن آن‌که میزان مصرف داده‌ها را به حداقل می‌رساند از دستگاه شما در برابر صفحات مخرب و بدافزارها محافظت می‌کند.

۴٫ برنامه‌‌ها را تنها از طریق وای‌فای به‌روزرسانی کنید

یکی از موثرترین تکنیک‌ها برای به حداقل رساندن میزان مصرف داده‌های موبایلی غیرفعال کردن ویژگی به‌روزرسانی برنامه‌ها در پلی استور است. برای این منظور به Play Store و در ادامه به مسیر Menu>>Settings >>Auto-update apps بروید.

 

اطمینان حاصل کنید گزینه Auto-update apps over Wi-Fi only انتخاب شده باشد. البته می‌توانید گزینه Do not auto-update apps را نیز انتخاب کنید که البته توصیه نمی‌شود.

۵٫ سرویس‌های استریمینگ را محدود کنید

استریم موزیک و ویدیو و همچنین تصاویر با کیفیت بالا به طرز محسوسی میزان مصرف داده‌ها را افزایش می‌دهند. سعی کنید برای دستیابی به این‌گونه محتوا از اینترنت موبایلی استفاده نکنید. برای دستیابی به این محتوا حتما از وای‌فای استفاده کنید.

۶٫ همواره نگاه‌تان به سمت برنامه‌ها باشد

به‌کارگیری برنامه‌هایی که همواره تشنه دریافت اطلاعات هستند به‌طور جدی میزان مصرف داده‌ها را به حداکثر می‌رسانند. به‌طور مثال شما ممکن است هیچ‌گاه متوجه نشوید که برنامه‌ای همچون Google Photos می‌تواند فرآیند همگام‌سازی داده‌ها را در پس‌زمینه و هر زمان از آن استفاده می‌کنید انجام می‌دهد. برنامه‌هایی شبیه به اینستاگرام یا فیسبوک نیز به میزان قابل توجهی داده‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند. این برنامه‌ها ضمن افزایش میزان مصرف باتری دستگاه را نیز به سرعت تخلیه می‌کنند. TweetCaster گزینه پر مصرف دیگری است.

۷٫ داده‌های مربوط به نقشه گوگل را کش کنید

آیا از این موضوع اطلاع داشتید که قادر هستید تصاویر گوگل مپس را ذخیره‌سازی کنید؟ کش کردن نقشه‌های گوگل به شما اجازه می‌دهد در وضعیت آفلاین آن‌ها را مشاهده کنید. (صرفه‌جویی در وقت و میزان مصرف داده‌ها) حتا فرآیند مسیریابی از طریق GPS را می‌توانید از طریق نقشه‌های آفلاین نیز انجام دهید. زمان بعدی که به وای‌فای متصل شدید و گوگل مپس را باز کردید به Menu بروید و گزینه Offline Maps را انتخاب کنید. در ادامه گزینه Select your own map را انتخاب کنید. از طریق ویژگی بزرگ‌نمایی و کوچک‌نمایی مناطق موردنظر را انتخاب کنید.

 

پس از انتخاب مناطق موردنظر گزینه download را انتخاب کنید.

 

۸٫ تنظیمات همگام‌سازی را بهینه‌سازی کنید

تنظیمات مربوط به بهینه‌سازی حساب کاربری در ارتباط با همگام‌سازی به‌طور پیش‌فرض به auto-sync تنظیم شده است. گزینه فوق را در ارتباط با برنامه‌هایی همچون فیسبوک یا گوگل پلاس که به شدت با فایل‌های ویدیویی و تصویری در ارتباط هستند غیر فعال کنید.

 

برای تنظیم گزینه همگام‌سازی به Settings>>Accounts بروید. در این بخش فرآیند همگام‌سازی را برای برنامه‌های مختلف می‌توانید اعمال کنید. در ارتباط با گوگل روی گزینه Google کلیک کرده و هر یک از گزینه‌هایی که به آن نیاز ندارید را غیرفعال کنید. به‌طور مثال اگر به همگام‌سازی در ارتباط با برنامه‌های Google Fit data، Google Play Movies و Google Play Music نیازی ندارید آن‌ها را غیر فعال کنید.

منبع : zeytooni.com

راههای کاهش مصرف اینترنت موبایل

راههای کاهش مصرف اینترنت موبایلبدون شک می‌دانید که کلیه‌ها چه نقش مهمی در ادامه‌ حیات بدن دارند. این اعضای کوچک لوبیایی شکل وظیفه‌ دفع ضایعات را بر عهده دارند. در واقع همین دو عضو کوچک واقع در دو طرف ستون فقرات روزانه ۲۰۰ لیتر خون را تصفیه می‌کنند و دو چهارم ضایعات آماده برای دفع را از طریق ادرار از بدن خارج می‌سازند.آنچه واضح است، کلیه‌های سالم برای سم‌زدایی و دفع ضایعات بدن لازم و ضروری‌اند. بنابراین باید به هر ترتیبی شده حواسمان به سلامت آنها باشد. چون وجود هر نوع بیماری در این دو عضو حیاتی بدن را به زحمت می‌اندازد. باید بدانید که برخی از مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنیم در صورت افراط می‌توانند باعث بروز سنگ کلیه شده و مانع از فعالیت درست کلیه‌ها شوند. درادامه با موادغذایی سنگ‌ساز آشنا می‌شوید

قبل از هر چیزی بگوییم که هر ماده‌ غذایی مفید برای بدن لازم است. مشکل زمانی بروز می‌کند که دچار افراط شویم. مصرف به اندازه‌ قهوه بدون شک برای بدن مفید خواهد بود اما زیاده‌روی در مصرف آن باعث بروز مشکلاتی می‌شود که کلیه‌ها نیز در امان نخواهند ماند. باید بدانید که مصرف افراطی کافئین به صورت چای یا قهوه می‌تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود.به‌خاطر اینکه کافئین زیاد باعث دفع زیاد کلسیم از طریق ادرار می‌شود. علاوه بر این کافئین زیاد می‌تواند باعث بروز نارسایی کلیوی شود.

