جدیدترین های وب پارسی
مجله خواندنی، پزشکی و زیبایی، سبک زندگی

پیامدهای چاقی در کودکان

در حال حاضر چاقی در میان کودکان و نوجوانان همه‌گیر شده است. پیامدهای این بیماری همه‌گیر چیست و چگونه می‌تواند از ایجاد این پیامدها جلوگیری کرد؟
همانطور که از این موضوع مشهود است، چاقی تنها مربوط به اضافه وزن یک فرد نیست، بلکه در حال حاضر این شرایط به یک بیماری عمومی در میان اکثر کودکان تبدیل شده است، به همین دلیل آن را همه‌گیر می‌نامیم. دلیل برروز این بیماری همه‌گیر چیست؟ آیا راهی برای پایان دادن به آن وجود دارد؟ در این‌جا در رابطه با این بیماری در کودکان و اقدامات لازم به منظور پیشگیری از آن بحث خواهیم کرد.
زندگی امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیار ساده‌تر شده است. کودکان با استفاده از اتوبوس و ماشین شخصی به جای پیاده روی به مراکز رانندگی می‌روند و بازی‌های کامپیوتری نیز بیشتر وقت آن را را پر کرده است. آن‌ها هیچ‌گونه فعالیت ورزشی ندارند و مقدار زیادی از سرگرمی آن‌ها با استراحت سپری می‌شود.
متاسفانه، این استراحت بیش از حد منجر به بروز برخی مشکلات جدی برای سلامت آن‌ها شده که با چاقی شروع می‌شود. چاقی می‌تواند در دوران کودکی شروع شده و تا زمان نوجوانی و بزرگسالی ادامه یابد. یک کودک زمانی که شاخص توده‌ی بدن او بالای ۲۵ باشد به عنوان کودک دارای اضافه وزن در نظر گرفته می‌شود. زمانی‌که این شاخص بالاتر رفت، کودک وضعیت خطرناک تری پیدا می‌کند. عوامل خطرناک ناشی از چاقی شدید هستند.
کودکانی که چاق هستند در معرض خطر توسعه‌ی دیابت نوع ۲ در اوایل زندگی خود می‌باشند.
دیابت نوع ۲ مرتبط با مشکلات کلیوی، نابینایی، مشکلات قلبی و آسیب عصبی می‌باشد.
مطالعات نشان می‌دهد که کودکان چاق در معرض خطر بیشتر مرگ زودرس نسبت به کودکانی که چاق نیستند، قرار دارند.
دلیل دیگری که کارشناسان معتقدند که چاقی همه‌گیر شده، بازار غذاهای آماده و چاق کننده می‌باشد. اصرار کودکان برای خرید چنین غذاهایی و تسلیم پدر و مادر در مقابل خواسته‌ی آن‌ها احتمالا بدترین پیامدها را در پی خواهد داشت. مدارس بیشتر تمایل به تمرکز بر روی عملکرد تحصیلی دانش آموزان به جای تشویق به انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی دارند، و این روشی اشتباه است که در اکثر مدارس پیاده می‌شود.
باید به جای استفاده از هات داگ و غذاهای آماده‌ی دیگر از غذاهای خانگی و سالم استفاده کنید. سبک زندگی سریع و غذاهای آماده باعث چاق شدن روز افزون مردم و به ویژه کودکان شده و این موضوع به یک نگرانی عمده در میان خانواده‌ها تبدیل شده است.

 

چاقی کودکان

نحوه‌ی مقابله با چاقی همه‌گیر

از آن‌جا که این بیماری به طور گسترده‌ای رو به افزایش است، آگاهی در این مورد باید گسترش یابد. می‌توانید این آگاهی را از درون خانه شروع کنید، اما اقدامات مربوط به پیشگیری چاقی باید به صورت همه‌گیر در میان کودکان رواج یابد. می‌توان این آگاهی را از مدارس و با معرفی مواد غذایی سالم در بوفه‌ی مدرسه شروع کرد و به آرامی شیوه‌ی صحیح غذا خوردن را به کودکان آموزش داد.
به خاطر داشته باشید که هر گونه تغییر شدید هرگز نتایج مثبتی را به همراه ندارد و احتمالا نتیجه‌ی معکوس خواهد داد. در صورتی‌که شما بخواهید به طور ناگهانی فرزند خود را از خوردن غذاهای آماده منع کنید، کودک هرگز این موضوع را نخواهد پذیرفت. برای این کار شما نیاز به زمان کافی دارید، طوری‌که بتوانید فکر او را در این مورد به طور کامل تغییر دهید. آموزش به کودکان در این رابطه وظیفه‌ی اصلی هر پدر و مادری است و شما نمی‌توانید منتظر بمانید تا این موضوع در جامعه همه‌گیر شود، بلکه باید خودتان از خانه آموزش‌های لازم را به کودک بدهید. هر چند که پیاده سازی این تغییرات تا حدودی مشکل است اما باید در این راه تلاش‌های لازم را به خوبی انجام داد.
مدارس نیز باید آموزش‌های فیزیکی را به طور منظم به دانش آموزان بدهند. دانش آموزان باید هر گونه ورزشی که دوست دارند در مدرسه انجام دهند. والدین باید کودکان را تشویق به انجام پیاده روی برای رفتن به فروشگاه و یا بازار به جای استفاده از ماشین کرد. در این راه بهترین موضوع تغییر عادات غذایی ناسالم و استفاده از غذاهای سالم و بی خطر می‌باشد.
موارد ذکر شده تنها برخی اقدامات اساسی بوده که برای پیشگیری از اضافه وزن ضروری می‌باشد. قطعا برای کنترل این بیماری همه‌گیر انجام اقدامات در مقیاس وسیع مورد نیاز می‌باشد.

ارسال شده در ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - 284 بازدید
ارسال دیدگاه

فرستادن دیدگاه