اگر مراقب تناسب اندامتان هستید و محصولات غذایی به خصوص نوشیدنی‌های رژیمی را در اولویت رژیم غذایی خود گذاشته‌اید بیشتر حواستان را جمع کنید. اکثر افراد به‌سمت مصرف محصولاتی با شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌روند تا قند کمتری جذب کنند غافل از اینکه محصولات غذایی حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی سلامت کلیه‌ها را به خطر می‌اندازد.اگر عادت کرده‌اید که قهوه‌تان را با این شیرین‌کننده‌های شیرین می‌کنید یا حتی برای طبع انواع شیرینیجات از این شیرین‌کننده‌ها استفاده می‌کنید بهتر است بدانید که نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهد مصرف زیاد و طولانی‌مدت شیرین‌کننده‌های مصنوعی عملکرد کلیه‌ها را با مشکل مواجه می‌کنند. بنابراین بهتر است به‌جای این نوع ترکیبات مصنوعی از عسل که یک شیرین‌کننده‌ طبیعی و مفید است برای شیرین کردن نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه یا شیر و غیره استفاده کنید.استویا نیز یکی از آن شیرین‌کننده‌های طبیعی سالم است.مصرف محصولات لبنی برای جذب هر چه بیشتر کلسیم و افزایش استحکام استخوان‌ها لازم و ضروری است. با این حال کلسیم زیاد برای افرادی که مستعد سنگ کلیه هستند مشکل ساز خواهد بود

نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و برخی از آبمیوه‌ها خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهند و احتمال بروز نارسایی کلیوی را نیز بیشتر می‌کنند. اگر با نوشیدن آب خالی مشکل دارید می‌توانید داخل آن میوه‌های ریز یا یک برش لیموترش بیندازید و میل کنید.آب انار نیز یکی از آن نوشیدنی‌های مفید است که می‌توانید به‌عنوان یک نوشیدنی سالم استفاده کنید.

جذب میزان کافی سدیم (نمک) برای سلامت بدن لازم و ضروری است. با این حال مصرف زیاد آن و همچنین مصرف غذاها و مواد غذایی شور باعث احتباس آب در بافت‌های بدن می‌شود و کلیه‌ها را به خطر می‌اندازد. احتباس آب یعنی اینکه مازاد سدیم از بدن دفع نشده و در بافت‌ها تجمع کرده است.

اگر از سنگ کلیه رنج می‌برید لازم است که مصرف مواد غذایی سرشار از پورین را کاهش دهید. ماهی ساردین حاوی میزان زیادی پورین است و مصرف زیاد آن به نفع شما نخواهد بود.

به گفته‌ متخصصان سنگ کلیه به‌دلیل تجمع زیاد اگزالات کلسیم تشکیل می‌شود. افرادی که میزان این ترکیب شیمیایی در ادرارشان زیاد است بیشتر در معرض تشکیل سنگ کلیه قرار دارند. به همین دلیل اگر خودتان را مستعد سنگ کلیه می‌دانید از مصرف افراطی سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج خودداری کنید.

 

غذاهایی که موجب سنگ سازی کلیه می شود

غذاهایی که موجب سنگ سازی کلیه می شوددكتر فاطمه میرزایی ؛ فلوشیپ پریناتولوژی

ویروس هرپس سیمپلكس یك DNA ویروس است.HSV براساس تفاوت‌های ایمونولوژیك و بالینی دو تیپ ۱ و ۲ وجود دارد.

هرپس ویروس تیپ ۱ مسؤول اكثر عفونت‌های هرپسی غیرتناسلی و ویروس تیپ ۲ منحصر به عفونت دستگاه تناسلی می‌باشد.

۹۰- ۷۵ درصد افراد دارای آنتی‌بادی بر علیه ویروس هرپس تیپ ۱ و ۶۵- ۳۵ درصد آنتی بادی بر علیه هرپس ویروس تیپ ۲ هستند.

بالینی:

علایم بسته به وجود و فقدان سابقه‌‌ عفونت متغیر است.

عفونت‌های ناشی از هرپس ویروس تیپ ۲ می‌تواند به سه گروه زیر تقسیم كرد:

عفونت اولیه:

به دنبال دوره‌ كمون ۶- ۳ روز، بثورات پاپول مانند در ناحیه ژنیتال ایجاد می‌شود. كه بعدا به وزیكول‌های دردناكی تبدیل می‌شوند. و درگیری سرویكس در عفونت اولیه شایع است. اما ممكن است از نظر بالینی آشكار نباشد. معمولا در عرض ۴- ۲ هفته تمام علائم برطرف می‌شود.

اپیزود اولیه نخستین:

عفونت اخیر با ویروس هرپس تیپ ۲ در فرد با آنتی‌بادی بر علیه هرپس تیپ ۱ باعث بروز ضایعات كم تعدادتر، تظاهرات سیستمیك كمتر، درد كمتر و مدت كوتاه‌تر دفع ویروس به علت درجاتی از ایمنی قبلی می‌شود.

عفونت‌های راجعه:

یك سوم عفونت‌های هرپس ویروس بدون عود هستند. ۳۰ درصد تقریبا ۳ عود در سال و یك سوم دیگر بیش از ۳ عود در سال دارند در عود ضایعات در مقایسه با عفونت اولیه كم تعدادتر و دفع ویروس به مدت كوتاه‌تری وجود دارد.

تشخیص: 

تشخیص قطعی عفونت هرپس ویروس فعال براساس كشت سلولی است كه می‌توان عفونت با تیپ ۱ و ۲ را از هم افتراق داد.

استفاده از PCR و جدا كردن DNA ویروس متد سریع‌تر و حساس‌تری برای تشخیص است. متد سرولوژی برای ارزیابی و افتراق عفونت اولیه از ثانویه با جدا كردن IgM آنتی بادی اختصاصی استفاده كرد.

 

درمان عفونت در حاملگی:

عفونت اولیه مادری با ویروس هرپس قبل از شروع زایمان معمولا جنین را مبتلا نمی‌كند.

افزایش میزان عفونت اولیه گزارش شده است. در مجموع عفونت داخل رحمی با عفونت با هرپس ویروس نادر است.

عوارضی همچون وزیكول و اسكار پوستی، درگیری چشمی، میكروسفالی و هیدروسفالی گزارش شده است. یك همراهی بین عفونت ویروس در سه ماهه‌ دوم و محدودیت رشد داخل رحمی گزارش شده است.

درمان زنان حامله با عفونت اولیه هرپس در طول حاملگی برای كاهش طول مدت علائم به صورت زیر است:

آسیكلوویر خوراكی ۴۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز به مدت ۱۰- ۷ روز یا

والاسیكلوویر خوراكی ۲۵۰ میلی‌گرم در روز به مدت ۱۰- ۷ روز یا

فامسیكلوویر خوراكی ۱۰۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز به مدت ۱۰- ۷ روز

زنان با بیش از دو عود در سال كاندید برای پروفیلاكسی برای كاهش تعداد عود و شدت بیماری با یكی رژیم‌های زیر می‌باشند:

آسیكلوویر ۴۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز

والاسیكلوویر ۱۰۰- ۵۰۰ میلی‌گرم روزانه

فامسیكلوویر ۲۵۰ میلی‌گرم دو بار در روز

عفونت نوزادی با ویروس هرپس:

بیشترین خطر عفونت هرپس در حاملگی ابتلای مادر حین زایمان و عفونت هرپس نوزادی است.

عفونت هرپس نوزادی یك مورد در ۳۵۰۰ زایمان اتفاق می‌افتد. خطر عفونت هرپس نوزادی در عفونت اولیه مادری ۵۰ درصد است و در موارد عود عفونت ۳ درصد است.

آكادمی متخصصین زنان امریكا توصیه به سزارین برای زنان با عفونت هرپس ژنیتال یا با علائم پرودرمال كاهش انسیدانس عفونت هرپس نوزادی می‌كند.

متأسفانه ۸۵ درصد نوزادان با عفونت هرپس مادران آنها بدون علامت هستند. خطر عفونت نوزادی در موارد عفونت هرپس غیرژنیتال (ران، باسن) نادر است بنابراین سزارین برای این نمی‌شود.

طول مدت پارگی كیسه آب قبل از زایمان خطر عفونت هرپس نوزادی را افزایش می‌دهد به هر حال هیچ محدوده‌ زمانی برای پارگی كیسه آب وجود ندارد كه بعد از آن سزارین فایده نداشته باشد.

منبع : zendegionline.ir

هرپس در بارداری، علائم و درمان

هرپس در بارداری، علائم و درماندکتر سید ضیاء‌الدین مظهری –  متخصص تغذیه

لازم است خانم‌های باردار در طول دوران بارداری از سیگار، الكل یا داروهای روانگردان استفاده نكنند و بدون تجویز پزشك از هیچ دارویی حتی داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده ننمایند.

پرفشاری خون ناشی از بارداری

پرفشاری خون شایع‌ترین مشكل در زنان باردار به شمار می‌رود و حدود ۸-۵ درصد از موارد بارداری را شامل می‌شود.

مشكل پرفشاری خون در زمان بارداری را می‌توان به ۴ گروه طبقه‌بندی نمود:

–  پرفشاری مزمن

–  پره اكلامپسی- اكلامپسی

–  پره اكلامپسی به همراه پرفشاری مزمن

–  پرفشار خونی بارداری

طبقه‌بندی پرفشاری خون و بارداری

اخیرا انجمن متخصصین زنان و زایمان كانادا این طبقه‌بندی را به صورت ساده‌تری ارائه نموده است كه در آن، پرفشاری خون در زمان بارداری را به دو گروه طبقه‌بندی می‌نماید.

در گروه اول، افرادی كه قبل از بارداری مبتلا به این مشكل بوده‌اند و در گروه دوم زنانی كه در زمان بارداری مبتلا به افزایش فشار خون شده‌اند قرار می‌گیرند. در هر یك از دو گروه مذكور می‌تواند پره‌اكلامپسی به وجود بیاید.

چنانچه زنان پیش از هفته بیستم بارداری، دارای فشارخون بالاتر از ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه باشند، در گروه اول بوده و چنانچه این مشكل پس از هفته بیستم بارداری اتفاق بیفتد در گروه دوم جای می‌گیرند.

پره اكلامپسی در ۵ درصد از كل بارداری‌ها اتفاق می‌افتد. ۱۰ درصد از خانم‌هایی كه بارداری اول را تجربه می‌كنند و ۲۵-۲۰ درصد خانم‌هایی كه سابقه پرفشاری خون دارند، مبتلا به پره‌اكلامپسی (مسمومیت بارداری) می‌گردند.

این مشكل با افزایش مرگ و میر جنین و مادر همراه می‌باشد. اگرچه علت دقیق پره اكلامپسی هنوز مشخص نیست، اما عملكرد ناقص جفت می‌تواند با بروز این مشكل در ارتباط باشد.

همچنین مداركی دال بر نقش سیستم ایمنی مادر، در بروز این مشكل وجود دارد.

در زنان مبتلا به پره‌اكلامپسی، سیستم‌های مختلفی در بدن دچار مشكل می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به سیستم عصبی مركزی، كبد، ریه، كلیه و خون اشاره كرد.

آسیب بافت پوششی عروق، منجر به نشت مویرگی و افزایش سریع وزن می‌گردد و در صورت و دست‌ها اِدِم به وجود می‌آید.

همچنین جریان خون جفت به جنین كاهش می‌یابد و بنابراین رشد جنین به خطر می‌افتد.

در پره اكلامپسی علاوه بر افزایش فشار خون (بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه)، میزان پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته به ۳۰۰ میلی‌گرم و بیشتر می‌رسد.

پره‌اکلامپسی شدید

پره‌اكلامپسی شدید، به مواردی اطلاق می‌شود كه فشار خون به بالاتر از ۱۱۰/۱۶۰ میلیمتر جیوه رسیده و میزان پروتئین در ادرار ۲۴ ساعته به ۵ گرم برسد.

از عوامل خطر پره اكلامپسی می‌توان به سن بالاتر از ۴۰ سال، نژاد سیاه، بیماری مزمن كلیوی، دیابت ملیتوس، سابقه خانوادگی پرفشاری خون در زمان بارداری، بارداری اول، حاملگی‌های چندقلو و ژنتیك اشاره نمود.

از عوامل خطر وابسته به رژیم غذایی نیز می‌توان به دریافت زیاد انرژی، چاقی، دریافت بالای شكر و اسیدهای چرب چند غیراشباع اشاره كرد.

چنانچه پره اكلامپسی كنترل نشود، می‌تواند با بدتر شدن علائم و اضافه شدن تشنج و اغما به اكلامپسی بینجامد.

پیشگیری

جهت پیشگیری از بروز پره اكلامپسی، مراقبت لازم قبل از تولد در سراسر دوران بارداری ضروری است.

ضمنا لازم است خانم‌های باردار در طول دوران بارداری از سیگار، الكل یا داروهای روانگردان استفاده نكنند و بدون تجویز پزشك از هیچ دارویی حتی داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده ننمایند.

رعایت یك رژیم غذایی متعادل و طبیعی و سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها و استفاده از مكمل‌های ویتامین و املاح در صورت تجویز پزشك می‌تواند در پیشگیری از بروز پرفشاری خون بارداری و پره اكلامپسی و نیز در كاهش علائم آن موثر باشد.

درمان تغذیه‌ای

در درمان‌های تغذیه‌ای قدیمی، مصرف نمك به علت وجود ادم قطع می‌شد، اما باید توجه كرد كه قطع كامل باعث ایجاد ورم به علت پس زدن آب می‌گردد، بنابراین در حال حاضر توصیه به محدود كردن مصرف نمك و نه قطع كامل آن می‌باشد.

ضمنا به دلیل از دست دهی پروتئین، جایگزینی پروتئین از دست رفته از راه ادرار، ضروری به نظر می‌رسد، بنابراین مصرف ۶۰ تا ۷۰ گرم پروتئین در روز از پروتئین‌های با كیفیت بالا (تخم‌مرغ، مرغ، ماهی و گوشت قرمز) توصیه می‌گردد.

همچنین استفاده از تخم‌مرغ حداقل ۲ بار در هفته توصیه می‌شود، به جز كسانی كه پره اكلامپسی شدید دارند.

خودداری از مصرف الكل و كافئین و نوشیدن روزانه ۸-۶ لیوان آب نیز از توصیه‌های تغذیه‌ای در رفع و تعدیل این مشكل می‌باشد.

برخی از مطالعات نشان‌دهنده تاثیر مثبت كلسیم و برخی نیز نشان‌دهنده عدم تاثیر مصرف این مكمل در زنان باردار مبتلا به پرهاكلامپسی می‌باشند.

مكمل منیزیم نیز جهت پیشگیری و درمان پره‌اكلامپسی توصیه می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند كه سولفات منیزیم در درمان تشنج خانم‌های مبتلا به اكلامپسی موثرتر از داروی فنیتوئین عمل می‌نماید.

منیزیم جزئی از ساختمان كلروفیل می‌باشد، بنابراین سبزیجات سبز منبع بسیار خوبی از این عنصر به شمار می‌روند.

همچنین شواهد زیادی دال بر نقش مثبت آنتی‌اكسیدان‌ها در پیشگیری از بروز پره‌ا‌كلامپسی وجود دارد.

مشاهده شده است كه غلظت ویتامین‌های C و E و نیز كاروتنوئیدها در سرم و جفت زنان مبتلا به پره‌اكلامپسی كمتر از خانم‌های باردار سالم است.

علاوه بر یك رژیم غذایی كافی و متعادل نداشتن استرس روحی و روانی نیز در كنترل پره اكلامپسی حائز اهمیت است.

داشتن محیطی آرام و بدون عوامل محرك برای خانم‌های باردار به خصوص مبتلایان به پره اكلامپسی ضروری به نظر می‌رسد، زیرا هرگونه عامل تحریك‌كننده، محرك سیستم اعصاب مركزی بوده و باعث تبدیل پره اكلامپسی به اكلامپسی خواهد شد.

در شرایط پره اكلامپسی خفیف، ویزیت سه بار در هفته توسط پزشك یا ماما توصیه می‌شود و طی آن اندازه‌گیری فشارخون و آلبومین ادرار انجام می‌گیرد.

ضمنا كنترل وزن روزانه، استراحت و تغذیه مناسب باعث كنترل این مشكل و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع و پیشرفت به سوی اكلامپسی خواهد شد.

در موارد خفیف، مراقبت در منزل كافی خواهد بود، اما در صورت شدیدتر شدن نشانه‌ها، مراقبت باید در بیمارستان انجام شود، چون ممكن است در برخی شرایط به دلیل وخامت اوضاع، نیاز به سزارین و زایمان زودهنگام وجود داشته باشد.

منبع : zendegionline.ir

پرفشاری خون در زمان بارداری

پرفشاری خون در زمان بارداریعلائم بیماری پریودنتیت چیست؟ عامل ایجاد کننده پیوره چیست؟ سیر بیمار پریودونتیت چگونه است؟ نحوه پیشگیری از بیماری پریودونتیت چگونه است؟ آیا بیماری پریودونتیت مسری است؟ درمان چیست؟ آیا عود بیماری لثه حقیقت دارد؟

دندانها مستقیماً به استخوان نچسبیده اند بلکه توسط الیافی به نام پریودونتال لیگامنت و یا الیاف نگهدارنده دندان به استخوان وصل می باشند. به مجموعه این الیاف، لثه – استخوان لانه دندانی و سمان پوشاننده ریشه دندان – انساج نگهدارنده دندان و بافتهای اطراف دندان (Periodontal tissue ) اطلاق می گردد. وظیفه این بافتها تغذیه، حفظ و نگهداری دندان در استخوان به نحوی است که بتوانند وظیفه شان را بخوبی انجام دهند. دندانها ممکن است کاملاً سالم باشند ولی در اثر بیماری بافتهای نگهدارنده نه تنها لق شده، بلکه عفونت ناشی از آن به سایر دندانها و اعضای دیگر بدن نیز آسیب برساند. به بیماری بافتهای نگهدارنده دندان پریودونتیت «پیوره) گفته می شود. بیماریهای آماسی و پیوره بسیارشایع بوده و یکی از دلایل عمده از دست دادن دندان می باشد. از اینرو حفظ سلامت انساج نگهدارنده دندان بسیار حائظ اهمیت می باشد.

 

علائم بیماری پریودنتیت چیست؟

مهم ترین علائم پیوره عبارتند از: قرمزی و تورم لثه، خونریزی و یا خرونریزی و یا خروج چرک، بوی بد، لق شدن و یا افزایش لقی یک یا چند دندان، ایجاد فاصله بین دندانها، جدا شدن لثه از دندان و عمیق شدن شیار بین لثه و دندان، تحلیل لثه(گاهاً) و درد مبهم و یا خارش دار بین دندانها. معمولاً بیماریهای لثه در مراحل اولیه بدون درد بوده و به همین دلیل ممکن است بیمار متوجه پیشرفت تدریجی آن نگردد و یا توجهی به خونریزی گهگاه آن به هنگام مسواک زدن و یا غذا خوردن نداشته باشد. لذا برای حفظ و سلامت لثه و دندانها لازم است معاینات منظم دندانپزشکی صورت گیرد. در بعضی موارد علیرغم جدا و عمیق شدن شیار لثه ای، لبه لثه در محل طبیعی خود به نظر می آید و پیشرفت بیماری ممکن است از دید بیمار پنهان بماند.

عامل ایجاد کننده پیوره چیست؟

عامل ایجاد کننده پیوره، میکروبهایی هستند که در محیط دهان وجود داشته و بصورت یک لایه بیرنگ و چسبنده به هم بر روی سطح دندان و لثه تجمع می یابند. به این لایه بیرنگ که حاوی خرده های غذایی و بزاق بوده و به دندان چسبندگی دارد، پلاک میکروبی گویند، با کشیدن ناخن بر دندان به زیر ناخن جمع شده و به راحتی با مسواک زدن پاک می شود.

سیر بیمار پریودونتیت چگونه است؟

اگر التهاب لثه با عدم رعایت بهداشت دهان ودندان ماندگار شود عفونت به بافتهای عمقی تر چون استخوان لانه دندانی و الیاف نگهدارنده دندان سرایت نموده و باعث تحلیل استخوان و اضمحلال الیاف نگهدارنده شده و نهایتاً منجر به لقی و از دست دادن دندان می گردد.

نحوه پیشگیری از بیماری پریودونتیت چگونه است؟

تمیز کردن دندانها توسط مسواک، نخ و خمیر دندان در جلوگیری از بروز بیماریهای لثه بسیار مؤثر است. ضمناً مراجعات منظم هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک توصیه می گردد.

آیا بیماری پریودونتیت مسری است؟

خیر، ابتلای این بیماری از طریق سرایت صورت نمی گیرد. علاوه بر استعداد شخصی، وجود عامل بوجود آورنده آن که پلاک میکروبی می باشد، لازم است. توصیه می گردد علیرغم غیر مسری بودن بیماری، همیشه از وسایل بهداشتی شخصی استفاده گردد.

درمان چیست؟

درمان بستگی به شدت بیماری لثه دارد. در مراحل اولیه با یک جرم گیری کامل و تمیز کردن سطح دندان بیماری از بین می رود. در مراحل پیشرفته تر درمان شامل کورتاژ و یا جراحی لثه می باشد. در جراحی لثه، دندانپزشک بعد از بیحس نمودن لثه به آرامی اقدام به برش لثه نموده و آن را کنار میزند و سپس اقدام به برداشتن بافتهای بیمار شده و تمیز و صاف نمودن سطح ریشه دندان نموده، ضمناً فرم لثه و استخوان راتصحیح می کند. در خاتمه عمل لثه به جای خود برگردانده شده و بخیه زده می شود و نهایتاً خمیری که پک جراحی نامیده می شود بمنظور محافظت، به مدت حداکثر یک هفته بر روی ناحیه عمل گذاشته شده می شود. در پیوره عمق شیاربین لثه و دندان که در مواقع طبیعی بین ۰/۵ تا ۱ میلیمتر میباشد، عمیق شده و پاکت(Pocket) نامیده می شود. پاکت مکان مناسبی برای رشد و فعالیت میکروبهاست. بدیهی است از شرایط بیماری بعلت عمق پاکت، امکان پاک کردن کامل آن با مسواک و نخ و دیگر روشهای بهداشتی میسر نمی باشد. لذا، هدف از عمل جراحی لثه، فراهم آوردن شرایطی است که بیمار بتواند دندانها را به راحتی تمیز نماید. بنابراین عمل جراحی لثه یک عمل بازدارنده و ممانعت کننده از پیشرفت بیماری است.

آیا عود بیماری لثه حقیقت دارد؟

در درمان پریودنتیت کنترل و حذف بیماری زمینه ای اصل بوده و ضمناً بیمار باید رعایت کامل بهداشت دهان و دندان را بنماید. بدیهی است که اگر دستورات داده شده در این خصوص عمل نشود، پلاک میکروبی بر دندانها تجمع یافته و ممکن است بیماری عود نماید. بنابراین رعایت کامل بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از بروز پریودونتیت مجدد نقش بسیار مؤثری دارد.

علائم بیماری پریودنتیت

علائم بیماری پریودنتیتشرح بیماری علایم‌ شایع‌ علل‌ عوامل تشدید کننده بیماری پیشگیری‌ عواقب‌ مورد انتظار عوارض‌ احتمالی‌ درمان‌ اصول‌ کلی‌ داروها فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری رژیم‌ غذایی‌ درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

شرح بیماری

اختلال‌ هراس‌ نوعی‌ اضطراب‌ شدید خودبه‌ خودی‌ که‌ حملات‌ آن‌ عودکننده‌ و غیرقابل‌ پیش‌بینی‌ است‌ بیشتر این‌ حملات‌ ۱۰-۲ دقیقه‌ طول‌ می‌کشد ولی‌ برخی‌ حملات‌ ممکن‌ است‌ بیش‌ از ۲-۱ ساعت‌ نیز به‌ طول‌ انجامد. این‌ نوع‌ اضطراب‌ با علایم‌ حمله‌ای‌ بروز می‌کند (اغلب‌ در حین‌ خواب‌)، در حالی‌ که‌ در اضطراب‌ مزمن‌ (اضطراب‌ عمومی‌)، اضطراب‌ حالت‌ پایدار دارد.

علایم‌ شایع‌ علایم‌ جسمی‌:

 

تپش‌ قلب؛ تندی‌ ضربان‌ قلب‌؛ درد سینه‌ کوتاهی‌ نفس‌؛ احساس‌ خفگی‌؛ تنفس‌ عمیق‌ و سریع‌؛ ضعف‌ یا حالت‌ سستی‌؛ غش‌ کردن‌ (گاهی‌)؛ تعریق‌ و لرزیدن‌ کرختی‌ و گزگز اطراف‌ دهان‌، دست‌ها و پاها گرفتگی‌ یا انقباضات‌ عضلانی‌ در دست‌ها و پاها احساس‌ «پرپرزدن‌ پروانه‌ها» در معده‌

 

علایم‌ روانی‌:

 

ترس‌ شدید از دیوانه‌ شدن‌ (از دست‌ دادن‌ مشاعر)؛ ترس‌ از مردن‌؛ احساس‌ وحشت‌ احساس‌ بی‌واقعیتی‌، قطع‌ ارتباط‌ با افراد یا اشیاء

 

علل‌

 

دستگاه‌ هشدار دهنده‌ مغز به‌ نظر می‌رسد تحت‌تأثیر تعامل‌ پیچیده‌ عوامل‌ زیست‌شناختی‌، ژنتیکی‌، بیماری‌ها، داروها، و سابقه‌ شخصی‌ حوادث‌ ناگوار باشد. اختلالات‌ مختلفی‌ می‌توانند محرک‌ بروز حملات‌ هراس‌ باشند (از قبیل‌ اختلالات‌ ریتم‌ قلبی‌، آنژین صدری، اختلالات‌ تنفسی‌، آسم، بیماری‌های‌ انسدادی‌ ریه‌، اختلالات‌ غددی‌، اختلالات‌ تشنجی‌، داروهای‌ محرک‌، محرومیت‌ از برخی‌ داروهایی‌ که‌ بدن‌ به‌ آنها وابستگی‌ پیدا کرده‌ است‌).

 

عوامل تشدید کننده بیماری

 

استرس؛ احساس‌ گناه‌، خستگی‌ یا کار زیاد ؛ بیماری‌؛ سوءمصرف‌ الکل یا داروها سابقه‌ سایر اختلالات‌ روانی‌؛ سابقه‌ خانوادگی‌ اختلال‌ هراس‌

 

پیشگیری‌

اقدام‌ خاصی‌ برای‌ پیشگیری‌ از حمله‌ اولیه‌ وجود ندارد؛ درمان‌ به‌ پیشگیری‌ از حملات‌ بعدی‌ کمک‌ می‌کند.

عواقب‌ مورد انتظار در بسیاری‌ از بیماران‌ این‌ اختلال‌ به‌ صورت‌ حملات‌ اندک‌ در طی‌ دوره‌ محدود که‌ فروکش‌ طولانی‌ مدت‌ بیماری‌ را به‌ دنبال‌ دارد بروز می‌کند. در مورد سایر بیماران‌، روان‌ درمانی‌ یا تجویز داروها ممکن‌ است‌ مؤثر باشد.

 

عوارض‌ احتمالی‌ اضطراب‌ یا افسردگی مزمن‌ اختلالات‌ ترس‌، از قبیل‌ موقعیت‌ هراس‌ (ترس‌ هنگام‌ تنها بودن‌ یا قرار گرفتن‌ در مکان‌های‌ عمومی‌) وابستگی‌ دارویی‌

 

درمان‌

 

اصول‌ کلی‌

 

بررسی‌ سوابق‌ پزشکی‌ و معاینه‌ توسط‌ پزشک‌ بررسی‌های‌ آزمایشگاهی‌ در صورت‌ لزوم‌ برای‌ رد کردن‌ سایر اختلالات‌ در مورد احساسات‌ خود با یک‌ دوست‌ یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ صحبت‌ کنید. این‌ اقدام‌ گاهی‌ اضطراب‌ شما را کاهش‌ می‌دهد. افکار و احساسات‌ اضطرابی‌ خود را به‌ طور روزانه‌ در یک‌ دفتر ثبت‌ نمایید. با بررسی‌ اطلاعات‌ ثبت‌ شده‌ علل‌ اضطراب‌ خود و راه‌حل‌های‌ احتمالی‌ آن‌ را ارزیابی‌ کنید. روش‌های‌ آسوده‌سازی‌ را فرا بگیرید. برای‌ برخی‌ افراد، تجویز دارو مؤثر است‌. تا حد امکان‌ استرس را در زندگی‌ خود کاهش‌ دهید. برای‌ رفع‌ علایم‌ مربوط‌ به‌ تنفس‌ عمیق‌ و سریع‌، یک‌ کیسه‌ کاغذی‌ کوچک‌ را جلوی‌ دهان‌ و بینی‌ خود بگیرید و به‌ مدت‌ چند دقیقه‌ درون‌ آن‌ تنفس‌ کنید.

 

داروها

پزشک‌ ممکن‌ است‌ برای‌ بیمار داروهای‌ ضدافسردگی‌، بنزودیازپین یا داروهای‌ مسدودکننده‌ گیرنده‌ بتا تجویز کنند. داروی‌ تجویز شده‌ ممکن‌ است‌ پس‌ از ۱۲-۶ ماه‌ درمان‌ به‌ آهستگی‌ کاهش‌ داده‌ شده‌ یا به‌ طور موقت‌ قطع‌ گردد تا مشخص‌ شود آیا حملات‌ هراس‌ عود می‌کند یا خیر. اگر حملات‌ عود نکند دارو را می‌توان‌ برای‌ همیشه‌ قطع‌ کرد.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری به‌ طور منظم‌ ورزش‌ کنید. شب‌ به‌ اندازه‌ کافی‌ استراحت‌ کنید.

 

رژیم‌ غذایی‌

مصرف‌ کافئین‌ به‌ هر شکل‌ ( قهوه، چای‌، نوشیدنی‌های‌ غیرالکلی‌) را قطع‌ کنید. با قطع‌ مصرف‌ این‌ نوشیدنی‌ها ممکن‌ است‌ دچار علایم‌ محرومیت‌ نظیر سردرد یا خستگی‌ شوید، ولی‌ این‌ علایم‌ در عرض‌ چند روز برطرف‌ می‌شوند.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

 

اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دارای‌ علایم‌ اختلال‌ هراس‌ باشید که‌ با درمان‌های‌ معمولی‌ انجام‌ شده‌ توسط‌ خودتان‌ برطرف‌ نشده‌ باشد. عدم‌ موفقیت‌ برنامه‌ درمانی‌ پس‌ از ۸ هفته‌ درمان‌ اگر دچار علایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید.

اختلال هراس چیست

اختلال هراس چیستاصغر نعمتی

ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) فرصتی مغتنم برای اندیشیدن به اهداف و عبرت‌های این نخستین انقلاب اسلامی در جهان است. به همین مناسبت سرمقاله این شماره از «دنیای تغذیه» را به نگاهی اجمالی به عبرت‌های عاشورا اختصاص می‌دهیم.

انقلاب عاشورا، بزرگترین حركت هدفمندی بود كه در تاریخ اسلام موجی عظیم پدید آورد و حتی نظر غیرمسلمانان را نیز به خود جلب كرد و باعث شد كه مسلمانان و غیرمسلمانان با ارزش‌های متعالی اسلام آشنا شوند. عاشورا بدعت‌هایی را كه پس از رحلت حضرت رسول(ص) چهره اسلام عزیز را مخدوش كرده بود، از سیمای روشن و پاك آن زدود و در عین حال به دلیل ماهیت خاص ضداستكباری خود، انگیزه‌های مبارزه برای حفظ كرامت انسان و نفی سلطه ستم را در انسان‌ها برای همیشه تاریخ تقویت نمود.

اهداف عاشورا

اهدافی كه برای قیام حضرت اباعبدالله متصور است، از خلال گفته‌های ایشان در تاریخ كوتاه عاشورا قابل درك و دریافت است كه به طور مجمل می‌توان این موارد را كه برخی اندیشمندان نیز به آن اشاره كرده‌اند، به عنوان اهداف آن حضرت از این حركت عظیم تاریخی فهرست كرد:

– احیای اسلام

– آگاه كردن مسلمانان و افشای ماهیت واقعی امویان

– زنده كردن سنت نبوی و سیره علوی

– اصلاح جامعه و به حركت درآوردن امت

– از بین بردن سلطه استبدادی بنی امیه بر جهان اسلام

– تحكیم حق و تقویت حق‌طلبان

– حاكمیت قسط و عدل اجتماعی و اجرای قوانین شرع در جامعه اسلامی

– از بین بردن بدعت‌ها و كجروی‌ها

عبرت‌های عاشورا

اما آنچه امروز برای همه ما به عنوان مسلمانان پیرو حضرت سیدالشهداء مهم است،‌ درس‌ها و عبرت‌های این انقلاب عظیم است؛ عبرت‌هایی كه جامعه ما را در برابر آسیب‌های بدعت و انحراف مصون خواهد داشت.

سوال اساسی در تبیین عبرت‌های عاشورا این است كه چگونه جامعه‌ای كه هنوز برخی از اصحاب پیامبر(ص) در آن حضور داشتند و تعالیم ناب رسول‌الله(ص) در آن طنین‌انداز بود، بخشی از آن جامعه به جایی رسید كه كشتن فرزند پیغمبر را نه تنها عار و ننگ ندانست، بلكه آن را عبادت نیز فرض كرد؟

یك پاسخ حكیمانه به این پرسش این است كه وقتی عدالت نباشد. وقتی عبودیت خدا نباشد، جامعه پوك می‌شود؛ آن وقت ذهن‌ها هم خراب می‌شود.

مقام معظم رهبری در آسیب‌شناسی مفصل و عالمانه خود از انقلاب عاشورا نكاتی بسیار ارزشمند مطرح كرده‌اند كه به دلیل ضیق مجال تنها به یكی از آنها اشاره می‌كنم. ایشان در باب عبرت‌های عاشورا برای عموم مردم، می‌فرمایند:

«باید مراقب بود. تقویا عینی این، تقوا یعنی آن كسانی كه حوزه حاكمیتشان، شخص خودشان است، مواظب خودشان باشند. آن كسانی هم كه حوزه حاكمیتشان از شخص خودشان وسیع‌تر است، هم مواظب خودشان باشند، هم مواظب كل جامعه باشند كه به سمت دنیاطلبی، به سمت دل بستن به زخارف دنیا و به سمت خودخواهی نروند.

این معنایش آباد نكردن جامعه نیست، جامعه را آباد كنند و ثروت‌های فراوان به وجود بیاورند؛ اما برای شخص خودشان نخواهند، این بد است. هر كس بتواند جامعه اسلامی را ثروتمند كند و كارهای بزرگی انجام دهد، ثواب بزرگی كرده است. این كسانی كه بحمدالله توانستند در این چند سال، كشور را بسازند و پرچم سازندگی را در این كشور بلند كنند، كارهای بزرگی را انجام بدهند، كارهای خیلی خوبی كرده‌اند؛ اینها دنیاطلبی نیست. دنیاطلبی آن است كه كسی برای خود بخواهد؛ برای خود حركت بكند؛ از بیت‌المال یا غیر بیت‌المال، به فكر جمع كردن برای خود بیفتد؛ این بد است.

باید مراقب باشیم. همه باید مراقب باشند كه این طور نشود. اگر مراقبت نباشد، آن وقت جامعه همین طور به تدریج از ارزش‌ها تهیدست می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسد كه فقط یك پوسته ظاهری باقی می‌ماند. ناگهان یك امتحان بزرگ پیش می‌آید – امتحان قیام اباعبدالله – آن وقت این جامعه در آن امتحان، مردود می‌شود!»

امید كه همه ما توفیق درك عبرت‌های عمیق عاشورا و عمل به آنها را در پرتو پیروی از ولایت اسلامی دریابیم.

اهداف عاشورا و عبرت های آن

اهداف عاشورا و عبرت های آندکتر فاطمه قائم مقامی؛ متخصص زنان و زایمان، فوق تخصص سرطان زنان، در پاسخ به سوالی در مورد فیبروم رحمی گفت: «فیبروم رحمی، شایع‌ترین تومور خوش‌خیم زنان است، به طوری که در حدود ۷۰ درصد خانم‌ها از نظر آسیب‌شناسی ممکن است فیبروم رحمی را در سن ۳۰ تا ۵۰ سالگی داشته باشند، ولی تعداد کمی از خانم‌ها (حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد) ممکن است علائم فیبروم رحمی را نشان بدهند.

فیبروم رحمی ممکن است علائمی به صورت خونریزی یا درد یا بزرگی رحم داشته باشد.

در بعضی از مواقع هم ممکن است هیچ‌گونه علائمی نداشته باشد و تنها در بررسی‌های سونوگرافی، به طور اتفاقی تشخیص داده شود».

دکتر قائم مقامی افزود: «معمولا فیبروم‌ها سه دسته هستند؛ ۱- فیبروم‌هایی که به داخل حفره رحمی برآمده می‌شوند که به آنها فیبروم‌های زیر مخاطی اطلاق می‌شود.

این فیبروم‌ها باعث خونریزی‌های غیرطبیعی به صورت پریودهای سنگین و نزدیک به هم می‌شوند.

۲- فیبروم‌هایی که ممکن است در جدار خارجی رحم گستردگی پیدا کنند که معمولا باعث درد و سنگینی می‌شوند.

۳- بعضی از فیبروم‌ها که در بین این دو قسمت هستند که به آنها فیبروم اینترامورال گفته می‌شود که معمولا باعث هر دوی این علائم می‌شوند.

در بعضی از مواقع ممکن است فقط بزرگی رحم و بزرگی شکم، علامت فیبروم باشد».

وی در ادامه گفت: «معمولا فیبروم‌ها تا موقعی که علامت نداشته باشند و بزرگ (بالای ۵ سانتیمتر) نباشند، نیازی به تداخل درمانی مثل جراحی ندارند.

اگر باعث علائم خونریزی، درد یا احیانا بزرگی بیشتر از سه ماهگی حاملگی در رحم شوند، ممکن است احتیاج به درمان داشته باشند که در درجه اول معمولا درمان به صورت جراحی است، ولی می‌توان درمان‌های محافظه کارانه برای خانم‌هایی که فرزند ندارند و فیبروم خیلی آزار دهنده نیست، مانند درمان‌های دارویی هم استفاده کرد.

بر حسب سن بیمار، درمان جراحی می‌تواند به صورت برداشتن رحم و یا برداشتن فیبروم (در صورتی که آن خانم تمایل به حفظ باروری و داشتن فرزند در آینده داشته باشد)، باشد».

منبع : zendegionline.ir

فیبروم رحمی چیست

فیبروم رحمی چیست